Binnenlandsch Nieuws. Bu'itenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. haiidigcn, terwijl door den Eerw. Heer Hulster, kapelaan der Parochie, een toespraak zal gorden gehouden, waarna men zich in de j-erk zal begeven, tot het houden eener dank zeg 2'"c- bieden avond ten 7 ure, zal de plechtige aanbieding plaats hebben van 2 feestbanieren door de kinderen in de feesttent. Bij deze plechtigheid zal door een kinderkoor een toepasselijk iiea worden gezongen. jin hiermede eindigen wij voor ditmaal ons verslag. Schagen. Den heer Mr. D. F. van geeuwen, die Maandag, 10 Augs., den dag herdacht, waarop hij 10 jaren geleden, benoemd werd tot Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, werd eene aangename verrassing bereid door zijne medeleden van dat bestuur, die den jubelaris een prachtig album aanboden. Dit album was in blauw pluche, bevattende artistiek versierde portretbladen met de portret tender bestuursleden,en wasopeenezeersmaak- en kunstvolle wijze met zilver gemonteerd. Dit album was gemaakt en geleverd door onzen plaatsfgenoot, den heer Johs. Denijs. Bij den kolf- en biljartwedstrijd, den ]4en Aug. bij den lieer W. Groen te Bar- singerhorn gehouden, hebben prijzen behaald voor het kolven, de Heer Kuilman van Nieuwe Niedorpden len prijs, en de Heer H. Westerman van Barsingerhorn den 2en prijs en, voor het biljarten de Heer A. Schenk van Barsinger horn den len prijs, en de Heer J. Ilarp van Alkmaar den 2en prijs. De brand, die wij hier te Schagen Maandag nacht tegen 12 uur konden zien, schijnt geweest te zijn van eene boerenwoning in den Beemster, nabij den Rijp, welk gebouw door den blik sem getroffen werd. DÖ f/Hoornsche Ct." verneemt van goeder hand dat in cle vorige maand door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid aan den Ingenieur H. Linse te's Graven- liage tot ultimo December 1S8G voorloopige concessie verleend werd tot indijking en droog making van het Hoornsche Hop en de Goud zee. Die Minister heeft daarbij bepaald dat, die concessie definitief zal worden verleend indien lo. vóór gemelden datum aan hem zijn over gelegd de verschillende door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurde overeenkomsten, die met de bij die onderne ming betrokken Gemeente-en Polderbesturen moeten getroffen worden tot regeling hunner scheepvaart- en polderbelangeti, waartoe de grondslagen reeds voor het mcerendeel zijn gelogd2o het bewijs is geleverd, dat het tot die onderneming gevorderde kapitaal aanwe zig is en 8o. een door den Minister bepaalde waarborgsom is gestort. In de puinhoopen van een op 28 Juli jl. in de Vogelswijkslanden tegenover Amster dam door brand vernielde bouwmanshoeve, door Van den Bos bewoond, heeft deze een klompje goud gevonden bestaande uil de ge smolten gouden tientjes, welke hij vermiste. De waarde van den klomp is ruim f 160 In de Haarl. Ct. brengt de heer Dli. S. Frank weder de behandeling in her innering, welke wijlen dr. J. G. Waardenburg, te Haarlem, in 1886 heeft toegepast op de cholera lijders onder de werklieden aan de fabriek der firma Próvinaire Co. aldaar. ij hebben die behandeling reeds een jaar gekden, op zijn verzoek, medegedeeld. •Zij bestaat hoofdzakelijk in het spoedig brengen der lijders naar een kamer waar een gemiddelde warmte van 100 gr. Fahr. wordt onderhouden en bij hevige verschijnselen in oen kamer van 50 gr. Reaumur (144 gr. F.), t laatste tevens met aanwendig van matrassen en zakken gevuld met heet zand en inwrijvingen. Roor die hooge warmte wordt