Jacht en Visscherij. FEBRUARI. iiinnenlandsch Nieuws. „Daar overigens de ondervinding heeft geleerd, „dat vela lotelingen zich, op den dag der loting, „schuldig maken aan het misbruik vau sterken „drank, zoo verzoek ik de Burgemeesters ora al „de hen ten dionste staande middelen te bezigen „om dit misbruik zooveel mogelijk tegen te „gaan." Herinnert aan de geldboeten en gevangenisstraffen, waarmede bij de artt. 22 en 23 der drankwet, worden bed-eigd, zij die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, ra dien staat het openbaar verkeer bolemmoren, de orde verstoren, of eens anders veiligheid bedreigen. Brengt ter algemeeno kennisse, dat door hem Burgemeester, met den meesten nadruk, aan het verzoek van don Heer Commissaris voornoemd, gevolg zal worden gegeven, en mitsdien, gedurende den dag der loting alhier, de voornoemde wetsbe palingen, ten strengste zullen worden toegepast. "Wordende ten slotte nog aan de tappers en andoren in herinnering gebracht de strafbepalingen dierzelfde wet, op het verstrekken van sterkon drank aan personen, kennelijk reeds verkcerende in beschonken toestand. Behagen, den 13en Februari 1885. De Burgemeester voornoemd, Cs. de PATER, Weth. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengon, ten verzoeke van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeeno kennis, dat op den 26en Februari e. k. in het openbaar van rijkswege zal worden aanbesteed, de levering van 80 remonte paarden, voor het leger hier te lande. Gegadigden kunnen verdere inlichtingen bekomen ter Gemeente socretarie alhier. Schagen, den 13en Fobruari 1885. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Cs. do PATER, Weth. de Secretaris, DENIJS. De Burgemoester der gemeente Schagen; Brengt ter kennis van belanghebbenden, het na volgende De Commissaris des Konings in Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 28 Januari 1885 no. 58; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857, (Staats blad no. 87 Brengt ter kennis van belanghebbenden 1. dat de jacht op eonden in deze provincie zal worden gesloten mot 1 Maart e. k.; 2. dat do jacht op ander waterwild zal worden gesloten op 15 April e. k.; 3. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juni e. k.; 4. dat de kooilieden mot uitzondering van die in do gemeente Texel, op wie deze bepaling niet van toepassing is, hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van bet tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot 1 Mei 1885 5. dat vissclierij, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aal dobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of do gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 1 April tot 1 Juni e. k. En zal dit besluit iu het Provinciaal Blad worden geplaatst, en voorts in elke gemeente der provincie worden aangeplakt. Haarlem don 13den Februari 1885. De Commissaris des Konings voornoemd. Get. SCHORER. Schagen, den 13 Februari 1885. De Burgemeester voornoemd. Cs. dc PATER, Weth. Gij toch ook mijnbeer Kalinka?" Hij legde op deze laatste woorden een bijzonder sterken klemtoon. „Behoeft dat nog eene bevestiging," vroeg Kalinka. „Goed, ik zal u die geven: ik heb nog nooit in mijn levon met zooveel verlangen naar een rijtoer uitge zien Wie weet, wat de nieuwo dag ons brengt." De barones wierp hem een vermanenden blik toe en Tilly bemerkte het. „Ha ha! Misschien wel eene verrasing, dio geen van ons verwacht had!" merkte hij op. „Wel mogelijk!" ging Kalinka voort. „Mevrouwde barones heeft ons vrij gelaten, of wij een uurtje wilde rusten of tot den morgen bij den sekt door brengen. Ik wil niet rusten, want iedere verslapene minuut schijnt mij een diefstal." „Ik zal bij u blijven, ofschoon mij niets kwelt ora een uur rustig te kunnen slapen," nop Tilly uit.' Kalinka ontstelde bij deze woorden, zijn oog zocht dat van den luitenant. Een seconde lang rustten beider oogon op elkander en elk hunner wist, dat hij te<>en- over een onverzoenlijken vijand stond. Do barones trok zich terug om een weinig te gaan rusten. De heeren bieven bij den champagne tot den morg n bijeen. Kalinka dronk veel. In zijn gedwongen en opge zweepte vroolijkheid kwam geen verflauwing, goen oogonblik rust; hij scheen te