Hinnenlandsch iVieuivs. makker, wiens vlieger het niet zoo hoog heeft kunnen brengen als de zijne. En dan die toeschouwers, die hem zoo luide toejuichen en vol verbazing zijn over 't geen ze zien! Maar wat gebeurt daar? De vlieger, die daar zoo onbewegelijk stond en veel over eenkomst had met een' vorst, zittende op zijn troon, begint eenige beweging te maken. De eigenaar bespeurt het ook en doet dadelijk zijn best, om hem aan zijn plicht te herinneren, 't Baat niet. De beweging houdt aan. Nu ge bruikt de meester al de hulpmiddelen, die zijne ervaring hem aan de hand geeft. Hij haalt wat in, loopt voor en achteruit en doet wat hij kan. Tocht helpt het op den duur niet en het verstandigste middel wordt gebruikt en de vlieger wordt nog bijtijds ingehaald. Zoo redt hij zijn schat nog. Zijn makker die roekeloozer, minder verstandig of minder er varen is, doet het niet en diens vlieger maakt de eene buiteling na de andere en stort ein delijk neder met meer snelheid dan hij geste gen was. De trots van den jongen is gebroken en hij ondervindt dat hij wel veel, maar toch niet alles kon doen. Daar was eene macht sterker dan hij, aan welke hij zich moet onderwerpen. In zijnen hoogmoed schreef hij zich alleen de eer toe en vergat den wind te danken, die zijn vlieger deed stijgen. Die wind is plotse ling gedraaid en toont nu zijn macht en doet den vlieger dalen. Gedurende de laatste weken lezen we ge durig van vliegerwedstrijden en ook de Scha- gerjeugd is niet achter gebleven. Ik houd mij verzekerd, dat men een volgend jaar nog eens de proef zal nemen en wie weet, welke aar dige exemplaren er dan vertoond worden en of de een of ander daarenboven nog niet eene verbetering daarin aanbrengt. Er zijn er, die lachend de schouders op halen en 't al een zeer kinderachtige pret zonder eenig nut vinden. De meening der zulken ben ik volstrekt niet toegedaan. Als jongen was ik een dolle lielhobber van vlie ger oplaten, en later ben ik steeds een groot voorstander daarvan gebleven en ben het nog, maar nu om geheel andere redenen dan in mijn kinderjaren. De menschen praten zooveel van en scher men zooveel met levensbeelden. Maar is de vlieger niet een levensbeeld bij uitnemendheid. Ik wil dit later bewijzen, maar vooreerst stip ik het volgende aan Het vervaardigen van den vlieger is op zich zelf reeds een nuttige en aangename bezigheid, men moet de juiste evenredigheid in 't oog houdende vindingrijkheid van menigeen wordt man aan te houden. Gij waart gisteren ook nog in genade en zit hier nu alleon Helene stond op, zij gevoelde instinktmatig, dat Hm door het geheime doel word geleid, in dit oogen- blik betrekkingen met haar aan te knoopen, nu hij meende dat zj met de barones in ongenoegen was geraakt. De ontnuchtering die zich op zijn gelaat afteekendo, toen hij bemerkte dat zij niets met hem te doen vrilde hobben, bevestigden dezen argwaan. „Laten wij dit onderhoud afbreken," zeide zj, „ik kan n verder geen raad geven." „Gelijk gij wilt," antwoordde Ilm, „ik dacht anders, dat wij elkander beiden konden helpen. Gj hadt bij voorbeeld Ëarning een wenk kunnen geven, wanneer gij moe ut, dat het beter is, dat ik hem niet ontmoot. Gij kunt mj nu bj de barones verklappen, dat ik gepraat lieb." „Ik zal uw vertrouwen niet misbruiken, wees d uiromtrent gerust,'' antwoordde Helene en verwijderde zich. Al had zij haar gevoel in zooverre gevolgd, om een gesprok, dat een bedenkelijk karakter had gekiegon, af to breken, zoo hioldon Ilm's woorden toch hare gedachten bezetzij kon Barning waar schuwen. Dit scheen lira goed gemoent to hebben mis schien had zij Ilm toch verkeerd beoordeeld de jonge man was daardoor, dat hj do wonschon dor barones met betrekking tot den houtvester te jverig was nage komen, gewaarschuwd; h j vreesde, andermaal ondank to oogsten. Het was Ella wel toe te vertrouwen, dat zij in haar toorn het bevel had gegeven, om tegenover Barning mot geweld op te treden. Helene aarzelde langen tijd, of z j