Brieven uil Amsterdam, i. #1 n n en lan dsch /V ie mvs. Januari, '85 De eerste maand van het jaar heeft ons wederom geleerd, dat er niets bestendigs is op dit bencdenrond. De thermometer daalde van zachte voor jaarskoelte tot vijlden graden onder nul, of wel even zooveel graden vorst, een standpunt dat in geen jaren door het kwik was inge nomen. De Amstelstad leverde dan ook een eigenaardig schouwspel op. Wel is waar stond het handelsverkeer nagenoeg stil, maar de levendigheid op het ijs was des te grooter. Daarheen trok een ieder; alles woelde en krioelde daar in bonte mengeling dooreen en de breede Amstelstroom was als in een dorp herschapen, of geleek op een legerkamp niet al die vlaggen en tentjes. In den loop der jaren is er heel wat veranderd: het ijsver maak droeg toen een ander karakter dan thans het schaatsenrijden was wel het geliefkoosde vermaak van jongen ond, maar bepaalde zich toch meer t«t de burgerklasse, terwijl het thans tot den goeden toon behoort. Vrouwen op liet ijs, vooral dames, werd vroeger voor ordinair gehouden thans zwiert de bloem onzer jufferschap lustig over de spiegelgladde baan. Met dat al heeft het ijs toch zijne populari teit en zijn eigenaardig karakter behouden; het is n.1 het neutrale terrein waar rang en stand vergeten worden, waar politieke par tijen broederlijk naast elkander zwieren, waar zelfs do goloofs-strijd zwijgt in 't kort, het ijs is een republiek tégen wil en dank. Ook hier is duchtig geprofiteerd; schitterend waren de ijs-feesten in hot Willemspark, des avonds verlicht door een vijftal electr.sche lampen, gelijkstaande met eene lichtsterkte van duizende kaarsen. Als ware dit nog niet genoeg, was het terrein versierd met tal van lampions die bovendien nog door de rijders werden gedragen. Stel u hierbij voor, een honderd-tal vlaggen en opwekkende muziek, en ge kunt u een denkbeeld vormen van het verrassend effekt, dat de vijvers van het Willemspark leveren. Ook de keizersgrachten deden des avonds denken aan een Venetiaaüschen nacht." Naar het eiland Marken wandelde men als op den vasten wal en tusschen dat eiland en Üffam was het niet minder druk. Daar zag men het eigenaardig schouwspel der ijsschuitjes, die over de spiegelgladde baan voortgleden met eene snelheid waar die van den spoortrein nog niet bijhaalt. En nu ia al die pret plotseling uit. Water op het ijs tranen in de oogen onzer schoe nen, wie het maar al te goed beviel aan de hand van een galanten rijder over de baan te zwieren. Aan afwisseling ontbreekt het evenwel hier niet; tal van vermakelijkheden bieden eene ruime keuze aan. In den Parkschouwburg in een der koffiekamers staat een z. g. jockey- billard, dat volgenderwijs is ingericht. Een paar poppetjes, als kinderspeelgoed, kunnen langs een gleuf voortgeschoven of gerold Worden, en stuiten dan tegen een veer, waardoor ze teruggedreven wordenop hun terugtocht nu blijven ze bij een zeker nummer staan, dat de winst of het verlies bepaalt. Niet alleen behoeft men hoegenaamd geen kennis van het biljartspel te bezitten, maar men kan ook de uitwerking van den stoot volstrekt niet berekenennu eens geeft eene forsche stcot winst, dan weder had zwakkere beweging de gevvenschte uitwerking gehad. Hieruit volgt mijns inziens, dat het //jockey-biljart" niet anders is dan een hazardspel en het is nlij onbe grijpelijk dat het woidt toegelaten. De Parkschouwburg zelf, hoe fantastisch schoon het gebouw ook moge zijn, maakt tot nog toe niet zulke schitterende zaken als wel wenschelijk en noodig zou zijn. Er moet iets heel bijzonders gebeuren om de groote ruimte geheel gevuld te krijgen; tot nog toe „Zoo als gij wilt ik blijf nog." Zonder groot keerde Tilly hein den rug too. Hj was woedend op den schilder en do barones, op Ilermaiin, op do beide geredde meisjes, op allo aanwezigen, daar zj den referendaris als een hold prezenElk woord van den schilder, trof hom gelijk een speldeprik. IIij had de bewondering van alle mensclien kunnen verwerven, wanneer lij de lust had gehad, zijn leven te wagen. Was de roferendaris dan tenminste dan nog maar verdronken, dan had men hem toch