Gemengd Nieuws, Hervormde Gemeente Schagen. r0]„dcn, schrijft men o. a. -f' bondag lh brak een storm uit het Oosten Jdaandag draaide de wind naar het wes- j 0 maar bleet even heftig, terwijl het ge- j 'e f']e ]and ten Oosten van den Mississippi t Hoor stortregens onder water werd gezet. In lU1r tijds regende het te Chicago niet jinder dan 1371/2 m. M. Door de goten Her stad kon niet al het water wegvloeien, .jat de kelders vol water liepen en duizen den ratten, zich op straat voor verdrinking trachtten te redden evenals de Chineesche bevolking, die gewoonlijk ook. in kelders verblijf houdt. Te Philadelphia viel niet zooveel water; toch wees daar de regenmeter nog 75 ui. M- aan. De cycloon, die Maandagmiddag om 2 uur jn Marsland losbarstte, richtte zich naar het Voorden en was om drie uur ten Oosten van philadelphia. Huizen werden omver geworpen, vee werd gedood, de oogst werd vernield; vooral langs de rivier de Delaware bij Phi ladelphia is de schade groot. Van het zuiden «aar het noorden bewoog zich met een snel heid van ongeveer een mijl per minuut een zwarte wolk van damp, die tweemaal de Delaware kruiste en in Philadelphia en Camb- Hen veel schade toebracht. Vijf personen zijn gedood, zes vermist en bijna honderd gekwetst. De schade wordt berekend, een half millioen dollars te bedragen. Zeshonderd huizen zijn van hun dak beroofd, spoorwegwaggons werden van de rails afge waaid, tallooze boomen zijn ontworteld en verscheiden schepen zijn gestrand. Van twee stoomschepen is alles wat op het dek stond weggeveegd, terwijl de stuurman van een er van over boord werd geslagenvan een ander schip werden paarden en een wagen door den wind opgenomen en in de rivier gewor pen. De vreeselijke orkanen en de stortregens hebben zeer vele schade in de steden berok kend vooral hebben de rouwbewijzen, die ter nagedachtenis aan generaal Grant in de straten aangebracht waren, veel geleden. Plandel en nijverheid staan bijna stil. Plet weder was Dinsdag weer schoon en de wind was geheel gaan liggen. - lieden Zaterdag, 8 Aug., zal de begrafenis plaats hebben van Generaal Grant. De presi dent, de ministers der Vereenigde Staten zijn eeds van New-Vork naar Washington vertrok- ■en om aan deze plechtigheid deel te nemen. Op verzoek van mrs. Grant heeft de pre sident de volgende heeren aangewezen als slippendragers van het lijkkleed en wel de generaals Sherman en Sheridan als vertegen woordigers van het leger, de admiraals Porter en Po wan voor de marine en de generaals Joseph E. Johnston en Simon 13. Euckner voor de schutterijmr. Hamilton Fish, de staatssecretaris van Grantmr. George S. Bout- wel, zijn minister van financiënverder gene raal John. A. Lagan en drie van Grants per soonlijke vrienden Georg W. Childs uit Phi ladelphia, Georg Jones van de „New-York Times" en Olivier Hayt uit New-York. De ring, die voor het sluiten der kist aan Grant's vinger gestoken werd, was een oude gedachtenis van mrs. Grant, dien de overledene hij zijn leven steeds had gedragen, totdat hij van zijn vermagerde vinger afgleed. Verder bevat de kist een verzegeld couvert, waarin een briefje van mrs. Grant, met de woorden «Vaarwel totdat wij elkander in een betere wereld wederzien." Dit is een antwoord op een aandoenlijk schrijven van den generaal aan zijne weduwe, dat na zijn dood in zijn schrijftafel werd gevonden, en waaruit door ^s- h'ewman bij den lijkdienst een gedeelte zal worden voorgelezen. De villa Mount M' Gregor, waar Grant stierf en Z1jn lijk eenigen tijd bleef rusten, werd ^durende dien tijd des avonds door den blik- 86111 getroffen en de twee soldaten, die er op Wacht stonden, ter aarde geworpen, zonder echter verder nadeel daarvan te ondervinden. Onder de vele periodieke geschriften, die e l'-trijs bet licht zien is een vakblad voor elaars zeker niet bet minst belangrijke. Met ^e' oog op zijn bestemming uitstekend geredi- ',e "Journal des Mendiantsn verschijnt een- Ïa<l s weeks en bevat noch politiek noch U(rknndig nieuws, doch is geheel aan de actische belangen zijner lezers gewijd. De in- a 6C bestaat uit mededeetingen van de volgende <k i 'i "^or6enn°iddag wordt in de Madeleine U dienst gevierd van een schatrijk