A L G E 51 E E IV A D V E R T E X T I E - ZONDAG Al El' \Y S- L A N D B O W B L A IS MAART. Ao 1885. 29itc Jaargang. G e mee n te Schag en. Bekendmakingen. POLITIE. Herijk. T II J. WINKEL, TE SCHAGEN Laan, Wijk D, No. 5. Kleinhandel in sterken drank. Oproeping' van loteling-en «lïe bij de Zee-Militie verlangen te dienen. LIKDORENS. (O) II. .Jo ISG3. SCIIAtlM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot s middags 12 ure, worden Adrerfentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Ter Secretarie dezer gemeente zijn_ inlich tingen te bekomen, omtrent een op 25 Eebru- ari°j. 1, gevonden boezelaar, en een op 23 Februari j. 1. opgevangen konijn. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 7 Januari 1885, No 2, (Provinciaal Blad No. 2). Ge ien het Koninklijk besluit van 27 November 1884, (Staatsblad No. 226), waarbij is bepaald, dat in het jaar 1885 aan den Herijk zijn onderworpen, de mateu en gewichten* Brengen tor kennis van de ingezetenen, dat die liet ijk, binnen de-.e gemeente, zal plaats hebben voor do gewichten voor fijnere wegingen, op Zaterdag 21 M art a. s., des namiddags van 2 tot 4 ure, voor de overige maten en gewichten, op Maandag 23 en Dinsdag 24 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure, alles in het lokaal „de Beurs" van W. Rog geveen Cz. Wijk F, No 36, ingang aan de Noordzijde, Schagen, den Gden Maart 1885 Burgemeestor en Wethouders voornoemd, G. LANG EN BERG do Secretaris, DENIJS. lloman van Friedric/t Friedrick. (51.) XXII. Ruling had er nooit aan gedacht zijn studeervertrek weelderiger in te richten, het diende immers voor den arbeid, en elke verandering, elke weelde zou hem in zijn arbeid gestoord hebben. 11 jj had gelijk, wanneer hij zeide in dit vertrek zal ook het uitwendige en alles wat daar in is, ruij er aan herinneren, dat er hier geen tijd is om uit te rusten. liet is nagenoeg een geestelijke smidse, daar moet elk werktuig dadelijk ten gobruike voor do hand liggen en het stof van het handwerk mag ook niet ontbreken. Voor hem op tafel stond eon eonvoudig9 lamp, bij wier schijnsel hij ijverig schreef; achter zijn rug, in het midden van het vertrek bevond zich een hanglamp, maar ook deze veilichtte het vertrek slechts spaarzaam. De drukkersjongen kwam alle kwartieren, om de geroedzijnde copie in ontvangst te nemen. Er werd aan do deur geklopt. „Buinen !u riep Rüling en schreef, zonder om te zien naar den binnentredende, jjverig voort. De binnentredende bleef bjj de deur staan. „Hier!" zeido Rüiinp, die vast in de meening verkeerde dat het de drukkerijjongen was, terwijl hij een beschreven blad papier ter zjjde op de schrijftafel lag. „Het slot kunt gij binnen vijf minuten halen." De binnengetredene bewoog zich niet. „Nu, hoort gij mij niet riep Rüling ongeduldig en keek om. Doch in hetzelfde oogenblik staarde hij naar de deur, als zag hij daar een droombeeld. Toen sprong hij van zijn stoel op. Albrecht Albreeht!" Tiep de binnengetredene en ijlde met uitgebreide armen op hem toe. Het was de overste. Do beide broeders hielden zich sedert lange lange jaren, voor de eerste maal weder omarmd. „Kom, Feodoor, kom," zeide Rüling, terwijl liij zijns broeders hand vatte en hom naar de kleine sofa trok. „Albreeht, gij heht mij gered I" ging de overste met bewogen stem voort. „Dezen dezen dienst zal ik u nimmer kunnen vergelden, zooals ik dat zou "sv iHen, en elk woord van dank, dat ik u zou kunnen zeggen, schijnt mij te nietig tegenover hetgeen gij gedaan bebt." „Houd op," verzocht Rüling. „Toen wij nog knapen ■Waren, toon nam ieder van ons, de htm bewezen (lil UITGEVER; Prijs per jaar/3.Franco per post /3.G0 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. 