2(1.te jaargang. Algemees ad v ertest1e" DONDERDAG wiet w s- iivdboij w b l a d. 8 JANUARI. j. winkel, Ao 1885. Gemeente Schagen Bekendmakingen. tSinnenlandsch Nienws TE SCHAGEN, Laan, Wijk DNo. 5. JL5 1844. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- aaj- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adverte?itièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Tnoezonden stukken een dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1884 over de gemeente iets te bevorderen hebben, hunne rekening vóór of op den len Februari a. s. ter plaatselijke Secretarie in te leveren, Schagen, 6 Januari 1885. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd; Cs. de PATER Weth. de Secretaris, DENIJS. De lokaalspoorweg Medemblik-Hoorn zal kunnen worden aangelegd. In eene vergadering van het voorloopig bestuur werd verklaard dat het benoodigde kapitaal f 380.000 geplaatst was, terwijl dit met de toegezegde provinciale subsidie ad f 150.000 en f 100.000, welke de Idoll. Spoorw. Maatschappij heeft toegezegd voor materiëel, te zamen een kapitaal vormt van f 630.000. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren C- Donker, notaris te Benningbroek en Dijkgraaf der vier Noorderkoggen, B. v. Houweninge, Burgemeester van Medemblik en Opperdoes, Roman van Friedrich Friedrich. (320 XVI. Kalinka had de barones niet een enkele keer weder alleen aangetroffen. Hij was derhalve zijn vurig verlangd doel niet nader gekomen, ja, hij scheen er zelfs nog wel verder vanaf te zijn geraakt, want Tilly's arrest was intusschen geëindigd en deze svas toen door do barones allervriendelijkst ontvangen. Charlotte von Ortho scheen hem nu nog een grooter raadsel. Bij kon niet gelooven, datzijeenige (neiging had opgevat voor Tilly, die nu in zijn burger- kleeding er nog langer en lomper uitzag; hij wist, dat zij zieb beleedigd gevoelde, omdat hij een andere schooner had gevonden dan haar waarom liet zij hem dat nu dan niet blijken Wel wist hij, dat het haar genoegen deed, met de mannen en hunne harten te spelen, zij was coquet dat alles zou bij haar gaarne vergeven hebben, waryieer hij niet gevreesd had, dat zij ook met hem warnie sle it; Ral ts spei 1de. Deze gedachte verbitterde hem. alinka zat in niet do allerbeste stemming op zijn kamer, toen Tilly binnen trad. Hij moest zich zelve geweld aan doen, om zijn tegenzin over dit bezoek niet te laten blijken. „Kalinka, hebt gij dat lage artikol gelezen vroeg de gewezen luitenant, terwijl hij zich in een stoel wierp en de lange beenen voor zich uitstrekte. „Welk?" vroeg do schilder, ofschoon hij zeer goed wist, wat Tilly bedoelde. Bespottelijk Over do terechtzitting, die gisteren heeft plaats gehad." Zeker! Ik geloof dat er weinige raensckcn in de stad zijn, die het niet gelezen hebben!" „Wat zegt gij er van?" Een spotachtig lachje vertoonde zich om don mond van dan schilder. De verlooide van mojufvrouw Eger heeft zich nog al druk met u bezig gehouden, zijn teekeuing heeft iets plastisch, wel is waar heeft hij er weinig van opgesmukt Voor den duivel! Hij heeft mij gemeen uitge schilderd!" viel Tilly hem in de rode. „Ik zal dat maar zoo kalm niet aanzien!" „Klaag hem aan, wanneer gij bewijzen kunt, dat bii celogen heeft Bespottelijk 1 Ik wil met het gerecht niets to doen hebben! Ik zal hem uitdagen dat staat vast! Ik wil voldoening hebben bloedigo voldoening UITGEVER: en F. Groot, Burgemeester van Midwoud. De heer K. Laan v. Opperdoes, werd benoemd tot secretaris-boekhouder. In de week van Zondag 28 December tot en met Zaterdag 3 Januari j. 1. zijn te Am sterdam 