Gemengd Nieuws. liet is beslist dat het kabinct-.Gladstone zal aftreden. De premier deelde gisteravond in het Lagerhuis mede, dat de Koningin het ontslag van het ministerie heeft aangenomen en dat lord Salisbury door de Koningin is ontboden, die zich thans bij H. M. bevindt. De pogingen van de invloedrijkste leden van de liberale partij om de ministers te be wegen in functie te blijven, zijn dus vruchte loos geweest. Een groot aantal telegrammen in denzelfden geest zijn door de liberale vcr- vereenigingen in de provinciën aan de leden van het kabinet gezonden. Van de oorzaken der kabinets-crisis wordt uit Berlijn aan de Pall. Mali. Gas. eene ei genaardige lezing gegeven. Onder de diplo matie zegt men, dat lord Roseberry naar Eerlijn is gegaan om de voorwaarden van eene verzoening met Bismarck te vernemen, en Chamberlain naar Parijs ging om van den heer De Freycinet te hooren, wat men voor een Engelsch-Fransch bondgenootschap wel vragen zou, met dit alternatief, dat, wanneer Frankrijks eischen al te buitensporig waren, men met Salisbury zou te handelen hebben. Lord Roseberry vernam, dat eene verzoening met Gladstone onmogelijk was; Chamberlain hoorde, dat niets minder dan //gelijk deelen," in Egypte den eisch was. Toen zij dus terug keerden, had het Britsch kabinet niets anders te doen, dan zijne begrafenis te regelen. Het Hoogerhuis heeft bij de derde lezing het wetsontwerp betreffende de nieuwe ver deeling der kiesdistricten aangenomen, met cenige veranderingen, welke nu nog de goed keuring eischen van het Lagerhuis dat ze aanstaande Maandag in overweging zal nemen. De beide Parlementshuizen zijn daarop tot Maandag verdaagd. Lord Salisbury is gisteren van Balmoral te Londen teruggekeerd en heeft met sir Stafford Northcote en de voornaamste leden der conservatieve partij geconfereerd. Het gerucht loopt, dat sir Stafford North cote tot pair zal verheven worden, en dat hij dientengevolge dan voortaan in het Hoogerhuis zitting zal hebben, teneinde lord Randolph Churcill in het Lagerhuis het veld vrij te laten. Men verzekert, dat sir Hicks Beach, duor wiens amendement op belasting; op bier en spiritualiën de val van het kabinet Glad stone is veroorzaakt, ook zitting in het nieuwe ministerie zal hebben. Ook zegt men, dat de heer Gladstone van de Koningin een eigenhandig schrijven heeft ontvangen, waarin zij hem dankt voor de groote en langdurige diensten door hem aan den Staat bewezen. IRTTSIj.AJSro- De ministerieele crisis in Engeland is oorzaak, dat de minister van buitenlandsche „Ik weet dat, mevrouw." „En pij waagt liet mij hier lastig to vallen. Wilt pij misschien in mijn huis de taal herhalen, die gij u gisteren tegenover mij hebt veroorloofd „Mevrouw, gisteren wist ik niet, wie pij waart, maar tot eene vorstin had ik ook niet anders gespro ken, of mag men bij eene voornamo dame niet meer een beroep doen op het gevoel, dat den mensch adelt? Ik wist echter ook nog niet dat cr eene betrek king van bloedverwantschap bestond tusschen mij en een dame, die zich in exclusievekringen zoo zeer thuis gevoelt. Ontstel niet, mevrouw," zeide hij lachend, loon hij zag, hoe minachtend zij hem aankeek, „ik ben bet reeds als arts gewoon, mij te laten opzoeken en een dei gelijke trots als die, welke u bezielt, beweegt ook mij ver van gesloten deuren te blijven." „Gij logenstraft u zelveriep Ella opgewonden uit. „Gij zijt hier Of wildet gij mij alleen do beleefd heid zeggen, dat do voorgewonde bloedverwantschap mot mij, u misschien nog wel onaangenaam is?" „Waarom zegt gij, voorgewende bloedverwantschap, mevrouw „Daartoe heb ik mijne redenen, ik behoef u dio niet te noemen." „Koen. Dames hebben het recht, boleedigingen uit te stooten, en wanneer gij van dat voorrecht een dahhe'zinuig gebruik wilt maken, dan ben ik weerloos." „Gij woidt belecdipend, mijnheer Barning! Ik heb een twijfel uitgesproken, dien mijn advokaat bij mij heeft gevestigd, maar waarover ik met u niet twisten kan. Breken wij dit gesprek af, gjj vergeet de voor waarde die ik u gesteld heb." „Mevrouw, slechts een woord. De raadsheer Fro- lich heeft torst gisteravond de zekerkeid verkregen, dat ik de zoon ben van den ongelukkigen Olto Barning; hij kon dus ook niet weten hoe of ik als zoodanig over het door uw vader nagelaten testament denk. Ik had mijnerzijds gisteren niet het minste vormocden, dat er bloedverwanten van mijn vador geleefd en mijner gedacht hadden- Wanneer ik nu alleen kom