Gemengd Nieuws, Euïtenlandsch Nieuws. PB O OST EIST ïtlCTK- -Madrid, 31 December. Naar men ver zekert, bedraagt het aantal slachtoffers, ten gevolge der laatste aardbeving, niet minder dan 2000. Madrid, 1 Januari. Te Torrose (provincie Malaga), zijn hevige schokken van aardbeving waargenomen en verschrikkelijke onderaardsche geluiden gehoord. EGYPTE Caïro, 1 Januari. Lord Wolseley heeft gisteren een stuk papier ontvangen, waarop geschreven stond; „Khartoum al riglit. C. Gordon. December 14." Het papier draagt het zegel van Gordonaan dc echtheid bestaat geen tw ijfel. ramcnlijk: Uit het kantoor van de km. .iboter- fabriek heeft men de brandkast gestolen, die op een der fabriekwagens gezet en naar het kanaal gereden en na den inhoud men zegt van p. in. 1900 gld. aan geld er uit genomen te hebben, de kast in het kanaal geworpen. Daar er in deze fabriek alle nachten wordt overgewerkt, doch alleen op dezen Oudenjaars- avond, het werkvolk vrijaf had gekregen, besluit men hieruit, dat de dieven te zoeken zijn onder bekenden lui. De pensioen-vereeniging voor werklieden wordt met 1 Januari 1885 opengesteld. De directie wordt gevestigd te Den Haag. In de Drentsche zandstreken zijn de daglooners blijde, als ze in de wintermaanden werk vinden voor veertig cent per dag. Ieder daglooner heeft daar bij zijne woning een flink stuk grond, waarop hij aardappelen, rogge, boekweit enz. teelt. Dit land wordt 's zomers in den vroegen ochtend, of 's avonds nadat het dagloon verdiend is, bewerkt. Valt de oogst dan nogal goed uit en is de winter niet te streng, dan verkeeren dergelijke daglooners in een onbezorgden toestand, waarvan men in de stad zich doorgaans geen voorstelling kan maken. Op den eersten Kerstdag had te Hooge- veen een verwonding plaats, waarvan ditmaal de sterke drank niet. de oorzaak was. In de Ilooqeveeniche CL leest men daarover het volgende In den loop van dien dag werd II. K., te Altevecr, gewaarschuwd dien avond niet naar zijn meisje op Noord wonende, te gaan, omdat er een was die hem „kwaad wou". Zijn broeder W. K., die ook een meisje op Noord heeft, ging echter als gewoonlijk daarheen en bleef bij haar tot ruim 11 uren. Ongeveer op de hoogte der twaalfde wijke op Noord kwam hij twee of drie jongens tegeneen van deze, zekere R. R, vroeg hem„is je broer ook hier?" Op zijn ontkennend antwoord pakte B. hem aan en wierp hem op den grond. Gelukkig wist hij zich los te wringen toen B. gereed stond hem op hot hoofd te trappen. K. liep hard weg, achter om het huis van Meppelink; ongelukkig stootte hij met het hoofd tegen een tusschen de hoornen hangenden schippersboom, zoodat hij duizelig werd en achterover sloeg. B. was aanstonds bij hem en sneed met een mes, dat hij dien dag geleend had, het oor midden door en bij den bals, en vervolgens nog een snede over den arm, dicht bij den pols. Hij werd toen door de komst van anderen gestoord. K. is, ondanks het bloedverlies, nog naar Dr. Meijering geloopen, die hem verbonden en de politie gewaarschuwd heeft. Vrijdagmorgen is B. gearresteerd, terwijl hij met zijn moeder zat te eten. Na een verhoor door den burgemeester, hulpofficier van justitie, is hij Zaterdagmiddag naar Assen gebracht. Hij is nog jong; hij moet zich in deze maand aangeven voor de militie. Eene commissie, die zich te 's Hage vormde om warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen te verschaffen, heeft ongeveer f 1400 voor dat doel ontvangen. Uit Harlingen meldt menDoor een onzer predikanten is een aldoend bewijs gege ven van practischen zin in het oefenen van liefdadigheid'. Twee huisvaders kwamen hem hun nood klagen en kregen den weldadigen man zoo bij het hart, dat hij hun een rijks daalder gaf met den raad om dat geld nu eens goed te besteden. Toch wilde hij zich overtuigen, waar zij met het geschonkene heen gingen, en nu bleek het dat zij allereerst een kroeg binnen gingen. Doch pas lag de rijksdaalder op de toonbank, of de gever pakte hem weer in met de bijvoeging: „Daarvoor was het niet gegeven." -De groote Chocoladefabriek van de firma J. en C. Blooker aan het Oetgenspad te Am sterdam is gisteren bijna geheel een prooi der vlammen geworden, 't Was ongeveer 1 uur, toen men het vuur gewaar werd en alle werk lieden waren aan 't schaften, zoodat men op de plaats zelve van alle hulp verstoken was. 