/i in n en Jan dsch /V ieu ws. Marktbericht. Toevallig knie en of andere schoone gedachte of opmerking mede te deelen en dit is prijzenswaardig, maar de woorden van anderen na te praten, alleen om zich den schijn te geven, ze uitgedacht te hebben, is eene soort van dieverij. Wat is letterdieverij anders dan pronken met eens anders veeren De frissche, oorspronkelijke gedachten wel len waarlijk niet op in het hoofd van den echo. Eene nufchine is en blijft eene machine en zal, zonder de geoefende hand, die haar i:i beweging brengt en ze tot zijne doeleinden aanwendt, niets goeds voortbrengen, maar veeleer vernielen. Wat vertelt men van de Chineezen? Men zegt zoo dikwijls, dat de figuren waarmede zij hun porcelein versieren, altijd dezelfde blijven, dat de eene pot de echo van de andere is en dat de voorwerpen, die honderd jaren geleden uit China tot ons kwamen, geheel op dezelfde wijze gemaakt worden als nu en de teekenin- gen vormen volstrekt geen vooruitgang ver- toonen. Wat zegt men van dien Chinees, die het beroep van kleermaker uitoefende Een heer wenschte ecnige nieuwe linnen broeken te hebben. Hij ontbood den kleermaker uit den omtrek en bestelde er een dozijn. Om nu zeker te zijn dat ze hem goed paste, gaf hij er een als model meê, met last de anderen even zoo te maken. Hij was nu voor zich zei ven gerust en verzekerd dat alles in orde zou komen. Op den bepaalden tijd kwamen ze. Ze zagen er netjes uit en dadelijk trok hij er een aan, om zich te verzekeren, dat ze lang en wijd genoeg waren. Ook dit was alles in orde. evenwel slaat hij een oog op zijn vol verontwaardiging bemerkt hij daarop een lap. Wate:n lap op een spiksplinter nieuwe broek. Dat is schandelijk knoeiwerk. Vergramd trekt hij het kleedingstuk uit en werpt het op een stoel maar wie schildert zijne ver bazing en boosheid, toen hij tot de ontdekking komt, dat alle broeken een lap op de knie bebben Hij laat den kleermaker komen en vraagt hem woedend, waarom hij aldus alles verknoeid heeft. De arme kleermaker staat verbaasd, niet dat hij in verwarring geraakt door de onher- steltbare fout, die hij begaan heeft, maar omdat hij voor zich zeiven overtuigd is, dat hij zijn plicht heeft gedaan. In 't volle besef zijner onschuld haalt hij de oude broek voor den dag en toont hem, hoe deze op de knie een dergelijke lap heett. In zijn domheid als machine had hij gemeend, die nieuwe broeken in alle deelen te moeten vervaardigen volgens 't gegeven model, en daarom had hij dan ook getrouw en met de meeste nauwkeurigheid precies op elk plekje, waar de oude broek een lap vertoonde, er ook een aangebracht. Ilij had toch immers aan de hem opgegevene taak stipt voldaan? Zie daar 't werk van eene machine. Elk denkend wezen, die zonder zelfstandig oordeel werkt en handelt, gelijkt op dezen Chinees. Eu toch gaat de Chinees voor zeer slim en gevat door. Maar de opvatting van slim is ook nog al zeer verschillend. Zij, die zich tot een echo maken, hebben van' sommige zaken volstrekt geen begrip, maar aangezien ze zeer ongaarne voor dom zouden doorgaan, praten zij anderen na. Eene echo is eene aardigheid en zij, die er gaarne eene willen hebben, behoeven maar een werk over natuurkunde op te slaan. Daarin zullen ze opgegeven vinden, hoever de muur of de schutting van een bepaald punt moet verwijderd worden, maar ze zullen er ook tevens in vinden, dat men niet overal eene echo kan maken. Evenmin kunnen alle men- schen van alles, wat ze maar willen, eene echo zijn. Willen zo dit beproeven, dan komt hunne onkunde al te spoedig uit. Wees derhalve de echo van al wat goed en edel is. Elke waarheid, die dienen kan, om het geluk onzer mcdemenschcii te bevor deren, worde zooveel mogelijk door u verbreid. Zij weerklinke evenals de donder in berg achtige streken onophoudelijk wordt terugge kaatst. Hoort gij iets, dat tot