En zal dezo in hot Provinciaal Blad worden geplaatst, en voorts in elko gemeente der provincie Noord-holland, worden aangeplakt. Haarlem, den 21sten Juli 1885. De Commissaris des Konings voornoemd. (Got.) SCHORER. Schagen, den 28en Juli 1885. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. ffinnenlandsch Nieuivs Buïtenlandsch N ietiws. Gemengd Nieuws» Schagen. Het concert dat de Har- moniekapel alhier Zondagavond 11. gaf, in den tuin van den heer C. Broersma, mag als goed geslaagd beschouwd worden. Vooral de nummers: f/Ma Mignonne" van L. E. Rügers, de potpourri f/la grand Duchesse de Gérolstein" van Offenbach, //Les bons amis" polka voor 2 pistons van J. de Beer en de fantasie de 1'opéra /;le Trouvère van G. Verdi werden accuraat en met smaak uitgevoerd. De Wielialiamarsch, door den heerltügers gecomponeerd naar aanleiding van het bestaan der Zwemclub alhier, was niet onaardig gezet en werd met een zeker aplomb voorgedragen. Het prachtige weder, droeg ook het zijne bij tot het welslagen vau dit concert, dat bij allen zeker de wensch naar nog een dergelijk zal hebben doen ontstaan. Op het initiatief van het Volksblad de Echo, zal te Amsterdam een vliegerwijdstrijd worden gehouden. Het denkbeeld daartoe werd reeds ten vorigen jare opgevat, doch door verschillende oorzaken, voornamelijk het vergevorderd seizoen, viel toon aan de uit voering niet te denken. Dank zij de welwil lende medewerking van het Dagelijks Bestuur der gemeente, van de „Harddraverij en Ren- vereeniging" en de „Amsterdamsche Olym- piavereeniging," zijn thans de moeielijkheden te boven gekomen. De Wedstrijd zal plaats hebben op Woens dag 19 Augustus, des namiddags van 1 tot 4 uur, op de Tentoonstellingsterreinen achter het Rijksmuseum. Aan den wedstrijd kan kosteloos worden deelgenomen door knapen en jongelingen van 12 tot 18 jaar. Meer dan 500 vliegers zullen niet worden toegelaten. Aan iederen mededinger worden uitgereikt, bij het betreden van het terrein, twee bons, voor een glas bier, en aan den helper een. De afdeeligen zijnmooie vliegers groote vliegers vliegers die het aardigst zijn uit gedacht uitheemsche vliegers en hoogstaan de vliegers. Voor elk der afdeelingen zijn spaarbank, boekjes van f 10 en f 5 uitgeloofd en voor de hoogststaande vliegers boekjes van f 15, f 10 en f 5 beschikbaar, alsmede eenige door door belangstellenden beschikbaar gestelde prijzen. Naar rangorde kan uit een en ander door de prijswinners een keuze worden gedaan. Hetgeen, na dekking der onkosten van de de entreegelden der toeschouwers mocht over blijven, komt ten bate der Maatschappij voor kinderspeeltuinen. Een kantoorknecht van een wijnhande laar in de Warmoesstraat te Amsterdam, die Vrijdag middag met de kar bestellingen had thuisbezorgd, liet op den terugweg op den O. Z. Voorburgwal zijn voertuig even onbe waakt staan. Een kwajongen wilde hiervan gebruik maken, om de kar te water te laten loopen; de knecht bemerkte het geval even wel, en trachtte haar nog op den wal te houden. Hij had echter het ongeluk te worden mede- gesleept en geraakte in den val in de wielen verward. Dadelijk schoten hulpvaardige voor bijgangers toe en twee begaven zich te water om den ongelukkige bij te staan. Hij werd bewusteloos op het droge gebracht, en in een tapperij opgenomen, waar het aan twee recher cheurs mocht gelukken de levenskrachten weder op te wekken, 's Mans toestand is echter zorgelijk. Hij wordt in hot gasthuis verpleegd. Zondag jl. werd Wassenaar bezocht door een stoet van ongeveer 300 sociaal de mocraten, derwaarts gekomen por Hollaud- schen Spoorweg tot station Voorschoten, van Leiden, Haag, Rotterdam en andere plaatsen. De stoet, geëscorteerd door de gemeentepo litie, begaf zich, twee roode banieren volgen de, naar de duinen en was gevolgd door een buffet op wielen. De talrijke stoet, waaronder vele vrouwen cn meisjes, deelde met ruime hand strooibil jetten uit van oprocrigen aard en van laste renden inhoud voor hooggeplaatste personen, o. a. voor den Prins van Wales en den Koning van