Kunstnieuws. BSinnenlamhch Nieuivs. tluitenlandsch N ieuws Gemengd Nieuws. zag dat hij ook haar aankeek, toen is ze plot seling veel belang gaan stellen in haar linker armband en beziet die inet de grootste aan dacht. Als ze door de golvende beweging van do tnenschenmassa nu eens vooruit, dan weder achteruit of op zijde gedrongen wordt, dan zegt zij//Wat is 't hier vol" en Jan zegt het ook. En als dan de paljas van 't spel waar ze voor staan, zooveel lawaai begint te maken, dat het de aandacht trekken moei, en dan zien ze beiden daarheen, en dan zegt Jan, even gedwon gen glimlachende: Wat een spektakel." En Maartje zegt het ook, en weer is liet uit. Maar waarom zegt hij dat? 't Is duidelijk aan hom te zien, dat hij in dat spektakel niets geen belang stelt; mij dunkt hij heeft heel wat anders op het gemoed. Waarom dat niet gezegd 1 Eindelijk komt er oen rijtuig en eer zij het bemerken is het paard hen zoo nabij gena derd dat ze ieder een kant uit moeten wijken. Zoo worden ze gewelddadig gescheiden. Zij roept nog vei legen: //Nou, dag hoor".'Hij knikt en staat stil. 11 ij zou wel wat willen zeggen, maar ze is al een eind weg; hij twij felt, kijkt haar na en ik had wel willen uitroepen //Toe jongen neem haar bij de hand en gaat zamen te kermis, je staat daar of je het t,e Keulen hebt hooren donderenlk zou"En de inwendige stem zegt: //Ja dat komt jij bent veranderd. Want wat heb je gedaan toen het in die dagen was? En ik zeg: //waarachtig de wereld is nog net als voor twintig jaar." I loe onze jongelui het verder zullen maken? Och, wij kennen die geschiedenis van buiten. Zij zal een paar vriendinnen aantreffen, waar mee ze de kermis op en neer loopt, van tijd tot tijd eens op de /kamer" gaat kijken of een wassenbeeldenof waorzeggersspel bezoeken. En telkens weer, geheel toevallig, zal ze Jan ontmoeten, die steeds alleen blijft dwalen omdat iedere kameraadschap hem de vrijheid zou ontnemen. Die kan hij niet missen, want somtijds is hij genoodzaakt om zich zeer vreemd te gedragen, zóó, dat, hij gevoelt het, eene getuige hem slechts zou kunnen uit lachen. Dan, al die toevalligen ontmoetingen trek ken spoedig de aandacht van de vriendinnen en ofschoon éóne van haar, die meent schalksch te zijn, alles aanwendt om toenadering tusschen onze jongelui onmogelijk te maken, en daartoe alle middelen in het werk stel lende die een plaagziek jong meisje ten dienste staan; een andere van hare gezellinnen, gedreven door een beteren geest, heeft besloten ze bij elkaar te brengen. Als zij nu Jan weer ont moeten, maakt zij een praatje; maar middenin het gesprek ziet ze een kennis, die ze even moet spreken, en weet de andere meisjes mee te krijgen, maar laat Maartje alleen met Jan. Iets, wat haar erg verlegen maakt, want nu heeft ze weer plotseling haar spraakvermogen ver loren. Maar Jan, die nu eenmaal weet dat hij zijn slag moet slaan als de gelegenheid er is, vraagt haar plotseling geheel onvoorbereid, hij weet zelf niet in welke bewoordingen, om niet hem z/uit" te gaan en zij ofschoon ze óók niet zou kunnen vertellen wat hij haar vraagde, heeft ja gezegd. Als dan do vriendinnen terug komen en Maartje heeft ze megcdeeld wat er is geschied, gaan die hun 's weegs en ons paartje begeeft zich naar de een of andere danszaal om eens te dansen en dan waar schijnlijk in overleg met andero jongelui te bepalen wat er verder moet geschieden. H ordt Vervolqd Heden gaf de Ilarmonikapel hare Ma tinee in den tuin van den beer Broersma. Het programma dat uit een achttal schoone nummers bestond, werd flink uitgevoerd. Het prachtige zomerweder in aanmerking genomen, hadden wij een grooter opkomst verwacht, want de kapel heeft ten zeerste het recht op onze ondersteuning, die in de eerste plaats moet betoond worden, door een druk bezoek der openbare uitvoeringen. z/Mensch, erger je nietis de titel van het blijspel, dat gisteren door het ilollandsch Tooueelgezelschap, onder directie van den heer A. van Lior, van het Grand Théatre te Amsterdam, alhier in het Noordliollandsch Koffiehuis werd opgevoerd. Het gezelschap hoeft gisteren zijn a'ouden roem schitterend gehandhaafd. De strekking van dergelijke stukken is over het algemeen in weinig woorden gezegd, zoo ook hier. 