Binnenlandsch Nieuws. soo.ooo voor elkander willen werken, en de golrecle band der maatschappij, waardoor alle leden elkander wederkeerig noodig hebben, zoude daardoor geheel weggenomen worden. Wanneer onontwikkelde menschen zulke dwaze leerstellingen verkondigen, is 't de dure plicht van ieder weldenkend vaderlander, ora die met kracht te bestrijden, het dwaze daarvan duidelijk en klaar aan te toonen, en zoodoende de gemoederen neer te zetten en ieder tot bezadigdheid aan te sporen. Dat is de plicht, maar helaaser worden er heden ten dage gevonden, die er eene eer in schijnen te stellen, om de gemoederen meer en meer op te winden, de ontevreden heid zooveel mogelijk te doen toenemen, en aan de dwaze begrippen zooveel mogelijk voedsel te geven, zonder zich in het minst te bekommeren over de schromelijke gevol gen, welke eene zoodanige ondoordachte han delwijze hebben kan! Of er gevaar is Keen, wanneer de ware Nederlanders gedach tig zijn aan der vaderen spreuk„eendracht maakt macht." Die macht moet niet aangewend worden, om verkeerde handelingen met kracht en geweld tegen te gaan, maar wel, om de oor zaken van het kwaad weg te nemen. Wil men behoorlijk genezen, zoek in de eerste plaats naar de oorzaak der ziekte. Er wordt veel armoede geleden; dat is ontegenzeggelijk waar, maar laat men dan in de voornaamste plaats alles aanwenden, om het lot van den werkman te verbeteren. Dat ligt niet uitsluitend in loonsverhooging, want hoevelen zijn er niet, die met elke verhooging ook meerdere uit gaven voor noodzakelijk en gewettigd houden? leder weldenkende moet zich meer het lot van den werkman aantrekken, hem tot spaar zaamheid en een verstandig gebruik van 't verdiende in de goede dagen aansporen, hem in kwade dagen door voorschot als anderzins helpen en ondersteunen, hem opbeuren, daar door moed geven, beletten om dwaas te klagen en de handen in de schoot te leggen. Men is niet verantwoord wanneer men louter loon uitbetaalt. Met geld kan men veel doen, maar met goeden, praktischen raad kan men geld leeren maken. Ieder moet het zijne aan wenden, om dien heilloozen geest van onte vredenheid te verbannen en een nieuw leven te wekken. Wanneer men daartoe de handen in een slaat, dan zal er geen gevaar zijn. Deutichem. P. van de Velde Mz. De huisvlijtschool te Kolhorn is met 15 leerlingen, primo November, heropend, onder leiding van den heer P. Schuitemaker eu toen een beloodiging van dozen verdragen hebben, zonder genoegdoening te eisehen." „Hij heeft nooit een bijzonder goeden naam gehad, men duldde hem in de adelijke kringen alleen uit eerbied voor den prins von hij is een rnw, gewetenloos beer; ik begrijp mevrouw Lieben niet, zij had toch altijd nog een beteren kunnen vinden, zedfs al had zij zich zelve gecompromitteerd". „Men zegt, dat haar vermogen zeer geslonkon is, dat doctor Barning een belangrijk kapitaal van haar beeft te vorderen, en dat werpt juist een verdachte schaduw op hot voorval, dat Barning bijna het leven kostte. Barning moet een man van beteekenis zijn, van wien men zich in wetenschappelijke kringen zeer veel belooft. Het geeft geen bijzonder hoogen dunk van de verstandelijke ontwikkeling der barones, wanneer zij, in plaats van op een begaafd bloedverwant trotsch te zijn, een woesteling, die dezen op lage wijze getard heeft, hare gunsten bewijst, alleen omdat hij een gravonkroon bezit". Ella moest dit gesprek wel aanhooren; uit schaamte mocht zij het niet storen, door hare tegenwoordig heid te verraden, noch kon zij zich verwijdoren, zonder daardoor opzien te baren. Zij verborg zich zoo ver mogolijk achter don pilaar en ademde weder vrijer, toon de muziek opniouw begon en de heoren zich uit hare nabijheid hadden verwijderd- Zoowel baron li. als mijnheer K. waren aehtenswaardi- go personen, en wanneer dozen zoo onverholen op eene publieke plaats een dergelijk gesprok voordon, bewees dat wel is waar eene onvoorzichtigheid van hen te zijn, maar ook gelijktijdig, dat Ella's verloving mot Stern- heira in voornamo kringen het gesprek van don dag was geworden, en dat men daarover een allerongun stigst oordeel had gevold. Ella had nooit eon voordeeligen indruk gohad van graaf Sternheim, maar do omstandigheid, dat hij da cavalier van een prins was, had haar de overtuiging geschonken, dat zijn eer onbozoodeld was, doch nu vernam zij het tegendeel; zij hoorde, hoe men hare kous trachtte to verklaren, on do bewering, dat zij liet alloen aan Willi's stilzwijgendheid