P. G. KEET. LiMtE. Tuinzaden. ISuïtenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. BIJIU;ERL1JKE STAND. Gemeente Schaden. Marktberichten. Hervormde Gemeente Schaden» Advertentie». V. BAKKER Pz. Zadelmaker en Behanger. Tapistry, Schotsche en Wollen Tapijten, Kxtra zwaar Vloerzeil, uit één stuk. Hraepelin en Ilolm KI. DEMJS. Ontvangen eene rnime keus, Fransch en Buïtscli Porselein Kristal en Glas, Maastrichts Aardewerk, öuitselifi.fn Mand werk, Parapluies, Parasols, Ën-tout-cas, Koflérs en Tas- schcn, Bcrlin- en Pleetzilver, Guxe AllTIKFFEN enz. enz. bezochten, nu met 12 Mei, de ontbrekende buur geschonken. Dat er weer een groot aantal oesters is «eplant in de Zuiderzee nabij Wieringerwaard kan worden nfgeleid uit het feit, dat ter be- ivaking van de oestergronden een wachter is ïangesteld op eene jaarwedde van f1300. Eenige dagen geleden werden aldaar l1/Bmil» oen fransehe oesters geplaatst. ENGELAND. Londen, 15 Mei. Het gouvernement leeft uit Petersburg bericht ontvangen, dat sekere punten der schikking, die tusschen Iranville, Kimberley, Staal en Lessar is ge- roffen, opheldering behoeven, vóór de keizer» ijke regeeriug tot de bekrachtiging kan i vergaan. Londen, 15 Mei. In het Iloogerhuis is jet wetsontwerp tot instelling van een minis erie voor Schotland, bij eerste lezing aange komen. De wetsvoordracht betrekkelijk tot le nieuwe indeeling der kiesdistricten, is bij ;weede lezing goedgekeurd. Londen 15 Mei. In het Lagerhuis deelde Ie heer Gladstone mede, dat hij voornemens s nog in de tegenwoordige zitting van het Lagerhuis wetsvoorstellen in te dienen betref fende de kleine boeren in Schotland, het middel baar onderwijs in Wales en de vernieuwing van gen deel der wet tot beteugeling van misdaden en vergrijpen in Ierland. Londen, 19 Mei. De Standardzegt.dat le vertraging van den afloop der Engelsch- Russische onderhandelingen groote ongerust heid wekt. De moeielijkheid der grensregeling betreft, naar men meent, Zulficar. De Emir is vast besloten, dat deze positie aan Afghanistan moet behooren, terwijl de Russische militaire uitoriteiten verlangen, dat zij in Russische banden zal blijven. Men verneemt ook, dat de Russische regee ring opkomt tegen de aanwezigheid van En- ?elsche officieren te Ilerat en dat zij een po litiek agent te Kaboel wil aanstellen. ILTJSXj^LTD- Als bewijs van dank voor de beleidvolle «schikkingen in het district Murghab genomen m zijne loffelijke houding in het gevecht van )asch-Kepri heeft de Czaar aan generaal komaroff een eere-sabel in goud, met brillanten rersierd, gezonden. Bij dit geschenk was een ïigenhandig schrijven van den keizer gevoegd, lok kolonel Zarewski heeft een cerc-sabel jntvangen. Of in Engeland dit bewijs Van sympathie 'au den Czaar voor hetgeen Komaroff gedaan leeft, met welgevallen zal vernomen worden, te betwijfelen. Men verzekert, dat de Czaar den titel «m koning van Siberië en der Staten van Mid- den-Azië zal aannemen. De militaire rechtbank te Marseille zal Unnenkort over een zonderling feit te beslissen lebben. Zekere Hébard, sergeant-majoor aan een elitair hospitaal, deserteerde in 1882, maar verd gearresteerd en naar Algiers gezonden. )ok daar wist hij echter te ontsnappen en am, onder den naam Vernier, bij bet vreem- en-legioen voor den oorlog in Tonkin, dienst, lij deed wonderen van dapperheid en werd en 19 October, nadat bij onderscheidene -hineesche vaandels bad buil gemaakt, gekwetst oodat zijn linkerarm moest worden