't Is de ontwikkeling van een kleine familie-gebeurtenis, waarbij door ecnige levens lustige mannen en vrouwen, wier gezonden geest hen een rijken en benijdenswaardige!' overvloed van humor, satire en gezonde levens lust overschaft, do overwinning wordt behaal d op de knoeierijen van eenigc gevaarlijke en slechte sujetten. De waarde van dit stuk is alleen gelegen in de wijze waarop de verschil lende personen zich van hun rol kwijten. En dat geschiedde gisterenavond op meesterlijke wijze. Mevrouw Albreeht-Engelman heeft zich aan ons in al haar kracht en majesteit, vertoond, terwijl wij in mejuffrouw Louise Kichl en den heer Bigot waardige partijgenooten mochten aan treffen. Zij vormden een schoon trio, den naam van kunstenaars volkomen waardig; hun spel tintelde van vernuft en g estigheid, die dan ook onophoudelijk hét publiek in gullen schateilaeh deden losbarsten en herhaald daverend applaus was dan ook de welverdiende belooning der vertoonders. De heer van Lier heeft een gelukkig keuze gehad door deze rij van voorstellingen niet dit stuk te openen. Het geheele repertoire voor deze dagen is een keur van prachtige stukken, waaron der vooral uitmunten: het blijspel Door Tantes opgevoed, naar het duitsch, bewerkt door den heer Lion van Lier en het drama //Nelly," naar den beroemden roman van Charles Dickens. Het groot Cagliostro Theater van den heer A. Alber, dat gedurende de kermis op de marktplaats zijne schitterende voorstellingen geeft, heeft in hooge mate onze verwachtingen overtroffen. Alles: tent, decoratief, costumes, zien er even prachtig, rijk en kunstvol uit, en om bij den heer A. Alber eene voorstelling bij te wonen is inderdaad een kunstgenot. Elke afdeeling was op zich zelve een schoon geheel. Op het gebied der goochelkunst vooral wekte de heer Alber door zijn wonderkist, waar hij naar welgevallen menschen in liet verdwijnen en uit deed te voorschijn komen, de levendigste belangstelling. De heer Figaro toonde een han dig en net goochelaar te zijn, en vooral zijn kunst om iemand het geld in de handen, of de kleedereu aan het lichaam zoo warm te doen worden, dat de betrokken persoon zich haastte zich er van te ontdoen, was inderdaad verrassend. Met groote belangstelling zagen wij de werk zaamheden van de Engelsche familie VVebson, specialiteiten in lucht- en parterre-gymnastiek. Men zegt wel eens: «vlug als katten" maar dat kan van hen gezegd worden, en niet alleen vlug, maar ook zeer precies en nauw keurig waren zij bij hunne eenvoudige zoowel als zamengestelde oefeningen. Muntte het ballet Blauwbaard vooral uit door de prachtige costumes en tableaux, het slotstuk de droom der Najaden, met zijn aan kleurenpracht rijke reuzenlonteinen en treffen de levende beelden, zette vooral de kroon op het werk. Een zeer beschaafd en degelijk orkest streel de gedurende de voorstelling ons muzikaal kunstgevoel. Hoewel niet behoorende tot de Categori kunst, meenen wij toch in deze rubriek onze bewondering te moeten mededeelen over de beide Belgische wonderkinderen. Heeft men bij dergelijke tentoonstellingen doorgaans te doen met eene bedriegelijke opvulling of eene op winstbejag berekende verminking van liet inenschelijk lichaam, bier ziet men zuiver een voortbrengsel der natuur, die hierin toont hoe grillig of zij al kan zijn. De beide broeders zijn ware vleesch kolos sen, eene bezichtiging ten volle waard. De net ingerichte Loge en de bereidvaardige ekpli- cator maken bet bezoek zoo aangenaam mo gelijk De gewone jaarlijkscbe harddraverij te Alkmaar, is voor dit jaar bepaald op don 19 Augustus e. k. De 'labor van den beer P. Ellerbroek