met het doel, u te verklaren, dat gij mijnentwege het testament niet behoeft aan to vallen, dat ik mijne rochton niet doe geldon, dan zult gij over mijne indringerij wol een weinigjo zachter willen oordeelen." Wordl Vervolgd. zaken, cie heer Yon Gier?, langen met den Czaar heeft gecpnfereerd. Ook is op hetnenc t van het ontstaan der crisis onmiddellijk c e ministerraad bijeengeroepen. t Het eskader van admiraal Pilkin, die zic'j naar de Oceaan moest begeven, heeft bevel ontvangen tot nadere instructiën in de golf van Finland te blijven. De Russische bladen eischen, dat Rusland een flinke houding zal aannemen. Zij geven den raad dat Rusland aan het nieuwe Kabinet te Londen moeielijker voorwaarden moet stel len, dan die welke aan het ministerie-Gladstone zijn gedaan. De Novosti zegt, dat Duitschland zich gereed maakt om van het eiland Quelpaert bezit te nemen, terwijl genoemd blad tevens voorspelt dat de Russisch-Duitsche alliantie niet eeuwig zal duren. De Novosti acht het daarom noodig, dat Rusland zich moet haas ten in de straat van Corea een station voor zijne marine te vestigen. siP^nsro-iE- Te Madrid zijn Donderdag 3 sterfgevallen aan cholera in de stad en 2 in de gasthuizen voorgekomen. Zeven nieuwe gevallen kwamen er bij. De gezondheids-toestand in de stad Yaleucia schijnt beter te worden. Daarentegen neemt de epidemie te Villareol en te Burriana, in de provincie Castellon toe. Op de provincie Murcia past men de zelfde maatregelen toe, die voor de provinciën Valencia en Castellon genomen zijn. De koninklijke cholera-cotnmis- sie heeft een bezoek aan Jativa gebracht, waar van het einde Maart tot 3 Juni 700 choleragevallen zijn voorgekomen, waarvan 280 met doodelijken afloop. De epidemie is den 3 Juni aldaar eensklaps opgehouden. De regeering heeft aan de Kamers een krediet van een millioen gevraagd ten behoeve van maatregelen om de uitbreiding der cholera tegen te gaan. De geneeskundige commissie met dr. Ferran is teAlberique (Valencia) aangekomen. Aldaar zijn 150 cholera gevallen geconstateerd, waarvan 59 met doodelijken afloop. Sedert het begin der epidemie zijn aldaar 342 per sonen naar het stelsel van dr. Ferran ingeënt; drie hunner werden aangetast waarvan één overleed. Te Alcira in de provincie Murcia telt men van de 52 gevallen 28 met doodelijken afloop. De paniek neemt toe. De magazijnen enbureaux in de stad Murcia zijn gesloten en een aantal bewoners verlaat de stad. Deze hebben de epidemie in de omliggende gemeenten over gebracht. Dokter Calleja heeft Zaterdag in den Senaat medegedeeld, dat geen der ziekte- of sterfgevallen te Madrid aan Aziatische choleia moeten toegeschreven worden. Volgens hem heeft te Madrid zich de cholerine ver toond, waarvan alle jaren in den zomer ge vallen voorkomen. Deze verklaring belet echter toch niet, dat vele rijke familiën de stad verlaten. De Portugeesche regeering heeft bepaald, dat reizigers, die uit Spanje komen, aan een quarantaine van zeven dagen onderworpen zullen worden. Dezer dagen hield voor een huis in de Friedrichstrasse ie Berlijn eene elegante equipage stil waaruit een keurig gekleede dame steeg, die in het «Grosze Berltner dienstvermiethungs lnstitut," dat zich op de eerste verdieping be vindt, een dienstmeisje wilde huren. Toen zij een dienstboekje van eeu aardig jong meisje doorbladerde uitte zij eensklaps een kreet van ontsteltenis en had zij verscheidene minuten noödig om weder op haar verhaal te komen waarna zij met het meisje het huis verliet. Een uur later kwam dit meisje aan het »In stitut" terug om een voorwerp te halen, dat zij vergeten had zij verhaalde tpen dat de dame haar eigen zuster was, die nooit gezien of gekend had. Ongeveer dertig jaren geleden had die zuster, die uit Domineren geboortig was, het ouderlijke huis tegen den zin harer ouders, veilaten, oin den man harer keuze naar Amerika te volgen. Onderscheidene brieven, die zij naar huis schreef werden door den vertoornden vader onopenge- broken teruggestuurd en zij zag eindelijk van het brieven schrijven af. Het liep den jongen echtelingen in Amerika zeer mede en eenige dagen geleden kwamen zij als vermogende personen te Berlijn aan. De vrouw die eene dienstbode wilde huren vond by het doorbladeren van het hoekje haar familienaam en den naam van haar geboorteplaats enz. terug; zij vroeg het meisje naar haar vader en moe der, hoorde dat die dood waren en bemerkte na eenige andere vragen, dat zij rt.rt 