to danken had, dat het ondorzoek voor haar en Sternhoiin niet pijnlijker was geworden, benovens do toespeling-, dit Sternheim de heerlijkheid Olau als schadeloosstelling daarvoor had gekregen, dat hij haar zijne hand had aangeboden, waren tegelijk voor haar verschrikkolijk en ontzettend. van Barsiugerhorn, (egen eene tegemoetko ming van 2 gulden per leerling. Bij den landbouwer Visser in den Waardpolder, gemeente Barsingerhorn, hing een kooi met een tortelduif ongeveer acht voet boven den beganen grond aan den wand in de kookkamer. Een paar dagen geleden werd do vrouw 's nachts wakker van rumoer, gekrabbel en gefladder in de bewuste katner. Opgestaan zijnde om te onderzoeken wat dit betoekenen kon, zag zij eenige pluimen op den grond liggen, de duif was niet meer op hare gewone plaats in de kooi en aan katten viel niet te denken. Inmiddels stelde V. een nader onder zoek in en vond de duif verscheurd in de kooi, in gezelschap van haren belager „een wezel" bij de boeren bekend onder den naam van harmijntje. (geel en wit). Het liet zich zoo moeielijk vangen, was zoo vlug in zijne bewegingen en stelde zich zoo dapper te weer, dat eindelijk ter overmanning eone zaag te baat genomen werd onder wier tanden het ook eindelijk bezweek. Daar dit alles gebeurde in het holst van den nacht, met daarnaar geëvenredigd licht en toilet, baart het volstrekt geen wonder dat de dienstbode hevig verschrikt was. Hoe echter de wezel in de kooi kwam tegen een gladden wand op en nagenoeg zonder steunpunt, is tot heden een ouopgelost raadsel gebleven. Uit den Beemster bericht men, dat de raad in zijne vergadering van 23 October 11. besloten heeft, de aldaar jaarlijks te houden voorjnars-veemarkt, te beginnen met 1886, gehouden zal worden op den Vrijdag, naden derden Maandag in April. Mocht dien dag evenwel een „Goeden Vrijdag" zijn, dan zal die markt op Woensdag voorafgaaudeu worden gehouden. - Tot hoofdingeland en molenmeester der Niedorper-kogge en strijkmolens is herkozen de heer D. Kuilboer. Te Amsterdam is vanwege de sociaal democraten een strooibiljet verspreid, waarin alle werkeloozen worden verzocht op Maandag 9 November, des morgens tien uur, present te zijn op het Waterlooplein, om gezamenlijk naar den burgemeester te gaan, ten einde hem den nood der werklieden bekend te maken en verder iederen morgen eene wandeling langs 's heereu straten te doen, om den meer gegoeden te doen zien, hoe groot het aantal werkeloozen en dus hoe hoog de nood gestegen is. In een noordelijke gemeente van de provincie Noord-Holland zou dezer dagen des ontvangers-kas vanwege Gedeputeerde Staten worden opgenomen. De ambtenaar was na tuurlijk dadelijk bereid en toonde zijn beheer. In baar gemoed ontwaakte weder de oude achter docht, dat Sternheim haar had bedrogen, dat hij me deplichtig was aan Barning's verwonding, en dit joeg haar het bloed door do aderen. Zij kon haar hart, dat alle illusiün voor de toekomst had verloren, aan iemand weggeven, die haar bezworen had, dat hij, alleen door den gloed der hartstocht verblind, hare eer in gevaar had gebracht, zij kon haar leven verbinden aan dat van een man, die haar, al beminde zij hem ook niet, toch een geachte positie aanbood, maar in de handen to vallen van een leugenaar en een bedrieger, de vrouw to worden van een man, die niet eens een smettolnozen naam bezat dat was vreeselijk en vernederender dan alles, wat zij tot nu toe had beleefd. In den eersten storm van haar verontrust gemoed, wilde zij nog denzelfden avond oen brief schrijven, waarin zij hare verloving verbrak, maar hoezeer zij zich ook moeito gaf zij vond geen uitdrukkingen voor de gevoelens, dio haar leidden, tenminste niot, zoo als zij zo wilden teruggeven. Sternheim had den twijfel, die heden weder in haar ontwaakt was, met eene zoo goed als onder een eed gegevene verklaring wedorgelegdhet was nu, daar hare verloving bekend was geworden, te laat, van hem de bewijzen te vragen, dat hij haar niet bedrogen had, ja, wanneer nu de verloving verbroken werd, dan werd het vermoeden bevestigd, dat do heor K. had uitgesproken, als zou het maar een comedio geweest zijn, om liet gebabbel der menschen onscbadeljjk te makon. Ella's eer werd eerder door de medepliciitighid aan zulk een bodrog gebrandmerkt, dau van da smet bevrijd. Neen zonder deugdelijke bewijzen van Sternhoim's onwaardig en laag gedrag, kon zij niet meer terugtreden, maar hoe zou zij zich dio zekerheid verschaffen Misschien voor do