P. CA A HLS, BREUKEN, RIJTUIG-GARNITUREN. s* Puik best Kocvet, BUiu;EitiJ.JKti sr,\\i). Molenstraat, No. 4, Schagen- van de volgende ARTIKELEN, E'uïtenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Gemeente Scliagen. Hervormde Gemeente Schagen. Marktberichten. Arlvertentiën. Zadelmaker en Bekleeder, tó *6 s i. tz ïoo;— RADICALE GENEZING, Gorinchem huiswaarts reden, passeerden zij den rijksveldwachter van Noordeloos, die hen een schot uit een revolver nazond, gelukkig echter zonder te raken. Als reden geeft de veldwachter op, dat van H. te hard met de hittenkar reed, hetgeen bij politie-verordening in die gemeente verboden is. Men zal hem echter wegens zijn al te grooten dienstijver gerechtelijk vervolgen. Alhoewel het meer en meer in Frane- keradeel in onbruik begint te geraken, wordt toch nog door enkele landbouwers na het be- ëindingen der hooiïng en als de laatste weide hooi in de schuur gebracht is, het zoogenaam de „hearniel" gegeven waarbij dan allen aan zitten die den boer bij het zweelen, hooien en binnenhalen van zijn wintervoorraad voor het vee behulpzaam zijn geweest. De traditoneele spekpannekoeken zien zich echter ook al door andere spijzen vervangen, evenals zoo vele an dere gewoonten der oude Friezen meer en meer op den achtergrond geraken. „De Landman," weekblad gewijd aan de belangen van den akkerbouw, enz., onder de redactie van A. F. Marlet, strevende om den landbouwstand uit den druk waarin ze geplaatst is op te heffen, is natuurlijk verplicht, het niet bij landbouwraadgevingen te laten blijven, maar wel degelijk de Staatsinrichtingen der regeering er bij te pas te brengen. De Landman doet dit naar zijn overtuiging, krachtig en duidelijk. In No. 47, heeft het blad r et betoog geleverd, dat, zal er voor landbouw en nijverheid een betere morgen over Nederland opgaan dan wordt het hoog tijd de 2e kamer te ontbinden en de ge leerde heeren, die daar met schitterenden bom bast (want velen zeggen niets) staan te leuteren over afgezaagde, weinig nut barende onderwer pen, naar huis te sturen, want maar zeer weinigen onder hen kennen de behoeften van den verarmenden burger- en boerenstand. De meeste van die rijke heeren woten hoe genaamd niets van armoe en den druk der bezwaren, die dagelijks meer en meer de land bouw en industrie ten gronde richt, en die ge wapende macht noodwendig maakt om opstand en oproer in bedwang te houden. Laat die welsprekende lui, wier streven 't is elkander den loef af te steken, stil buiten het spel en vaardig mannen af naar den Haag, vanlageren rang, maar met edeler doel bezield, mannen die weten wat ze willen en die geen ander doel beoogen dan 't waarachtig volksbelang. Mannen uit het volk, die den druk der tijden bij ervaring kennen, en de halfslachtige wetten, waarnaar wij geregeerd worden, moede zijn. die tal van beuzelachtige ordonnatiën en besluiten als ballast over boord wenschen te werpen. Die den rijke ïn zijn rijke hooge betrekking een eervolle onder scheiding bij een hoogst zuinige bezoldiging, maar dan den minderen ambtenaar, die nu slaaft en zwoegt, ja lijdt, een betere dan hij nu heeft, zuilen toestaan. Die de patentbelasting, die van 't plakzegel en meer andere vunsige belastingen zullen ver nietigen. Die de drankwet, zooals zij nu is, het hans- worstenpak zullen aftrekken en weer een fasoen- lijk aanzien zullen geven. Die 't getal ambtenaren zal verminderen en het staande leger alzoo. Die de inkomsten-belasting zal handhaven. In dien geest leeraart „De Landman." Van de inkomsten-belasting sprekende, zegt bet blad: De natie wacht op die inkomsten-belasting. Zij wacht er op met wrevelwetende dat bij ons tegenwoordig belastingstelsel de nijvere standen worden