Algemeen DONDERDAG Ao 1885, Adveiitentie- 29slc Jaargang. .1» 1932. A I E L AV S- L A N D B O U W B L A f). 12 AOVEJIBER. J. WINKEL, De Schoone Weduwe. Laan, Wijk D, No. 5. Binnenlandsch Nieuivs. SCIiAQR Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adverlentièn in liet eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één d«g vroeger. T. UITGEVER TE 8CHAGE 1ST. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post ƒ3.00 Afzonderlijke nummers 0.05. Advcrientiën van één tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Schagen, 10 November 1885. Het 1 October alhier aangevangen huis- vlijt-onderwijs is voorloopig gestaakt moeten worden door ernstige ongesteldheid van den onderwijzer. Het is jammer, dat de ijverige leerlingen thans eenigen tijd zonder leiding zullen zijn. Moge het niet te lang duren Men schrijft ons uit Valkoog: Van de te veld staande gewassen zijn in deze noordelijke streken de laatste voor het meerendeel binnengehaald. Veel hebben zij door bet natte weder der laatste dagen gele den, waarom de oogst der peulvruchten vooral zeer tegen valt. Ook heeft de regen belet.de akkers vroegtijdig genoeg voor het winterko ren gereed te maken, waarom dan ook de tegenwoordige droge dagen, zeer ten nutte worden gemaakt. De aardappelen leverden een ruim beschot en vertoonden weinig van de gevreesde ziekte. Een opmerkelijk verschijnsel openbaart zich echter bij vele zoogenaamde duinaardappelen, Roman van E. II. v. Dedenroth. <55.) Twintigste Hoofdstuk. Een vierotideelsjaars is er verstreken. Na eon bitteren zwaren strijd met zich zelve, heeft Ella besloten, hot lot te dragen, dat zij zich zelve heeft beschorendat viel haar gemakkelijker, dan zich te verzoenen met de gedachte, hulp te zoeken bij diegenen, wier tegemoet koming zij vroeger hoogmoedig had afgewezen. „Liever ellendig aan de zijde van een man, dien gij veracht, dan een bedelares, die medelijden afsmeekt van degonen tegenover wie zij zich verachtelijk heeft gemaakt!" Zoo riep een stem in haar binnenste, en zij vermeed het steeds, Frelich ooit de gelegenheid tot eene persoonlijke toenadering te gevenin zaken had zjj dan ook alleen omgang met hem, door bemiddeling van baren advo- kaatzonder tegenspraak voegde zij zich eehter in alle bepalingou en maatregelen, die de raadshoer ram, om hare geldelijke aangelegenheden beter te kunnen regelelen. Terwijl zij zich tegelijkertijd terng- trok uit de kringen, waarin zij vroeger verkeorde, Werd haar mettertijd het oordeel, dat men in do voor name wereld over haar velde, onverschillig; zij begon er zelfs aan te twijfelen, of men Sternheim niet valsch beoordeeld had, want telkens als hij naar Berlijn kwam, om haar eon kort bezoek te brengen, werd de indruk, dien hij op haar maakte, gunstiger. Do graaf vertelde haar, hoe hij zich op den landbouw toelegdehij was opmerkzaam, doch droog zorg, niet door vrijpostige teederheid haar lastig te wordenhij sehcen werkelijk zijn woord te willen houden, zich eerst hare liefde en achting te willen verwerven, en do gedachte aan do toekomst werd haar mhider angst verwekkend. Noch zij, noch Sternheim roerden bij zulke gelegenheden de gebeurtenissen van het verledene tan als waro het eene stilzwijgende overeenkomst, Werd door hen nooit do naam genoemd van een der Personen, die bij het drama op Liebenstein een rol hadden gespeeldmaar even pijnlijk als het voor Dia geweest zou zijn, wanneer Sternhoin een dergelijk thema ter sprake had gebracht, evenzeer bevreemdde het haar, dat hij cr geen behoefte aan gevoelde, den twijfel van haar weg te nemen, welks bestaan hij toch moest raden. 