heer." "Aanstaanden Woensdag tc I uur een deftige trouwpartij in de Trinité kerk Men raagt een blindeman die een wein-g op de Hnit kan spelen. «Voor een badplaats zoekt men een kreupele of een lamme met goede getuigschrif ten en die een kleine borgtocht kao stellen." Deze laatste aanvraag is geen grap maar zeer ernstig gemeend. Aan de Fransclie badplaatsen worden de gasten op alle mogelijke wijze met zekere virtuositeit uitgekleed- Zij betalen hooge liote.prijzen en groote looien, terw ijl zij er voorts in de casino's beef aardige speelbanken vinden. De hotelhouders of de stranabezitters begrijpen echter dat er nog wel wat geld overblijft voor aalmoezen, als er slechts bedelaars waren, en daar zij rnoeielijk zelf kunnen gaan, stellen zij er t'een paar aan die dit voor hen waarnemen en die de opbrengst met ben deelen. Zulk een wordt door de laatste advertentie bedoeld en liet blijkt nu ook waarvoor die borgtocht die nen moet. Bij gelegenheid van de begrafenis van sir Mozes Mouteliore doet een Engel sch blad de voornaamste bron der groote rijkdommen van den beroemden philantroop kennen. Jn 1815, toen bij en zijn associé Nathan Maver Pothscliild te Londen een bankiershuis hadden, waren zij daar twee dagen lang de eenigen, die den uitslag van den veldslag Wateiloo kenden. (Er bestond nog geen telegraaf). Het bericht werd bun overgebracht door een hun ner agenten, die te Duinkerken een schip naar Londen gehuurd had, waarvan de bemanning Napoleons val niet kende. De twee associés hadden dus tijd genoeg oin hun geheim op do beurs te exploiteereu en wonnen verscheiden millioenen. Te Weenen is in den ouderdom van 34 jaar een dame gestorven, die in Oostenrijk en Duitschland op een zekere beroemheid kon bogen. Emilie, aldus heette zij, was bekend om haar behendigheid in het schijfschieten, waarin zij alle mannen overtrof. Op een schietwedstrijd te Weenen in 1880, trok zij aller aandacht, doordien zij den eersten prijs behaalde. Toen had zij eerst sedert korten tijd het geweer ge hanteerd, dat haar eens voor de aardigheid op een particuliere schietbaan in banden was ge geven. Maar die eerste maal trof zij bijua telkens de roos, en weldra werd zij geprocla meerd tot koningin der scherpschutters. Het hoogste eerbewijs, dat haar, volgens haar meening, kon toegekend worden, was het besluit door het bestuur van een seherpschutiersvereeniging ge nomen, dat haar ais de gevaarlijkste mededing ster van deelneming aan een wedstrijd uitsloot. Volgens de Figaro verschijnen in heel de wereld meer dan 35 ooo dagbladen en andere periodieke gescbrilten, d. i wanneer men dé bevolking van onzen aardbodem op een rnilliard stelt nagenoeg één blad op de 21.600 zielen. Er is dus nog plaats voor meer- Duitschland staat boven op de lijst. Daar ver schijnen 55oo periodieke bladen; in Engeland 4ooo; in Frankrijk bijna evenveel; in Italië 1400; in Oostenrijk Hongarije 1200; in Spanje ongeveer 850; in Rusland 800; in Zwitserland 45o; in Belgie en [Nederland elk p. m. 3oo; in Griekenland verschijnen betrekkelijk ontelbaar veel bladen; in Zweden, Noorwegen en Portugal veel minder naar evenredigheid van de overige Staten. Denemarken wordt door de Figaro geheel over het hootd gezien. De Russische stad Klini, in het goever- nement Moskon, is door een brand bijna geheel verwoest. Acht mannen, die de stad in brand staken, zijn in hechtenis genomen. Vragen aan Kosters, Schoolmeesters en Organisten. Oudtijds was in gebruik eene «ordre des vragen, diewelke jaerlix (volgens synodale resolutiën) den costeren, organisten en school meesteren 111 jeder classe beliooren voorgesteld te worden, omme oprechtelich ende in consciëntie, als voer Gods aangesichte daer op te antwoorden." Uit zulk een stuk, behoorende tot de 17de eeuw, zijn de volgende vragen ge nomen. »Otf ghij met uw huisgesinde stichtelick leeft, de dronckemchap, pracht in kledinge ende andere ergernisse vermijdet?" «Off ghij ook eenige handteeringe doet, als peerdecoopersschap, advocaturen, tappen van bier of wijn, schutbeuren. prijseennge ende afcoop van huysen en goederen of diergelijcke, waardoor 11 boroepinge verkinde wordt?" «Oft ghij in 11 gebeele hedieninge gaat met goed