gevoelen, dat zijn kracht hom zou ontzinken, wanneer hij zich ook maar een oogenblik rust zou gunnen. Tilly sprak niet veel, doch sloeg alles scherp gade, erwijl hij van tijd tot tjjd er een hatelijk woord usschcn wierp. Wordt, Vervolgd. We willen de maand, waarin wo nu zijn, behandelen. Bij ons is ze do tweede maand des jaars, en gelijk we reeds vroeger hebben opgemerkt, schijnt het velen onzer eemge ver lichting te geven, wanneer die twee lange maan den achter den rug zijn, en we in lengte der dagen en zachtere temperatuur wat vooruit zijn gegaan. Met die maand is meer voorgevallen dan met de andere. Wat beteekent het woord Februari? Niets anders dan doodenmaand, en de naam is af gelegd van Februus, den God der hel, die later weer den naam van Pluto kreeg. Nu had men vroeger tien maanden. De tweede koning van Rome, Numa Pompilius voegde er twee maanden bij, namelijk Januari, die haren naam ontleende van den God Janus, die, zooals men weet, met twee aangezichten werd voorgesteld, als ziende zoowel in 't verledene als in de toekomst, en onze Februari. Zij was dus de twaalfde maand. Cm nu terug te komen op de benaming doodenmaand, dan zien we hier ook weer een overeenkomst. Werd dc maand als de laatste, aan de overledenen geheiligd, en werden er in die maand zoen- en reinigings offers gebracht ten behoeve van hen, die ge storven waren, dan vindt men dit terug, daar de katholieke kerk de laatste maand van 't kerkjaar, namelijk November, ook daarmede aanvangt, en de eerste dagen dier maand Allerheiligen en Allerzielen aangeven. Zij is daarenboven eene zonderlinge maand, want nu eens telt ze 28 en dan weer 29 dagen, terwijl hare zusters altijd even lang zijn. Zij is evenwel niet altijd zoo grillig geweest. Bij de Romeinen had ze oorspronkelijk wel dege lijk 29 dageh. Daar werd op zekeren dag bij Senaats besluit bepaald, dat de achste maand des jaars den naam van Augustus zou dragen. Augustus telde maar 80 dagen en moest dus onderdoen voor haar voorgangster, Julius, die er 31 had. Dat ging niet aan cn nu werd cr van de arme maand Februari, die or toch al niet veel had, nog een afgenomen. Later heeft men daarvan weer berouw gehad, en haar, doch slechts om de 4 jaar, er eenen dag bij gegeven. Op de oorzaak daarvan komen we nog wel eens later terug. De Duitschers noemen deze maand Hornung en men zegt, dat de reden moet gevonden worden in de omstandigheid, dat de herten in deze maand een nieuw gewei krijgen, en er dus op 't woord hom wordt gezinspeeld. Februari heeft in dit jaar maar 28 dagen en is niet wat men noemt een schrikkeljaar, waarin de 24ste dag dubbel wordt geteld, en men daardoor 29 dagen bekorat. In zoo'n schrikkeljaar, zoo zegt de booze wereld, mo gen ongehuwde vrouwen den gewone regel om- keeren, en, wanneer ze vrcezen ongehuwd te blijven, zelve een echtgenoot vragen In hoe verre dat zoo is, durf ik niet beslissen, maar ik zou 't bijna niet gelooven, daar ik in onzen tegenwoordigen tijd van annoneesren wel degelijk huwelijksaanvragen van dames heb gelezen in jaren, die geen schrikkeljaren waren. In deze maand wordt ook het Carnaval gevierd. Hoe verschillend die viering ook moge zijn, ze komt toch uit dezelfde oorzaak voort. Evenals kerstavond en Oudejaarsavond den dag of de avond vóór gewichtige feestdagen aanduidt, zoo beteekent vastenavond de voor- looper van den vastentijd, zijnde de veertig- dagen, die daaraan worden gewijd. Sedert de zesde eeuw bestaat dit gebruik reeds. Daar men nu voor den aanvang der vasten zich gewoonlijk voorbereidde door een meer dan gewoon gebruik van spijzen, zoo ontstond daaruit volgens sommige geleerden, de naam Carnaval, afgeleid uit de woorden carno, vleesch en vale, vaarwel, omdat men zulke spijzen als dan als 't ware vaarwel zeide. In zeer oude tijden vierden de Christenen in die dagen eene soort van feesten, waarbij voor namelijk aan Bacchus werd geofferd, en die daarom den naam van Bacchanalia droegen. Men schoor zich, deed maskers voor, verkleed de zich als de grilligste en zonderlingste spoken en bedreef allerlei dwaasheden en moedwil. Het Carnaval zelf was niets anders dan eene nabootsing van de feesten, bij de Ro meinen in December gebruikelijk waaruit later in de Middeleeuwen de Narrenfeesten