gedrukt, de eigenaren van roerend kapitaal, effecten, schuldbrieven, hyphotheken, etc. worden ontzien. Om de gemeenten als ze rijkstoelage moeten derven, nieuwe bronnen van belasting te openen, stelde de Minister Bloem voor: hun het recht tn,: te kennen om meer opcenten dan thans te heffen op de grondbelasting voor ongebouwde ei'jcii dommen. Dat vond de afgevaardigde Lieftinck goed en hij achtte 10 procent niet te veel. De man maakte waarlijk een voorstel van in de 2de kamer. Het viel met 35 tegen 32 stemmen en bij die ffigen waren (hoe is 't mogelijk) maar 6 liberalen, iwee en dertig liberalen stemden voer! „God beware ons voor onze vrienden," zegt de Lan d- man, Volgens de laatsto telegrammen omtrent de Afghaansche kwestie, verneemt de Morning- "ost, dat gedurende de laatste dagen een aanhoudende wisseling van telegrammen heeft plaats gehad tusschen lord Salisbury en den heer Thornton en tusschen de heeren Staal en Oiers. I)e Russische regeering heeft nieuwe v?°rstellen gedaan, betreffende eene voorloo- P'ge overeenkomst over de Afghaanschegren- aen' terwijl het punt over den Zulficar-pas 1103 onopgelost blijft. Intusschcn wordt de voorwaarde gesteld, dat de Afghanen niet de positie zullen bezet ten welke den eenigen weide-grond, die de Russen kunnen gebruiken, beheerscht. Die bezetting wordt als gevaarlijk voor den vrede beschouwd. Aan de Standard wordt dd. 22 Juli uit Teheran gemeld: Men verneemt, dat eene Russische grenscommissie ouder den heer Les- I sar, tegen het einde van Augustus aan de grenzen zal aankomen. Nu is het weder niet de Prins van Rulss. maar de vorst Hohenlohe-Schilliugsfeest, thans Duitsch gezant te Parijs, die gezugd wordt de opvolger te zijn van den overleden stadhouder van Elzas-Lotharingen, den vrijheer Von Manteuffel. De officieele benoeming zal echter om verschillende redenen tot den herfst uitgesteld worden. Aangezien vorst Hohenlohe nooit met een militairen post belast is geweest, zal het opperbevel over het Elzas-Lotharingsche (15e) legerkorps van het ambt van stadhouder ge scheiden moeten worden. Men gelooft, dat generaal Von Heuduck, die voorloopig met dit commando belast is, definitief het opper bevelhebberschap zal opgedragen worden. De keuze voor het te vervullen stadhou derschap wordt zeer geroemd, doch met leed wezen ziet men vorst Hohenlohe uit Parijs vertrekken, daar men moeielijk iemand zal kunnen vinden, die den zoo moeielijken post van gezant van Duitschland bij de Franse he Republiek op zoo waardige wijze zal weten te vervullen als hij. Zooals bekend is, is de toestand van de civiele lijst van koning Lodewijk van Beieren zeer betreurenswaardig en er is reeds sprake van den koning onder curateele te stellen. Thans gaat de Voss. Zeit. zoover om de lijst der prinsen nategaan, die voor een eventueel regentschap in aanmerking zouden kunnen komen. De broeder des konings, prins Otto, lijdt aan verstandsverbijstering. Prins Leo- pold, oom des konings, schijnt weinig lust te gevoelen voor de regeeringstaak, die in, dat geval zou overgaan op zijn zoon, prins Lodewijk, geboren in 1845 en getrouwd met Maria Theresia, aartshertogin van Oostenrijk. Deze prins staat bekend om zijne ultrainon- taansche beginselen; overigens leidt hij een zeer ingetogen leven tc midden van zijn tal rijk gezin (hij heett acht kinderen.) Daar de tegenwoordige koning Lodewijk geen kinderen nalaat, wordt in Beieren prins Lodewijk alge meen als troonopvolger beschouwd. Maandag 11. werden er in Spanje 2128 cholera-gcvallen aangegeven, waarvan 837 met doodelijken afloop, als12 te Madrid, 228 in de provincie Valencia. 