sterk zweeten opgewektinwendig worden de bekende cho- eradroppels gegeven. In den tijd van 2 maanden berden al de in meer of minderen graad aan getasten, ten getalle van 84, aldus genezen, °P een na, die een gtheelen dag had laten voorbijgaaii alvorens zich onder behandeling |e stellen. Twee werklieden, die thuis wenschteu worden verpleegd, bezweken aan de ziekte. Jo de fabriek was de genoemde behandeling ^ogelijk, omdat men door middel van stoom e vereischte warmte kon onderhouden. Daar- °m wordt aanbevolen, in cholera-hospitalen een vertrek in gereedheid te houden, waar een gelijkmapge hitte van 105 110 gr. rahr. wordt gevonden. Te Smilde slachtte iemand eene kip, die in het voorjaar goed had gelegd; doch daar mede plotseling had opgehouden. Bij de opening vond men in den eierleider een kieken, dat ongeveer dezelfde grootte had als een, dat na broeding uit het ei te voor schijn komt. De zaak klinkt vreemd, doch voor de waarheid staat de berichtgever in. Verleden week is door het broeien van het hooi te Doniawerstal, in Friesland, een groote boerenwoning, waarin een stalling voor 100 stuks vee, afgebrand. De Standard verneemt uit Teheran, dat de Afghanen eenige dorpen nabij Herat, die aan aanvallers beschutting zouden kunnen bie den, vernield hebben. De eigenaars verwachten van Engeland schadevergoeding. Uit Askabad wordt gemeld dat er groote sterfte heerscht onder de Russische troepen aan de Afghaansche grens, speciaal te Pendjeh. Men beweert zelfs dat de cholera er is uitge broken. De Russische troepen aan die grens zijn thans 44.000 man sterk en blijven druk voortgaan met oorlogstoerustingen te maken. In Tonkin (China) zijn 10.000 Christenen vermoord; onder hen waren vijf zendelingen. Alle bezittingen der Christenen, daaronder het huis der zendelingon, zijn vernield. Als de Czaar op reis is, zou 't een wonder zijn, wanneer er op zijn weg niet iets gebeurde dat aan een aanslag doet denken. Natuurlijk ook weer, nu de Keizer in Fin land reist. Toen de Keizerlijke trein aldus verhaalt de Ostra Finland op weg naar Wellmannstrand over eene brug bij Salaak- kalachti, stoomde werd er plotseling midden op de brug een vreeselijk gekraak vernomen en vlogen er van het derde rijtuig stukken hout over de brugleuning in lief. water, zoomede glasruiten van een portier. Er werd dadelijk een noodsig naal gegeven waarop de trein bleef stilstaan. Alleen het derde rijtuig waarin de keizerlijke familie zat, werd beschadigd de overige wa gens van den trein zijn gaaf gebleven. Een persoon van den op den brug staande wacht post werd licht gekwetst. Toen de keizer naar de oorzaak van liet gekraak vroeg, gaf men hem ten antwoord, dat men vergeten had het portier van het derde rijtuig dicht te sluiten, tengevolge waarvan het tegen de brugleuning heeft gesfooten en afgescheurd is. De keizer gaf openlijk zijne afkeuring te kennen over deze verregaande nalatigheid en beval door te rijden. Dat openstaande portier was natuur lijk maar een praatje. Er is een streng ondor- zoek naar het ongeval bevolen, daar men ver moedt dat hier een aanslag tegen den keizer plaats had. Volgens een telegram uit Marseille, dd. 12 Augs, waren er toen 39 Cholera-lijders in het Pharao-hospitaal. 