zijn ont staan. Uit Italië gingen ze over n*ar andere landen van Europa en in den lSen eenw gaven zij in Duitschland aanleiding tot do eerste proeven op dramatisch gebied, 't Meest beroemd waren het carnaval te Venetië en te Rome. Het eerste begint reeds zeer kort na fce mis en de feestelijkheden bestonden in t neelvertooningen, vermakelijkheden op 't i roemde St. Marcusplein, wedstrijd met gondJ enz. Later had men aldaar nog een twee! carnaval, dat 14 dagen duurde en ongeve omtrent Hemelvaartsdag gehouden werd. Alsd' mochten er maar gewone domino's of eenvoud ge maskers gedragen worden en niet dezulU die een bepaald karakter hadden en op zondere personen betrekking moesten hebbei Het Carnaval in Rome duurt maar 8 daoe en bestaat in gemaskerde optochten en w rennen. In Duitschland behalve in Keule heeft het zijn oorspronkelijk karakter grootei deels verloren en in ons land, waar de inwonei kalmer en bedaarder zijn, moge men hier e daar bizondere feestelijkheden hebben, mg, langs de straten zal men daarvan weinig h speuren, terwijl in dc genoemde steden j Italië de geheele bevolking in rep en roer i en zelfs de voorname standen met grooi hartstochtelijkheid zich aan die uitspanïir overgeven. Wanneer ik niet vreesde, te veel van geduld der lezers te vergen, door een onde werp te behandelen, dat velen misschien g« belang inboezemt, dan zou ik hier verder ka nen spreken over den invloed, dien die alle eerste vertooningen later hebben gehad. Jui omdat in die dagen vele jonge menschen behagen in schepten zich op allerlei wijzen verkleeden en de woningen hunner vrisndi en bekenden op die wijze te bezoeken, i allerlei grappen en zotternijen uit te hale gaf dit langzamerhand aanleiding tot v/erke! ken voorstellingen, waarbij vervolgens same spraken gevoegd werden en zoo ontstond^ ongemerkt de tooneelvertooningen. Maar di zou ik nog uitvoeriger over de vastenavondspel en de zoogenaamde Mysteriën moeten spreki en misschien viel dit niet in den smaak. Deutichem. P. v. d. Velde Mz, Te Middelburg wil men aan de Twee Kamer een adres richten, om een invoerra van f2 per 100 KG. tarwe of meel te vi gen, ten einde in de behoefte der schat! te voorzien, en daartoe zij 't ook tijdelijk, de lage graanprijzen gebruik te maken. Da de invoer van tarwemeel in de twee laat; jaren gemiddeld 600 millioen K G. bedroeg z die heffing 12 millioen gulden opbrengen. De reeds medegedeelde brief van d schaatsenrijdersbond aan den heer Knieze over een wedstrijd met Axel Paulsen, mi zijn gekruist door een schrijven van A; Paulsen aan het bestuur van den Nede Schaatsenrijdersbond, waarin hij mededee kennis genomen te hebben van hetgeen o\ hem in de Ned. Sport werd gesehroven. Naar aanleiding daarvan, noemt hij tb aan om tegen een Fries te rijden,, en ze mocht het bond geen prijs beschikbaar v len stellen, uit eigen middelen eene prei uit te loven van 500 Mark. Staartnummers z:jn steeds zeer in ti bij het in loterijen spelend publiek. Men hoi zich overtuigd dat men op een dusdanig nu mer meer kans heeft om een prijs te winnen c op een ander en de handelaren in loterijbriefjes weten van dat Volksgeloof aan partij te trekken, door menigeen een mi staartnummertje aan te praten. Het volger geval, dat door het N. v. N. wordt mede? deeld, pleit echter niet ten gunste van meening. Een oppassend huisvader was in den laak'1 tijd door het overal hcerschend werk^'l zeer achteruitgegaan, en had reeds 010 de behoefte van zijn gezin te voorzien stuk huisraad moeten afstaan. Er kwam echt' nog niet veel verbetering in den toestand, ten einde raad besloot hij zijn /twintigje", de staatsloterij, No. 20570 aan een zij" bekenden ter overname aan te bieden. 0e een van die lieden, die steeds bereid om een ander behulpzaam te wezen, m"! er voor hen zelf een voordeeltje bij te beha is was in het eerst niet ongeneigd briefje voor f 3.—7 over te nemen, doch/1 anderde, toen hij het nummer gezien h' van gedachte, en weigerde beslist omdat-; het geen staartnummer was 1 De arbeider g mistroostig huiswaarts, en had moeite om vrouw en kinderen dien dag van het noo te voorzien. Doch zijn spijt verkeerde in vreugde» hij verleden Vrijdag vernam dat op zijn nm11

Schager Courant | 1885 | | pagina 2