geampu- eerd. Op het slagveld werd hem de militaire aedai'le toegekend. Later werd Hébard berkend en bij wordt ians tiaar Frankrijk overgebracht; men ver goedt dat de man kwijtschelding van straf zal erkrijgen, Niet lang geleden verscheen er te Stock- tri een boek, dat door den arts van een jankzinnigengestiebt geschreven, door krankzin- ''een gezet, gedrukt en ingebonden was. De ^scbiedenis van bet ontstaan van dit zeldzame j0ek is de volgende; In bet krankzinnigengesticht '°nradsberg te Stockholm bevond zich een waan- "intge letterzetter en om deze bezig te houden n verstrooiing te verschaffen, werd een kleine °orraad letter en eene kleine band drukpers ange»cfa(t. Een der andere krankzinnigen legde dadelijk groote belangstelling voor deze bezig- e'd aan den dag en werd door den letterzetter kunst onderricht. Spoedig kregen nu 5 andere patiënten daarin liethebbeiij en aldus ■"nwle zitlj een geheel korps zetters* De directeur-arts der inrichting dr. Bjornstrom bevorderne dit streven, daar hij oordeelde, dat eene dergelijke bezigheid voor de krankzinnigen niet alleen eene aangename en nuttige verstrooiing was, maar ook, zooals elke geregelde mechanische arbeid, van weldadigen invloed moest zijn op het herstel der ongelukkigen. Hij liet in het gesticht eene volledige boekdrukkei ij oprichten, waarvan de leiding werd opgedragen aan een geestelijk gezonden boekdrukker, en alle Ver pleegden, die er aanleg voor loonden, en wier toestand zich er niet tegen verzette, werden nu voor het vak opgeleid. Op deze eigenaardige drukkerij nu werd bet bedoelde boek, een geschrift van dr. B|örnstrom over geestesziekten, gezet en gedrukt- Naar aanleiding van het feit, dat eenige Amerikaansche vrouwelijke boksers op weg naar Parijs zijn zegt een Fransch blad dal bet vol* strekt geene zeldzaamheid is, bij personen van de zwakke sekse, bijzonder groote lichamskracbt aantetreffen en als voorbeeld vertelt het het volgende geval: Omstreeks 1840 leefde op een hoeve in Lan- guedoc een jonge boer die zóó sterk was, dat bij doortrekkende kermis-Herkulessen steeds over won, waarbij bij dan eene uitgeloofde premie van tien of vijftien francs won, die bij besteedde om bel een of ander te koopen, wat zijne moeder in de huishouding of voor baar toilet noodig bad; die moeder was weduwe, z.ag er nog heel goed uit en heette even sterk als haar zoon te zijn, op wien zij even trotsch was als Cornelia op de Gracchen. De jonge boer, die Pierre Cussac heette, was overigens zeer zachtaardig en vredelievend nimmer was hij oorzaak van twisten en vecht partijen, die bij integendeel steeds uit de wereld maakte; hij was dan ook zeer gezien door zijne kameraden en het geheele dorp was trotsch op den forscben medeburger, Lij zekere gelegenheid kwamen vijf of zes Herkulessen te Montpeilier, met zekeren «Stier van Lisieux" aan de spitse, die ongekend krachtig heette te zijn. Allen, die met hem worstelden, moesten bet onderspit delven en op zekeren avond zeide de weduwe tot baien zoon: «Pierre, je moest toch eens gaan kijken wat er te Montpeilier aan de band is, vindt je dat ook niet? Ik heb tegen Kerstmis eene nieuwe japon noodig." «Best moeder," sprak de jonge reus met een veelbeieekenend glimlachje, «morgen ga ik naar Montpeilier." Toen bij des avonds terugkwam, was bij bleek en ontdaan, want hij had tweemalen de neder laag geleden, en was door den «Stiem op den grond geworpen. «Er ts niets aan te doen," sprak de weduwe op zachten toon, «een sterk man vindt altijd iemand die nog sterker is.