190 in de provincie Saragossa. Dinsdag d. a. v. kwamen er 1831 ge vallen van cholera voor, waarvan 719 met doodelijken afloop; o.a. 9 te Madrid 184 in de provincie Valentia, 243 in Saragossa, 65 in Mercia en 73 Castcllon. De dagbladen be cijferen, dat sedert het uitbreken der epidemie in Spanje 22000 personen aan de ziekte zijn overleden. Het koninklijk gezin vertrekt mor gen naar Granje, in de nabijheid van Segovia. Op het proefveld bij Meppen in Hanover, behooiende aan de groote fabriek van Krupp, wordt thans een stuk geschut onderzocht, dat bestemd is, geplaatst te worden in een Jtaliaansche strandbatterij en wat zijn vormen en Verniclingskracht aangaat, alles overtreft, 't geen vuurwapenen tot lieden hebben verricht. Men stellen zich een 4"cM. kanon voor den geest, welks loop 144 meter lang is. Het projectiel, een granaat met een kapitale springlading, weegt IOCO kilogram en wórdt 15kilometer ver geworpen. Uit Amster dam zon men derhalve zoo ongeveer Haarlem daarmede kunnen boinbardeeren. De lading voor dit stuk geschut bedraagt circa 5oo KG. en daar een granaat van tooo KG., voorzien van een stalen punt èn spring lading, ook nog heel wal geld kost, zijn ver scheidene honderden guldens met een schot gemoed. Het stuk geschut zelf is een extra dtinr vuur wapen, want alleen de loop weegt 120,400 KG., en met inbegrip van de overige stukken zonder affuit komt het op een zwaarte van 136,000 KG. aan metaal. Voorloopig heeft dc Jtaliaansche regeering vier dergelijke vuurwapenen hij Krupp besteld. pe verslaggever van het ürtiesezsche dag blad Les Nouvtlles, die onlangs vergunning bad bckottiati, om dc familie van Jeauue Lorei te bij een bezoek in I aar gevangenis te vergezellen, deelt eeoige bijzonderheden daaromtrent n.ede. Hij was getroffen door liet bleeke uiterlijk der gevangene, die in bare gebeele bonding de bewyzen geeft, van onderwerping in baar lot en van berouw over haar daad. Op een aanspo ring om niet te wanhopen, antwoordde zij met gebogen hoofd: mijn leven is gebroken, ik heb niets meer -te hopen, alleen de dood kan een einde maken aan tnijn lijden." Hij bet personeel der gevangenis moet Jeanne zich evenals te voren te Hotterdain, zeer bemind hebben weten te maken. De verslaggever roemt over bet algemeen de humane wijze, waarop hier te lande gevangenen, die zich goed gedragen, behandeld worden. Hii verklaart dat iemand, die het portret det gevangene heeft gezien, haar daaruit niet herkennen zal. Vooral was hij getroffen door haar groote blauwe oogen en door de weel derigheid van haar blonden baardos. Daar men haar de haarspelden beeft ontnomen, heeft zij een lok van weerszijden boven op bet hoofd saamgebonden, maar verder golft het haar los over den rug. Op de rivier Clyde, een paar honderd ine'.er beneden Botbwellbridge, staat sedert eenige dagen ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen, die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen, het rivierwater op sommige plaatsen in brand. Sedert eenigen tijd bad men opgemerkt dat er veel gasbellen op borrelden, maar op dat verschijnsel, dat trouwens meer voorkomt was niet bijzonder acht geslagen, toen II. Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende, zijn pijp aanstak en de nog brandende lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaie, gloedrijke vlam branden, die zich allengs uitbreidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige tongen het water lekken. Het is nu duidelijk, dat deze vlammen zijn brandend gas, dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had gebaand. TJitslag van de Verkiezing van 2 Leden voor den Gemeenteraadgehouden den 21 Juli 1885. In de gemeente NIEUWE NIEDORP. Uitgebracht 125 stemmen; van onwaarde 3 Gekozen de heeren I*. Haringbuizen met 72 stemmen. W. C. Visser 62 13 16 Ingeschreven van 21 tot met 23 Juli 1885. Geboren: Everina Maria, dochter van Ge- rardus Zweekhorst en van Johanna Isabella de Groot. