Algemeen Advertentie- DONDERDAG Landbouwblad. 3 DECEMBER. Ao 1885. 29ste Jaargang. Jlo 1938. De Schoone Weduwe. ri N 1 E U V\ S- J. WINKEL, Gemeente Schagen Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen» et op art. 265 der Gemeentewet, brengen kennis van belanghebbenden, dat het door leren Gedeputeerde Staten op den 25en vember j. 1. goedgekeurde Suppletoir kohier n den hoofdelijken omslag dezer gemeente dat voor de belasting op de honden, dienst 85, gedurende vijf maanden ter Secretarie der meen te voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen, binnen maanden na den dag der uitreiking van het nslagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld papier, jrden ingebracht. Schagen, den len December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE PATER, Wethr. de Secretaris, DENIJS. liinnenlandsch Nieuivs. TE SCHAGEN, Laan, "Wijk D, No. 5. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's Jdags 12 ure, worden Advertenhën in het 'stuilkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. De regen van vallende sterren tusschen en 28 Nor., is op de meeste plaatsen in land door het bewolkte weder slecht argenomen kunnen worden. Te Groningen is men gelukkig geweest, lgcns de N. Gr. Ct. was het een merkwaardig schijnsel. Op het oogenblik, waarop het •schijnsel zich daar bij vrij helderen hemel, Roman van E. H. v. Dedenroth. Twee en Twintigste Hoofdstak, 'ranz Ilm maakte het den commissaris Menging f gemakkelijk om hem na ta gaan, want hij scheen «1 vervolging te vreezen; hij zond een pakket aan «i dat hij in Olan door den onderiDspecteur had >d gereedmaken, waarschijnlijk om deze te doen ooven, dat hij reisde op last van den graaf. Voorts !'elde hij in Berlijn een fijn diner op zijn kamer. brief, dien llm in het pakket had gestoken, Mensing, nadat hij eon Berljjnsch vakgenoot in vertrouwon had genomen, eerst vorder bezorgen nadat het briefje in het bureau der rechtbank 1 gelezen geworden, en welks inhoud voor Ella wareiid genoeg was. „Do graaf", zoo heette het "in, „kan voor mijn vortrek naar Amerika niet long contanten bijeenbrengen, ik heb tenminste vijf duizend thaler baar geld noodig, om mij aan zijde van den oceaan eon bestaan to verschaffen, [fijt bij machte, voor hedenavond een voor u zoo Fge som in baar geld geldswaardig l'sr neem ik niet aan van een bankier te peu; gij 2U]{ seker dit offer liever brengen dan jzsn het gevaar te zien blootgesteld, door de f'i# lastig te worden gevallen. Ik vermoed ten I'ste, dat men hot onderzoek in de zaak Barning, |!'"lte voortzet; ik wil daarom naar de nieuwe ffid mocbt mij een ongeluk overkomen, voor Peze bereik, dan ontzie ik geen otn, om wiens ï6 ik bloed heb vergoten. Weigert gij mij de hulp, P klaag ik u aan, zij het hier, wanneer ik gevat of van uit Amerika, wanneer ik daar gebrek üjden. Vijfduizend thaler zijn het minste; dit offer kunt gij iemand brengen, die zich om rktwille bloedschuld belast heeft, en in T 'teemde vluchten moet. Ik wacht tot boden rd op uw antwoord, of gij mij het geld zult r»en, dan of ik het van u moet afhalen.4 |7 beambte, dien men beval, de barones gade L^n, of zij ook geld opnam, had Mensing reods Ledi dat Ella eensklaps zich gereed maakte tot LÜ'oote reishet was onder de gegeven omstan- OQ dus zeer verklaarbaar, dat dit besluit do tegen haar verstrerkte on dat to meer, toen UITGEVER: tusschen 6 en 7 uur, het duidelijkst vertoonde, was het alsof aan het uitspansel een vuurwerk werd afgestoken. De secretaris van het sociaal-demo cratisch bond, Geel, diende Donderdag bij den commissaris van politie, den heer Stork, een