België. De heer Domela Nicu- wenhuis hield een redevoering, die uitbundig werd toegejuigt, doch waarvan velen misschien even weinig begrepen als de Wassenaarders, die haar mede aanhoorden. De laatsten legden ten minste niet den minsten geestdrift uan den dag. Na 't zingen van sociaal-dcmocrntischcn liedoren, op de wijze van „de Zilvervloot, „die Wacht am Rhein" enz., vertrok de stoet weder, evenals bij 't gaan, do Marseillaise (de melodie) zingende. Slecht een van de aanwezigen trad met eenigen der sociaal democraten even in ge sprok, d. i. in woordenwisseling, nl. het hoofd der le openbare school. Hij bestreed hun recht tot dergelijk mani- festatiën en betoogde, dat, helaas de werk man veel, zeer veel zich zeiven te wijten heeft; door groote woorden en dreigendo blikken deed men hem zwijgen. Proselieten hebben de sociaal-democraten te Wassenaar zeker niet gemaakt. (Utr. Dbl.) Aan de N. R. Ct. wordt het volgende uit Tietjerk geschreven In de nabijheid van Leeuwarden ziet men eenige weiden waarin enkel roodbonte koeien, pinken en kalveren grazen. De eigenaar van deze verzameling is be kend onder den naam van roodbonte boer" een bijnaam die ook reeds zijne voorouders droegen. De liefhebberij om er een verzameling van roodbont vee op na te houden is in den laat sten tijd in Friesland sterk verminderd, hoe wel nog vele boeren een zekere voorkeur voor die kleur hebben. Was er voor eenige jaren in Duitschland veel navraag naar rood vee, thans heeft zulks geheel opgehouden. Ook Amerika wil niet langer van roode koeien ge diend zijn, maar vraagt bij voorkeur zwartbonte. Eene verzameling van rood vee begint dus allengs een artikel van weelde te worden zoo dat bij de lage prijzen in de laatste jaren voor de landbouw-producten gemaakt het zooge naamd //miskleurig" vee meer en meer zal verdwijnen, om plaats te maken voor het Frie- sche type //zwartbont". Het Brusselsche dagblad Les Nouvelles verneemt, dat bij de instructie der zaak van Jeanne Lorette merkwaardige bijzonderheden aan het licht zijn gekomen nopens den aard der betrekking, welke tusschen haar en den Japanschen zaakgelastigde hebben gestaan. Sakurada zou volgens genoemd blad er slechts met veel moeite in geslaagd zijn, de betrekking met Jeanne aan te knoopen; zijne huwelijks beloften verlokten haar niet, en zelfs nadat een formeel huwelijksaanzoek bij hare ouders was gedaan, moesten nog invloedrijke vrienden, die hoog opgaven van de schitterende positie, welke zij afwees, zich veel moeite geven, om haar van hare weigering terug te brengen. Toen men hierin geslaagd was, vertoefde Sakurada gedurende zes maanden bijna voortdurend te Molenbeek, ter verschuiving van het huwelijk zich steeds beroepende op zijne verplichting, om van het Japansch gouver nement vergunning te bekomen, voordat hij een huwelijk kon aangaan. Onder verwijzing naar de kosten en het vermoeiende van dat telkens heen en weer trekken naar Molen beek, wist hij, volgens genoemd blad, Jeanne te overreden, zich iu den Haag te vestigen en haar over te halen in het hotel der am bassade haar intrek te nemen, totdat hare meubelen zouden zijn aangekomen. Daarop betrok zij eene woning in de Witte de-With- straat, maar verwisselde dezo spoedig met eene andere aan den Kanaalweg, zooals Les Nouvelles meenen te kunnen verzekeren met het doel om daar zoo min nogelijk opgemerkt te kunnen worden. Ook door het onderzoek, omtrent haar verblijf in het hotel der ambas sade ingesteld, zouden stellige bewijzen zijn aan het licht gekomen, dat Jeanne op de verkregen trouwbelofte vast meende te kunnen rekenen. Volgens verschillende Engelsche ochtend bladen nemen do Engelsche-Russische onder handelingen over de Afghaansche grensrege ling een bevredigenden en geregelden loop. De Bombay Guz. deelt mede dat de Emir zijn toestemming heeft gegeven, dat een kamp bij Kandakar door 10.000 man EDgelscke troepen wordt bezet. De laatste berichten uit Soedan beves tigen bijna op officieele wijze het* den dood van den mahdi. Een vai) aan kapitein Cherraside bericht ff°n Mt man Digna, het hoofd der opstan/W*"1 °*- den omtrek van Soeakim het geruci i 'o is gekomen en dat Osman Digina ht twijfelbaar vond, dat hij eene openl» dienst beval om den dood yan den t profeet te celebreeren. Va'sch( profeet te celebreeren. Dat de dood van den mahdi een e" taken aan do beweging in Soedan iK iemand, maar wel houdt- u Se'0cf- uuu I U J" ln Soedan B niemand, maar wel houdt men het ,t het geruimen tijd zal duren voord i?