75 personen aangegeven als aangetast door roodvonk en 19 overleden aan die ziekte. De machinist, die de vorige week het on geluk had te Zutfen den lampenist van het Oosterspoor te overrijden, overreed gistermor gen met den trein, die 11.45 van Zutfen ver trekt, nabij het station Dieren een heer uit Doesburg, die zich vrijwillig op de rails had gelegd. Naar men zegt moet het zijn de heer R., handelaar in effecten aldaar. Een schoenmaker te Wassenaar, die zich uit zijn zeer warme werkplaats naar buiten begaf, bleef eensklaps, waarschijnlijk door koude bevangen, dood. Een baanwachter van Wierden, die naar Enschedé verplaatst was, nam bij het vervoer van zijn huisraad per spoorwagen de gelegen heid waar om zijn ouden schoonvader met zijn ledikant eveneens in dien goederenwagen te plaatsenbij aankomst aldaar bleek bij het ope nen van den verzegelden wagen, dat de 88-jarige man was overleden. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. „Dat verwachtte ik van u, doch ik raad het u bepaald af," antwoordde Kalinka. „Waarom niet?" „Bij elk duel speelt het geluk een groote rol, het kan in uw nadeel uitloopen, dan zou ik mij daar altijd een verwijt over maken." „Dat had ik niet in u gezocht," zeide Tilly sclurtsende. „Uwe bezorgdheid zal intusschen over bodig zijn, want ik zal den onbeschaamden meusch doodschieten of tenminste zoo teekenen, dat hij het wel niet weder zal wagen, mij te beleedigen." „Hebt gij geen medelijden met zijn verloofde?" vroeg Kalinka. „Zet alle scherts ter zijde de dochter van den bankier is mij geheel en al onverschillig!" riep Tilly uit. „Zij is bovendien in mijne oogen zeer gedaald omdat zij zich verloofd hooft met een referendaris. Bespottelijk!" „Bedenkt gij dan niet, dat uw tegenpartij ook alle kans heeft om u dood te schieten?" „Kan een referendaris dan schieten „Waarom niet? Rüling is bovendien nog officier.'' „Reserve!" zeide Tilly en haalde de schouders op. „Kalinka, gij kunt mij een dienst bewijzen en mijne uitdaging aan dien mijnheer overbrengen." De schilder huiverde. Dat had hij niet verwacht het paste hem niet, daar hij iedere aanraking met het gorecht wilde voorkomen. Als kaart-drager liep hij gevaar, ter verantwoording te worden geroepen dan zou hij het gerecht bovendien nog eenige verklaringen moeten geven omtront zijn verleden dat wilde en dat moest hij vermijden. Nu had hij er zich zelvo ingewerkt. „Gij zwijgt?" vroeg Tilly verbaasd. „Ja, omdat het mij leed doet, u te zegggen, wat ik u zeggen moet," gaf Kalinka ten antwoord. „Ik zou mij er in verheugen, u een dienst te kunnen bewijzen, en toch moet ik u verzoeken, mij niet tot secondant te kiezen." „Ah! Gij zijt bang voor do verantwoording!" voegde de gewezen luitenant hem toe. „Tilly! Heb ik u ooit aanleiding tot zulk eene gedachte gegeven riep Kalinka op verwijtenden toon uit. „Ik bezit monigo zwakheid, maar vrees behoort daaronder niet. Ik heb er niet aan gedacht, dat ik misschien als uw secondant slralschuldig zou kunnen worden ik wil u openhartig bekennen, waarom ik u verzoek, mij niet te kiezen- Ik heb in deze zaken geen ervaring, ik zou vreezen dat ik in hot een of andor mij aan eenig vergrijp tegon do gebruiken zou schuldig mtkeu, en ik mag mij toch niet blootstellen aan den spot van uw tegenpartij. Of gelooft gij dat hij dit niet aan anderen zou vertellen? Het zou hom misschion een blijde voldoening geven, wanneer da Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6 ■Afzonderlijk» nummers 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75, iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. In