ecn Rinnenlandsch Nieuws ISuïtenlan(isch JMeuws. "Zonderlinge verklaring, die wel verdient, "%vet meer van nabij te worden beschouwd, en wel om zeer verschillende redenen. Bij den eersten oogopslag komt ons gevoel daar krachtig tegen op. Wie juicht het niet toe, wanneor iemand door aanhoudende vlijt en inspanning, door zuinigheid en wijs overleg het zoover weet te brengen, dut hij zich kan redden, ja, dat hij nog wat verder komt. dan zicli te kunnen redden, dat hij zelfs anderen kan helpen, dat hij hooger wordt, dan hij ooit heeft kunnen droomen? ]s «lat niet prijzenswaardig en navolgens waardig? Hoe menigmaal wordt het als een voor beeld aangehaald, dat deze of gene president van de Yereenigde Staten in zijn jeugd knecht is geweest, dat hij, niet door erfenis of door het in den schoot werpen van rijk dommen voornaam geworden, isopgeklomn.cn tot die liooge waardigheid! Welk een naam geeft men aan zulk iemand? Men noemt hem een selfmade man, dat wil zeggen, iemand, die door eigen inspanning zich zoo ver heeft opgeweikt, zich gevormd, zich verheven boven zijne tijdgenooten. Lezen we niet van den grooten kanonnen- koning, den bekenden Krupp, uit Essen, die vroeger een eenvoudig werkman was, door vlijt en volharding en nacht en dag werkende, alles nagaande, wat dienen kon, om zijne werktuigen te verbeteren, gedurig verbete ringen uitvond, en daardoor in staat was om zijne fabriek tot eene der grootste te maken, die er bestaan, en zich eene wereldberoemd heid te verwerven, waarvan zijn zoon, die trou wens in de voetstappen zijns vaders treedt, de heerlijke vruchten inoogst? Kennen we niet op eigen bodem hier en daar mannen, van wie we 't zelfde kunnen getuigen? Wie kent niet, bij name althans, den industrieel in 't Noorden van ons land, den heer W. J. Schollen, den eigenaar van zoovele fabrieken, den man, dio aan honder den verschaft, die zich ook aldus heeft opge werkt, en die, jaren geleden, volstrekt niet over die middelen kon beschikken, terwijl hij nu onder do hoogst aangeslagenen der pio- vincie Groningen voorkomt? Is dat alles niet ferm, niet eervol Hoe kon nu Cats, die anders zoo juist den bal wist te raken, hem ditmaal zoo deerlijk mis slaan Wat bedoelde hij daarmede dan Wanneer we de zaak goed nagaan, dan komen we tot het resultaat, dat Cats gelijk had, maar ook tevens tot de erkenning van do waarheid, dat het in onzen tijd nog even zoo, of misschien nog erger is dan in zijnen goeden, ouden tijd. Cats heeft niet bedoeld menschen, die door hun werkelijk volhardend streven zoo verre zijn gekomen. Hij spreekt van niet, dat be- teekent niet alleen dio niets hebben, maar wel degelijk, niets zijn, niet bekwaamheid, moed, kracht, volharding hebben; in, één woord, dio een nul, een niets zijn. Wanneer nu zulke menschen door onvoorziene omstan digheden, door een blind geluk, door onver wachte erfenis, door ontzettend gelukkige speculatiön enz. onverhoopt rijk en aanzienlijk zijn geworden, dan worden ze niet zelden alle mans verdriet. Hoe zoo Ik wenschte, dat ik beter teekenen kon, dan zoude ik u afschilderen dio mevrouw, die daar in haar landauer ligt, zoo gemakke lijk mogelijk uitgestrekt, met eeu rijk gewaad <•11 zich door een paar prachtige schimmels laat voort trekken. Gij kent ze niet, die voorname dame. Wanneer gij haar hoordet spreken, zoudt gij, als gij tenminste eenige werkelijke beschaving hebt, al zeer vreemd op zien, want die taal, dat dialekt past niet bij dat kleed en die equipags. Die mevrouw is vroeger keukenmeid geweest en door haar huwelijk met dien voornamen ouden heer is zo nu die rijk getooide dame geworden. Ze was met, ze verbeeldt zich in vollen ernst iel en een zeer groot iet te zijn, waardoor ze voor menigeen onuitstaanbaar is. Dan zou ik u brengen op het terras van het hotel te A, waar vele menschen zitten, die den heerlijken avond wenschen te genie ten na de verzengende hitte, die er den ge- heelen dag heeft geheerscht. Ziet daar aan een der tafeltjes zit een vrij corpuleus heer met een wit vest, waarop een zwaren gouden ketting in allerlei bochten zich strengelt; de kellner vliegt op zijn wenken. Do wijn is hem nog niet koel genoeg, daar moet nog meer ijs worden gebracht. Hij heeft een ge bieden toon zonder waardigheidhij schreeuwt 1 en buldert en vloekt en als hij klaagt over 1 de bediening, die daar indeidaad goed is, zegt bij niet onduidelijk tot den kellner, ia hij op geen gulden ziet, maar dat luj t go..' hebben wil en zal. 