respect en kentenisse van uw pastoor?" Voor de organisten waren bepaaldelijk nog deze vragen bestemd «üff ghij op uw orgelen ende positiven noede achtinge neemt, dat die niet en verder- c O" ven «Off ghij dieselve ten dienste van Godes kercke heiiichlijck gebruycket, sur.der profane misbruyck na nw eigen appetijt «Off ghij ook binnen of buytenshnis in 't samenkomsten van bruyloften, winkoppen of gasleriënin herbergen, dansscboolen, meyer- bieren olto elders, eenige ergernissen geeft met lichtveerdich dansen, of" ook ten liuysc te spe len, tegen kerckeliekc besluylen F.en merkwaardig voorbeeld van scLrnn* derheid en liefde tot haar naaste in eene koe, werd dezer dagen aan de redactie van de Deenscho Nationaltidende medegedeeld. Eenige jaren geleden, verhaalt de berichtgever, bevond ik mij op eene groote landhoeve op het eiland Funen, alwaar eene koe na eene ziekte blind werd. Daar het vee in een polderland liep, dat door vele kanalen doorsneden war-, ver keerde de arme koe steeds in gevaar en kwam dikwijls hals over kop in eene sloot terechr. Eensklaps ontdekten wij, dat een andere koe zicli zusterlijk bij de andere aansloot en steeds in hare nabijheid bleef. Kwamen zij aan eene sloot, dan ging zij voorop en wanneer de beesten des morgens naar en des avonds uit het land gebracht werden, gingen zij steeds naast elkander. Op zekeren dag waren zij van elkander gescheiden, toen zij naar het land zouden gaan, maar de blinde koe bleef slaan loeien. In vollen galop kwam nare geleidster door de geheele drift been aanloopen, likte de oogert der blinde en liefkoosde haar, als wilde zij haar om vergiffenis vragen, waarna heide rustig de andere koeien naar de weide volgden. Een bejaard, ervaren Dnitsch geneesheer zegt: Betrekkelijk weinigen kunnen zich de weelde van een badkuur veroorlooven. Welnu dan gij allen die Kissingen, Carlsbad, Ems of' Mariënbad niet bezoeken kunt, eet zoolang als ze versch te bekomen zijn, groenten, veel groenten. Minacht ook geenszins de krop- en veldsalade, want ook deze zijn voedzaam, ver- slerkend en zetteu vleesch aan. Kortom, maakt veel gebruik van versche groenten, want ze zuiveren het bloed, terwijl het genot dat men bij het nuttigen daarvan smaakt, dat eener badkuur evenaart. Vergadering der Ilollandsche Maidschappij van Landbouw, aTdeeling Schagen en Omatre ken, op Zaterdag 8 Augustus 1885. Tegenwoordig waren 10 leden. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen der vorige vergadering, welke gehouden was te Dirkshorn. Daar wij die vergadering niet konden bij wonen, willen wij hier de bedoelde notulen kortelijk mededeelen. „Op die vergadering waren tegenwoordig 16 leden en werd toen medegedeeld dat ingevolge een voorstel van den lieer Thomas een inteekenlijst in de Ceres was neergelegd, waarbij vermindering van waaggelden en afschaffing der paardjesgclden te Alkmaar, zou worden aangevraagd, doch dat op die lijst door niemand was ingeteekend. „Door den heer Jb. Denijs werd toen ver slag gedaan van zijne zending naar de verga dering van Holl. Noorderkwartier. „Ook hield de heer A. Bakker eeno voor dracht over de melkteekens. „Bij de hierop gevolgde buslichting werden een drietal vragen ter tafel gebracht a. Hoe komt het dat 2 of 3 boeren altijd de hoogste markt krijgen? Werd als een personaliteit ter zijde gelegd. Wat is beter, „stugge grond" in het voor- ot najaar te bespitten Werd onbeantwoord gelaten. C. Wat is gebit? „De algemeene opinie was dat het gebit veroorzaakt wordt door gele en bruine worm pjes, die bij schraal weder de planten geheel eii al ondermijnen, doch bij warm wedir moeten verdwijnen en vooral voorkomen in „holle akkers." „Hierop tot de algemeene rondvraag over gaande werd door den heer J. Buis omtrent do stierenvereeniging nog medegedeeld, dat door de welwillendheid van eenige aandeelhou ders, deze in staat is gesteld het kleine nadeeligc saldo te dekken. De lieer A. Bakker stelde nog voor in Ang. van dit jaar efen Afdeelings-Tentoonstelling van stier- en kuikalveren te houden. „Na een langdurig debat werd met het oog op den minder gunstigen finantiëelen toestand der kas en het korte tijdbestek besloten hiertoe van het jaar niet over te gaan, maar werd aan het Bestuur opgedragen, in overweging tc nemen ot een dergelijke tentoonstelling misschien in '86 zou kunnen worden gehouden." Deze notulen goed bevonden zijnde ging men over tot de behandeling der op het convocatiebiljet aangeduide onderwerpen. Vooraf wórdt door den voorzitter nog mede gedeeld dat in aansluiting op het voorstel van den heer A. Bakker, door het Bestuur wordt geadviseerd, in ieder geval in dit jaar die tentoonstelling niet te houden wegens gebrék aan geld. E11 in irt volgende'jaar, mocht dan de finantiëele verhouding gunstiger zijn, bijtijds op het punt terug te komen. 