Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuwsd Gemengd Nieuws, zoo'n wijden, plompen schoen te loopen, dat gaat tocii niet. Door 't gebruik zal die schoen wel wat wijder worden en eindelijk, tegen dat hij versleten is, wel pas worden. Dat gebeurt dan ook eindelijk wel, maar alvorens het zooverre is, is de kiem van een of meer likdorens gelegdde verharding of vereelting is begonnen en langzamerhand dringt de vijand voort en begint zich meer en meer te vertoonen en zijne tegenwoordigheid op eene onaangename wijze kenbaar te maken. V ij spotten met de Chineezcn en halen medelijdend de schouders op. Wanneer we die kleine voetjes zien, welker groei in die ongelukkig ingerichte schoentjes totaal belem merd wordt,maar wanneer we onze eigen voeten nagaan eu zien, hoe menige toon genood zaakt is, op en over zijn buurman te leggen, allerlei plooien aan te nemen, in de schoen als 't ware is geperst en ingesloten, de vrije beweging ten eenen male mist, dan kunnen we ons toch wel begrijpen, dat daaruit lik dorens moeten ontstaan. De man zonder handen moest zijn voeten gebruiken en daar zijne teenen niet ingesloten worden, helheiden ze de buigzaamheid en lenigheid, die aan de vingers eigen is, maar die de eersten in de gevangenis hebben ver loren, zoolang men niet algemeen 't systeem aanneemt, dat eenige weken geleden nog in de dagbladen werd aangekondigd en waarbij geheel de vorm en de vrije beweging van den voet en zijne onderdeelen het hoofdpunt uit maakt; zoolang zullen de kwelgeesten dei- voeten ook wel blijven bestaan. Zeer dikwijls wordt vooral de nagel in de ontwikkeling belemmerd en veioorzaakt zulks evenzeer verharding in de onmiddelijke nabijheid van den nagel, wat later weer in den vorm van iksteroogen of likdorens meer en meer voel baar wordt. Een oud spreekwoord leert ons reeds, dat wij de schoenen moeten aantrekken die ons passen, waaruit als van zelve volgt, dat we degenen, die ons te nauw zijn, moeten laten staan. Verreweg 't grootste gedeelte van hen, die aan likdorens lijden, zijn derhalve zelf schuld aan 't ongemak, waaraan ze nu lijden en dit is aan den eenen kant wel een be schamende, maar aan den anderen kant tevens eene zeer troostvolle en bemoedigende waar neming. Wanneer men opmerkzaam in de wereld rondziet, ontmoet men eene menigte menschen die klagen en ongelukkig zijn, omdat ze zich op onvoorzichtige en ondoordachte wijze in schoenen hebben gestoken, die voor hen niet bestemd waren. Er waren genoeg verstandige, deelnemende vrienden, die hun waarschuwden en hen er zoo duidelijk op wezen, dat. de schoenen later zouden knel'en en likdorens veroorzaken, maar 't hielp niet. De schoe nen kwamen hun zoo mooi en zoo sier lijk voor, dat ze de begeerte geen weerstand konden bieden, om ze machtig te worden. Daarenboven verblindde hen de eigenwaan. Zij rekenden zich wel in staat 0111 die schoe nen pasklaar te maken en al veroorzaakten ze ook in den beginne wat moeite en pijn, dat alles zouden ze wel te boven komen! Dwaze verblindheid, die de allerjammerlijkste gevolgen na zich sleept! Men zegt dat ieder een zelf het beste weet, waar hem de schoen wringt. Wanneer men dit wringen later onder vindt is het ongelukkig en jammer, doch nog altijd verschoonbaar, maar wanneer men bij 't aanpassen reeds gevoelde, dat de schoen wrong, en niettegenstaande dit alles, wetens en willens, die schoenen houdt, dan is men waarlijk niet te beklagen! Groot is 't aantal van die kleine plagen, die sommige speldenprikken noemen en waar aan die menschen zijn blootgesteld, die een al te gevoelig karakter hebben. Ze zijn evenwel meestal van korten duur, maar die ongeluk kige likdoorns zijn van heviger aard. Stel u een heerlijken Junidag voor, waarop de zon zich in al hare kracht doet gevoelen. Dan zal men genieten van eene prachtige wandeling. De gezondheid laat niets te wenschen over, en v/ooi ijk en opgeruimd begeeft men zich opweg. In den beginne gaat alles goed. 