't Benige wat de patroons konden doen was de boeken redden en per telephoon de brandweer waarschuwen. Deze was spoepig met drie stoomspuiten en het noodige materieel en personeel op de plaats des onheils aanwezig, maar 't allernoodzake lijkste om te kunnen blusschen, het water, was nergens te vinden. De Oetgenssloot is gedempt en aan een riool of brandput is .nietge dacht. 't Benige wat men doen kon, was een der stoomspuiten met de waterleiding in verbin ding brengenvoor de slang der tweede spuit vond men eindelijk nog een ondiep modder- slootje, waaruit in vredesnaam geput werd, wat er te halen viel. De slangen der derde spuit bracht men onder de spoorrails van den Rijnspoorweg over de terreinen van „de IJs breker", waar gelukkig voldoende water werd gevonden. Intusschen had het vuur machtig om zich gegrepen, zoodat ondanks het krachtig pogen (Ier brandweer de nieuwe fabriek en het ma gazijn vernield zijn; de molen, het woonhuis en de oude fabriek bleven gespaard. Uit het magazijn is maar weinig gered. Van het jaar 1884 kan met het oog op den landbouw gezegd worden het gaf ruim schoots lief en leed. Niet alleen dat de weer gesteldheid aangenaam was tijdens zaaien cn oogsten, maar het gaf, waarop het vooral aankomt, van bijna alle gewassen een ruimen oogst van goed gehalte. Al stijgt de opbrengst van wintergerst en rogge niet boven 't mid delmatige, die van tarwe en haver gaat daar boven, en nog meer die van erwten en boonen. Van de beide laatsten kunnen zij vooral getui gen dat ze de verwachting in opbrengst verre overtroffen hebben, welke beweerden, dat de bloesem door de groote hitte op 2 en 3 Juli verzengd was. Ook de veestapel bleef gezond. In weerwil van dat alles heeft dit jaar ook zijn leed. De natuur was den landbouwer gunstig, maar de prijzen der landbouwproduc ten zijn zóó laag, dat de boerdeij minder op levert dan in de laatste jaren, toen het koren aanzienlijk hooger in prijs was. Daarbij ver- lieze men niet uit het oog dat pachtsom (landhuur), vaste huur (beklemrecht), belasting even hoog blijven, ja de werkloonen zijn bijna gelijk gebleven De gevolgen van zulk een toestand behoeven niet aangewezen te worden want zonder dat, worden ze door ieder ge voeld en gekend. Rij verkoop of verhuren der boerderijen zullen noodwendig de prijzen dalen- Ben ander middel, dat de landbouwer in de hand heeft om de uitgaven te verminderen en de bezwaren t hoofd te bieden, is de leefwijze te vereen voudigen. Hoe eenvoudig de landman voorheen leefde blijkt uit 't, rijmpje: 't Wief eon tirenzjjnen schoot (schoot) En een buns mit blauwe roet (luiten). Men verzekert, dat de president der Branscho republiek het decreet onderteekend heeft, waarbij de gelegenheid van het Nieuwe- jaar aan Louise Michel en andere veroordeelden, die in het Lyonsche anarchistenproces betrokken zijn, den verderen straftijd wordt kwijt gescholden, op voorwaarde dat zij gedurende 2 jaren haar verblijf niet te Parijs neemt. Te Weenen loopt het gerucht dat men een aanzienlijke diefstal in de algemeene kas van den minister van financiën heeft ontdekt. De ambtenaren die met het einde van het jaar de kast moesten opmaken, moeten in verscheidene zakken steenen in plaats van goud en zilver gevonden hebben. Een ambte naar moet zich van het leven beroofd hebben. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat te Tarvis en omstreken in den nacht van Zaterdag op Zondag aardschokken gevoeld zijndrie schokken vooral waren zeer sterk. In vele huizen zijn de muren gespleten. S^AJSTJ'E- Te Aldamcros (provincie Grenada) scheurde de grond vaneen en werd dc kerk tot aan haar spits verzwolgen. Een buitenverblijf ver dween met zijn levende have in de zichopenende spleten. Een voornaam Doekhandelaar in ons lariJ ontving dezei dagen den volgenden brief, dien wij met weglating van namen, hieronder letterlijk laien volgen. Mijn Heer! Ik verzoek Uw zoo goed te zijn om geen Catelogies meer te zenden daar mijn zoon door het lezen verleden Jaar krankzinnig is ge. worden wij hebben hem in S' Hertogenbusch