« Den volgenden dag was zij echter te Mont peilier, en toen de Hercules eene uitdaging tot het publiek richtte, nam zij die aan. »Gij?« riep de «Stier* lachende, «kom me liever omhelzen, mooi boerinnetje!" Juffrouw Cussac naderde den reus en pakte hem beet- «Laat mjj los", riep de kerel, «goed ik zal met je worstelen." Er volgde eene verschrikkelijke worsteling, die een kwartier duurde; eensklaps uitte de „Stier" een vreeselijke kreet, de weduwe opende de armen en de Hercules stortte, als eene leven» looze massa voor haar voeten neder. Hij was werkelijk dood; de man was gestikt en de weduwe bad baren zoon gewroken. Nog versch in 'l geheugen ligt de moord in Pboenix-Park, te Dublin, indertijd op den onderkoning van Ierland, lord Cavendisch, en den heer Burke gepleegd. Een der sluipenmoor- denaren bij dit feit betrokkendie het sein daartoe heeft gegeven, zekere Jozef Smith, beeft later zijn medestanders verraden en is als kroongetuige opgetreden. Als belooning daarvoor is hem vrijdom van straf geschonken en een aanzienlijke belooning in geld, ten einde hem de gelegenheid te verschaffen naar Australië te gaan met zijn gezin en onder een vreemden naam aldaar een nieuw leven aan te vangen. Het complot, waartoe bij vroeger had be hoord, wist achter dit geheim te komen en de inwoners van Sydney, waar bij zich bad gevestigd en aan wie bet mede bekend was geworden, betoonden hem zoo onverholen hun verachting, dat hij Australië verliet en naar Londen teiugkeerde. Onder een aangenomen naam heeft hij zich aldaar gedurende geruimen tijd schuil gehouden en heul gezocht over zijn onrust gemoed in ergerlijk misbruik van ster ken drank, 't welk hem dezer dagen ten grave heeft gesleept. Vier Zweedscbe dames te Vixoei hebben een vreemdsoortige match gehouden. Zij had den namelijk gewed, wie de meeste kopjes koffie kon drinken. De eerste bracht hel tot tien, de tweede tot dertig en de twee auderen stonden eindelijk te samen op vijftig, toen een nog één kopje wist binnen te krijgen, waaldoor zij den prijs woti- - In Bern verschijnende bladen, zegt deBerl. Pöiseu Zeit,, deelen een hoogst ergerlijk voor beeld mede van de in dit kanton nog gebrui kelijke uitbesteding van kinderen aan personen, die de kleinste bijdrage verlangen. De uitbesteding vond des avonds van den 14en April plaats; de arme moeder, weduwe van een arbeider aan een gasfabriek, woonde in onbe schrijfelijke gemoedsaandoening de zaak bij en viel telkens den afslager in de rede. Een knaap van tien jaren,» heette hef, «voor hoeveel neernt iemand hem tot het einde van liet jaar tot zich »3o francs «28 franc»1» en ten slotie werd de jongen voor acht-en-t wintig francs toegewezen. De moeder protesteerdezij wilde bet kind behouden tegen twintig francs, |a zelfs voor niets; zij zoude geen vergoeding eischen, wanneer men haar haar kinderen liet, en dan zou zij reeds den volgenden dag de plaats verlaten. Men beval haar te zw ijgen, aangezien zij geen recht had aanbiedingen te doen, en men ging over tot de uitbesteding van de drie andere kinderen. De moeder weende, smeekte en pro testeerde voortdurend, maar weldra waren alle kinderen «onder dak gebracht.'' Een meisje van acht jaar werd voor 3t francs, een ander van zes jaar voor 4° francs, en een derde, dat nog geen twee jaar oud was, voor 70 francs uitbesteed. Ingeschr. van 15 tot en met 18 Mei 1885. Geboren: Ariaantje, dochter van Christiaan Broekhuizen Pz. en van