gelijk moeten geven, dat hot onmogeljk was de bcido meisjes te redden. lij kceide alleen naar de stad terug. Wordt Vervolgd. geschiedde dit slechts zeer zelden. Met het bal masqué gelijkt het er iets naar; het eerste toch, den 17 dezer gegeven, zal de directie zeker den stillen wenscb ontlokt hebben „zoo moest het eiken avond zijnEen optocht van vijfhonderd mensHien, waarbij ook enkele die ren, zooals een drommedaris, een paar bokken en geiten, hunne welwillende medewerking ver leenden, was te recht de groote aantrekkelijk heid. De echte toon heerschte echter, evenmin als verleden jaar, onder do bezoekers. Maar, we zijn ook eigenlijk nog pas beginners in het vak, hoewel ik niet geloof dat we er ooit zulk een handigheid" in zullen verkrijgen als onze zuidelijken vrienden. 't Is merkwaardig hoe druk de publieke vermakelijkheden bezocht worden in een tijd als doze, nu te recht geklaagd wordt over duurte en werkeloosheid. De commissie tot tijdelijke werkverschaffing heeft hare handen vol, en voorziet in eene behoefte, die zoo menig winter reeds heerschte, maar waarvoor toen zoo het scheen, nog geen kruit gewassen was. Honderde weerbare mannen liepen hier geregeld des winters zonder werk en wat daarvan de gevolgen waren wie heeft den moed het te onder zoeken? Nu echter kunnen alle ambachten werk bekomen en het is een eigenaardig tooneel dat het arbeidsveld buiten de Muider- poort thans oplevert. Tusschen de hocmen staat een groote loods, waar de werklieden kunnen verpoozen, zich kunnen „verversehen" ais ze willen, want er is koffie te krijgen voor één cent per kop. Ook dit is dus een republiek, want men vindt er wel vijftig ambachten of handwerken vertegenwoordigdschilders, met selaars, stukadoors en draaiers zelfs, allen handteeren de spade. Dat voor sommigen van hen de overgang van de werkbank of werkplaats naar de open lucht, van de verfkwast of den troffel tot de spade niet zoo gemakkelijk was, is hun aan te zienmaar er wordt verdiend, en dat is het voornaamste. Ruim drieduizend man waren de vorige week in dienst en er werd circa twintigduizend gulden in een week aan loon uitbetaald. Evenwel zou de kas op deze wijze spoedig uitgeput zijn, maar esn deel van die som komt terug en wel van de gemeente, die natuurlijk het werk, dat voor haar wordt verricht (tot nog toe de aanleg van parken) betaalt, hetgeen toch bij lange na niet de uitgaven dekt. Sciiagïn, Dinsdagavond hield het depar tement Schagen van de Maatschappij „tot nut van 't Algemeen", zijne tweede algemeene vergadering in dit seizoen. Een flink bezette zaal en een algemeene medewerking, maakten dszen avond vooral tot een recht genoegelijke en aangename. Het was nog eene een van dia ouderwet3che nutsavonden, die bezield waren door een gezelligen en vriendschappolijken geost. Vooral de zang door ds leerlingen dar Depart. Zangschool, cnrler directie van don heer Th. Roep, was het glanspunt van dezen avond. En terechtEen dertigtal meisjes en jongens, allen keurig netjes gekleed en gekapt, desar zoo lief te booren zingen. Dat doet het hort eens recht goed. Dat ongekunstelde, dat be koort. De liederen door die kinderen gezon gen zijn 1. Afscheid van 't Vaderland, van "Worp. 2. Kerslied, Schulz. 8. Vlaggenlied, Mozart. 4. Lofzang, Roethoven. 5. Verdreven van Huis, Ilays. welk nummer verdienstelijk werd geaccom pagneerd door de jongejuffrouw T. Vador, terwijl de solo hierin werd gezongen door den jongenheer Knol. en 6. Morgengroet van Viotta. Deze nummers werden in drie afdeelingen voorgedragen en werden afgewisseld door een allerliefste quatremains door de jongejuffrouwen M. Roggeveen en T. Vader en door de gee stige Voordrachten van de Ileeren W. Rog geveen Cz. en P. de Heer, en wel, de heer lt. met de novellle.