't Is waar, de kellners vliegen, en zijn éer- bicdig, als ze voor hem staan, maar wat ze doen, als ze zich omdraaien, zal ik maar met zeggen. „Wie is toch dat vervelend mcnsch?" hoort men hier. „Wat een onuitstaanbare kerel!" mompelt men daar. „Wat een echte ploert", zegt een derde. Men gist en raadt en denkt. Ach! 't is iemand, die denkt een iet te zijn. Vroeger was hij in alle opzichte een niet. Bij ongeluk trok hij tweemaal het hoogste lot te weenen. Wat het geldelijke aanbelangt, hield bij toen op, een niet te zijn, maarver- der bracht hij het niet, en juist, omdat hij j in ziin eigen oogen een zeer groot iet is, wordt hij ullemans verdriet, d. i. ergernis. Deutiuchem, P. van de Velde Mz. Schagen. Met het oog op de Dinsdag a. s. plaatshebbende verkiezing voor 3 Gemeenteraadsleden, brengen wij daar ons reeds door verschillende personen ge vraagd is, wie toch de aftredende leden zijn hier voor belangstellenden 111 herinnering, dat voor dit jaar de aftredende leden zijn, de heerenJb. Stammes, C. Smit en II. B. Voorman. Op de Vee-tentoonstelling te Antwer- is voor Hollandsche stieren met meer dan 6 gewisselde tanden o. a. door de stierenveree- niging te Abbekerk de 4e prijs en door den heer Bakker te Wieringerwaard de 5e prijs behaald, terwijl in de afdeeling koeien van ei ken leeftijd aan den heer P. Ellerbroek te Hoorn een 2e prijs is toegekend, benevens eene eervolle vermelding. In de Heer Hugowaard kan men ge rust zeggen dat de liefhebberij voor harddrave rijen groot is. Nauwelijks is de harddraverij van 11. Zon dag goed achter den rug, of den daaropvol- genden Dinsdag, 14 Juli 1.1., had er eene harddraverij plaats met paarden gespannen voor tweewielige rijtuigen. Van de 8 paar den die aan dezen wedstrijd deelnamen, be haalde weder het paard de „Kroonprins," eige naar de heer C. do Wit te Zijpe, en bereden door den heer K. de Wit, den prijs, terwijl de premie gewonnen werd door het paard de „Vrome", toebehoorende aan den heer J. Liefhebber van Zijdewind, en bereden door den heer B. Leiding. Het groot landgoed „Badhoeve" in den Haarlemmermeer van wijlen Mr. Amersfoordt dat ongeveer 200 Hectaren beslaat, en hee renhuis met stalling bevat, benevens ettelijke gebouwen en werkplaatsen, heeft in een druk bezochte veiling f161.700 opgebracht Bij de daarop gevolgde veiling van het land goed in één slag, kwam dit voor f 160.700 aan den heer P. II. Smithuijsen, die alzoo voor- loopig kooper is. In het Wassenbeeldenspel te Amsterdam is thans een nieuwe groep geplaatst van 35 personen, levensgroot en in de meest verschil lende houdingen, voorstellende een talereel op de vroegere Amsterdamsche Botermarkt, thans llembrandsplein. Als achtergrond dient een gezicht in de Reguliers-breedstraat, met den Munttoren in 't verschiet. Middelpunt der groep is een kiezentrekker, Tetje-Roen, die het volk zegevierend het voorwerp voorhoudt, dat hij aan den moiid. van een naast hem, op eeu stoel neergezegen jonkman ontrukt heelt. Staroogende gaapt de menigte het kunststuk aan. Stalletjes met boter en kaas, of met ka toentjes, orgeldraaiers en andere bij-groepen vullen het hoofdtafereel aan. De verschillende kleedibgstukken had men voor't grijpen, maar die om de lichamen, in hunne onderscheidene I houdingen, op natuurlijke wijze te plooien, moet een werk zijn geweest van onuitputte lijk geduld en overleg. De gelaatstypen zijn in 't algemeen goed, sommige zells vooitrel- felijk geslaagd. Deze groep is ontworpen door den heer Braakensiek. De groote gemaskerde groep, ontleend 'aan de jongste Delftsche studentenmaskerade, wordt omgewerkt tot een optocht niet paarden er bij. Tegenwoordig zijn de meeste .werklieden aan de inrichting Hollanders. Uit Scheveningen meldt meu u gende, dut zeker zeer