Algemeen Advertentie DONDERDAG l a NDBOU w B L A D. j. winkel, 21 MEI. Ao 1885. 29sle Jaarnanj*. Jtè 1S82. K 1 E i \V s- Aangifte van Verhuizing. De Schcone Weduwe. SCHUTTER !J. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Laan, Wijk D, No. 5. „KcpJ; gij de barones?" stotterde zij; „woet zij hot, dat ik hier ben?" ril' li A E A 8f T, Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 are, worden Advertenüèn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. <5.) Roman van E. II. v. Dedenroth. Tweede Hoofdstuk. Burgemeester en Wethouders van Schagen, 'brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, den ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politiereglement dezer gemeente, als Art 11. Tngeval van verhuizing binnen de gemeente, •zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst ien werkboden daaronder begrepen, door het ïioofd van dit gezin.. Moer dan vijftien jaren waren er verloopen, sedert Willi zijn vader had begraven; Dooit bad zijn moeder zich om hem bekommerd, öf het was haar niet gelukt, hem te vinden, wanneer zij nog naar hem had onderzocht. In de nalatenschap van zijn vader was niets gevonden, dat vermoeden liet, waar zijn geboorte plaats lag en of hij neg bloedverwanten bezat; Waarschijnlijk had hij al zijne papieren, die hieromtrent inlichtingen konden geven, vernietigd; hij had als een verlatene, die niets meer van het leven heett te eischen, te gronde willen gaan; hij had immers tot den drank zijn toevlucht genomen, ora zijne verbeel dingskracht te verdooven. Willi moest diensvolgens over zijn vader blozen; nu verlangde eensklaps iemand sr naar, hem te leeron kennen, om hem naar zijn ifkomst te vragen! Zou hij de droeve herinneringen fan zijn jeugd aan een vreemdeling prijsgeven; was iet niet een dwaashoid, te bopon, dat hij nog iets fan zijn moeder kon vernemen, wat beter was in de rergctelhoid bograven te blijven Kon hij een moedor lef hebben, dio zijn vader ellendig bad gemaakt, die em haar kind had overgelaten, zonder er naar te 'erlangen, van hetzelve nog veder iots te hooren Zulke gedachten bezielden Willi, ofschoon hij zich el honderd malen zegde, dat hier bepaald eene ergissing bestond, waartoe do gelijkluidende naam en hofraad aanleiding had gegoven. Willi's ader bad toch bepaald zijn zoon wol naar bloed erwanten gezonden, wanneer hij die bezeten had; 'f wel hij zou ze op zijn sterfbed genoemd hebben, "dat bij bij hen eeu toevluchtsoord had kunnen eken. Toen Willi weder in L. kwam, vond hij den naam relich nog niet in het vreamdelingenboek; hij zelf hreuf zich daarin als Willi B.imingin, zonder den ïctvrstito! er bij te voegen; hij vermeed eiken omgang "t het hadgrzeischap, hij wilde zijn vrijen tijd geheel al wijden aan zijue ontspanning en aan het genot 'Lr sc'uoone natuur en wenschte niet door zieken Wusulteerd te worden, noch zieli met de hadartsen te laten in wetenschappelijke redcneeringon. 1°8n hij de verongelukte vrouw aan doeter Wurm 0rgegeven en deti terugweg naar L. ingeslagen had, "ld de vraag hem bezig, of hij niet beter deed, te verlaten. De weg in het dal van Liebonstein Ps hem in do weinige dagen van zijn verblijf 'daar, een lievelinggwundeling geworden, hij moest ie opgoyen, wilde hij niet voortdurend de schopne, o'sehe vrouw iu den weg treden, die zulk eeu "chtigen indruk op hora geina.kt had, dat bij uit i'uw ,-g igt.eid, holangsiolling of liefde, wat Let ook misschien al was, dat hom het bloed iu gisting UITGEVER TE SCHAGEN Voor afzonderlijk levende personen, door henzelven. Art. 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, niet eene boete van een gulden. Schagen, 21 April 1885. Burgemeester en Wethouder voornoemd; G. LANGENBERG. de Secretaris, DEMJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, roepen mits deze op, alle zoodanige ingezetenen, die op den len Januari 1885, hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoodanigen, die zich van Buitenlandse h in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij noch in een der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Jun aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den dienst dar Schutterij te doen inschrijven, zullendotot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal gevaceerd worden op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 ure. bracht, geen moeite hebben ontzien, haar weder te ontmoeten, wanneer zijn verstand hem niet gezegd had, dat bij daardoor een dwaasheid zou hebben begaan. Zou zij zich roekeloos aan het gevaar bloot stellen, zich te verheven op eene vrouw, die, zelfs wanneer zij vrij was, zelfs wanneer zij haar trots wist te overwinnen, toch geen wezen was, van wie hi) verwachten mocht, dat zij eene doctersvrouw wilde worden; die nooit, zelfs al gebeurde het wonder, dat zij hi m mocht lijden, geschikt was voor de maatschappelijke positie, waarin hij haar kon plaatsen, voor de plichten, die op haar rustten, wanneer zij zich gelukkig zou gevoelen in een bond met hem En om doctor Wurm niet weder te ontmoeten, wanneer deze van het slot terugkeerde en hem in haalde, sloeg Willi een zijpad in, dat hem voorbij de houtvesterij voerde. Hij had dorst gekregen en trad do omheining der houtvesterij binnen, om een glas melk te koopen. Daar er niemand zich vertoonde, begaf hij zich in den tuin, doch bleef eensklaps staan, toen hij op een bank achter het huis een jonge zeer lijdend er uitziende dame in zwaren rouw, zag. „Vergeef mij," zeile