Ziedaar een proefje van de redeneeriiig van Meneins en wanneer ik dit vergelijk met den tegenwoordigen toestand, en met de leer die door de voornaamste staathuishoudkundigen onzer eeuw gepredikt wordt, dan is de over eenkomst al zeer groot en moet men erkennen, dat die man reeds zeer zuivere en goede begrippen had van maatschappelijke toestanden, en van den band, die alle monsclicu vercenigt. De behoeften van don een, worden bevredigd door het werk van den ander, en omgekeerd. Alle inensohcn leven en werken dus voor elkan der, en zoodoende kari uit die steeds aanhou denden arbeid ook geene ontevredenheid ont staan. 't Is als 't ware, ééne groote nvchine, welker raderen in cene voortdurende beweging zijn. Niet één rad kan defekt zijn, of men wordt dadelijk een stilstand gewaar, waarvan de gevolgen niet uitblijven. In 't spreekwoord dat ik aangehaald heb, speelt de put eene voorname rol en niet, ten onrechte. Dit zal uit het volgende duidelijk worden Reeds in de Heilige Schrift wordt groote waarde gehecht aan een put, en eerbied werd betoond aan hen, wier voorzichtigheid en voor zorg zulk eene nuttige zaak hadden tot stand gebracht. In landen als Syrië en Palestina, bewees de man, die eene put groef, een weldaal, een dienst aan het algemeen. In ons land zou men daaraan zooveel gewicht niet hechten, maar bedenkt men, welk een groot gebrek aan water er in die landen heerscht, en hoe do reiziger vruchteloos naar middelen uitziet, om zijnen dorst te lesschen, dan kan men begrij pen, dat een put daar bijna een artikel van weelde is, dat men zeer weinig aantreft, maar men begrijpt ook tevens, dat hij, die een put daarstclt, o^k aanspraak heeft op veler dank baarheid. Men herinnere zich slechts het verhaal van de Samaritaansche vrouw. Hoe spreekt de dankbaarheid der vrouw zich niet luide uit, wanneer zij gewag maakt van dien vader Jakob, die den put heeft gegraven? Reizigers uit den tegenwoordigen tijd weten mee te deelen, dat de put, die volgens de overleveringen door Jakob zou gegraven zij 11 en gevonden wordt op den weg tusschcn Jeruzalem en Sichem, nu door al de ingeworpene steenen geheel verstopt is, en reeds sedert verscheidene jaren geen water meer heeft opgeleverd. In hoeverre dit waar zij, en of men hier werkelijk met den zelfden put te doen heeft, dan wel of de verbeel ding hierbij in 't spel komt, doet weinig ter zake. Zeker is het, dat hij, die in dorre streken eencn put graaft, een goed en nuttig werk doet. Laat ons nu verder gaan. Deutichem. P. van de Velde Mz. Bin nenlandsch IVieuivs Aan de harddraverij, van paarden van inlandsch ras, gespannen voor Hollandsche of Priesche sjeezen, Woensdag gehouden door de Haagsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, namen llpaar- pen deel. Pij dezen wedstrijd behaalde «Willem ÏIT," van C. Brommer te Alkmaar, gereden door J. Koster, den prijs van f 800 met glorie, zooals de jury, besliste; de eerste premie f 100. uitgeloofd door het gemeentebestuur van 's Ha ge, behaalde ,/Vitesse" van A. van Ardenne, gereden door A. de Koning; de tweede premie, f 50, behaalde een bruine merrie van G. M. Langhout, van Hazerswoude, door den eigenaar gereden. In do vergadering van de Afdeeling Medeuiblik en Omstreken der Holiandscho Maatschappij van Landbouw, op Maandag, den 24sten Augustus j. 1. te Medemblik gehouden, was ingekomen eene missieve van don Heer 11. P. Bultman te Haarlemmermeer, tweede Voorzitter dier Maatschappij, waarin hij voor den candidatuur van voorzitter bedankt. Staande die vergadering werd besloten nu voor dio betrekking aan to bevelen, den Heer Mr. I). Visser van Hazerwoude te Amsterdam, en tot lid van het Hoofdbestuur den Heer Jb. Zijp Ilz. inspecteur bij het Nederlandsche Rundvee Stamboek te Wieringerwaard. Het was een schoon denkbeeld van de Katholieke Illustratie, ter gelegenheid van de nationalen feestdag of „Prinsesse-dag", aan hare inteekenaren aan te bieden het portret in chromolilhograpkie van H. 1\. 