Algesie e A D V ERTESTIE ZONDAG AH 6 DECEMBER. K I E I w s- LANDBOUWBLAD. XVIII. Ao 1885. J. WINKEL, De Schoone Weduwe. TE SC HAGEN. G cm een t e Scha gen. Bekendmakingen. Alleen een kinderfeest? 29stc Jaargang. M 1939. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertenhën in liet cerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. UITGEVER: Laan, Wijk D, No. 5. 1'rijs per jaar f 3Franco per post 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.03. Advertentiën vau één tot vijf regels f 0 75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van Schagen» gelet op art. 2G5 der Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 25en November j. 1. goedgekeurde Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente en dat voor de belasting op de honden, dienst 1885, gedurende vijf maanden ter Secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen, binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. Schagen. den len December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE TATER, Wetlir. de Secretaris, DENIJS. o§o Roman van E. II. v. DedenrotJi. Zoo wordt er dus van meer dan eene zijde veel aangewend, om den kinderen op dien aloudeu feestavond genot te bereiden, en wan neer dan voor die der behoeftigen vooral 't nuttige aan 't aangename wordt verbonden, dan voorzeker zal die avond een prettige her innering achterlaten. 62.) Twee en Twintigste Hoofdstuk. Willi Baming bevond zich in eene onbeschrijflijke ontroering, toen do commissaris, Mensing, hem had verlaten. Het geheim van zijn hart, dat hij zich zolvon 'er nauwernood durfde bekennen, zijno liefde voor Elk, was het onderwerp geworden der combinatiën oo gesprekken van vreemde personon, eu zou misschien Ouk zeer spoedig bij eene openbaro terechtzitting opgenoemd worden! IIoo verbitterd hij ook op Ella vvaa, do gedachte, dat haar misschien do schande O'ioor inhechtenisneming boven hot hoofd hing, was hem onverdragelijk. Achtte liij haar er niet toe in staat, in hem den man te halen, die aanspraak had op een derde gedeelte van haar vermogen do verdenking kon haar treffen, daar zij eorst korten 'ijd de geheime bepalingen van het testament voor het geval, dat er geen erfgenaam van Otto Barning Word gevonden, had vernomen zoo vertrouwde hij het haar toch wel toe, dat zjj er eene beleediging vau baar persoon in had gezien, dat liij heimelijk in hare nabijheid ronddoolde. Het was niet onmogelijk, dat Ilm en Sternhcim een in drift door haar gesproken vvoord verkeerd uitgelegd en zich verbeeld liaddon, dat zij het niet zou botrouren, wanneer zij hoorde, dat hij iu het duel was gesneuveld of dat eeu ongeluk hem het leven had benomen- Bad men Willi gevraagd, of hij, wanneer hij heden Ua voor de eorste maal zou zien, gelijk toenmaals, hij haar in Liebensteiu had opgezocht, hare ter0pel zou overschrijden hij zou, zelfs wanneer J"®" hem het vooruitzicht had gegeven, hare liefde j® verworven, er de voorkeur aan hebben gegevou, ar "iet te leercu kennen, maar eveu zoo helder hij er zich vau bewust, dat hij de licfdo voor 1 ujmejor uit ziju borst zou kuuuou rukken, t Spreekt evenwel van zelve, dat bij eene uitdeeling aan een groot aantal kinderen, de voorwerpen zelve, en 't aantal daarvan niet zoo verbazend groot kan zijn, en dat is ook geen noodzakelijkheid, want het is louter eene gave, berekend om 't groote verschil eeniger- mate te verminderen, en die kinderen, zoo mogelijk, tevredenheid met hun lot en erken telijkheid jegens meer bevoorrechten in te boezemen. Maar nog is alles niet afgedaan. Zeer eigenaardig valt de jaardag van den menschen- vriend in den wintertijd. Hoe ook de jengd, die maar bij den dag leeft en geene zorgen kent, naar de eerste sneeuw en vooral naar 't ijs moge verlangen en juichen van pret, wanneer die eerste vlokken neervallen of men 's morgens de bloemen op de ruiten of de ijskorst op de wateren ontdekt, niet zoo denken de ouders hierover, wanneer zij tot den behoeftigen stand behooren. Is er eon jaargetijde, dat met meer angst en schrik wordt tegemoet gezien door hen, die voor een huishouden te zorgen hebben, dan de barre winter? Wanneer de dagen zooveel korter worden en de werkuren in aan tal verminderen, dan brengt do werkman aan het einde der week zooveel minder ver diend werkloon mede. Is dat geen schrikbeeld? Do winter is een jaargetijde, dat