Gorinchem schijnt men zich voor inbrekers te willen wachten. In drie weken tijds zijn althans door een persoon aldaar, behalve vele een- en tweeloopsgeweren, niet minder dan 126 revolvers verkocht. In de omstreken van Werkendam schijnt zich een dievenbende op te houden, die steeds driester optreedt. Uit de Werken komt ons nu een geval ter oore, dat nogal van verre gaande brutaliteit blijk geeft. Terwijl de echtgenoote van Willem Strang, fabriekarbeider aldaar, hare aschlade aan do zoogenaamde Lozensche stoep uitwierp, zijn twee of meer onbekende personen hare open staande woning binnengetreden en hebben de chiffonnière opengebroken en uit de bovensta lade een spaarpotje genomen en verbroken. Daar de dief of de dieven konden begrijpen, dat de vrouw spoedig terug zou komen, ver genoegden zij zich met den inhoud van het spaarkistje, die volgens opgave der vrouw, uit 10 rijksdaalders, 4 guldens en 4 kwart jes bestond. Buiten gekomen, ontmoetten zij aan het benedeneinde der stoep de vrouw en grepen haar op een ruwe wijze bij het hoofd, zoodat hare gehaakte muts scheurde. Verder voegden zij haar woorden toe, allezins go- schikt om iemand, door schrik overmand, het roepen te beletten. Niet tevreden met het luitenant von Tilly hom een secondant zond, die met de formaliteiten niet Vertrouwd was." „Gij hebt gelijk!" riep Tilly uit, „Laat mij eerst uitspreken, beste vriend," ging Kalinka voort. „Het zal u misschien opvallen, dat ik met dezo zaken zoo weinig op de hoogte ben. Doch wat bekommert een kuustenaar zich daarom Ik ben ieder oogenbiik bereid, voor mijn eer zelf mijn leven op teoffoieu, maar op den vorm heb ik nooit veel acht geslagen. Bij u is dat anders. Wanneer gij een kameraad aïs was hij ook naar reserve- luitenant tot secoudant neemt, dan kan hij verwacbtenf dat uw secoudant met alle formaliteiten van een tweegevecht nauwkeurig bekend is. G.j moogt uw tegen partij niet liet minslo voordeel geven „Gij hebt gelijk 1" herhaalde Tilly „Het zou mij zeer ergeren, wanneer die die mijnheer honende aanmerkingen maakte o\or mijn secondant! Ik zou hein dan tot eau tweedo duel uitdagen." „Dat zoudt gij niet eens kunnen, wanneer gij hem had doodgeschoten/' merkte de schilder hier lachend op aan. Ook de ex-luitenant laehtte. „Ik zal oen mijner kameraden vragen," riep hij, „zij zullen het allen gaarne doen, want do referendaris heelt don goheelou militairen stand aangevallen, bj beeft hen allon beleo ligd „Zekerbevestigde Kalinka. „Derhalve zal elk hunner het,als eon zaak van eer beschouwen, terwijl ik die eer niet waardig ben." „Bespottel jk! Gjj hebt weder gelijk!" riep Tilly uit. „Verwondert u dat zoo zeer?" vroeg Kalinka. „Daar ik veel kalmer ben dan gij, zoo is dat zeer natuurlijk. Ik kou misschien de menscheu oolc iembeier." /Tïïly was gaan zitten en draaide aan zijn snorren. /Twijfelend haalde hij do schouders op. „De kleine hebt gij toch niet goed gekend!" merkte hij op. „IntegendeelHeb ik u niet gezegd, dat het u inoeielijk zou vallen, haar te winnen „Ik heb tegenover het meisje alles verloren, en toch kan ik haar niet vorgetea. üagolijks zio ik naaf haar beeld. Hot is bespottelijk „Het arrest heeft u dus nog niet afgekoeld „Integendeel! Ik heb mij vreeselijk verveeld en dus altijd aan de kleine gedacht!" „Niet aan de barones vroeg Kalinka, terwijl hij een onderzoekenden blik wierp op Tilly. „Somtijds ook aan haar, want do kleiuo kon ik immers toch nimmer huwen," bckeuda Tilly open hartig. „Ach, gij denkt or dus ook al aan uw vrijheid prijs te geven?"

Schager Courant | 1885 | | pagina 1