1 aa zuster te doen had, die acht jaren tia haa'r f naar Amerika ter wereld was gekomt.,/^1"^ Het dienstmeisje van voorheen 1 dagen tegemoet, want zij is als zusièr bii i zuster in huis gekomen. <1 "ara De bestuurder van den bank van |e te Budapest de heer K., dus vertelt een t^p"^ verschijnend blad, stond dezer dagen 0r> punt zijn locaal te sluiten, toen eene eeriv0 h*' gekleede daine binnentrad en in Wetntrd I vroeg of zij voor den tijd van acht dagen'3'? honderd gulden te leen kon krijgen. VlJ'' «Ge kunt wel vijfduizend gulden krijp antwoordde de man, «maar natuurlijk onderpand.» "en «Dat spreekt van zelf«, sprak de danie wierp een kruis op tafel. «Waar hebt ge dit kruis vandaan, tnejulfrom stotterde de beambte, «weet ge wat het waard is?' «Ik weet de waarde volstrekt niet, niaar denk toch altijd zooveel als ik te leen vraa? De heer K, dacht een oogenhltk na, verz0c| de daine plaats te nemen verliet een oogenbJJk het vertrek en zond een zijner ondergeschikt naar het politiebureau. Tien minuten larer hield een rijtuig voorliet lokaal stil en een heer stapte uit, die de dame verzocht zich te legitimeeren en hem te vertel, len hoe zij aan het kruis was gekomen, dai volgens de taxatie van den heer K., eene waarde van irzo-ooo gulden had. „Is het heusch zóóveel waard zeide de dame «ik heb altijd gedacht dat die spitsboef van een .1 mij bedrogen had. Ik ben de actrice Lori Stubel eu heb het kruis op de volgende manier gekregen Een paar dagen geleden kwam ik langs een winkel, zag het liggen en vroeg wat hei moest kosten. De verkooper lachte mij uit en zeide; «Zooveel geld als dit kruis moet kosten, bezit een burgermensen niet, al behoort zij ook aan het tooneel te huis. De geschiedenis hinderde mij geweldig, n toen bij mijne tehuiskomst, de bankier J mij eene visite kwam brengen, voegde ik hem toe; «Ik moet het kruis hebben en anders komt niemand van julli over mijn drempel," Hoe zij het nu hebben aangelegd weet ik niet, maar den volgenden morgen vond ik het kruis op mijn tafel. Ik heb er geen oogenblik naar gevraagd of het echt of valsch was; bet was enkel het antwoord van den juwelier, dat mij uit mijn humeur had gebracht." Mejuffrouw Stubel kreeg natuurlijk de vijf honderd gulden, die zij noodig had. De Aha California hangt het volgende tafercel op uit het huiselijk leven der Mormo nen. Lorenze Snow, een lid van den hoogen raad besloot zijn 7oen verjaardag te vieren met een familiefeest en zat daar recht gezellig aan met mevrouw Snow no. I et) haar twee doch ters, mevrouw Snow no. 2 met een dochter en twee zoons, no. 3 met twee dochters en drie zoons, no. 4 met drie dochters en twee toon-, no. 5 met zes dochters en twee zoons, no, 6 met twee dochters en éen zoon; no. 7 metdne dochters en drie zoons, no. 8 met twee dochten en drie zoons en no. 9 met twee dochters e® éen zoon, dus in het geheel 23 dochters en 19 zoom hetgeen met den gastheer en zijn negen vrouwen eene mooie tafel vol maakte. Zijne behuwdt® deren en kleinkinderen die te zamen 122 18 getal waren, vulden op dezelfde wijze twee an dere groote tafels. De Oude heer Snow is nog een kras man,w het fijnste schrift zonder bril leest. De doo ontrukte hem slechts 23 familieleden, vvaaroo- der een paar vrouwen. Het dynamiet schijnt een mededinger g' vonden te hebben in het zoogenaamde romiet 1 door den Zweedschen ingenieur Sjöberg ult8e vonden. De met deze stof, die zeer goedkoop genomen proeven, moeten zeer bevredigend J uitgevallen. Men zegt dat De Lesseps het hem geboden voorzitterschap van de Parijsche toonstelling en van het eeuwfeest in 9 aangenomen. De politie van Lyon heelt zekeren sillon aangehouden, die sedert verscheidene m den de omstreken dier stad onveilig 0133 ja ln i863 voor diefstal veroordeeld vver.t naar Korsika overgebracht, waar hij ul gevangenis ontkwam met de medeneming de kas. Hij vluchtte naar Frakrijk 0 y Ji valschen naam van Walton. Sedert liep groote steden af, stelende en plunderen! e een brutaliteit en handigheid, een ^alt°)Sllr waardig. On'angs plunderde hij 1» 0I'vjjJ( ken van Lyon eenige kerken, stal het g' vaatwerk en brak tevens bij eenige particn 'n- |je04 Hij «werkte" altijd aan het hoofd eener en telkenmale als hij een huis van j wilde plunderen, ging hij van te %0 u woningen van de omwoners versperren, deze hem niet kwamen storen. zjj Zijn brutaliteit ging nog verder. On e valschen naam leefde hij te Lyon o[' G

Schager Courant | 1885 | | pagina 2