A L G ESI E E X A D V E R T E IV T I E ZONDAG 1T HP \o 1885. 29ste Jaargans:. M 1935. Bekendmakingen. Kadastrale gemeente SCHAGEN, De Schoone Weduwe. NE E W S- L A IVBBOII W B L A 22 AÖV] J. WINKEL, XVI. Gemeente Schagen. Herziening der Belastbare opbrengst van de Onge bouwde eigendommen. TE SCHAGEN, Dc Kelto. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- fag- en Zaterdagavond. Dij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adcerlcntiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. De Burgemeester van de gemeente Scha gen; gelet op art: 19 der wet vanden25sten April 1879 (Staatsblad No. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat heden op de secretarie der gemeente, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, voor een ieder ter inzage gedurende dertig dagen zijn nedergelgd lo. een afschrift van de Schaal van Schatting, 2o. een opgaaf van de als Jtijpen geschatte eigendommen, waarin zijn vermeld het bedrag of de bedragen der belastbare opbrengst voor die eigendommen per hectare bepaald, de kadastrale grootte dier eigendommen, zoomede de gedeelten, bedoeld in de twee laatste zinsneden van art 4 der Wet, Onder opmerking verder: dat ieder, die bezwaar heeft tegen de schaal van schatting of tegen de belastbare opbrengst van de als tijpen gekozen eigendommen, de gron den daarvoor zelf of door een gemachtigde aan de Commissie van bovengemelde herziening schriftelijk kan mededeelen in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelke portvrij, binnen dertig dagen, tegen ontvangbewijs bij den onderge- teekende moet worden bezorgd. dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn^ hierboven bepaald, naar de wet, buiten behan. Roman van E. H. v. Deden rotk. (58.) Twintigste Hoofdstuk. Wij hebben niet naar Willi Barniug omgezion, sedert wij mededeelden, hoo bij den terugkeer van zijn gezond verstand do vraag bij hem opkwam, boe hij zich zou gedragen bij zijne verhoor. Twoe mede- deelingen van verschillendon aard werkten even sterk op zijn gemoed de verloving van Ella met Sternheim hn het bericht, dat Ella do hand dor ver zoening had gereikt aan de zuster van den houtvester. De mededeeling van Frelich, hoe hij van Hnlda Vernomen had, dat Ella baar had opgezocht, greep Willi sterk aan, zoo had hij zich de lichtzijde ■*an Ella's karakter niet voorgesteld; de ontroeringen Van oen edelen zin, van de groothartigheid dezer tioische, schoone vrouw, waren het immers geweest, vat hem had gebracht in de boeien harer betoovcring, Vat zonder zijn wil de liefde in zijn borst had deen ontwaken, terwijl hij zich inbeeldde, alleen do genees, hoor harer liefde te willen spelen, en uit psychologische belangstelling den strijd met haren hoogmoed en luimen te beginnen. Dat hij ha-r vurig beminde, gevoelde hij duidelijk in het oogonblik, waarop de verdenking bij hem opkwam, dat zij bevel had gegeven of geduld had, dat men hom behandelde gelijk een houtdief. Gelijk hij zich Ella voorstelde, lag het in hare natuur, iemand, die haren trots had beleedigd, even Verachtelijk te kunnen vernederen, als er maar een zeer geringe aanleiding toe noodig was, om hare edele gevoelens wakker te roepen; hij maakte zelfs haar over de brutale grofheden geen vorwijt, omdat hij *lst, dat dezelvcn, door tijdelijk misnoegen veroorzaakt, vreemd waren aan haar innerlijk gemoed, waar hij or- *°nde of meende te bemerken, dat hij zich bedrogon had *anuecr hij hoopte, hare belangstelling opgewekt te UITGEVER: Laan, Wijk D, No. 5. deling blijven. Te Schagen, den 14 November 1885. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ten verzoeke van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeene kennis, dat op den 27en November a. s., in het openbaar van rijkswege zal worden aan besteed, de levering van 25 remonte paarden, voor het leger hier te lande. Gegadigden kunnun verdere inlichtingen be komen ter gemeente Secretarie alhier. Schagen, den 20 November 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd; Cs. de PATER, Wethouder, de Secretaris, DENIJS. -o$o- Een echo is onnatuurlijk, wanneer ze niet getrouw de gesprokene woorden wedergeeft. Gewoonlijk bestaat het gebrek daarin, dat zij enkele lettors of woorden weglaat en dus minder weergeeft, dan zij gehoord heeft, doch zeer zelden of bijna nooit aal ze meer geven, dan er gezegd wordt en juist dit is een ver schijnsel, dat zich helaas onder levende echo's maar al te dikwijls voordoet. Wat toch is de ellendige gewoonte van zoovele menschen hebben, hoe zeer zjj zich er ook tegen verzette, zoo iets te verraden. De verhouding tot don prins had hij haar vergeven; daar kon zij door ijdolbeid bedrogen zijn geworden, maar de plotselinge verloving met Sternheim was hem alleen verklaarbaar door de veronderstelling, dat zij har# oer had verloren. "Willi twijfelde er niot aan dat het Sternheim geweest was, die hem naur het leven had gestaan; maar zou hij den man in handen van het gerecht overleveren, dien Ella haar porsoon bad aangeboden Willi beantwoordde bij zijn verhoor elke vraag met de verklaring, dat hij op niemand de verdenking wilde werpen, hij had den man niet gezien, die op hem had