12 zieken stierven er, terwijl er 22 nieuwe lijders bijkwamen. Dinsdag 11 Augs. waren er 39 personen aan Cholera overleden. In Gibraltar zijn reeds 3 soldaten van het Engelsche garnizoen aan de cholera overleden. Een telegram uit Madrid meldt dat er 11. Maandag in Spanje 3724 choleragevallen werden aangegeven, waarvan 1386 met doode- lijkeu afloop. De opgaven uit verschillende provinciën ontbreken nog. Tot de slachtoffers van de cholera in Spanje behoort de aartsbisschop van Sevilla. Een diamantenchefstal voor een waarde van i5,ooo pond stelling (180.000 gulden) is Maandag te bonden gepleegd. Mevr. Graham Smith, die van een uitstapje naar buiten terug kwam, had in baar rijtuig een reistaschje neer gezet, waarin zich die kleinigheid aan juweelen bevond. Even uitgestapt om naar bare bagage te zien, nam zij geen tien minuten later weer plaats in het rijtuig en reed naar huis. Daar miste zij baar schat. Een jong dametje met een reusachtige »queu" stapt heel snippig de straat over. Zij treft een kennisje er. zeer vertrouwelijk blijven de viiendinnet|cs een oogenblikje staan keuvelen, vlak bij een groenten kar, waarvoor een ezel is gespannen. Grauwtje besnuffelt de hooge tournure, trekt de breede lippen tot een genoeglijk lachje, spitst de ooien cu boj>t toe. Ecu gil cou ruk doodsbleek staat de aangerande juffer, tot spot van de menigte, zonder «tournure" want langoor houdt Zegevierend een fèrui bosje hooi tusscben de vratige landen. En de ezel zal van nu aan ezelachtig genoeg zijn, om een lour- nuie mooi te vinden. De Telephoon maakt vorderingen; de eerste proeven van geleidingen onder water zijn in Diiitscbland vrij goed geslaagd; thans be- jirooft men bet in de Vereenigde Staten op grooiere schaal, er wordt een telepboondraad onder water door gelegd van l35o kilometer tusscben Halitax, Nieuw Schotland en Clouces. ter in Massacbusetts. Indien deze proefneming gelukt, wil men een onderzeeschen telephoonkabel leggen tusscben New-York en een Europeescbe hoofdstad. Schadelijke doperwten. In het Maandblad van dr. van Hamel Roos, leest men o. a.: B ij ontvangen de mededeeling, dat door een geacht scheikundige, dezer dagen in een monster doperwten in blik een hoeveelheid kojier geconstateerd is, ten bedrage van niet minder dan een millimeter jier 3o erwtjes. Rij het nader onderzoek dezer zaak bleek ons, dat men onlangs uit Frankrijk zoogenaamd onschadelijk groen kleursel voor groenten aan een fabrikant bad trachten te verkoopen, hetwelk geheel uit koperverbindingen bleek te bestaan. Verder schijnt bier te lande een fabriek van verduurzaamde groenten te bestaan, welke bussen, zonder naam van den fabrikam f slechts met een bronskleurig Fransch etiket voorzien «petit poies») in den handel brengt. Wij waar schuwen het publiek ter. zeerste, geen bussen zonder naam van een fabrikant te koopen, daar men, al is de etiketten-namaak in het algemeen ook groot, tenminste eeoigen waarborg heeft door den naam eener bekende firma. De grootste fabrieken van geweven stoffen in de wereld zijn de te I.awrence in Massacbusetts gelegen Pacific Mill«. Het bedrijfskapitaal be draagt 2 j millioen dollars. De fabriek bestaat uit a3 gebouwen, die een vlakte van 43 morgen land bedekken, fn die gebouwen werken vier groote stoommachines elk van 35oo pkr., 42 kleine stoommachines, 5o stoomketels en I 1 machines van nieuwere vinding elk van ÖOOO pkr. Het kolenverbruik is 20,000 in 't jaar; de jaarlijksche consumptie aan gaslicht in 9000 branders, kost 35,000 dollars; bet katoenverbruik 's jaar», ts ïó.ooo balen, dat van wol 4 millioen pond, bet product van 750,000 schapen. De fabriek levert jaarlijks 65 millioen vardjgedrukte en gekleurde katoentjes, en 35 milt. vards kamgarenstof, in 't geheel dus 100 millioen yards, een hoeveelheid, waarmede men 2^ maal du aarde zou kunnen