2oo had zij over don afloop van het onderzoek geen ander bericht gehad, dan dat, hetwelk zij vernomen had uit het gesprek der heeren in de concortzaal; ln de couranten had zij gelezen, dat doctor Barning komen gonezen do badplaats L. had verlaten, ^aar nog niet had besloten, of hij gohoor zou facult -aan rccI)stcIU d°r Berhjnschc gcuccskundigo die, nadat ze gekookt en koud geworden zijn, blauwe plekken vertooncn. Overigens is men over den oogst der graan en andere landbouwproducten voldoende te vreden. Zeker iemand die voor IJtjes, wonende te Opmeer, een paard en rijtuig naar Bijvoet te Obdam moest brengen, veroorloofde zich de vrijheid, van deze route af te wijken, en er mede naar Purmerend te rijden, en aldaar paard en rijtuig in geld om te zetten, waarbij hij zich het recht gaf onder de kwitantie eene valsche handteekening te zetten. Tot belooning voor al deze heldendaden heeft de politie van Purmerend hem met hare aandacht vereerd, en paard en rijtuig in beslag genomen. Te Rotterdam is een melkverkooper begonnen met de koeien langs de huizen te gaan en daar de klanten te bedienen door telkens de gevraagde hoeveelheid uit te melken je prijs is 25 cents per liter. Aan het station Kempen, niet ver van Venlo, had een 24—jarige bremser uit Spel- dorf, het ongeluk, tusschen de buffers van een rangeerenden trein te geraken, waardoor Het was zeer natuurlijk, dat Ella in hare eenzame uren, dikwijls dacht aan dó ontmoeting mot Willi en dat de onzekerheid hierover, wat h:j zeide van liaro verloving met Stornhoim, haar levendig bozig hield. Hij bad haar eeos gezegd, dat hij haar beklaagde en dat woord, dat haar toen zoo vertoornd had, was waarheid geworden. Hij had haar beklaagd, on toch was het haar heden nog, als kon het alleen de belangstelling voor haar persoon geweest zijn, die hem naar Liebenstein had getrokken. Zij zou er veol voor hebben gegeven, hem te spreken, van hem te kunnen vernemen, of hot waar was, dat hij bij het onderzoek iets had verzwegen, en of hij dat om harentwille had gedaan? Daar zouden haar bijna gelijktijdig twee verras singen van zeer verschillenden aard geworden. Zij ontving van een besteller een pakket van Sternheim, dio tijdelijk in Olau vertoefde. Op haar vragen deelde de besteller haar mede, dat hij het pakket ter be zorging had ontvangen van zekeren mijnheer von I!m, die in bet hotel „Kroonprins" logeerde. Sternheim had na de catastropho op Liebenstein ingevolge Ella's wensch bewerkt dat llm ontslageu werd; zij had van den rechter van instructio vernomen, dat do getuigenis van don graaf niet gunstig had geluid voor llm; het bevreemde haar daarom ton hoogste, dat hij aan hem een pakket voor haar had medegegeven. Ella greep naar do courant in de vreemdelingonlijst stond de nuam von llm, rentmeester op de heerlijkheid Olau uit Olau. llm stond dus in dienst van Sternheimwaarschijnlijk was het alleen eon toeval, dat de besteller zijn naam vernomen had en dat Ella op die wijze tot do ontdekking kwam, dat graaf Sternheim uit eon bijzondere luim of om zeor verdachte redenon een mensch, die op Liebonstoin slecht had huis gehouden, en over wien hij tegen haar zich zeer ongunstig had uitgelaten, tot beheerder van Olau had gekozen. Het opvallige der zaak word nog daardoor verhoogd, dat Sternheim or nooit een woord van had gezegd, dat llm in zijn dienst stond, dat Ella reeds meerma len pakketten met frissche vruchten on zoovoorts op gelijke wijze ontvangen had en men haar nooit had uitgeneodigd dezelfde gelegenheid te gebruiken om aan haren verloofde iets te zendeD, temeer daar Sternheim dikwijls haar vorzocht uit Berlijn hom eenige kleinigheden doen toekomen. AVaar de verdenking tegen iemand wiens karakter ons twijfelachtig toeschijnt, slechts met geweld is onderdrukt, daar is ecno vonk voldoende, om de volle vlam te doen uitslaan. Binnen vier weken zou het Ella's bruiloft zijn; zij had zich juist, toen het pakket kwam, aangekleed, om no" eene bestelling voor baar gitzet tc