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden. Geene. Beurtlijst voor de vacature te Schagen, 1885 Van 1 Juli ultimo September. 26 11 Ds. Hage, van Oosterend op Wierin- gen, voormiddags 9J/2 ure. 2 Aug. Ds. Janssonius, van Huisduinen, namiddags l1/, ure. 9 11 Ds. van Loon, van Wieringerwaard, voormiddags 97a ure. 16 11 Ds. Homan van Eenigenburg, na middags l'/g ure. 23 ii Ds. v. d. Hoeven, van Sint Maarten, voormiddags 9J/s ure. 30 11 Ds. te Gempt, van Callantsoog, na middags l1/, ure. 6 Sept. Ds. Kist, van Sint Maartensbrug, voormiddags 91/2 ure. 13 1, Ds. ten Brummeler Andriessen, na middags V/s ure. 20 7 Ds. Tlobus, van Baraingerborn, voor middags 9Ys ure. 27 11 I)s. Pareau, van Anna Paulowna, namiddags V/a ure. Rokken ©u Geiten f Varkens (mattere) f idem (vette) f Biggen f Konijnen f Kippen f Eendon f Duiven f Ganzen f Zwanen f 450 Kilogr. Boter f 320 Kaas f 4000 Stuks Kip Eieren f Eend-Eieren f 13.— a 16'— 6— a 7I50 a 1a 1.13 .20 a - .30 3.— a 3.50 Bij deze gevoelen wij ons gedrongen, openlijk onzen har- telijken en oprechten dank te betuigen aan den WelEdelen Zeer Geleerden Heer »r. J. KXfeilXH, voor zijne menschlievende en uitstekende hulp en gene zing, verstrekt aan ons 12-jarig dochtertje ELISABETH, bij hare hevige oogziekte, en waardoor ZEd. haar van een volslagen blindheid heeft gered. Ook den WelEdelen Heer V.d. WAIi, betuigen wij onzen warmen dank voor de menschlievendheid, waamede hij ons kosteloos zooveel geneesmiddelen heeft verschaft. Schagen, H. KRAAN" 26 Juli '85. en Echtgenoote. maakt het geachte publiek bekend, dat hij weder voorzien is, ZOO ALS: Threeply, Schotsche, Tapistry- en Wollen- Tapijten, alle soorten van Loopers Karpetten, Vloerzeilen, Matten, Kleedjes, Koorden, Kar petfranjes, Tafelkleedjes, Tafel-Inlijndoek, ge naaid en geweven Jaloezie-band en Bedkwas- ten, Leeren Loopers van af 15 Cent per El. Breukbanden, Handkoffers in afmetingen, fijno Dames- en Heerentasschen, Schooltasschen enz, Door hem geleverde VLOERKLEEDEN, worden kosteloos genaaid en gelegd. Tevens alle soorten van éfD £2 um w» n „s? CS - 2 o im C "Pm worden attent gemaakt, op de stremsel van Dr. Morits Mbimenthal te Berlijn, als zijnde de sterkste in stremmingkracht der tot heden in den handel gebrachte soorten. Zij is bij hare uitnemende kwaliteit zoo laag mogelijk van prijs gesteld nl. 30 cent per flesck met inbegrip der flesch, waarvan men p.m. 200 kaasjes (4 ponden) kan stremmen. V oor Fabrieken wordt deze stremsel ook op fusten geleverd van minstens 100 liter tegen zeer billijke prijzen; bij contract zeer laag in prijs. Bestellingen liefst vroegtijdig. TI. TI. Winkeliers en Woderver- koopers gemeten flink rabat a contant. - 52 'SO* a© s - Ml BW 3 2r f-v SCHAGEN, 23 Juli Aangevoerd: 7 Stuks Paurden f 70.— a 125— 7) Veulens f a fi Ossen f a 23 7) Stieren f 66.— a 240-i 31 1) Gelde Koeien (magere) f 110.a 160— 12 Ti Idem (vette) f 170.- a 250 15 9 Kalfkoeien f 190.— a 230 10 n Vaarseu f 80— a Gras Kalveren f a 6 T) Nuchtere Kalveren f 12.— a 22. 7» Hammen f a 275 71 Schapen (magere) f 12— a 18. 270 7* Idem (vette) f 22— a 29. Ovcrboudcrs f a Ti Lamineren f a. HO Cents bet pond, bij groote hoeveel heden tegen veel verminderden prjjs. Verkijgbaar bij J. WOVDËSl te Rustenburgen des üftaterdag'S aan »>jn marktschuit te Alkmaaralsmede des Dinsdags te Purmerend. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar nagenezing. Daartoe zijn 20 kamers tor beschikking der patiënten gesteld. WAK ItSKfw KKS, heelmeester van breuken Groenplaats 35, Anhccrpcn.

Schager Courant | 1885 | | pagina 3