Ariaantje Blom. Jochem, zoon van Klaas Blaauboer en van Klaasje Meurs. Ondertrouwd Cornelis van Scheijen, wedr. van Johanna Wilhelmina Bakkers, 41 jaar, en Jansje Wijngaard, wede. van Reijer Grootewal, 28 jr., beiden wonende te Schagen. GetrouwdPieter Breed en Neeltje Koster. Arie Wit en Aaltje Koning. Volkert Bakker en Guurtje Meeldijk. OverledenEngelbertus Langedijk, oud 2 weken. - 2 3 1 27 HOORN 16 Mei. Aangevoerd: H. L. Rogge Tarwë Gerst Haver Witte Erwten n Groene Grauwe Vale Geelo Boonen Bruine Witte Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 8 Paarden 104 Koeien 29 Kalveren 700 Schapen Springrammen 533 Lammeren 34 Yarkens Zeugön 103 Bigden 20 Bokken 13 Geiten 40 Kippen Eenden 2364 Koppen Boter, 5*2. lood. 50 H. L. Aardapp. 22000 Kipeieren, 0300 Ëemleièren f a f 8.a 8-50 f 5.— a 5-75 f 4-50 a 4'75 f 6a 7 f 9.a 10'- f 10.50 a 12 f 7.— a 9.— f a f 7- a 8.— f 8.— a 9.— f 6.— a 7— f a f a f a f 80.— a 250— f 150.— a 250 f 13— a 26 f 18.- a 30'— f a f 6.— a 10'— f 16.— a 24'— f a f 6— a 12'- f —.70 a 6'— f —.80 a 7'— f —.90 a 2.2b fa f _45 a —.52' f 1.40 a 1.50 f 2.50 a 3 f 3.20 a tD Bcurtlijst voor de vacature te Schagen, 1885. 24 fïe Pinksterdag). Geen dienst. 25 2e v Ds v. d. Hoeven, voormiddags 9]/2 ure. 31 11 Ds. Homan, van Eenigenburg, voor middags 972 ure. 7 Juni. Ds. Kist, van St. Maartensbrug, na middags l1/» ure. 14 11 Ds. te Geuipt, van Callantsoog, voor middags 91/s ure. 21 h Ds. Ilobus, van Barsingerhorn, na middags H/g ure. 2S 11 Ds. Parcau, van Anna Paulowna, voormiddags 973 ure. Getrouwd: van Schagen, en G. MEELDIJK Jd. van Anna Paulowna. Schagen 15 Mei 1885. HoogZijde E. 12 Schagen. Heeft ontvangen nieuwe dessins in Karpetten, Tafelkleeden, Vloerzeilen en Loo- pers. Alle soorten van rol-, gang-, deur en rij- tuigmatten. Tapistry-, Velvet-, Cocos- Luxe-kleedjes. Jalousieënband, Sc hilderijkoord en Karpetfranje Alles tot den UlfUSt mogelijken prijs, De door mij geleverde kleeden en Vloer zeilen worden kosteloos genaaid en gelegd. Onder minzame manbêvcling. inandon Peren f a p Heet r Appelen f a KG, Hazelnoten per 100 K. G. f De handel was matig. ALKMAAR, 18 Mei. Aangevoerd. Koe f a 398 Kalveren (vette) f 30.— a 100. 19 Nuchtere Kalveren f 4.-— a 19* 18 Schapen f 28.a 38 79 Varkens (vette) per P. f 0,40 a 0,52 18 Magere dito f 16.a 19 PURMEREND, 19 Mei. Aangevoerd. Kaas.Aangevoerd 324 stapels Kleine en 1 stapel Middelbare. Prjjs Kleine f 29, Middelbare f 13. tot f per 50 kilo. Boter van f .95 tot f 1-05 per kilo. Vette Runderen f - .60 tot f—,80 per kilogr.; handel stug. Vette Kalveren minder in prijs; 70 tot 92 ct. per Ned. pond; handel stug. Nuchtere Kalveren. Prijs f5 tot f 14 per stuk handel matig. Vette Varkens van 42 tot 50 ets. per kilo; handel stug. Schapen, Vette prijshoudend 5 Kipeieren f 3.25 h, f 3.75 p. 100 stuks. Gan zen f 3.10 tot f per stuk. Zwanen f .tot f per stuk. Apothekers te Zeist, Opwekkend, Versterkend, Koortsverdrijvend, Ijzerhoudende (tuintt laroche, bij Bloedarmoede etc., in flesschen a 1.90 en 1. llcpot bij llecrcn Apothekers te Schagen, W. A. Hazen, te Alkmaar, A. Conijn Az., te Helder, Jelqersma, en verder in de bekende Depóts. Ondergetèekende beveelt zich beleefdelijk aan tot het leveren van TUINZADEN. Verder alle mogelijke huishoudelijke artikelen. Hoogzijde Schagen, KW". MBRZ* behangselpapier en RAND E N, in ruime keuze, bij de W ed. H. BEEKMAN. Op verlangen worden stalen aaü huis bezorgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 3