hij, den hoed afnemende,toen de dame opstond zooira zij hem zag, „ik zocht iemand wien ik een glas melk kon verzoeken." „Ik zal u er dadelijk een brengen," antwoordde de dame en maakte zich gereed hem te bedienen. Willi bloosde; hij had voor geld een dronk willen vragen, een dienstmaagd gezocht, en eene steedsch gekleede dame wilde om zijnentwille naar den koestal gaan. Hij protesteerde hiertegen, doch de dame nam zijne weigering niet aan. „Er is toevallig niemand anders," zeide zij met een lachje, dat haar bleek ziekelijk en lijdend gebat een zeer belangwekkend voorkomen gaf; „zelfs de meid is er nog niet, ofschoon het reeds melktijd is, maar ik kan ook melken, ik bid u slechts een oogenblik te wachten." Dit zeggende ijlde zij heen, zonder verder naar Willi te luisteren. Hij had de dame voor een gast gehouden, die met hetzelfde doel hier heen gekomen was als hij: nu vernam hij, dat zij tot dit huis be hoorde, en derhalve had hij er geen bedenkingen tegen in te brengen, dat zij hem bediende; maar hot lijdende voorkomen van bet uieisjo deed Willi berouwen dat hij haar moeite veroorzaakte. Toen zij uit den koostal (orugkeerde en hem vriendelijk de verversching aanbood, had zij moeite een krampachtig hoesten te onderdrukken. „Gij zjjt lijdende," zeide hij met deelnoming, „hebt gij dien hoest reeds lang „Neen, ik heb zeker koude gevat, ik ben nog niet gewend aan de scherpe berglucht." „Ah, komt gij uit do stad? Dan geef ik u den raad, vooreerst na zonsondergang niet meer in de buitenlucht te vertoeven, en, wanneer het boesten aanhoudt, toch vooral een arts te raadplegen." „Ik dank u, maar ik ga \ve«r spoedig naar een stad." Willi keek haar vragoiuülan dat klonk, als wist zij nog niet, waarheen; rigor hij mocht geen onbe- scheideue nieuwsgierighciï verraden, hoe groot ook de belangstelling was, die het meisje hem inboezemde. Prij§, per jaar f 3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.U5. Advertentien van één tot vijf regels 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. lot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle .Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigeu zullen hebben aan don dag gelegd Dat de aangifte tot itischrijviug in alle gevallen voor de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestel den of uitgestotenen tot den schutterlijken dienst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor don len Juni 1885 te hebben doen inschrij ven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zon der loting zullen worden ingelijfd. En worden overi gens de ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de ■inschrijving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen to vervallen in de straffe bij de Wet bepaald, Schagen, den Ion Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, Burgom. DENIJS, Secret. „De berglucht is beter voor u dan die eener stad," zeiJe hij na een kleine pauze; „gij moet u alleen voor do avondlucht wachten." Het jonge meisje lachte droefgeestig. „Wie arm is," antwoordde zij, „moet zoeken, waar hij brood vindt.'' willi knikte toestemmend. „Ja," zeide hij, „maar ik hoop, dat gij uw brood niet bij da naaimachine zoekt. Daarvoor zou ik u dringend moeten waar schuwen; dan zou uw hoesten een bedenkelijk voorkomen krijgen," „Ik beri naaister." „En ik ben arts; daar gij hier in huis in iedor geval bloedverwanten hebt, zal ik den heer houtves. ter zeggen, dat hij a niet mag heenzenden, tenmin ste niet eerder, dan gij er heter uitziet." Het jonge meisje lachte weder. Er lag iets smar. teljjks in dit lachen, waarmede zij uitdrukte, dat zij geloofde dat de vreemdeling het goed met haar meende. „Alles gaat niet, zqoals man dat wol wil," ant woordde zij, zieh moeite gevende, een opgeruimder toon aan te siaan. „Wanneer hot mogelijk was, zou mjjn broeder mij wol hier houden." „Is de betrekking hier dan zoo slecht bezoldigd Wanneer gij het goed vindt, dan ga ik naar de barones, die is rijk genoog, om hare ouderdanou zoo te bezoldigen Hij kon niot verder spreken, hot jonge meisjo werd doodsbleek van schrik en staarde hom angstig oa onrustig aan, zoodat do woordon op zjno lippen bestierven. „Wat doert u vroeg hij verbaasd; „zijt gij niet wel?" Willi zag, dat het meisjo sidderde. „Ik heb haar toevallig ontmoet." Wederom werd hij in de redo gevallen. „Is z j hier?" kreet het meisje ontzettend. „Om Godswil, bedaar," antwoordde Willi, die hare hand had gegrepen, „uw pols slaat ontstuimig en uw hand is ijskoudWat hebt gij van de barones te vreezen? Ik ken haar ter nauwernood en zal haar niot van u spreken,; wanneer gij dit verlangt." De houtvester was inmiddols tehuisgekomen, hij had de woordenwisseling in den tuin gehoord on trad r.aiterbij. De houtvester was een man van in de der tig, zekor wel oen dozijn jaren ouder dan zijn zuster. „Wie is dio mijnheer?" vroeg hij haar, voor Willi hem nog had opgemerkt. Willi keek om. „Ik bon toevallig hier," antwoord'o hij, terwijl Inj'het meisje voorkwam, „ik verzocht ora een dronk Ik ben arts en viud uwezuster zeer ziek; zj heeft koorts." „Wat zeiJet gij zooevon van de barones?" Willi verklaarde, wolke bedoeling bij had gehad. De houtvester moest het reeds geweten hebben dat de barones op het slot Liebenstein was gekomen; hij ontstelde niet, maar zijn g, laat werd bij Willi's vor. klaring eerder duisterder dan dat dorelve liern bevre digd bad. „Gj raoogt liet goed gemeend hebben of

Schager Courant | 1885 | | pagina 1