1^1 Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodi- gen de kleinhandelaars in sterken drank, in die gemeente, welke dien handel na afloop van het vor- gunningsjaar wenschen voorttezetten, uit, daarvan schriftelijk kennis te geven vóór 1 April a. s. De kennisgeving geschiedt op ongezcgeld papier, en is noodig, opdat do regeling van het vergunnings recht, voor het jaar 1885[86 kunne geschieden vóór 1 Mei a. s. Schagen, 10 Maart 1885. Burgomoester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG. de Seeretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, naar aanleiding van art: 150 der Militiuwet,ter kennis van de lotelingen dezer gomeente, dat zij, welke gene gen zijn, om bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Gemeente-Secretarie alhier, vóór den len April a. s. Schagen, 13 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Cs. de PATER Woth. de Secretaris, DENIJS. diensten op, als iets, dat van zelf sprak, en dan waren geen woorden van dank noodig, en dat gij nu tot mij zijt gekomen, vat ik zoo op, dat alles, wat sedert den jongelingstijd ons gescheiden heoft, nu is uit- gewischt." Do overste drukte de hand van zijn broeder in de zijne. „Wanneer het mogelijk zou zijn," zeido hij met een diepe zucht. „Het is mogelijk! Waarom zouden niet twee tegenstanders, die elkander dapper en eerlijk bevochten, wanneer de vr»de gesloten is, de hand reiken? Wij willen in vrede met elkander omgaan. Wat ons heett gescheiden onze meeningen, blijven dezelfden, maar wij hebben genoeg gemeenzaams, onze oude, goede moeder, hetzelfde bloed, dat in onzen aderon vloeit, en een eerlijke overtuiging. Alles, wat er geschied is, ligt achter ons en wij willen ons met de toekomst bezig houden. „Het zal u misschien gemakkelijker vallen dan mij," zeide de overste. „Ik ben zeer gestreng opgetreden tegen u en uw zoon, maar....* „Feodoor, het gebeurde ligt achter ons," viel Rüling hem in de rede „Wij zullen dat begraven, maar vooraf moet ik alles mededeelen, het zal mijn hart verlichten. Albrecht, ik zal u wel niet behoeven te zoggen, dat ik u niet heb willen krenken, en alleen volgens mijne over tuiging handelde en geloofde, zoo te moeten handelen. De eer van mijn stand was ook de mijne en die heeft al mijne handelingen geleid; eerst in den laatsten tijd toen het noodlot mij zwaar zeor zwaar bezocht, is bij mij de twijfel ontstaan, of ik toch niet te ver ben gegaan. Dat drukt mij diep ter neder! Ik heb uw zoon zwaar gekrenkt, ik geloofde alleen mijn plicht te vo'gen, „Halt, Feodoor!" zeide Dr. Rüling en legde de hand op zijns brooders arm. „Het heeft Hermann en mij zwaar getroffen, toen hij uit het officierskorps werd verbannen, ik was toen werkelijk vertoornd op u, vooral omdat ik Hermann's gevoelen over het duel volkomen deel heden ben ik er u dankbaar voor, want het is tot geluk van mijn zoon geweest. Hij zou met Eger's dochter nimmer gelukkig zijn geworden; dat bekent hij zelve nu, daar het meisje zich met zijn vijand heeft verloofd. De verhouding tusschen Eger en mij was bovendien reeds zeer ge spannen en zou op den duur ondragelijk zjjn geworden. Hij hoopte, dat ik als schoonvader zijner dochter zijne bedriegeljjke ondernemingen in mijn courant zou goedkeuren en aanprijzen, hij beloofde mij zelfs oen aandeel in den winst, en toen ik dat alles zeer beslist van de hand wees, toen ik bem zeide, dat ik in mijn courant nimmer een woord tegen mijne betere overtuiging in zou opnemen, van dat uur haatte hij mj nog meer dan te voren. Ook dit hteft Hermann ingezien. En nog op een andere wijze heeft het gebeurde gunstig Welke zijn de oorzaken