omwikkelen. Ter vervaardiging van die stof is nagenoeg 20 millioen inijlen garen noodig. Het jiersoneel bestaat uit 55oo jiersonen, waarvan niet minder dan 0700 van "t vrouwelijk geslacht Aan arbeidsloon wordt jaarlijks 1.790,000 doilars uitgegeven. Eene geduchte wraakneming heeft in de vorige week New-Orleans in opschudding ge bracht. De beer Thomas Roasso, chef der cri mineel» politie, werd aan den openbaren weg door een beeldschoon achttienjarig meisje, zekere Katberine Kuhn, door een revolverschot neer geveld. Den vorigen dag bad dc vader van het meisje met Roasso geduelleerd en was bij die gelegenheid zwaar gewond. Roasso, had, hoewel hij gehuwd was, door bedriegelijke voorspiegelingen en valsche documenten liet meisje weten te overreden oin zijne vrouw te worden. Hij was sedert jaren huisvriend bij de familie Kuhn en vatte hartstochtelijke liefde voor het schoone meisje op. Allereerst stelde hij alles in het werk oin den va Ier onschadelijk te maken,daar hij meende dut hij met zijn plannen bij de vrouwen beter kaos van slagen zonde hebben. Met groote geslepenheid wist bij de echtgenooteii tegen eikander in bet harnas te jagen en bracht het zoover dat eene scheiding het gevolg was. Katherina bleef bij bare moeder en Roasso bad gewonnen spel. Hij maakte het meisje diets dat bij niet gehuwd was en zijne vrouw iemand was die tijdelijk bij hem inwoonde en die bij als getuige in ee.ne procudure noodig had. Zijrie streken ge lukten bij wist zich een vervalschte marr 1 a- ge licence" te verschaffen en huwue. Spoedig na bet huwelijk kwam het bedrog aan bet licht; Katliarura liet baren vader de trouwak te zien en deze verklaarde dat die valsch was, terwijl een bezoek, dat beiden aan Roasso's vrouw brachten, beiden de overtuiging schonk dat zij zijne wettige echtgenoote was. Khun diende een aanklacht in, maar zijne docher was daar niet mede te vredenzij wachtte den bedrieger op en schoot, zonder hem met een enkel woord te verwaardigen, een revolver op hein af. De kogel drong in de rechterzijde; Roasso ontrukte bet meisje bet wapen, terwijl bij haar toevoegde: «Je hebt de zaak niet goed aangelegd". Hij liet zich in een rijtuig naar huis brengen en stierf denzelfJen nacht het ongplukkige mei-je heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Hei is algemeen bekend dat de zooge naamde meeldauw groote verwoestingen onder de planten en vooral onder de rozen kan aan- richten. Een afdoend middel tegen deze schim melziekte was tot op heden nog niet gevonden. Wel werd bet gewoonlijk bestrooien der aan getaste pUiitendeelen niet bloem va; zwsvel uardrevofen, doch du middel biclc eet «tenGci7 Nu heelt een rozenk weekec in Frank :.jk. bet volgende nieuwe, eenvoudige middel aangeprezen, dat zeer werkzaam roet zijn: Men besproeit de bladeren en takken der aangetaste planten mei een op.oss.cg van keukenzout in water en wel tn eeo verhouding van 3 kilogram zout op 100 liters water. Twaalf uren later herhaaic men de beproeiïng doch dan met een zwakkere oplossing van t kg. zout op loo liters water. De beste tijd van besproeien is s'aionds of bij betrokken lucht. Het spreekt van Zelf, dat dit middel niet alleen bij rozen, maar ook bij andere door schimmel aangetaste planten kkau worden aan gewend. Men moet echter bij teeie planten een zeer zwakke zoutoplossing gebruiken. De eerste officier van gezondheid aan hoord van de Bayard, de beer Doué, die de droeve eer genoot, admiraal Courbet de oogen te sluiten, is in Frankrijk aangekomen en heelt zich gehaast om