goed handelde, vran- naor zij aan Dm s wenk gehoor gaf, maar het gevoel geen recht meer te hebben, eigenmachtig in Ella's belangen te handelen, werd bj haar te levendiger, hoe langer do barones uitbleof. Dat was geene gewone wandelrid; Ella had het slot bopaald mot het doel verlaten, besliste veranderingen in hare zaken te brengen, zj het nu, dat zij eene andere gezelschapsjuffrouw zocht, zij hot, dat zij mot Frolich een onderhoud had, of wol een bezook op don Hocliburg maakte, of oenige andoro stap dood, dio den prins toestond haar op nieuw te bezoeken bij Ella's luimigheid en wispel turigheid was immers alies mogelijk. De etenstjd was reeds langen tijd verstreken; Ella kwam niet terug de onzekerheid omtrent haar toestand werd Helene in de uren harer eenzaamheid stoeds pjnljker en drukkender; toon eindelijk do avond viel, on de barones nog niot terugkeerde, bekroop Helona de onrust, dat Ella een ongoluk kon OYerkomou zjn. Wordt Vervolgd. op eeno eigenaardige wijze gescherpt door het uitdenken of vinden van een nieuw model, dat toch aan de vereischten voldoet. Het be plakken en versieren van den vlieger ont wikkelt den smaak, oefent in het teekenen en knippen, en juist daarom was 't eene ge lukkige gedachte, om aan hen, die den schoonsten vlieger vervaardigen, een prijs toe te kennen. Een heerlijke prikkel voorwaar! Het oplaten is eene uitstekende lichaams oefening, die daarenboven aanspoort tot ge duld, inspanning en volharding Een jongen die niet ferm loopen kan, die bang is voor wat kou of harden wind, kan gerust thuis blijven. Dat besturen van de geheele hande ling heeft iets opwekkends, ik zou bijna zeg gen iets agiteerendseen jongen stelt er zijn eer in, om zijn vlieger hx>g en stil te doen staan. Dat deed hij voordat nog bij iemand het denkbeeld van een wedstrijd was opge komen, voor dat daarmede een prijs te beha len was. Toen ging het louter om de eer, juist daarom vond ik het te behagen een aar dig idee, om geen geldelijke belooningen, maar gepaste geschenken uit te reiken en uit naam van al die jongens, die een hart voor een vlieger hebben, en dat heb ik ook nog, dank ik die gevers, die waarlijk een goed werk hebben verricht. Ilunne geschenken zullen voorzeker trouw bewaard worden. Jongens van Schagen, heb tic 't mis? En nu wil ik ten slotte nog bewijzen, waarom ik en de vliegers en de vliegersop- latende kinderen zulke levensbeelden bij uit muntendheid noem. Deutichem P. van de Velde Mz. De kermis te Kolhorn behoort alweer tot het verledene. Veel drukte was er niet. Ook hier was de algemeen gedrukte toestand duidelijk op te merken. De gezellige vroolijk- heid die gewoonlijk de kenmerkende eigen schap dezer kermis is, liet dezen keer veel te wonschen over. Het eenige minder aangename vermeldenswaardige was, dat een der gehuwde ingezetenen van deze genoegelijke dagen ge bruik maakte, zich met de stille trom te verwijderen, welk voorbeeld door de vrouw van een ander gevolgd werd, een soort van muisje dat nog wel een staartje kan krijgen. Woensdag had in de kolfbaan van den heer D. Kist de jaarlijksche Kolf- en Billard-wed- strijd plaats, met den volgenden uitslag: Kolven: J. Kistemaker, Prijs. J. Kuilman, le Premie. Cs. Bood, 2e B i 11 a r d A. Schenk, Prijs. R. Woud, le Premie. C Kaper, 2e Er waren 22 Kolvers en IS Billarters in het strijdperk geweest. Omtrent de oorzaak van een gedachten brand, die Vrijdag jl. het perceel van den kruidenier Hegeman te Hoorn geheel in de asch legde, loopen allerlei geruchten. En niot slechts loopen er geruchten, maar vrij alge meen is het vermoeden, dat hier bepaald aan kwaadwilligheid te denken valt. Niet van de zijde van H.: immers diens huis en inboedel waren wel verzekerd, maar niet boven de waardemaar van een anderen kant. Het is toch een feit, dat aan H. vroeger met tus- schenpoozen de grootste onaangenaamheden werden aangedaan. Een paar malen reeds werd hij onderweg aangerandtal zijner hon den, die hij deels uit liefhebberij, deels