te Hoorn, behaalde jl. Zaterdag te Windsum do le Prijs ad f500, benevens een Gouden Medaille voor den berijder, bij de aldaar gelic uden barddraverij met Paarden gespan nen voor 2- of 4-wiclige rijtuigen. Te And ijk werd detron(Vplecllti„hj, van eene boerendochter Vrijdag op treur wijze gestoord. Op weg naar het raadhuis schrikte het paard voor het rijtuig van brud en bruidegom gespannen; het begon achteruit te loopen en stortte met wagen en al iu u dijkgracht. Niet alleen dat allen mede to w ter geraakten en de bruidstooi totaal werd be" dorven, maar do bruid verloor daarbij haa gouden hoofdtooisel, dat men eerst na ]!ln^ vissehen slechts gedeeltelijk en in zeer bescha°. digden toestand terugvond. Men zal zich herinneren, dat te Edatu in Januari een ijsberg is gemaakt, niet het doel om gedurende den zomer ijs beschikbaar te hebben voor de zuivelbereiding. Verleden weck werd de klomp voor een deel van het bladriet en zaagsel, dat haar bedekte, ontbloot. De uitkomst was buitenge, woon gunstig. Wel had men bespeurd, dat de kegel korter werd, maar liet is gebleken dat het zware gevaarte in den grond was »e.' zakt. liet ijs had in omvang bijna niets ver. loren. Deze proef, genomen met ongeveer 80.000 kilo ijs, is dus als volkomen geslaagd te be schouwen. Is den volgenden winter wederom ijs in vaarten en slooten beschikbaar, dan zal men de proef op grooter schaal herhalen en .'300.000 a 400.000 kilo ijs op deze eenvou dige manier tegen den zomer bewaren. EHSTGKELAIN :D Londen, 23 Juni. De Standard bevestigt, dat feitelijk eene schikking is tot stand ge- komen tusschen de leiders der liberalen en der conservatieven. Gladstone, ofschoon zich zijne vrijheid van handelen voorbehoudende met betrekking tot de voorstellen, dio het nieuwe gouvernement zou kunnen doen, in het algemeen, belooft te zullen helpen om de zaken dezer zitting af te doen. Lord Salisbury zal waarschijnlijk heden namiddag in het Hoogerhuis in dien geest eene verklaring doen. liet gerucht dat generaal Gordon niet dood is, begint meer geloot te vinden. Deto Rome verschijnende Reformia bevat een brief van den Italiaanschen kolonel Messadaglia, die in Egyptischen dienst is, waarin verzekerd wordt, dat noch Gordon zelf, noch zijne klee deoen, noch zijne papieren te Khartoem zijn gevonden, ondanks het onderzoek gedurende drie maanden door den mahdi ingesteld. Volgens kolonel Messadaglia, die zich verlaat op het verhaal van een Syrisch koopman, ooggetuige van den val van Khartoem, zou Gordon den tijd gehad hebben Musselamieh te bereiken, met behulp der Taloniers een volkstam aan den linkeroever van den Nijl. Het is moeielijk om uit de vele tegen strijdige berichten op te maken hoe het thans met de crisis staat. Terwijl van de eene zijde verzekerd wordt, dat de lieer Gladstone aan het bewind blijft, wordt van den anderen kant bericht, dat lord Salisbury steeds doorgaat met het vormen van een conservatief kabinet. He den komt het Parlement bijeen, zoodat men dan wel eenige officieele mededeelingen om trent den stand van zaken mag verwachten. SPANJE- Madrid, 22 Juni. Gisteren kwam er slechts één geval van cholera voor. Van do in vorige dagen aangetasten, stierven er vier aan de ziekte. Dat men zijn concurrent een vlieg tracht af te vangen; dat men scliieeuwt, advertee'-i uitverkoopt, schade lijdt door het te goeaho'P vei koopen, »alles isl sclion da gewesen." d uien echter een mededinger 's morgens te >ia vijf flmk afrost, is iets nieuws. Gisteren-ocl>'el" deed dit een persoon op den weg naar kapcllc ziin concurrent, aldaar, zekeren v*. I)e zaak is in handen der politie, en afgunstige koopman zal den aanval op confrater duur moeten betalen. uuiu.t:iuxjb;k stand. Gemeente Scliag"en. Ingeschreven van 19 tot en niet 22 Juni 18 3' Geboren Ondertrouwd Geene. GetrouwdCharles Marie Martinet rloe La en Antonia Hortnina Maria Dieperink. Overleden Geene,

Schager Courant | 1885 | | pagina 2