't Reisgezelschap, de heerlijke natuur, 't prach tige weer, alles is wel instaat, om 11 in eene aangename stemming te brengen. Maar niet lang zal het duren of uw vijand vertoont zich. Door 't warme weer zijn de voeten nu meer dan anders vatbaar voor zwelling en uwe schoe nen doen het niet. Zoo nu en dan verwittigt een steek, dat de vijand ontwaakt. Gij draait en wendt uwen voet, maar hoe langer hoe pijnlijker worden de aanvallen en daar een ongeluk nooit alleen komt, stoot gij tegen een steen en natuurlijk juist op die gevoelige plek, waar de likdoorn zit. Gewoonlijk zegt men: ,,'t Is toch al zeer curieus, dat ik mij nu juist moet stooten op die plek, waar 't mij t meest zeer doet," maar wel beschouwd, is dit volstrekt niet onduidelijk, want dit is de kwetsbare, do zeer gevoelige plek. Zoo gij u op eene andere plaats staat zult gij 't ja, wel voelen, maar ge zult er niet zooveel om geven, om dat het u daar minder pijn doet. Zoo heeft ook ieder nienscli zijn kwetsbare plek in zijn karakter en wee hem wanneer hij daar wordt geraakt. Maar hoe dit zij, uw vijand vertoont zich meer en meer, en al houdt ge u ook nog zoo goed, en al doet ge uw best, om toch nog vroolijk te schijnen, geen spelbreker te zijn, en de stemming van anderen niet te bederven, toch wordt u dit op 't laatst bijna onmogelijk. De geheele voet doet u meer en meer pijn en weg is al uw genot. Wat daar- enbovenalles behalve berekend is, om uwe boos heid en ergenis te verminderen, is 't verwijt dat ge u zeiven doet, en gij verwenscht uw vertoon van een kleinen voet, en de dwaasheid die een schoen deed nemen, die voor uwen voet niet was gemaakt Deutinchem. P. van de Velde Mz. Schagen. Morgenmiddag zullen er een 40-stuks Hokkelingen, afkomstig uit deze streken, bij den Keer A. Visser gestald worden, om van daarnaar Amerika te worden verzonden. Het volgende feit wordt uit Denekamp medegedeeldIn een behoeftig gezin vierde de man des huizes zijn geboortedag. De vrouw was zeer verdrietig, omdat zij haren echtge noot niet met eene versnapering kon verrassen. Wat zij ook bedacht, zij wist geen raad om aan geld te komen. De man kwam 's middags van zijn werk te huis, en werd onthaald op een goed gevulde flesch jenever. Wel vrouw, vroeg hij, waar heb je dat losgekregen Haar antwoord was: //Wel, ik heb alles rond- gedacht, en eindelijk besloot ik een pond veeren uit ons bed te verkoopen, en zoodoende je verjaardag te vieren. Ja, man, hadfe gij dat wel van mij gedacht?" //Neen, sprak hij, ik heb altijd gemeend dat ik een vrouwtje zon der overleg had, maar nu zeg ik dat ik een vrouwtje met overleg heb!" Uit Gennep wordt geschreven: Op allerlei wijze wordt de smokkelhandel in dit Noordelijk gedeelte van Limburg ge dreven. Zoo rijdt er sedert eenigen tijd een koopman in lompen met zijn hondekar langs de grenzen. De te Heijen gestationeerde rijks commiezen dachten goed te doen den man eens te laten uitpakken en bevonden dat zijn net voertuigje voorzien was van twee bodems, waarvan de onderste geheel beladan met blikken bussen, voorzien van spiritus. Na de aanhaling ging de koopman op de vlucht, doch werd door de ambtenaren achterhaald en in verze kerde bewaring gebracht. Woensdagmiddag geraakte er even buiten het dorp Blerik bij Venlo een paard met geladen kar op hol; in het dorp gekomen, waar juist ds school uitging, begonnen jongens het paard te jagen, waarop het dier een sprong nam, bij welke manoeuvre er een vat jenever van de kar viel. Het vat was stuk, de jenever stroomde over den weg en een poosje later kon men eenige kinderen zien loopen, die vergunninggenomenliadden. Enkelen bekwamen de vergunning zoo slecht, dat zij brakende te huis kwamen. Omtrent de beweging tegen het wet telijk verbod om met de wonderkuil te visschen, wordt aan het //Handelsblad" mede gedeeld, dat de gemeenteraad van Monniken dam zich bij adres aan den Minister heeft gewend, om hot verzoek der Volendammers (intrekking van art. 7 en 8 der vischwet van 21 Juni 1881) te ondersteunen. Hunne gemeente, deelde zij mede, voelt nu reeds door achteruitgang op de scheepswerven, touwslagerijen, smederijen, het nadeel dat door het verbod van den wonderkuil aan de Volendammer vloot is toegebracht. Rij een tapster te Amsterdam, werd onlangs een accept ad f 1000 ter betaling aangeboden. Niet wetende wat dit beteckende, daar ze geen accept had afgegeven, weigerde zij de betaling. Vandaar protest en later arrest m 1 deren. 