van de lastiga bezoekers Er is geen regel zonder nitzondering en zoo zal 't ook wel hier zijn, maar andera zou men als hoofdoorzaak kunnen opgeven schoenen, die te naitw zijn. Maar dan zijn do schoenmakers de werkelijke oorzaken, omdat zij de vervaardigers zijn Ja en neen, we moeten lievernog een trapje verder gaan en als oorzaken opnoemen de menschen, die de schoenen bestellen of passen en daarna koopen. Maar dat is immers onmogelijk f Wie zal nu zoo dwaas zijn, om zelf de oorzaak van zijn pijn te worden En ik antwoord hierop zeer, zeer vele menschen doen zulks. Even zoo als in de maatschappij een groot aantal menschen gevonden worden, die hun ongeluk» hunnen tegenspoed totaal aan zich zeiven te wijten hebben, zoo gaat het ook in dit opzicht» 7.r>o menigeen wil net zijn en voor 't oog van anderen een kleinen en sierlijken voet hebben. Nu voelt hij wel bij 't aanpassen, dat de schoen wat knelt, wat nauw is, maar met op hem gewerkt. Het verkeer met zijn collega's, dia bijna allen reserve-officieren zijn, bezorgde hem menige moeielijkheid; daarom heeft hij zijn rechter lijke loopbaan opgegeven en is toegetreden tot da redactie van mijn courant. Daarmede heeft hij een mijner vurigste wenschen vervuld, want Hermann kan nn eens het blad, dat mij veel geluk hoeft gege ven, zelfs hooger opvoeren Et hij gevoelt zich ge lukkig in zijne nieuwe werkkring. Zie, zoo is alles geloopen, en wij zijn er zeer tevreden over! Doch wij zitten hier in dit onvriendelijke vertrek, ga roede naar mijn huis, ik heb sedert jaren mijn vrouw en Hermann niet zulk een wolkomen gast medegebracht." „Heden niet," verzocht de overste. „Ik ben t9 ontroerd, ik zou verlegen zijn wanneer ik Heimann ontmoette, en ik wil hem met eerljjke vreugde da hand reiken. Laat mij tijd. De dag van heden heeft mij zooveel verdiiet en vreugde gebracht, dat ik het mij zelve alles nog niet kan verklaren. Mijne vrouw en mijne dochter weten nog van niets ik heb alleen alles gedragen en doorleefdMorgen kom ik bij u, om uwe vrouw en Hermann te begroeteD, en liioc is mijn hand ik verheug mij daarin 1" Rüling hield de hand zijns broeders vast in do zijne» „Gij hebt gelijk, het is beter zoo," zeide hij. „Do mijnen zouden u toch misschion wat beschroomd, ontvangen, daar zij nog, niets vermoeien. Feodoor, ik heb heden hetzelfde gevoel, dat ik eens had vel» jaren geleden toen gij als knaap voor de eerste maal met vacantie van de kadettensehool te huis. kwaamt. Al uw vroo ere speelgoed had ik netje3 opgepoetst, en wat gebroken was, had ik uit het mijne aaogevuld; ik kon den tijd tot uw aankomst niet afwachten. Wij hadden als jongens dikwijls govoch'en en gekibbeld met elkander, maar daaraan dacht ik niet meer. Wij zoudsii in een kamer slapen, uw bed was reeds den vorigen dag in orde gebracht, en des avonds, toen ik ging slapen» kon ik de verzoeking niet weerstaan, in uw bed te sluipen, en daarin te slapen. Ik kreeg den volgenden morgen daarover eene berisping en verdroeg die gednldig, waut ik sebaarodo mij er voor, te bekennen, dat ik bet gedaan had uit blijdschap over uw terugkomst; ik geloofde dichter bij u te zijn. wanneer ik iD uw bed sliep. Ik heb sedert dien tijd er niet meer aan ge dacht, nu staat alles mij weder helder voor don geest." Zwijgend had do overste naar Dr. Rüling geluisterd,- zijn hand beefde- Nog een hartelijke en krachtigs handdruk toon vcrwjjderde hij- zich snel, Dr. Rüling hield hem niet terug. Een tevreden lachje gleed over zijn gezicht; hij wist, dat do hard» korst, die sedert jaren om het hart van zijn broedeï- was gokomon, eiudelijk verbroken en gesmolten was^ Wordt Vervolgd

Schager Courant | 1885 | | pagina 1