BREUKEN, KaasfabriekenÜ! MIMI MM Advertentiën. 7} Vinfict Ko Scfracj c-n, SPA AKS Comp. RADICALE GENEZING, RUIME SORTEERING. Concurreerende Prijzen. Hoogzijde. Schagen. W. Marz. Gemengd Nieuws. Hervormde Gemeente Schagen. Marktberichten. e T - In den Boekhandel Aan bovenstaand adres worden venters gevraagd, jYansche bladen wordt melding gemaakt de ontdekking van een gehiem Bulgaarsch ""olutionair comité, dat in verstandhouding niet de Bulgaren te Sofia en te Philip- 105 e] Vier leden van het comité zijn gevan- ■j .renomen. ?C" C1 In het Berliner Tageblatt van heden 1 men eenige merkwaardige bijzonderheden aitrent liet geslacht Battenburg voor, waaruit tegenwoordige vorst van Zuid-Bulgarije .proten is. Omstreeks 60 jaren geleden erbaalt dit blad gebruikte graaf Brü, op la landgoed «Seifersdorf," bij Dre.sden, voor H gjjhouden van boeken voor pachtsommen, et kopieeren van brieven en dergelijken reinig intellectueelen arbeid ineer, een schrij- ierj tlaiick genaamd. Deze Hauck nu, een ,heel onontwikkeld en weinig beschaafd man, ivam later te Warschau toevallig inaanra- jpfl met den toen maligen Russischen adiiouder, grootvorst Constantijn. Door een jtvai geraakte hij bij dezen zoozeer in en gunst, dat de jonge llauck, die met jj,i vader mede uit Saksen was overgekomen. j0or hem in het leger werd geplaatst en bet |>,ir in een minimum van tijd tot overste bracht, ja reeds vooraf in den gravenstand te zijn ver- leven. De eerste vijanden, waarmede deze bescher- aeling van den Russischen stadhouder in aan- akitig kwam, waren de Poolsche opstandelingen, liehem in i83o, op hetoogenblik dat hij uit zijn mis trad, doodschoten, Om den gevallene nog a zijn dood eer te bewijzen, ontving zijne doch- tr op staatskasten hare opvoeding in een ensionaat voor jonge dames te St. Peters- urg. Daar maakte het schoone en hoogst fgaafde meisje kennis met prins Alexan- ;i van Flessen, den broeder van den overleden eizeiin van Rusland, die baar ten slotte huwde, ich wegens dit huwelijk, ver beneden zijn and, genoodzaakt was om zijne carrière in udand op te geven en naar Duitschland terug keeren. Te Parmstadt schonk de jonge vrouw, die Insschen den titel van vorstin Battenberg rkregen had, het levenslicht aan drie zonen, larvan de eerste thans vorst van de beide ilgarijen, de tweede schoouzoon van koningin ctoria is, en de derde in diezelfde betrekking t den groothertog van Hessen staat. De over- ootvadf r nu, van deze aanzienlijke persoonlijk- Zen, is niemand anders dan de eenvoudige rijver op Seifersdorf! Waartoe tournures al geen aanleiding nnen geven. Een straatbengel van ongeveer jaar zag dezer dagen te Amsterdam een me wandelen, die een in het oog loopende irnure droeg. Hetzij uit aardigheid, verme- heid of straatjongensovermoed, hoe ook, hij ong de dame op den rug, daarbijgelijktijdig n armen om haar hals slaande, zoodat zijn mgen die der dame raakten. Hevig onsteld lakte de dame zich uit deze ongewenschte lartning los en keerde huiswaarts. De schrik (1 haar echter zoo aangegrepen, dat zij het haar tehuiskomst op de zenuvven kreeg, en ans door een zenuwkoorts is aangetast, die l ergste doet vreezen, Het aan den tabaksbouw gewijde opper- ak van de Vereenigde Stalen bedroeg nog in ;8o 638.814 morgen, thans 7000.000 morgen, mijl de productie is toegenomen van 427661000 lo tot 600.000.000 kilo. Tot I870 stond Yir- na bovenaan als tabak voortbrengende Staat, 'ar in dit jaar is Kentucky de baas geworden, e jongste oogst van dien Staat is de grootste, e ooit bereikt werd, behalve in 1871 toen de 'breogst 181.484-000 kilo beliep. De hooge 'jten van de inlandscbe tabak zijn voor bui- "hndscbe soorten voordeelig geweest- Aanzien. Te hoeveelheden Havana en Sumatra tabak ln dan ook in Araerikaanscbe havens aangeko- en om gretig afnemers te vinden. 