in een krankzinnig Gesticht gehad en onder Cura- teelen moeten stellen ik begrijp Uw log wel zo0 veel liefde voor Uwen evenmenscli zult hebben om door Uw toodoen een ander niet ongelukkig te maken. In Afwachting Uw aan mijn verzoek zu|t voldoen lil1 ik na Groete JCs UEd. Dw. Dr. De verhalen van gestolen kinderen komen niet slechts in oude drama s voor, maar hebben ook nu nog grond, zooals blijkt uit hetgeen dezer dagen is behandeld vooreen der Frunsche rechtbanken. I'1 de maand Maart trad een jonge vrouw, Opron genaamd in dienst hij de echtelieden Vattier, te Fleury (ülise) Den un Mei moesten deze meuschen van huis, en lieten toen aan de dienstbode de! zorg over, voor hunne vijf kinderen, waaronder een meisje van acht jaren, Marie Justine genaamd, Reeds den volgenden dag namjvrouw Opron de kleine met zich buiten de deur en voerde' haar, niettegenstaande het kind allen weerstand bood, zoo snel mogelijk in de richting van Méru. Bij hunne terugkomst bemerkten Je ouders i met een zeer begrijpelijk smartgevoel deze dub- I bele verdwijning, maar al hunne pogingen, om de kleine Marie terug te vinden hieven zonder gevolg, even goed als die der politie. Eerst in de maand Juli werd door een schrij ven van vrouw Opron, waarin zij den maire van Bronches een afschrift harer geboorte-acte ver zocht, hare verblijfplaats ontdekt. Zij bevond zich toen te Besancon, onder een hoop mars- kramers. Tot dusver had zij gereisd van dorp tot dorj), zich uitgevende voor eene wees zonder hulp of onderstand; terwijl de kleine Marie Vattier voor hare jongere zuster doorging, trach tend overal hel medelijden oj) te wekken. Den im Augustus aangehouden, verhaalde zij dal zij de kleine had overgedaan aan zekere Fa- min-Tenant, een soort van kermisreiziger dit bleek waar te zijn, want eenige dagen later vond men de kleine in het wrakke voertuig van dien man. op weg naar Londs-de-Saulnier, terug. Zij had, zoo verhaalde zij, van vrouw 0|iron de grofste mishandelingen ondervonden, die haar niet slechts tot een ireurigen staat van verval had doen komen, maar ook nog de sporen van verscheiden heten had achtergelaten. De rechtbank veroordeelde het wreede schepsel tot tien jaren gevangenisstraf. In onzen tijd wemelt het van almanakken er zijn portemonnaie-, zak- en scheurkalenders, tijdelijke en eeuwigdurende, almanakken in jioëzie en in proza: landbouw-, zeevaart- en -- andere almanakken; in liet kort, bijna iedereen is in hel bezit van een of anderen almanak. Hel is daarom misschien niet ongepast met een enkel woord den Vennoedelijken oorsjirong der almanakken te vermelden. De oude Saksers waren gewoon op vierkante stokken van omtrent een voet lang den maans- loop, van een geheel jaar te snijden; daarnaar konden zij de schijngestalten van dat hemel lichaam bepalen. Zoodanige gesneden stokken droegen hij hen den naam van Almon-aght, dat ongeveer Allemaanwijzing beduidt. Van daar zou het woord almauack, almanak ontleend zijn. Deze afleideng is zeker eenvoudig, veel een voudiger dan die waarhij men den oorsprong van het woord in het Arabiscli tracht te vinden, alleen op grond van de eerste lettergreep al. i In het 8t. Johns Collega t^ i^aridge een Saksische Al-MON-aght, waarop 'de hoven opgegeven beschrijving volkomen past. Het voorwerp is vervaardigd, onder de regeering van Eduard III, van perkament, niet op de tegenwoordige wijze als een blad ol hoek, maar gevouwen in den vorm van een platten stok of lat, oj) Saksische manier. Het stuk is volledig en vertoond liet beste model van de oudste gebruikelijke tijdrekening. Beneraal Grant, de gewezen president van de Vereenigde Staten, verloor voor eenigen tijd door liet faillissement van het bankiershuis - Grant zijn vermogen. Thans is beslag gelegd op al zijne goederen op last van den milliona'ir van der Bildt, wien hij 700.000 dollars schuldig IS Zijn inboedel zal den 3den Juni verkocht worden, maar men denkt dat hij door ar een 1 »V.MIV UUV li IJ aantal vermogende vrienden o. a. generaal Sherman, Gyrus Field, Dreaal enz. geholpen zal worden- Generaal Grant, wiens gezondheid zeer geschokt is, zul nu medewerker worden aan dagbladen.

Schager Courant | 1885 | | pagina 2