wijzigen; toen kwam deze ontdekking. In hare opgewondenheid had zij grooten last, do bestelling geheel en al af te zeggen, doch zij begaf zich naar het bedoelde uiaga- hij korten tijd daarna overleed. Stervende sprak hij nog verstaanbaar de woordenHeden vóór 15 jaren werd mijn vader ook hier overreden en gedood," Een treurig ongeluk greep verleden week te Arnhem plaats. Omstreeks 3 uur ontdekte een jongen, die aan de Rijnkade langs den loswal speelde, dat onder daar op gestapelde zakken boonen een kindervoetje uitstak. Spoedig werden de zakken verwijderd en vond men daaronder bedolven 2 kinderen van 5 en 7 jaarhet eene was gestikt, liet halsje van het andere was gebroken. Do kin deren waren reeds van 1L uur af overal to vergeefs gezocht. Blijkbaar hadden zij op do zakken gespeeld, en zijn deze, zonder dat iemand van de nabijliggende Concordia-aan- lcgboot het heeft bemerkt, aan 't glij Ion ge gaan. Het eene kind was van een knecht in dienst der Concordia-maatschappij, het andere van een zeilmaker. -r— In het Kiesdistrict Sneek is de heer TTeldt met overgroote meerderheid door do liberale partij tot kandidaat gesteld voor do 2e Kamer. zijn, om tenminste do uilvoering to laten uitstellen. Toen zij het magazijn binnentrad, word zij Ilolono gewaar. Mejuffrouw Schubert stond met den rug naar de binnentredende gekeerd; zij bezichtigde oen brnid- sluier. Het was Ella, als trof haar oen doodelijko stook, midden in hot hart. Had zij slechts gedroomd, toen zij geloofde, afgerekend to hebben met alles wat in het vorledene haar hart had bewogen, stomp te zijn voor do gevoelens, die haar eens liet bloed sneller door do aderen dreven -was zij niet de bruid van een ander, wat ging het haar aan, of Heleue met Willi Birniiig trouwde of niet? Een oocoublik was zij als verlamd, toen schreed zij eensklaps op Heleuo toe. Uitwendig wist zij zich te beheorsclien, maar een wereld vol vragen en gevoelens lag er in don blik, dien zij sloeg op hare vroegere gezelschapsjuffrouw, dio bij harau aaublik verward bloosde. „Voor u?" vroeg Eila, terwijl zij naar den bruids sluier wees, en wat er in dozo vraag Dg, dio do winkelbediende misschien alleen voor do uitdrukking van nieuwsgierigheid had gehouden, dat raidde Ilelene uit het beven der stem, uit den vlummeudon blik der barones. De verrassing had Heleuo verward gemaakt; liet was haar in dit oogenbiik, als moesten allo bedienden raden, wat er voorviel, dat hare vorige meesteres haar in het verhoor nam; hare schuehtera natuur sidderde voor de verwikko'iugen met de hartstoch telijke vronw, zij kon alleen een „Ja" uit,stotteren. Helone zag or uit, als co De op schuld botrapto. „Dan wensch ik u geluk," zcide Ella, met alle wilskracht haar onstuimig gevool bedwingende. „Gjj zijl zeker nog V>jj don raadsheer," voegdo zij er bij, om maar iots to zeggen, „bevindt hij zich nog wel „Zoudt gjj neg niet weten, mevrouw, dat do operatie mislukt is, dat zijn gezicht onherroepelijk vorloron is „Neon o, dat botreur ik zeor. Ik wist niets van eeno operatie. Mijnheer Barning heeft ze toch niet gedaan In dezo laatste woorden lag iets ontzettends bit. ters, dat zich meer liet gevoelen, dan dat een onpar tijdige het had kunnen opmerken, maar dit honend verwjjt schokte haar zoor diep. „Mijnbeer, doctor Barning," antwoordde Holone mot eeno beslistheid, die voor do barones tegeljjlc kon geldon, dat hiermono het gesprek eindigde, „twijfelde bepaald aan hot welslagen; hem trott dus geen schuld." Hiermede wendde Helono zich weder tot den commies, die haar bediende. Ella bedacht nu dat Helone nu niet meer tot haar in eeno ondergeschikte betrekking stondzij deed nu spoedig haro zaken en verwijderde zich, zonder den blik weder tot Heleuo tc wonden. Zjj ging uaar huis, maar nauwelijks

Schager Courant | 1885 | | pagina 1