6 6r°ote tabakstapelplaats is Louisville. In vorige jaar werden daar in de elf groote !fkoopingen 88900 oxhoofden tabak verkocht. et Verbruik van tabak en sigaren is verbazend '!enomen, [n 1863 bedroeg het aantal in de er- Staten gefabriceerde sigaren 200.000 000. '884 was dat cijfer niet minder dan 3861 1 'oen 646000, derhalve negentien maal zoo- '0 2.1 jaren. In 1868 bedroeg do tabaks- auctie 23.85a.387 pond; in 1884 17o-361-558 72 maal zooveel. De sigarenconsumtio e'"t sneller toe dan de tabaksennsumtie. j fe Antwerpen beeft eene café-concerthou- [Jenieend een nieuwigheid te moeten vinden, Publiek te'trekken. Het pikantste voorliet 0te Publiek, dacht hij, moet wel een bloe- j'e()^00rste"'n8 zijn. zooals men die in spanje -ei) e st'erengevechten genieten kan. Hij moest "aro re'ien'"g houden met het terrein, i j Vcr Mi te beschikken had en organiseer- uaroin gevechten tusschen honden en ratten. Een menigte ratten worden met een ond opgesloten. De ratten kruipen angstig in een hoek bijeen. Ook tl e hond gevoelt meer schrik dan lust tot vechten. Aangezet en opge hitst door het publiek valt hij echter aan, doch wordt deerlijk door de ratten toegeta keld, die hem den neus rot bloeden bijten en hem de oogen tiit den kop trachten te halen. Dan wordt de hond woedend, bijt en springt er op los, en pakt de ratten beet. Men hoort bet kraken deF beenderen, terwijl bet bloed langs den muil van den hond druipt. Het publiek heeft dolle pret, zelfs de dames lachen mee zoo vinden we althans vermeld. De berichtgever voegt er echter bij misschien om de gevoeligheid der dames in eere te hou den dat bij een dier vechtpartijen" de hond woedend een afgemaakte en hevig bloe dende rat met zijn bek in de hoogte en tus schen bet publiek slingerde en dat de rat terecht kwam op een paar dames, die... on- middelijk flauw vielen. Het is altijd goed als men weet waar zulke beestachtige voorstellingen plaats hebben: Hel café-concert, het «Eldorado." De macht der jonkvrouwelijkheid. In 't district Minussinsk (Rusland) werden door de veeziekte groote verhezen aan den veestapel toegebracht en de boeren namen derhalve, naar de «Swjet" bericht, bun toevlucht tot het middel van 't omploegen. Dit gebruik bestaat hierin, dat zeven jonkvrouwelijke deernen, een onschul- dig jongeling en twee vrouwen, liefst de oudsten van de streek, worden uitverkoren. In T midder nachtelijk uur wordt een geheimzinnige optocht geschikt. Vooraan loopen de oude vrouwen met de heiligebeelden uit de dorpskerk, dan volgt een ploeg, die getrokken wordt door de zeven maagden en bestuurd door den jongeling. Met deze ploeg wordt een vore om het geheele dorp getrokken en daarmede de epidemie beleefd verzocht, die grens niet te overschrijden. Het volksgeloof wil, dat, zoolang de onde vrouwen zonder zonde en de acht jongelieden onbesmet blijven, de epidemie binnen de vore ook niet uitbreekt. Gebeurt het wel, dan krijgen de onvrijwillige landbouwers bet op bun rekening. Een zeldzame domheid beging een keu kenmeid te Mnncben, die in haar boodschappen mand, waarmede zij naar de markt ging, een obligatie legde, welke zij op de tafel zag lig gen, en welke haar, wegens het gladde harde papier, uitstekend toescheen tegen het doordrin gen van het vet. Toen de heer des huizes wilde uitgaan om de obligatie in te wisselen, was zij nergens te vinden. Het geheele huis werd doorzocht, geen stuk bleef op zijn plaats, lot de keukenmeid terugkwam en van onder het versche vleescb en groenten het vermiste document van waarde tot algemeene vreugde weder te voorschijn haalde. Ter herinnering aan het honderdjarig bestaan van zijn zaak heeft de eigenaar van de gegeraphische inrichting van lustus Perthes te Gotha,een