eerste maal in haar loven voerde Ella een besluit niot uit, dat zij in hartstochtelijke opgewondenheid had genomen. Voor do eersto maal van haar levon gevoeido zij zich onmachtig, om haar luimen te volgen, en nu herkende zij don afgrond, waarbij zij nu geplaatst was door hare ondoordachte handelingen zij had allen van haar vervreemd, die het wol met baar moendon; genen bad zij van zich kunnon stooten, maar diegene, die haar met duivelsch geweld beheerschte, hield haar vast in zijne klauwen. Wordt vervolgd. Alles kwam uit er waven zelfs 3., veel in kas. Het trok echter dc' aanduw ite autoriteiten, dat de schikking der oelrl 10 centen (e "dacht den anders was, dan bij andere" ontvaT kleingeld en grootgeld, centen en banktak ten, alles lag in bevallige wanorde i elkander. Waarom? „Ja ziet u," zeide inderdaad zeer gefortuneerde gemeente-arr 1 naar tot verklaring van 't geval, „dat h hier zoo precies niet altijd gaan; kom l klein geld te kort, dan geef ik het weder n't mijn zak. „Maar," voegde hij er bij; „;n voorjaar heeren, dan is de kas heelemaal n precies, want dan ga ik mijn koeien koope'm en die koeien loopen dan secuurder ln het land, dan de bankjes hier zouden %o-en Moet ik storten, och, dan heb ik wel w geldEen heele gerustelling voor Ged teerden epn. Re Aan de Koningskade te 's-Gravenha, is een belangrijke diefstal van kostbaarheden gepleegd bij mevrouw de weduwe R, diefstal schijnt Dinsdagavond tusschen 6 en 3 ure gepleegd te zijn, nadat de tot dusver on bekende daders door middel van braak het daarnaast gelegen perceel no. 8, sedert eeni?e maanden onbewoond, binnengeslopen waren Van daar moeten zij langs een plat dak, dat zich langs beide woningen uitstrekt; de'ach terkamer .zijn binnengedrongen, van waar de gouden en zilveren sieraden ontvreemd zijn Ten 4 ure was er nog iemand in het vertrek geweest zonder eenige sporen van diefstal te ontdekken. In een bossh onder de gemeente Driebergen is het lijk gevonden van een persoon, blijkens de kleederen, behoorende tot het vrouwelijk geslacht. Door den verre- gaanden staat vtin ontbinding, waarin het lijk verkeerde, was niet» met zekerheid op te maken. Men vermoedt, dat het 't lijk is van een meisje, in het begin van dit jaar daar ter plaatse gezien. Of er aan misdaad dan wel aan een ongeluk moet gedacht worden, is niet te zeggen. Op Tholen aan den polder Oud-Kem perhofstede, heeft eene oeverafschui ving plaats gehad op eene lengte van 100 Meter. Door eenige veehandelaars uit Gronin gen, zijn te Sijbecarspel voor buitengmoon hooge prijzen verscheidene koeien aangekocht, welke voor Amerika bestemd zijn. In een der hotels te Amsterdam legden de agenten van den recherche-dienst gister morgen de hand op een Engelschman, reeds eeitige dagen in dat hotel gelogeerd, «en grand seigneur" zich naast fijne schotels de fijnste wijnen doende voordienen, zonder in het bezit te zijn van geld of goed, zoodat hij hoogst waarschijnlijk als een landlooper over de grenzen zal worden gezet. Naar het veeartsenijkundig verslag bericht, zou t,e Yoerendaal, in Limburg, waar schijnlijk hoendercholera ingevoerd zijn door 80 kippen, uit Italië afkomstig. Aldaar stierven althans op eene pachthoeve van 150 kippen 120, alsmede 30 eenden, 20 kalkoenen, paarlhoen en verschillende duiven, zoomede zes varkens, deze laatsten, nadat zij de gestorven kippen hadden gegeten. Ofschoon de aard der ziekte niet met zekerheid kan worden vas gesteld meende men toch, dat de hoender cholera hier de oorzaak was. Sinds verscheiden® jaren richt die ziekte in Italië en Frankuj hare verwoestingen aan. De Leidsche hoogleeraar P. van heeft in de Vragen des 'lijdt een artikel doen opnemen over kiesbevoeg Hij geeft daarin ook een overzicht va,)vnU resultaten der kiesstelsels, welke thans zeer verschillende zijden worden aan ve. Wij ontleenen hieraan de volgende oPc'1 Vermoedelijk a*n Kiesstelsel. tal kiez.over liet geheele rijk- b 128-600 1. Tegenwoordige grondwet 2. Voorstel-Lohman 3. Algemeene census van f 20 4. Voorstel Liberale Unie 5. Ontwerp-grondwet 6. Voorstel-Earncombe Sand 7. Voorstel-van Houten (overgangsstelsel) 8. Beperkt algemeen stemrecht VC1 Onder het laatstgenoemde wordt „ezi" 160.000 180.000 220.000 252.000 310.000 500.000 ver staan het stelsel, waarbij het kiesree i i* li ftTi n tin verleend aan allen, die voor zich en in het dagelijksch onderhoud voorzi uitsluiting van dc geheel onweten deelden, en veroordeelden.

Schager Courant | 1885 | | pagina 2