bclaugwekke I worden genoemd: llc* Uil» Omstreeks het jaar 1860 ot 61 vert Java naar China het Nederlaudsch hi Vatl Watergeus, kapt. II. 11. Giezen boi'-U 'P wijlen de heer P. Varkevissor alhier wijten cie neer r. varKevisser alhier het vertrek van dien bodem van Java K in de Chiiieesclie ert schte bij de ree ken aanvraag werd gedaan door 1-l 1 I storm, en sedert werd er van de Wat niets meer vernomen, zoodat bij de recvf"8 nntimmnr* utah/J /»n/l n n v, .J kU wen, om een ander huwelijk aan "te wegens vermoedelijk overlijden. Al die van 1860 ol 61 af zijn sedert voorhij .re en nu komt een man in Delft vertellen c ook tot de equipage van de Watert..'»1?11 1U:~ Jmi 0e« I öeo8an, wegens vermoedelijk overlijden. Al dïe ?ai ut i t roovers is overvallen, geplunderd, en de" hoorde, doch het schip door Chineesche ii Was P renden als slaven naar het binnenland 3 vervoerd, waar zij, aan ketenen gebonden 1^" ellendig leven slijten. Aan den verhaler u" het gelukt, zich aan boord van een ander sehii te verbergen, en zoodoende was hij er iD slaagd te ontsnappen en naar Nederland^" komen. Hij vertelt verder, dat enkelen van de equipage zijn overleden, doch sommige" nog in leven zijn, wier namen hij oprrL°eft Tengevolge daarvan ziji. sommige familieleden thans bezig nadere inlichtingen in te winnen en zij zullen daarna trachten, wanneer zij ze! kerheid hebben, de tusscheukomst van lICj Nederl. gouvernement in te roepen, teneinde de in vrijheidstelling der gevangenen te ver krijgen. -Er is te Rotterdam een proef genomen met een Rotterdainsche uitvinding, ten doel hebbendedoor middel van een enkelen hand greep liet paard of de paarden van een rijtui» los te maken. Dit toestel kan dus voornamelijk dienen ter voorkoming van een ongeluk wan neer men in een rijtuig zit waarvan de paarden op hol gaan. De constructie komt eenvoudig hierop nederdat er onder het rijtuig eeu legger is aangebracht, die aan de voorzijde in verband staat met een kleine hefboom. Deze hefboom is binnen het bereik der koetsier of voerman die op den bok zit, maar kan ook binnen het bereik worden gebracht van de personen die in het rijtuig zitten. Wanneer nu liet paard of de paarden op hol gaan, beeft men slechts even op den hefboom te drukken, dan zijn zij dadelijk los, en het rijtuig is ge remd. Wel is waar, gaan dan de paarden aan den haal, maar het rijtuig blijft stilstaan. Dit een en ander wordt aan de N. R. Ct. mede gedeeld, onder opmerking dat er weldra meer dere openbaarheid aan zal worden gegeven. Ongeveer 600 Duitsche grasmaaiers zijn Zondagmorgen van Leeuwarden per spoor naar hun vaderland teruggekeerd. Onder de gemeent Echt in Limburg, sloeg de bliksem in de woning van den land bouwer J. v. Kempen, rukte den stoel waar op deze gezeten was, uit elkander, verbrijzelde eenig porselein dat op den tafel stonden baan de zich een uitweg door de deur, zonder brand te veroorzaken. Van Kempen is tengevogc van den schrik onder geneeskundige behande ling men vreest dat hij krankzinnig b>- Sedert het nieuwe ministerie iu Et>Re" land de teugels van het bewind iu hanm" heeft, zijn de kansen voor een oorlog tussclieu Engeland en Rusland weder grooter gew"™r"; Rusland, die 't nog al tamelijk diuue heeft laten blijken, lang niet afkeerig te u? van een oorlog met Engeland, op iu,, grondgebied, heeft in den tijd, ui we Engeland's aandacht werd in beslag geI1"' door de aftreding van het ministerie stone en de samenstelling van het tegeuw dige, niet stil gezeten. „jj Volgens de 'linies, die een telegram Jogdorabatan d.d. 11 dezer bekendnuw eene aanzienlijke Russische krijgsinael' Zoelticar opgetrokken. Het telegram zeg j, volgens, dat do Russen zich op het u grondgebied gedragen, alsof het reeds land behoorde. UR Asbakud zijn S- versterkingen onderweg. Do Afghanen jf'J spanning, doch vastberaden. Men kolonel Alikhuuufl' van plan is, het ui van den oorlog te verhaasten, cu "cU om den tuin te leiden. i. |iel Tengevolge van dit bericht, betreur optrekken der Russen naar Zuellioar, hecr op de heul. Beurs te Londen groote upgewufl' ■scbw de*

Schager Courant | 1885 | | pagina 2