3- Verkiezing van 2 leden van Bestuur, in de plaats van de aftredende en niet herkies baar zijnde leden, de heerenP. Timmerman en A. Bakker. Worden gekozen de heeren: J. Schenk en D. Smit. De heer schenk, ter vergadering tegenwoordig, laat zich de benoeming welge vallen. Verkiezing van een -Secretaris. Wordt met 9 stemmen herkozen de heer P. Buis Jz., die insgelijks zijne benoeming aanneemt. 3- Verkiezing voor afgevaardigden voor do vergaderingen der Maatschappij van Ilull. Noorderkwartier. Voor do verg. d. Mij. worden gekozenals afgevaardigde, de heer P. Timmerman, als plaatsvervanger de heer P. Buis. Voor do vergad. v. Holl. Nooderkwartier wordt als afgevaardigde de lieer Asjes, en als plaatsvervanger de lieer P. Stroomer benoemd, welke allen de benoeming aannemen. -Sr- Voordracht van Keurmeestëis voorde tentoonstelling te Purmerend. Worden gekozen, de heeren K. Rezelman en J. Schenk, welke laatste ook deze post aanvaardt. 5. Behandeling van de.punten van beschrij ving voor de algemeene Vergadering Wordt besloten cle afgevaardigden geheel vrij te laten en naar eigen overtuiging te doen handelen. Hierna werd overgegaan tot de' bespreking der vragen, welke in de Bus voorhanden wa ren. JL- Waarom vindt men zoo weinig kaas op de markt, waar bloem in ligt Algemeen was men van gevoelen, dat hoe rijper de kaas, des te moer bloem, en hoe jonger, des to minder. De bloem komt ni»-t voor in de schrale kaas maar wel in de zuivere zoete. De heer J. Schenk meent dat de oorzaak van het niet aanwezig zijn der bloem, ligt aan de onrijpheid en aan do deug;! der kaas, eu dat het bestaan van bloem nauw in verbaand staat met de warmtegraad, onder de werking waar van do kaas wordt bereid, en met de schraalte. Volgens meening van spr. ontstaat het bloem door zweeten en is eene uitwerking van do boter, die in de kaas zit, naar de korst, en kan ze zelfs zeer worden bevorderd, door ze in warme wei te leggen, of ze op een heeten zolder to plaatsen: Ontstaat kanker in do kaas zelve, of geven uitwendige oorzaken hiertoe aan leiding? Do heer Asjes meent dat ze ontstaat door uitwendige oorzaken, en dat bij een micros copisch onderzoek zou blijken, dat dergelijke kaas in de korst ontelbaar vele en kleine barst jes bezitten, en dat do kanker een schim melplant is. Do heer J. Schenk is het met den heer Asjes eens en voegt er nog bij, dat volgens zijne ondervinding de kanker zoowel iu oudo als nieuwe melkskazen, en zelfs in de scfieikazèn is voorgekomen. Spr. gelooft, dat ze ontstaan door infusie-diertjes, die waarschijnlijk zich op de kaasborden en in de kle'eden hebben ge nesteld en meent dat eene uitnemende zinde lijkheid op borden en kleeden nog het besto middel is dit kwaad te bestrijden. De heer Asjes deelt ook nog mede, dat de lieer Boekei zelve dezer dagen getuigde, dat hij den kanker wel had gezien in de kazen, die in de zoutkist stonden. Algemeen is men van oordeel dat hot moeie- lijk uit te maken is wat eigenlijk do kanker is en waardoor hij ontstaat. Wel beschouwt men dien als een voorlooper van schimmel. Ook is men van gevoelen dat dit kwaad in de laatste jaren zeer is toegenomen. Hierna werd, daar niemand meer het woord verlangde, deze vergadering gesloten. Beurilijst voor de vacature te Schagen, 1S85 Van 1 Juli ultimo September. 9 Ds. van Loon, van Wieringerwaard, voormiddags 9'/3 ure. 16 Ds. Hoinön van Eenigcnburg, na middags l'/3 ure. 23 Ds. v. d. Hoeven, van Sint Maarten, voormiddags 91/3 ure. 30 Ds. te Genipt, van Callantsoog, na middags l'/2 ure.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1