aanklacht in tegen de politie, met verzoek proces-verbaal tegen de handelingen der politie op te maken. De heer Stork gaf hem echter ten bescheid, dat bij eene volgende vergadering door de politie nog doortastender zou worden opgetreden. De Raad der gemeente Westzaan heeft besloten, de jaarwedde van den nieuw te benoemen onderwijzer op f 600.te stellen in plaats van f 650. In de vorige week haalde te Leeuwar den een werkman de door vier zijner kinde ren in de ^Spaarkas" voor kinderen uit den arbeidersstand ingebrachte gelden, ten bedrage van ongeveer f 40 terug, met het doel, zooals hij zei, daarvoor kleederen voor hen te koo- Een. Na de opmerking van eene der dames- estuurderessen,/Dat is een aardig somme tje," zei de man: »Ja juffrouw, door dage- lijksch een dubbeltje voor een borrel te spa ren, heb ik dit geld bij elkaar gekregen. Een aantal winkeliers te Wageningen zijn jl. Vrijdag voor een poosje gelukkig ge maakt door een persoon uit Ophuiden, die hun vertelde, dat hij als rentmeester het men vernam, dat zij een pas had besteld en aanvrage gedaan had, of die voor een reis naar Italië en Frankrijk voldoende was zij was verloofd en wilde naar allen schijn, zonder met haren verloofde nog eenig onderhoud to hebben, naar het buitenland gaan! Mensing overdreef derhalve niet, wanneer hij Willi te kennen gaf, dat hot vertrek der barones zou kun nen worden belet, ja, dat de inhechtenisnening der dame vorplichtend zou kunnen worden. Op een ande ren tijd sou Barning in het vaste geloof aan Ella niet geaarzeld hebben, mededeelingen te doen, wier geheimhouding de aclitordocht van den beambte ver meerderde en die ook in waarheid voor Ella on gunstig waren; hjj zou dan gedacht hebben, dat Ella's onschuld wel zou bewezen worden maar in de stemming, waarin hij zich nu bevond, ontbrak hom dit vertrouwen en het kwam hem voor dat bet er veol van zou hebben als wilde hij zich op Ella wreken, wanneer hij nn die verklaringen gaf, die den verloofde der barones en daardoor haar zelve bezwaarden. Hij had het geweer, waarmede men op hem had gesehoten, en dat men hem later had voorgelegd, in Sternheim's handen gezien; hij had het gefluister tusschen Ilm en den graaf gehoord; het geweer, dat lira had weggoworpen, was over bem hoen gevlogen, toen hij gewond nederlag; hij kon den moordenaar aanklagen, maar daarmede wierp hij immers ook eene onteoronde verdonking op Ella 1 „Ik heb u niets mede te deelen,* antwoordde hij Mensing, na eon korton wyle overlegd to hebben, „geen gerecht, geen macht ter wereld kan mij dwin gen, verklaringen te geven, waarvan ik gevoel, dat zij tot verkeerde veronderstellingen kunnen leiden ik verklaar n nogmaals, dat ik do barones von Lieben niet in staat acht aan een laag complot deel to nemon, zooals gij bier schijnt aan te duiden. „Gjj bemint de barones en wilt haar daarom niot compromitteeren," zeido de beambto, uit trgernis zijne geheime gedachten verradende, maar in hei zelfde oogenblik zijne overeiling bespeurende, bad hij om vergiffenisbij zag aan Willi, hoe deze indiscretie hem" ontroerde, maar ook tegelijkertijd bemerkte hij, dat do doctor zich getroffen gevoeldo. Yergeef mij", zeide hij, „maar eon ieder, die de acton van onderzoek bestudeerd heeft, komt, of hjj wil of niet, tot het resultaat, dat een genegenheid des harte u heeft bewogen tot de avond-wandelingen in de omgeving van het slot en dat alleen zulk eene uwo houding bij het onderzoek kan verklaren. Maar Prijs per jaar ƒ3.Eranco per post 3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverte-ntiën van één tot vijf regels