eer verstrekt aan uwen naasten, herhaal het dan zooveel als gij maar kuntzoodoende wordt het bekend; maar in een tegenover gesteld geval moet gij een slechte echo zijn, die of niets, of zeer gebrekkig en ten minste altijd veel minder wedergeeft. Op deze wijze, voorzichtig en niet eene machine, zooals de natuurlijke echo, zult gij 't goede meer en meer ingang doen vinden fen het ware geluk uwer mcdemenschen inder daad bevorderen. Elke goede daad, elk goed woord, vinde in uw hart eene zuivere, duidelijke echo Deutichem, P. VAN DE VELDE Mz. De- uitslag van de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad van Barsingerhorn c. a. den 14en dezer gehouden, is dat er her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. Helder en D. Spaans. De gewone tooneelvoorstelling, die 2 maal in den winter gegeven wordt ten behoeve van een Sint-Nicolaasfeest voor kinderen van minvermogenden te Barsir.gerhorn, is verleden Woensdag weder door een talrijk publiek bezocht. Opgevoerd wernen ,/IIet Bromkamertje" en ,/de ÈVankforter Loterij." Deze stukjes werden door een paar voordrachten van door muziek (piano en viool) afgewisseld en gedichten, en zang. Bij de op 1S Nov. te Sneek gehouden ver kiezingvan een lid voor de Tweede Kamer waren uitgebracht 3727 stemmen. Gekozen is de heer B. II. Heldt met 20fiG stemmen. Baron Schimmelpenniuck had 1034 stemmen, Op voorstel van den wethouder, den heer H. Smit Addens, is door den raad der gemeente Winschoten besloten in den aan staanden winter voor werkverschaffing te zorgen, door een kleiklopperij in het leven te roepen, waarbij alle arbeiders werk kunnen vinden. Op de werven voor de binnenlandsche scheepsvaart is het niet minder treurig gesteld dan elders. Aan de Kinderdijk, te Kapelle, Katendrecht, aan den IJsel enz. worden op de werven vele scheepstimmerlieden bedankt zij, die aan het werk blijven, werken halve dagen. Een dier fabrieken had verleden jaar om dezen tijd 80, thans 25 man aan het werk. Omtrent de bekende „Hayward's hand granaten" deelt men mede, dat dezer dagen een felle schoorsteenbrand te Delft en een brand in een stal te Groningen, door het inwerpen van een of twee granaten volkomen gebluscht werden. Verslat/ der vergadering van den raad der gemeente Zijpe, gehouden op Don derdag 10 November 1885, des middags ten 1 ure. Alle leden waren aanwezig, Na opening der vergadering werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Hierna deelt de voorzitter mede dat deze bui tengewone verg. was belegd naar aanleiding van een schrijven van den Burgemeester v. Petten, over de bijdrage welke de gemeente Zijpe betaalt in de kosten van het Onderwijs aldaar, waarvoor die kinderen, welke in de gemeente Zijpe dicht bij Petten wonen, van die school kunnen gebruik maken, welk getal geregeld ongeveer 20 a 24 is. Petten vraagt eene sub sidie van f 300 in plaats van het gewone bedrag ad f 200. Deze verhooging werd aan gevraagd op grond der meerdere kosten, welke het onderwijs aldaar veroorzaakt. Mocht de Zijpe niet in het voorstel kunnen treden dan zou Petten zich genoodzaakt zien, de uit de Zijpe aldaar schoolgaande kinderen naar evenredigheid te belasten. Tot toelichting deelt voorzitter mede, dat er tusschen de gemeente Petten en Zijpe in der tijd een contract is gemaakt, waarbij dooi de Zijpe aan Petten zou worden betaald jaarlijksch f 100 voor deel in d<^ jaarwedde van een onderwijzer, en f 100 in tegemoetkoming der kosten van aanschaffing van School behoeften. De heer Schuit vindt het van Petten niet respectabel aldus te handelen. De heer Zijp meent dat die kinderen even goed te Burgerbrug school kunnen komen, waartegen do voorzitter aanvoert dat dan dat schoolgebouw te klein zou zijn. De heer Brommer merkt hierbij op, dat dan toch misschien maar een tiental te Bur gerbrug zouden ter scholekomen, daar de ouders