geschoten; de ontdekkingen dio hij in den loop van den dag had gedaan, had hij wel is waar met Holcne besproken, maar waDneer hij zich gemengd had in de bijzondere zaken van derdon, zoo wilde hij toevallige verklaringen niet daartoe gebruiken dezen te compromittecreD; hij was er van overtuigd, dat een boos toeval hier had plaats gehad; hij had in strijd met de geplaatste waarschuwingstafels, een verboden weg betreden; hij deed geen aanklacht, en zou zoolang elke verklaring weigeren, als er geen sprake van was, de bestraffing van een onschuldige te voorkomen. Zoora Willi kon oitgaan, was zijn eersten gang naar de houtvesterij; hij wilde het vau Dulda zelve hooren, hoe Ella haar do hand had geboden. Het voorval op Liebenstein was natuurlijker wjjzo in de houtvesterij levendiger besproken, dan elders; alle geruchten over de gebeurtenissen van het onderzoek, alle combinatiën dio den houtvester, vrijspraken, werden ijverig nagegaan de houtvesters- weduwe verklaardo daarbij nog, dat alleen Ilm de moordenaar kou zijn geweest, dat de barones hem er toe had aangezet, even als zij hom op haar echtgenoot bad aangehitsthet was maar comodie geweest, dat zij nu tegen Hulda de grootmoedige gespeeld en dat" zij nu niot tegen het jaargeld opkwam, dat Frelich botaaldode verdenking der daad had op Zornau moeten valieu. Zij vertelde, dat graaf Sternheim Prijs per jaar 3.:Franco per post f 3.CO. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenliën van één tot vijf regels ƒ0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Er zijn onder ons vele weetgierigen, maar ook zeer vele nieuwsgierigen. Dezulken azen er steeds op, om allerlei nieuwtjes aan de weet te komen en stellen er eene bizondere eer in, om even als eene wandelende krant een nieuwtje vooral het eerst over te brengen. Wanneer ze nu nog getrouw weergaven, wat ze hoorden, dan mag het geen eervol baantje in veler oog zijn, uieuws-aanbrenger te zijn, maar in alle gevallen doen ze dan nog geen kwaad, maar wat doen ze? Ze overdrij ven en kleuren het gehoorde, sommige uit de begeerte om alles zoo verschrikkelijk en indrukwekkend mogelijk voor te dragen, an deren uit eene tot tweede natuur gewordene gewoonte om te vergrooten en te overdrijven. Wat al huisgezinnen zijn er ongelukkig geworden, doordat die levende echo's ontrouw waren. De door iemand gesprokene woorden werden verdraaid en verbogeu weergegeven en daardoor kregen ze eene beteekenis, natuurlijk ten kwade, die de eerste spreker daaraan vol strekt niet had willen geven en ook in waar heid niet gegeven heeft. Achterklap is de rijke bron, waaruit zoo menig onheil brouwend praatje in de wereld komt, van den een op den ander gaat, telkens vergroot en vermeerderd, onnadenkend en tevens onmeedoogend Eene echo te zijn is eene vernederende bestemming. Ieder, die een behoorlijk gezond verstand en een niet minder behoorlijk gevoel van eigenwaarde bezit, zal het beneden zich achten, om als echo zijne levensreis afteleg gen. Zelfstandigheid mist hij, die altijd op anderen steunt of de woorden van anderen tot de zijne maakt, 't Is waar, dat hij, die veel gelezen heeft, in staat is, om de eene tegenover haar deelneming en bolangstelling voor den houtvester had gehuicheld, om te vernemen, of deze in den omtrek verloofde of «ovlucht was. Hulda had er van afgezien, hare schoonzuster tot eene betere overtuiging te brengen, maar do warmto waaro'cdo zij tot Willi over Elta sprak, deed bij dezen weder het hart snollor kloppon. Hulda vertelde, dat tusscheo de baroues en haar ook over hom was gesproken, hoe hij Zornau zijn hulp had boloofd, ou zij gezegd hadJa, mijn neef is een braaf man, en misschien zal hij het zeer spoedig vernemen, dat hij ook mij naar den uiterlijkon schijn heeft beoordeeld." De verloving van Ella met Sternheim gaf ook in de badplaats L. aanleiding tot de vernederenste oor deelvellingen over haar persoon; hoe meer men ovor haar de staf brak, des te meer deelneming gevooldo Willi voor haar, en toen doctor Wurm hem vertelde dat Ella in het geheim naar zijne gezondheid had laten vernemen, omdat zij waarschijnlijk gedacht had het bericht van zijn dood niet spoedig genoeg te ontvangen, word hem het raadsel omtrent hare ver loving met Sternheim nog ouoplosbaarder reeds lang had zich in zijn hart do osortuiging gevestigd, dat Ilij Ella had kunnen redden wanneer hij, toen zij bij hot ongeval met het rijtuig hem hare belangstelling betoond», haar had opgezocht, in plaats van haar onverschilligheid tebetoonen. Alles, wat hij van de verloofden hoorde, bevestigde zijne meening, dat Ella tot eene onover dachte stap of tot een daad van vertwijfeling was gedwongen geworden. Sternheim leefde in Olau en bezocht haar slechts zelden. Ella had zich in Berlijn bescheiden ingericht, had zich teruggetrokken van hare vroogore kennissen, schikte zich naar Frelich's voogdjjschap; zij had den strijd opgegeven, hare leefwijze veranderd; zij ging gebukt onder den druk, die haren trots had verbroken, maar zij versmaadde elke klacht en troost, zjj hield Frelich ver van zich, als wilde zij ook nu geen vriend, die haar raad gaf. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1