11. prinses Wdhelmina, onze toekomstige Koningin. Dit portret gevat in een zwarte of vergulde lijst, zal tot een waar sieraad strekken voor de huis kamers, terwijl het volkslied van den nieuwen nationalen feestdag, ons door J. R. d. Lans aangeboden, zeker ieder vaderlander welkom zal zijn. Ook de kostbare prijzen, aan de oplossing van Rebus no. 1 en 2 verbonden, mogen als bewijzen gelden van de vrij-gevigheid der Illus tratie jegens hare inteekenaren; zulke aanzien lijke premie en prijzen biedt geen ander tijd schrift aan, nu het lijdt geen twijfel dat de lezers haar daarvoor dankbaar zullen zijn. Met genoegen wijzen we onze lezers op de verschijning van den 19en jaargang der Katho lieke illusrralie. Hoewel het prospectus ons veel interessants toezegt, erkennen we hierbij gaarne dal de reeds verschenen maandelijksche aflevering ons volkomen bevredigd heeft. Zel den hebben wij prachtiger gravures gezien dan in deze aflevering. De 1ste pagina van het eerste nummer wordt geheel ingenomen door het welgelijkend portret van Mgr. C. J. Bottemanne, ïlisschop van Haarlem, terwijl de overige gravures, die dit nummer opluisteren al even keurig zijn uitgevoerd nos. 2, 8 en 4 zijn niet minder aantrekkelijk, en vooral hot portret van onzen beroemden vaderlandschen beeldhouwer J. Th. Strackó in no. 3 is onbe rispelijk van uitvoering. Wij wenschen dit verdienstelijk tijdschrift dan ook van harte een uitgebreide kring van lezers toe. De ongeregeldheden te Amsterdam hebben zich Dinsdagavond weder herhaald. Duizenden straatjongens waren tegen den avond in den omtrek van den Dam, weder op de been, waarbij zich evenals den vorigen avond een menigte nieuwsgierigen voegde. Om kwar tier voor negen werd door de politie voor het eerst een charge gemaakt, waarbij duchtige slagen werden uitgedeeld. Te ongeveer negen uur werd bevel gege ven, dat op den Dam geen tramwagens moch ten geposteerd blijven, terwijl die langs Rokin en Damrak het rijden staakten en die langs de Spuitstraat alleen tot het Paleis kwamen. Dat hielp. De politie verkreeg daardoor ruim baan, maar ook de menigte kijkers, die tesen tien uur den Dam opnieuw in dichte drommen bezetten. Te kwart over tienen werd weder een krachtige uitval gedaan. Men joeg de menigte naar alle zijden uiteen, vooral naar de zijde van het Postkantoor en toen een kwartier later de politiemacht, die versterkt en tot een honderd man was aangegroeid, naar allo zijden charges maakte, was in een oogwenk de Dam schoon geveegd. hu was de beurt aan de omliggende straten. Kalvcrstraat, Damrak, Rokin, Warmoesstraat, Nes, Damsteeg, (op den Niewendijk is de passage onmogelijk) kregen achtereenvolgens een bezoek van de politie en telkens werd de kring nieuwsgierigen uitgebreid en weer van den Dam verwijderd, waar de politie steeds terugkeerde. En waar de menigte, schijnbaar heeren. en dames, zich in deze omgeving voor de koffiehuizen ophoopten, werden de deuren dier inrichtingen op politie-bevel gesloten. Om halftwaalf mag men zeggen, heerschte er weder volkomen rust en orde. Op den Dam had men een kanon kunnen afschieten, zonder iemand te deren en tegen middernacht was van een buitengewone drukte niets meer te bespeuren en rukte de overtollige politie macht in. Er hebben volgens het D. v. N. verschil lende verwondingen plaats gehad. Zooals ge woonlijk werden eenige onschuldige» getroffen. Twee Engelschen, in het Bible—hotel gelogeerd, die zich naar Krasnapolsky wilden begeven, werden door een politieagent aangevallen, en een hunner door een sabelhouw ernstig aan den wang verwond. De heer M., uit Harder wijk die zich naar zijn logement begaf, kreeg verschillende sabelhouwen en stokslagen cu is gewond aan pols en rug. Bij den winkel van den heer Schüh, hoek Vijgendam en Nes, werd een man zoodanig toegetakeld, dat men hem in dien winkel op nam, om aldaar het eerste verband te leggen waarna hij naar zijne woning in de Laurier straat is gebracht. Ook werd een vrouw ernstig verwond en verpleegd in het Café du Passage in de Damstraat. Een jongen is het oor afgehakt. Een heer, die door een politie agent werd achtervolgd en met den sabel ge slagen, vluchtte in de steeg waar de ingang is van de machinekamer van het Café Krasna polsky. Tot in die wijkplaats vervolgde heiu de agent, die hem daar nog slagen toebracht. Hier en daar verzette zich de, menigte. Op den Nieuwendijk beproefdo men bij de St. Nicolaasstraat een soort van barricade te bou wen van de daar aanwezige tonnetjes, van de Portlaudceineut, voor de bestrit;», In de Pieter Jacobdwarsstraat wier? n00<% potten, pannen en kruiken. '"en lü«t Op den Dam en op de stille zijde v» i Rokin moeten glasruiten zijn in»ewm- In den loop van den dag heeft er J??' rentie plaats gehad tusschen den Burgen. den commandant van do stad en deu BfCster> commissaris van politie. 