de familie van den diepbe- treurden beid de bijzonderheden betreffende diens laatste oogenblikken en dood over te brengen. In April jl. vertoonde zich de eerste aanval van de kwaal, die den admiraal uitgeput door vermoeienis, tengevolge van buiiensporijen arbeid, ten grave zou sleepen. en hoewel de vrees, dat Courbei toen reeds bezwijken zou, ongegrond bleek, vleide men zich in zijn om geving met geen ijdele hooji. Zijn generale straf drong er dan ook op aan, dat bij zou aanvra gen om naar Frankrijk terug te koeren. Allen teekenden een petitie tot dat doel aan den minister. Toen uien ze den admiraal aanhoud, las bij 7,c met diepe ontroering, doch verscheurde ze vervolgens met een glimlach «Ik die dappere kinderen verlaten», riep hij uit, «dat nimmer!* De geneesheer meende alsdan te moeten tusschen heiden komen, inaar ook hij vermocht niets: »'t Is mijn plicht hier te blijven, en ik zal blijven lot bet einde toe», luidde bet ant woord. Gedurende eenigen lijd scheen de ge zondheid van den admiraal cenigzins beter. Conrbet beklaagde zich nooit: geen enkele maal deed hij zijo geneesheer ontbieden, zoodat deze alleen sotns werd ingeli'clu door een be diende. liet nemen van de Fescodores was een der laatste vreugde van den admiraal. Hij IMet zijn officieren bij zich komen, en ben den berg wijzende, waarop de forten gebouwd waren, die de verdediging der eilanden voltooiden, noodigde bij ben uit, om den volgenden och tend oji den top van dien berg te komen dejemieeren, vanwaar zij beter den nieuwen grond zouden kunnen zien. welke hun dap perheid en li 11 ii bloed aan Frankrijk hadden geschonken. Ofschoon zeer zwak, legde bij bet traject, 20 mijlen, te jiaard af. Die excursie was voor den admiraal een ware triomftocht. De soldaten hadden langs den weg triomfbogen ojigericht co kwamen hein bcuquetten, Joise bloemen of lauwerkransen aanbieden. Na dien tocht gevoelde Courbot zich ernstig ongesteld, en sedert den i5n Mei riamen zijne krachten zichtbaar af. Den ion Juni was bij schier stervend, zoodal men den schrik van zijn geneesheer begrijpen zal, toen deze liet bed van den zieke ledig en den admiraal voor zijn bureau vond, aan bet redigeeren van dbjiéches aan bef gouvernement en van bevelen voorde vloot, terwijl zijn vingers nauw in staat waren, de pen vast te houden. Door twee personen moest hij naar zijn hut en in bed worden teruggebracht. Den volgen den middag kwam de aalmoezenier een intiem vriend van den admiraal, hem hez«v k bleef met hem alleen. He wakkere krij i beieidde zich namelijk voor tot' de groote re,-. De priester diende hem de HU. Sa dra men ten toe, die da zieke mei völie kennis ontving. Admiraal Lesjiès, vernemende dat het einde nabij was. haas'ie z:cli naar de spor.de van zijn wapenbroeder. De stervende had niet meer «ie kracht om zijn opvolger in liet coinmindo de hand te reikende geneesheer ontler-teunde daarbij zijn arm. De geheele staf kwam allengs in het vertrek bijeen, wa,ar de zieltogende lag! en weinige oogenblikken later was EÜ Zacht ontslapen. De matrozen verzochten om de gunst, de trekken van hun geliefden admiraal nog eenmaal te mogen zien. Toen het lijk gebalsemd en in de kist gelegd was, mochten zij er allen voor defiieeren, en de dapperen, die, zonder bevtjn, zoo dikwijls den dood onder de oogen zagen, schreiden als kinderen. De Rjyard, mot bot stoffelijk omhulsel aan boord, wordt oj> zijn laatst den l4" te ioulon verwacht. De fnnilic CoUrbel s.- wellicht daar leeds aangekomen.

Schager Courant | 1885 | | pagina 3