°°r' dere leider in zijn plaats kan optrede- v* n tijd van verademing welke annere leiaer in zijn plaats kan optrede- den tijd van verademing welke daardoo Egypte wordt gegeven wenscht de Star i86:: gebruik te maken om een vast plan v Engelsche staatkunde in Egypte te en tevens het dappere garnizoen van te ontzetten. ass^ De Daily News meldt te Petersbur den 26: „De tijding door de Svet mede is onjuist. Lord Salisbury heeft niet geëisoh- maar slechts voorgesteld, dat de RUs troepen de vooruitgeschoven positiën 'n h Zulficar zouden ontruimen, ter vermijdino-8 mogelijke conflicten. Rusland heeft hierop I& gunstig antwoord gegeven, maar als voorwaar! gesteld, dat de ontruimde stellingen nteu„ Afghanen mogen bezet worden". °r De heer Bradlaugh, het wegens d» eedsquaestie steeds nog niet toegelaten ld van het Britsch Parlement, heeft van dé heer Chamberlain, den onlangs afgetreden minister van koophandel en een der voor. naamste hoofden van de liberale partij, den volgenden brief benevens' 20 p. st. ontvang. „De sympathie, welke ik voor u heb°oni den strijd, dien gij volhoudt ter verzekerin» van de constitutioneele rechten van het kies. college dat gij vertegenwoordigt, is tot dus- verre slechts duor woorden gebleken. Zoolang ik lid van het bewind was, meende ik ook niet verder te mogen gaan; maar dit bezwaar bestaat thans niet meer en dus heb ik liet genoegen u een gift aan te bieden als bijdrage tot de kosten, welke uw strijd u oplegt." Te Hamburg is eene „Kameroen- Land-en Plantage-maatschappij" opgericht onder de firma Woerman, Thormahlen en Comp, waarin behalve door de genoemd! firmanten, door 23 stille vennooten en elk me; 10.000 Mark wordt deelgenemen. Het doel is voorloopig de cultuur van tabak en cacao te Bimbia. Omtrent de cholera berichten uit 5 wordt medegedeeld dat er op 25 Juli II. en op 26 Juli 11. 2732 choleragevallen werden aangegeven waarna 1693 met doodelijken afloop en wel.- 17 te Madrid, 459 in de provincie Saragosta, 31 to Taragona, 176 in Alicante, 287 in Valencia, 215 in Teruel, 129 inMur- cia en 52 in Carthagena. Als zeker wordt bericht dat de cholera te Parijs is uitgobroken. De generaal Grant, de edelste staats" burger van de Vereenigde Staten van Noord' Amerika, is te Mount Mac Gregor verleden week overleden. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal op 8 Augustus in het, Centra Park te New-York plaats hebben. Het lijk zal op 4 Augustus van Mount Mac Gregor. worden overgebracht naar Albany, waar net één dag en vervolgens naar New-York, het drie dagen zal tentoongesteld worden. Uit Durban wordt geseind, dat >e gouvernement der Transvaal zijne heeft gestaakt, daar het niet meer aan verplichtingen kan voldoen. Verscheidene dagbladen in Oregon neD1e|j tarwe aan, in betaling voor a b bon nemen ten advertentien. In een prospectus staat hot ^\def vermeld; »De Star of Empire wordt aan adres verzonden tegen vijf schepels wio'ar ta No. i. Aan een andere soort hebben wij °P^ oogenblik geen behoeften. Annoncen ij' tegeu twee schepels per duim ruunie bere Op de oppervlakte van de zon 0 zich sinds eenice dacen weder kolossale g1 vlekken. De grootste vlek heeft naar eene °PI^( ige dag _rootste vlek heeft naar vlakkige meting, eene breedte van "n0 vao 7000 geographische mijlen, bij ee" 'e""^flVecr circa sc.ooo, eene vlakte, op welke n 5o aardbollen naast elkaar plaats zonden i3i vinden, lier donkerste deel van deze -r'tjvin''1 zich thans iets rechts op de zonneschil kan met behulp v-an een zwart geinaa' met bet bloote oog beschouwd worden.

Schager Courant | 1885 | | pagina 2