kapitaal van 80000 Mark uitgezet voor een pensioenfonds voor de werklieden, die aan de inrichting verbonden zijn. Tevens ver bindt hij zich jaarlijks 1000 Mark er bij te storten Onlangs werd in een voorstadu ran San. Francisco, de bruiloft van een mijnwerker, Gill genaamd, gevierd. Men danste er vroolijk, toen plotseling de feestvierenden verschrikt werden door een geschreeuw in een aangrenzend vertrek- Zij snelden er heen, en vonden daar de jong getrouwde vrouw angstig in een hoek gekropen, terwijl haar man alle kenteekenen van watervrees gaf en ook eenige der gasten trachtte te bijten, wat zijn schoonvader echter op tamelijk radicale wijze belette, door hem dood te schieten. De arme Gill was door hondsdolheid aange tast tengevolge van een beet. welke hem inder tijd een hond had toegebracht. De onveiligheid in Ierland neemt weer toe en «geboycot worden» is aan de orde van den dag. Het stelsel is er zelfs uitstekend geor ganiseerd- Als een staaltje diene het volgende voorval in 't graafschap Limerick. Een weduwe bij wie een dochter en verscheiden kleinkinde ren inwonen werd „geboycot" omdat ze aan een man van de justite een paard geleend had. Zij kreeg geen formeele kennisgeving van het over haar gevelde vonnis, maar vernam slechts bij gerucht dat zij zich het ongenoegen van de «Nationale Liga» op den hals had gehaald. Al spoedig bleek dit uit het wegblijven harer ar beiders, die absoluut weigerden op de door de «Liga gebrandmerkte hoeve terug te keeren. Daar bleef het niet bij. De bakker en de vleeseh- houvver van het dorp weigerden haar te bedie nen. Zij zond naar Limerick en werd van daar eenige dagen van leeftocht voorzien; maar toen het feit, dat zij «geboycot was ook daar bekend werd, weigerde ook winkeliers in de stad, baar het geringste te verkoopen. Zij begaf zich per soonlijk naar een bekende bakkerij te Limerick waarvan zij al 9.5 jaar acbiereen een beste klant was geweest en die een depot had in baar dorp; de eigenaar vond baar beklag zeer billijk, verzekerde baar, dat bij zijn depothouder zou aanzeggen, haar voortaan weer brood te verkoopen; maar deze wilde er niets van weten en verklaarde zijn patroon, dal bij nog liever zijn depóthouderschap zou neerleggen, dan aan die vrouw brood te ver koopen. Het gevolg was, dat de arme weduwe nergens iets kon krijgen, en zij zou zeker van honger zijn omgekomen, als de politie haar niet wat toegestopt had. Zij schreef toen aan haar broeder te Kilmorock en smeekte bem de kinderen te komen afhalen. De buren waar schuwden haar evenwel, dal als haar broeder hieraan voldeed, bij zelf ook zou »geboycot« worden. Eindelijk beslool de weduwe, teneinde raad, een smeekschrift aan de heeren van dit strenge recht te zenden. Dat hielp in zooverre, dat zij zich schriftelijk moest verbinden, nooit weer aan de politie, noch aan eenige autoriteit enn dienst te bewijzen; op die voorwaarde mocht zij weer brood eten, en de bakker in 't dorp verschafte het haar op vertoon van de door baar onderteekende schriftelijke verbin tenis. BUIIGERÏJJKti STAND. Óemeente Sc hagen. Ingeschreven van 25 28 September 1885. Geboren Hijmentje, dochter van Cornelis Meurs en van Christoffelina Kramer. Ondertrouwd, 1 Getrouwd en j Geene. Overleden f dcraeente Siljpc. GeborenGerardus Petrus, zoon van Jan Slijkerman en Catharina Bruin. Karl Wil helm Adolf, z. v. Gerhard Heinrich Friedrich Meijer en Anna Christina Carolina Habermann. Jacob, z. v. Cornelis Bellis en Hendrica Korsman, Hendrik, z. v. Thijs Wals en Jannetje de Reus. Dirk, z. v. Cornelis Schuitemaker en Jannetje Ott. Johannea Leonardus, z. v. Willem Visser en Jacoba Hoff. Overleden Elisabeth Schoen, 85 jaar, eerst weduwe van Jan Waag, later van Willem Schuijt. Beurilijst voor de vacature te Schagen, 1885. Van 4 October tot 27 December 1885. 