dier kinderen de voorkeur geven aan het onderwijs te Petten. De heer Nobel meent in het belang der gemeenteZijpete moeten aanradende gevraagde f 300 toe te staan, daar bij verandering zulks dit voor deze gemeente groote kosten na zich zou slepen. De voorzitter meent evenwel met de wet in de hand bij het eenmaal aangegane kon- te kunnen blijven, daar Petten zich hieraan zal dienen tc houden, daar geen der contrac ten zonder instemming, der betrokken mei contractant het recht heeft dit contract te v breken. De heer Nobel meent, dat zulk een c tra.ct op de eeuwigheid evenwel geheel ciM onwettig is, en Petten du's ten allen tijde br contract kan verbreken. Weigering is hier dm niets anders dan uitstel vau executie. S Na voorlezing van het contract, waaruit bleek, dat er voor den duur daarvan niet i het minst eene bepaling was aangegaan, werd er gestemd over het voorstel Petten, om Ver hooging der subsidie tot f 300. Het werd afgestemd met 0 tegen 2 stem> men, die der heeren Kaan en Nobel. Omtrent de levering van school behoeften werd met het oog op het naderend einde van dit jaar, door B. W. voorgesteld, de leve. rantie voor het jaar 1880 weder aan te beste- den, daar er thans herhaalde klachten kwamen over ongeregelde levering, enz. De heer Schuit zegt, voor besteding te zijn doch- zag gaarne dat ook te dien opzied door de Onderwijzers zooveel mogelijk de bezuiniging in practijk werd gebracht, door niet meer dan het hoognoodige te bestellen De heer Nobel meent dat gerust aan de heeren onderwijzers over te kunnen laten. Hierop werd met algemeene stemmen besloten, de Schoolbehoeften voor '86 en vervolgens geregeld aan te besteden. Hierna werd nog gelezen een schrijven van den Commissaris des Ivonings, omtrent liet Armenhuis in de gemeente Zijpe. In dit schrij ven wordt medegedeeld dat in het rapport der commissie van geneeskundig toezicht in de Prov. Noord Holland, door den adjunct-inspec teur omtrent het Armenhuis in de gemeente Zijpe was aangedrongen op de volgende ver beteringen a. Vergrooting van de woonkamer. b. De slaapzaal C alleen in te richten voor vrouwen daar liet ZEd. zeer ongewenscht voor komt, dat, mannen en vrouwen op dezelfde slaapzaal vertoeven, gelijk dit nu geschiedt. c. De zoldering in te richten voor slaap kamer voor 20 mannen. d. Een inrichting te maken, alwaar de zie ken kunnen worden verpleegd. en e. Een afzonderlijk gebouwtje te bouwer, alwaar de lijken konden verblijven, gedurende den tijd, dat ze boven aarde staan. De heer Commissaris des Konings gatver der te kennen, dat het hem zeer aangenaam zou zijn, indien deze verbeteringen weiden aangebracht, en verzocht tevens, in de raads vergadering hieromtrent te beraadslagen. Wérd besloten de behandeling van dit schrijven aan te houden tot eene volgende vergadering, teneinde ieder zich voldoende op de hoogte zou kunnen stellen van den toestand in deze. Hierna werd de vergadering gesloten. BUIIG E ULI J K E STA N Gemeente Schaden. Ingeschreven van 17 19 Nov. 1185. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenArie Roos, oud 04 jr. 1 nid. SCIIAGEN, 19 November. Aangevoerd: 3 Stuks Paarden Veulens Ossen Stieren 45 Gelde Koeien (magere) 12 Idem (vette) n Kalfkoeien 30 2 Vaarsen 27 2 Graskalveren 8 2 Nuchtere Kalveren 2 Rammen 510 2 Schapen (magere) 460 2 Idem (vette) 2 Ovcrhouders 2 Lammeren 2 Bokken cu Geiten 39 2 Varkeus (magere) 2 idem (vetto) 34 Biggen 40 2 Konijnen 25 2 Kippen 120 2 Eendon 2 Duiven 2 Ganzen Zwanen 470 Ivilogr. Bot<.r 140 2 Kaas 1200 Stuks Kip Eieren s Eend-Kieren f a f a f a f 80.— a f 160.- a f a f 50.- a f 20.— a f 11-— a f a f 9.- a f 20.- a f a f a f a f 10.- a f a f 4.50 a f —.10 a f —.30 a f —.60 a f a f a f a f 1.06 a f —.35 a f 6.- a f .- a 150.— 120-— 255--' 90— 45-— 20.- 18- 30-- 14- 7-50 50 1.50 —.85 1.26 .40 6.50

Schager Courant | 1885 | | pagina 2