1 üe Bij haren zwager ging zij raad W y wat te doen, en deze bekende het acc-S. schel ijk met den naam zijner schoo^F te hebben geteekend. De tapster verijl!? niet maar was genoodzaakt zich faj]? ei laten verklaren De zwager het betref dat de zaak zoo was geloopen, meldt] z' echter vrijwillig aan bij de justitie. 1 of Dezer dagen overleed te Gouda k' vrouw, die het in de laatste dagen va!) ;oi ziekte erg benauwd had. Om haar wat jP te geven, achtte men het geraden haar k| 4" los te maken en haar lichaam van p' eeuigszins te ontblooten. Dit geschieddeS toen bleek op een verrassende wijze van gehechtheid aan liet aardsche slijk in dein van muntstukken althans men vond j aan zilver geld, f40 aan centen, beneven! b drietal gouden tientjes op haar lichaam btk1 tigd. Geen wonder, dat de arme vrou» ;v met zulk een vracht benauwd had. d a E JST O E3 L A JST 30 Londen. 10 Maart. De Pall Mali Gap- zegt dat als men de berichten kan vertrouw# die gisterenavond zijn ontvangen, de Russi# grenspost te Zulfrikar opnieuw vooruit0 geschoven en ernstige vrees bestaat voor botsing tusschen de Afghanen en de KozakP Londen, 11 Maart. Graaf Munster, gezant van Duitschland, heeft aan lordGiJ ville kennis gegeven, dat Duitschland Victoif' aan de Westkust van Afrika, erkende0 Britsch grondgebied, en dat, indien debelf diging de Engelsche vlag aangedaan bevèsti wordt, Duitschland zich zal haasten de hancj lingen zijner agenten te desavoueeren en 4 zal doen, wat het Engelsche kabinet zal ntfc dig oordeelen om de eer van Engeland herstellen. 3 Londen, 12 Maart. Bij de discussie ot' het supplementair budget in het Lagerbc verklaarde de heer Gladstone, dat Engelai| het Duitsche kolonisatieplan niet moet bek delen in een geest van tegenspraak, maarzit; veeleer moet gelukwenschen met de medt- werking van. Duitschland in een werk, de beschaving in de minst beschaafde strek moet overbrengen. Zulk eene ondernenk moet zooveel mogelijk aangemoedigd worde? •EUITSOHL-AJSTO. I Uit de kolenmijn te Kar win in Bobemei waarin Vrijdag 11. een hevige ontploffing lied plaats gehad, zijn reeds 65 lijken opgehaa!:1 De meesten zijn zoo verminkt, dat zij nagenot niet herkenbaar zijn. Volgens een officieel' opgave bedraagt het aantal verongeluktenlfj man. Het ongeluk heeft enkele familieënzej hard getroffen; uit eenige gezinnen heb| drie en meer personen het leven hierbij Te loren. Veertig gezinnen zijn van hun hooft en kostwinner beroofd. Meisjesnamen. Onze tegenwoordige meisjei namen zijn een samenraapsel uit alle mogelijk talen. Voornamelijk hebben het Grïétisch, W Latijn en het Hebreeuwse!) daartoe bijdrage' gelevérd. Uit het Grieksch zijn bij voorbeeld of volgende namen afkomstig, die de bijgevoegd beteekenis hebben: Agnes (de kuiscbe), (de rijk begaafde), Dorothea (het Godsgescliw Elenora en Laura (de medelijdende), Uelenatt verlichtende), Irene (de vredelievende), '"L (de weldenkende^ Gatbarina (de zedige,) (de donkere). Aan bet Latijn zijn Augnsta fde verhevene), Ueata (de zalig'1)) (de reine), Glementina (de zachte), Ernd'61 aardige), Fransisca »in bet Engelscb Uanny. bet [Fransch «Fancbon" (de vrije), Leow® moedige), Lucie (de 'verlichte), Margareth' i parel), Natalie (de levenslustige), Otlilie lukkige), Pauline (de geringe), Rosalie (('e ,r°a| scboone), Subine (de geroofde), Ursia (»ter ,gf een beer). Uit bet Hebreeuwse!) of a" üostersclie talen zijn de volgende namen o stig Anna (de liefelijke), Aline (de vei'!ievV Flisabeth (de van God geprezene), Gabrw goddelijke), Isabeila (de kuiscbe), Jobanoa genadekind), Marhta (de bedroefde), weerspannige, onvriendelijke), Rebekka e gevoede), Sa ral) (Je beerschende), "Pjoi' vredelievende), Susanna (de lelie-reine), 'L|: (de vtsscheres), Zaïra (de bezoekende), Za (de stralende, Oud-Duitse!) zij" c'e P'jjjk' Al bei tine (cle edel beroemde), Emma (de Frida, Frederika (de vreedzame), Geelt' speermaagd), Hedwig (de krijgszuchtig')»

Schager Courant | 1885 | | pagina 2