4 Oct. Ds. te Gempt, van Callantsoog, voor middags 97a ure. 11 ir Ds. Bach, van den Helder, des na middags 2 ure. 18 Ds. van 't Sant, van den Helder, voor middags 10 ure. 25 1Ds. van Loon, van Wieringerwaard, namiddags 972 ure. 1 Nov. Ds. IJoman, van Eenigenburg, voor middags 91/2 ure. 8 Ds. r. d. Hoeven, van St. Maarten, namiddags H/2 ure. 15 ,1 Ds. te Gempt, van Callantsoog, voor middags 972 ure. 22 1, Ds. Kist, van St. Maarten, namid dags H/2 ure. 29 Ds. Korvezee, van den Zijpe, voor middags 97» ure. 6 Dec. Ds. Hobus, van Barsingerhorn, na middags P/2 ure. 13 Ds. 1'areau, van Anna Paulowna, voormiddags 10 ure. 20 ir Ds. Homen, van Eenigenburg, na middags 17, ure. 25 (Kerstmis.) Ds. Bach, van den Helder, voormiddags 10 ure. 27 0 Ds. v. d. Hoeven, van St. Maarten, namiddags l1/, ure. HOORN, 24 September. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 30 50. Idem Hooikaas f -Comm. hooikaas f 27.50. Middelb. hooikaas f 27.Aangevoard 332 stapels- Wegende 94.792 K. G. HOORN, 26 September. Aangevoerd: 2 H- L. Rogge f 6.50 a 7. 18 17 Tarwe 47 Gerst 26 Haver Witte Erwten I Groone Grauwe Vale Geele Boonen 1S Bruine 18 j Witte Paarden Mosterdzaad Karwei zaad Koolzaad 25 Paarden Koeien 7 Kalveren 190 Schapen f 20.- a 25.— Springrammon f a 160 Lammeren f 10.— a 16.— 33 Varkens f 12.— a 22 Zeugen f a 224 Biggen f 4.— a ïo!— 2 Bokken f 1.— a 3.50 Geiten f a 150 Kippen f —.80 a 1.75 60 Eenden f .65 a —.70 1728 Koppen Boter, 5.2. lood. .55 a .62s 550 H. L. Aardappelen 1 1.60 a 1.80 KG. Roode Aalbeziën f a Zwarto f a 11400 Kipeieren f 4.— a 4.50 Eendeieren f a 2400 manden Peren f .80 a 2!— 1800 Appelen f 1.— a 2.50 30000 KG- Hazelnoten p 100 KG. f 20.— a 25.— f 8.— a 8.50 f 4.75 a 5.— f 3.50 a 4 f 7.50 a 9 f 9 50 a 10.— f 11.— a 12.— f 9.— a 13.— f a f 9.50 a 12.— f 11.— a 13.— f 6.50 a 7. - f 16.— a f 23.- a f a f 40.— a 175 f a f 11.- a 22.— 1 Koe 159 vette Kalveren 9 Nuchtere Kalveren 975 Schapen 92 vette Varkens 26 magere Varkens De haudol was matig. ALKMAAR, 28 September. Aangevoerd: f 260.— a f 25.— a 96.— f 15.a 24. f 21.- a 29.— per P. f 0.42 a 0.50 f 13.— a 13.— PURMEREND, 29 September- Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 422 stapels Kleine en 2 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 31.a Middelbare f 24.a per 50 KG. Boter f 1.30 a f 1.40 per KG. Vette Runderen f .65 a .74 per KG. Handel stug. Vette Kalveren hooger in prijs; f .50 a .70 per KG. Handel matig. Nuchte-o Kalveren f 10.a 26.Handel vlug. Vette Varkens t - -.45 a .52 por KG. Handel vlug. Schapen, Vette booger in prijs. Kipeieren f 4.50 a 5. Ganzen f a Zwanen f a aminnn 11'Kiairi 1 nuitwimii ...ui»» mi iniuiinmiwr »i HM'.'iwt.n 'rvi 1 1 «e 8chager Maaskleursel van u i t- muntende qualiteit waarvan bewijzen voor handen; f 2 per Liter; proeven 1/8 Liter of ge woon kruikje 30 ct. AnSIa. BAMMER, N. Lagezijde B. 98 Faör ikant. te Schagen. van ia van af heden te bekomen: Winterdienst 1885—1886, «Ier correspondeerende Spoorweg diensten. FrHjs, zonder kaart, 5 Cent. met kaart, 1© Cent. DePLATTELANDSCHE BANK- VEREENIGING, gevestigd te Bar- singerhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 472 en 43/4 pCt. 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden welke bij het deponeeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoopen van BINNEN- en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsinger horn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNs. KOS, firma KNIKKER van 10 tot 12 uur. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar nagenezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiënten gesteld. W^tEKSEGEHS, heelmeester van breuken Groenplaats 35, Antwerpen.

Schager Courant | 1885 | | pagina 3