- „De Amsterdamscho Straatfiguren, van T H. Koelman" en de heer de II. met de novelle: „Een bangenacht, van Justus v. Maurik. Door mejuffrouw N. Stammes werd hierna een zeer lieve Solo voorgedragen getiteldHeimwee. Na eenige minuten pauze werd door eenige Ileeren clilletanten het vermakelijke blijspel „de Twee Vrienden" gekruid met de noodige zang, verdienstelijk opgevoerd. Na een warm woord van dank aan alk die hun best hadden gedaan dezen avond zr! recht belangrijk en aangenaam te maken, sloot de voorzitter dezo vergadering, er den w'enscj aan toevoegende, dat deze avond door nJ vele dergelijken mag worden gevolgd. Er is te Edam op zeer eigenaardig wijze van de felle vorst partij getrokken, te! behoeve van de industrie. Op de boerenplaat, Vredeveld, in den zoogenaainden Uilen boei van de Purmer, is door de directie der Edam. mer stoomzuivelboerderij een kunstmatige ijj, berg opgericht, om daardoor, op een goedkcooe". re wijze dan andsrs, te voorzien in het Ij» dat des zomers aan die inrichting noodig j,' In November van 't vorig jaar gaf ds beet Eduard Peiler in de Duitsche Landbouwcoy. rant een beschrijving van de wijze, waarot het hem macrmalen gelukt was om ijs ij bewaren, en deze methode is thans door firma Tuijn en Co. gevolgd. Wenneet deze proefneming, die in ons land waarschijnlijk eerste is, gelukt, dan z&l zij ongetwijfeld na. gevolgd worden door de inrichtingen, die veel ijs noodig hebben. Een beschrijving aan den ijsberg is daarom misschien niet ondiondi» Reeds voor eenige weken werden cp „Vredeveld" de noodige voorbereidende maat. regelen genomen. Er Werd «en daarvoor g«. schikt terrein uitgezocht dat zoowel aan dt zuid- als aan ds westzijde deer hoornen U schut was. Dit terrein werd eenigsins opge. hoogd en bedekt met een rasterwerk Tan rijs, een groet roester waarop de ijsberg Loog en droog cou Lemen to staan, en dat gelegen, heid zou g6V3ü aan 't water om langs oen greppel weg te leopen. Zoolang nu de vers aanhield, werden zware vierkante blokken ij nauwsluitend naast elkaar er opgelegd, met water begoten om goed vast te vriezen, en alle tocht te verwijderen. Een tweed laag werd als metselstenen cr opgelegd, e: bot water gaf weer esnheeht cement. De een laag volgde daarop de andere zoodat es grcct en maaier" geheel werd gevormd. D: aldus gevormde ijskogel word rijkelijk me water overgoten, en leverde een schoon ge zicht op, maar dat spoedig voor do cogen oi liever voor de zonnewarmte bedekt moes: worden. Daartoe word da reheele ijsmassa omringd door eon zangselmuur von ruim 5C cM. dikte, terwijl alles weder met bladrit! werd bedekt tegen hot verstuiven en tevens om het afioopen van het hemelwater te oe vorderen. Karrevracnten zaagsel worden voor gebruikt. Het geheel heeft daardoor in de verte vol komen het uiterlijk gekregen van een grooli hooiklamp. De omvang op den bodem is 2f M. bij een hoogte van omstreeks 8 rste Do ijsmassa, die er in verborgen zit, word op 60.000 kilogram geschat. Het ijs, dat ei voor gebruikt is, is uit ds slcoton van Purmer genomen, waarvan het water doori veelvuldige regens uitmuntte dcor helderheid Natuurlijk moet die berg zoolang raogsliji gesleten blijven. Wanneer Let ijs gehrsit most werden, dan moet de berg van bovo af worden stuk gehakt. Daartoe is de krc« gedekt met aanoengevlochten bhdriet, els 't ware een raam vormt waarboven es: dikke laag zaagsel is gestort. Er heeft zich te Edam een hevig ge" van diphtheritis voorgedaan met dooclslijk® afloop. Daar dit het eerste geval was in f stad, zijn deer den Burgemeester (om besmetting tegen te gaan) onteigend on brand, de voorwerpen waarmede de lijder® aanraking was geweest. Een 25-jarige ongehuwde moei® 3 Groesbeek bij Nijmegen, lag haar zoontje*81 18 dagen bij avond heimelijk in de U11^ v&n een dorpsgenoote, om daar de kleine® zijn lot over te laten. Toen de bewoonster' hare dochter het kind daar vonden, g1"? zij onmiddelijk met den vondeling naar buil" cn lagen hem 't was reeds acht ure in het open veld tusschen een paar boerek0 struiken, 't Luid geschrei van 't arme **lC werd in de nabijzijnda woning vernore-1 wier inwonenden het kind herkenden e" ten tien ure weder bij do moeder bracn De Rechtbank te Arnhem eischte tegen der drie vrouwen deswege esn celstraf 45 dagen. 1 De vereeniging tot Ontwikkeling den Landbouw in Hollands' Noorderku'8® zal in April of Mei te Hoorn een tontöonst? houden van stieren en vrouwelijke fokt10 geboren in 1884.

Schager Courant | 1885 | | pagina 2