ƒ0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. landgoed Drijen bij Oosterbeek voor baron X. had aangekocht, en dat hij nu de Wa- geningers wilde begunstigen. Rijtuigen, karren, kachels, meubelen enz. werden bij groote hoeveelheden besteld, en aan boterhammen en koffie werd lekker gesmuld. Deze vlieger zweefde echter niet lang, want al spoedig werd bekend, dat deze persoon al meer dergelijke streken heeft uitgehaald, nu eens als paardenkooper, dan weder als aan nemer van een groote houthaven in Duitsch- land enz. Ook als prediker had hij zich vroe ger wel eens bij de menschen aangemeld. Axel Paulsen heeft eene nieuwe soort van schaatsen bedacht, waarvan hij zich veel voorstelt. Een goed geslepen, dikke glazen schijf is in het schaatsijzer gevat, welks on derste gedeelte dus eene glazen oppervlakte uitmaakt, waarop hij vooral bij sterke koude gemakkelijker meent vooruit te komen dan op staal, dat zich in het ijs als het ware vastzuigt. Hij is bezig met het aanleggen van eene baan, waarop hij met zijn broeder Edwin des avonds bij electrisch licht voorstellingen zal geven, welker opbrengst tot een liefdadig doel zal gebezigd worden. Bij een slijter te Helder werden dezer dagen uit de uitstalling voor het winkelruit twee flesschen met sterken drank ontvreemd. Do dief zal zich echter het hiervan voorgestelde gij bedriegt u, wanneer deze veronderstelling de waro is, in de gevolgen. Juist uwe stilzwijgen omtront do bijzaken, uwo weigering, om de toedracht der zaak op te helderen, brengt de verdenking op de porsoon, om wier wille gij een lage misdaad ongestraft wilt laten". BarniDg had, terwijl de beambte zijne verontschul diging maakte, gelegenheid gehad, zich van zijne verwarring te herstellen hij moest bekennen, dat hij eigenlijk op een dergelijk verwijt voorbereid bad kunnen zijn. „Mijnheer4, antwoordde hij, „wanneer gij mijn gedrag tracht te verklaren door eene neiging, dia ik voor de barones von Lieben heb gekoesterd, voor zij de verloofde van een ander werd, dan moest deze veronderstelling u van eiken twijfel genezen, dat ik mijn gedrag rijpelijk heb overwogen, on volgens mjjno overtuiging het ware is. Gij moest uit mijne houding bemerken, dat ik het vermoeden, hotwolk gij jegens bedoelde dame koestert, niet kan wegnemon, maar omdat ik dat vermoeden volgens mijne innigste over tuiging verwerp, ook niets wil aangeven, wat tot versterking er van zou kunnen dienen." „Ah," zeido Mensing lachende, „daarmede geeft gij gewonnen, dat gij verzwarondo omstandigheden ver zwijgt dezen indruk hebben ook do rechter en do officier van justitiehij kan de barones veel nadeeli- ger worden dan wanneer gij als aanklager optradet Wie weet of bet gerecht uwe bezwarende verklaringen wel zoo ingrijpend acht, als nu de grootmoedige verschooning, welke gij uitoefent; de aangiften van een benadeelde, vin een tegenstander, worden steeds iu twijfel getrokken.^ „Ik speel niet met mijn geweten, mijnheer de commissaris", antwoordde Willi- „Ik protesteer tegen do opvatting, als zou ik een schuldige ontzien, omdat ik haar bemind heb. Ik wil noch aanklager, noch verdediger ziju; ik wil, dat geen derdo zich om do zaak mijner verwonding bekommert; ik wil ver blijven van bet onderzoek, dat ik niet heb aangevraagd, en ik zeg bet nogmaals: noch beloften, noch dwangmiddelen van het gerocht zullen mij van besluit doen ver anderen". De commissaris moest zich er wol in schikken. Zijne opmerking, dat Willi's zwijgen voor Ell t govaarljjker zou kunnen worden, dan zelfs eon aanklacht, was op Barning niot zonder indruk gebleven. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1