voor zijn broodwing hield, werden vergiftigd; zijn bloemen werden beschadigden eens of twee malen zelfs heeft men gepoogd bij hem in te breken. Alles pleit er voor, dat H. door een hardnekkigen vijand wordt vervolgd, maar wio die vijand is en wat tot die vijandschap aan leiding heeft gegeven, weet niemand nog met zekerheid te zeggen. Men beweert dat H. zelf het weet, maar het niet wil openbaren. Zooveel is zeker: er is hier iets geheimzinnigs in het spel en de politie onderzoekt wel, maar schijnt tot dusver nog weinig op bet spoor te zijn gekomen. IR. N. Purmerend, 16 Sept. Heden to ruim 12 uren werd door den voorzitter der IIol- landsche Maatschappij van Landbouw den lieer C. J. v. d. Oudemeulen, in tegen woordigheid van het bestuur dezer genieenf de feestcommissie en verdere autoriteis genoodigden geopend. etl De Heer v. d. Oudemeulen deed daarl" den achteruitgang van den landbouw in laatste jaren uitkomen, waarvoor ook de gerit]»6 inzendingen te dezer plaatse ten bewijze kunn strekken en drukte daarbij den wensch uit* dat in dien toestand spoedig verbeterin moge komen. Vervolgens bracht spreker een woord van dank aan Het bestuur dezer gemeente en de feestcommissie voor de welwillende wii»0 waarop het Hoofdbestuur der Holl. Maat schappij alhier ontvangen was, alsmede 'aan IIH. inzenders voor hunne gewaardeerde medewerking en verklaarde ten slotte die Tentoonstelling voor geopend. De Heer Jhr. van Citters, Burgemeester der gemeente, hierop repliceerende, heette het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij Van Landbouw hartelijk welkom. Hij bracht in herrinnering dat het de tweede maal was, dat de M. hare tenten hier ter plaatse had opgeslagen en hoopte dat door deze expositie een band van sympathie tnsschen de H. M. en de gemeente Purmerende gevlochten was. Onder de bekroonden van deze tentoonstelling komen o. a. voor; AMrólag III, Alkejfkttw. A. HALMGEWASSEN. No. 50. Witte Wintertarwegeteeld op klei- of zavelgronden. le prijs, No. 6. J. Breebaart Kzn., Winkel. No. 52. Witte Engelscle tarwe, geteeld op klei- of zavelgronden. 2e prijs, No. 13. J. Breebaart Kzn., Winkel. No. 55. Winterrogge. 2e pr. No. 19. D. Sleutel Azn., Wieringerw. No. 50. Winter gerst. 2e pr. No. 22 D. Sleutel Azn., Wieringerw. No. 58. Cheoalier-Gerst. 2e prijs, No. 26. K. Knecht, Winkel. No. 60. Korte Ilaver, geteeld op klei— of zavelgronden, le prijs, No. 28. J. Breebaart Kzn., Winkel. No. 64. Deensche- of Vrobsieijer Jlaver, geteeld op klei- of zavelgronden, le prijs, No. 31. J. Breebaart Kzn., Winkel. No. 06. Haver, (hiervoren niet gevraagd). 2e prijs, No. 36. J. Breebaart Kzn., Winkel. B. PEULVRUCHTEN. No. 71. Gewone of Grauwe Erwten. 2e prijs, No. 49. J. Breebaart Kzn., Winkel. No. 73. Paardenboonen. le prijs, No. 57. J. Breebaart Kzn., Winkel. C. FIJNE ZADEN. No. 77. Kar weizaad. le prijs, No. 69. J. Breebaart Kzn., Winkel. 2e prijs, No. 68. K. Knecht, Winkel. No. 78. Kanariezaad. le prijs, No. 72. J. Breebaart Kzn. Winkel- D. HANDELSGEWASSEN. No. 89. Iweejarige Meekrap. 2e prijs, No 94. J. Breebaart Kzn., Winkel. E. KNOL- EN "WORTELGEWASSEN. No. 92. Aardappelen, voor huiselijk gebruik, niet op zand geteeld. 2e prijs, No 111. J. Breebaart Kzn., Winkel- Afdeeling IV, Salaboiw. No. 102. Verzameling Appelen en Peren. 3e pr, No. 145. J. Breebaart Kzn.. Winkel. 4e pr, No. 144. K. Tongen Pzn. Schellinkhout. Afdeeling VI,. llosmkwefekefij. A. PLANTEN IN POTTEN OF KUIPEN GEKWEEKT. No. 136. Verzameling Planten, tot opsiering der tentoonstelling, le pr. No. 311. Jac. G. van Garderen, Alkmaar' No. 137. Verzameling van 20 Planten, in potten of kuipen gekweekt, voord e koude 'a3* lo pr. No. 314. Jac G. van Garderen, Alkmaar' No. 138. Ter beschikking der Commissie va» beoordeeling voor deze afdeehng- 1 Verguld zilveren Medaille, No. 318. dinières), Jac. G. van Gardoren, Alkma 1 Verguld zilveren Medaille, No. 320. (Ka- planten), Jac. G. van Gardcren, Alk|ua^|

Schager Courant | 1885 | | pagina 2