100^- Woensdag morgen trok een 300 «in* tal werklieden te Rotterdam door de t straten naar het stadhuis, waar zij -'u vroegen bij den burgemeester. Deze w ÜÜr wezig, doch do wethouder, de heer Min" ontving met hcuschheid de deputatie va ordelijke werkliedengroep. De woordvoer!8 drongen toen op werkverschaffing aan U* spreekt vanzelf, dat de Wethouder aan eisch noch voldoen, noch eenige bepaal,? toezegging geven kon. Intusschen verklaard! hij zich bereid de wenschen van den werk zoekenden in de eerstvolgende vergaderi? van den gemeenteraad over te brengen f volmaakte orde togen de werklieden °daaroD terug en gingen nog enkele straten door, doch weldra ontbond zich de stoet weder. Er was geen spoor van wanorde of tumult. De Rotterdamsch politie heeft te Delft een persoon aangehouden, die op aller bru taalste wijze een diefstal met inklimming had bedreven. De Maasbode meldt daaromtrent- In den nacht van 13 op 14 dezer begaven zich de echtelieden v. d. L. en hun zoon, die met een kermistent op het kermisterrein stonden, ter ruste. Al spoedig lagen allen in een vasten slaap. Dit schijnt van buiten at ere- zien te zijn door den 20-jarigen v. H., die de kans schoon zag om een slagje te slaan. Door overklimming wist hij op het dak der houten tent te komen. Daar eenmaal zijnde, viel het hem niet moeilijk binnen te komen, wijl eene plank van de tent was afgelicht voor de ventilatie. Ilij liet zich door de opening afzakken. Daarop ging hij naar de deur, die alleen door middel van een boom gesloten was, Dezen nam hij weg, zoodat de deur open was, en de dief bij eenig onraad onmiddellijk daardoor zou kunnen ontvluchten. Toen begon hij zijn werk. De zoon v. d. L. lag op een z. g. kermisbed; op eenigen afstand, in een geïmproviseerd kamertje, door een gordijn afgesloten, lagen man en vrouw; 't was daar dat v H. eenige kostbaarheden scheen te hebben opgemerkt. Hij moest du stappen over het lichaam van den zoon, daarna het kamertje binnen dringen en op het bed der echtelieden stappen, om bij de kostbaar heden te komen. Behalve een gouden horloge met ketting en eenige vrouwensieraden van goud en ju wee'en, vond hij aan het voeteinde den zak der vrouw liggen, waarin o. a een zilveren knip lag met pl. m. f 110 aan papier- en goudgeld. Een trommel met centen, die hij wel gezien moet hebben, scheen den dief te zwaardezen toch liet hij onaan geroerd. Heel toevallig, doch gelukkig had de eigenaar der tent een spoormandje, waarin f 680, onder ziju hoofd' ussen geplaatst. loen de dief zich van een en ander had mees® gemaakt, verliet hij de tent. Nog even hoorde de eigenaar der tent voetstappen, doch eer tot bezinning kwam en wist wat er gebeur was, was de dief met zijn buit gevlogen* Ofschoon geen enkele inlichting aan de po i verstrekt kon worden, wist de beleid™ recherche der 3e afdeeling dra wie gez0^ moest worden. En men bedroog ïicn F. De dief was, na horloge met ketting te e' verkocht te hebben voor f 13, /(mat gegaan om kermis te houden; daar we gearresteerd. ecoo*1 (Hij is naar Leiden overgebracht om fronteerd te worden bij den persoon, horloge van hem gekocht had. hem herkende, viel hij door do ;ua j bekende alles. Door niet te voldoen aan j-rUidffliier schreven politiereglementen, had een ,erü];- te Arnhem zich groote schade kunnel kenen. In plaats toch om volgens ^ie'.V^eSiote' zijn voorraad lucifers in een behooi 'J^ aarden of metalen pot te bewaren, zwh deze in een houten ton op f e Misschien is dc kat aan het km en geraakten de lucifers in biun t)hosp'l0r' ontwikkelde zich een verstikkenc o damp. Door het tijdig ontdekken e j^ei1 hulp, werden grootere onheilen rA" Een ieder zijner vakgenooten jz'J hoede. rlr> vooïj*

Schager Courant | 1885 | | pagina 2