eigenaardige uitgaven vordert, 't Zijn geen artikelen van weelde, maar zeer alledaagsche behoeften, in eene dubbele beteekenis. Men noemt ze alledangsch, omdat ze niet vreemd, niet onna tuurlijk zijn en uit den aard der zaak voort vloeien, maar ik noem ze andermaal en met allen nadruk alledaagsch, omdat ze eiken dag alhoewel de eene schaduw na de ander op haar beeld gevallen was. Maar wat haar ook ton laste werd gelegd, wat bij haar ook kou verwijten, in zijno borst klonk hot noghot is allos bodrog; wie weet, welk een vernederende dwang haar in Sternheim's armen heeft gevoerd, hoe ongelukkig zij zich gevoelt In de onrust zijns harte ijlde Willi weder naar Fre'.ich en do brief, dien deze intusscben van Ella bad ontvangen, bewees lioe onuitsprekelijk ellendig zij zich gevoelde. Hoe moest het er wel in haar gemood uit zien, als zij zulk een brief schreefZij bad om vergiffenis, zij had hare vorbindtenis met Sternhoiiu verbroken en wilde iu do eenzaamhoid vluchten, om to gonezen vau de wonden, die aan baar hart waren toegebracht. „Zij is wog!"zeide Frolich, „zij gelooft nu, dat ik altijd haar vriend bon geweest, maar zij versmaadt het mijn raad en troost aan te nemen. „Zij is niet weg," riep Willi uit en met eene ontroering, die moeielijk te beschrijven is, schilderde hij, welk gevaar haar bedreigde. Frelich werd zeer ernstig. Hij wist als jurist, dat alleen zeer bezwarende omstandigheden een criminaal-beambte er toe kunnen rechtigon, te denken aan de inhechtenisneming van eeu dame uit de maatschappelijke kringe i als de la-ones. Hij was dadelijk besloten, zich naar Ella to begeven, om haar voor alle gevallen ter zijde te staan, ai bad zij hem daartoe dan ook niet uitgeuoodigd, en in go val van nood borg voor haar to blijven. Heleno verzetto er zich niet tegen, bom to vergezellen, daar de aan zijno oogen hevig lijdondo grjsaard liet geloido niet kon ontberen; Willi sueldo op Freliob's raad naar den lands- advokaat, om daar voor zijn uiclit een goed woord te doen. Drie on Twintigste Hoofdstuk. De lezer zal reeds begrepon hebben, dat de onbe vangenheid, waarmede Elia baren advokaat toestond llin's brief to openen, „daar zij met dezen geeu geheimen had," ductor König eveuzoo geruststelde, terug komen en niet gemist kunnen worden. ik bedoel vuur en licht. De eerste behoefte vertoont zich, zoodra de zon zich al of niet vertoont, maar het toch dag is geworden. Wanneer de wintervorst zijne prachtbloemeu op de ruiten heeft getooverd, als bewijs zijner tegenwoordigheid, dan vraagt arm en rijk, klein en groot om warmte. Al is 't vertrekje niet een groote zaal, 't komt er niet op aan, 't, is koud. Wanneer vader en moeder zich al zooveel mogelijk tegen dat gevoel van koude verzetten en meer gehard zijn, ziet dan toch eens, hoe die arme kinderen zitten te verkleumen; hoor, hoo die kleintjes zitten te schreien van koude! Dan keert de alledaagsche behoefto dringend weer zoodra de nieuwe dag begint. Gelukkig zij, die zich naar beneden bege ven, en, in hun huiskamer gekomen, dat aangename geluid vernemen, dat de snorrende kachel maakt. Het theewater maakt dc muziek, ten toeken, dat alles in orde is, en vroolijk praat men over de koude, en men lacht over die bevrorene ruiten, en de kinderen verheu gen zich reeds bij voorbaat over alles, wat ze dien dag in de sneeuw of op 't ijs zullen genieten. Wat zit men daar gezellig aan het ontbijt; ja, meer dan eens is de juiste opmer king gemaakt, dat de gezelligheid 's winters grooter is dan 's zomers. 't Is niet alleen de warmte, die haar stem doet hooren, maar ook het licht. Wanneer 't November wordt en de donkere dagen ko- men, hoe vroeg moet dan 't kunstlicht reeds zijne diensten bewijzen In vergelijking van vroeger is 't goedkooper, en bewijst petroleum goede diensten, maar toch is er nog vecij als de inhoud van Ilrn's brief hom in het eerst deed ontstelleu. Doctor König v.as van do gebeurtenissen op Liobenstem door de geruchten, welko or van Ella in omloop waren, otidoriicht de barones had hem alleen bare finantieelc aangelegenheden opgedragen en zich nooit over haro bijzondere voriioiidingon uitgelaten. Ella's medcdeoling, dat zij liaie verloving mot Sternhcim had verbroken on oen reis naar hot Zuiden wilde maken, had op bem slechts een bcvro- digeuden indruk kunnen maken, en iu dc vaste over tuiging, dat hier alleen sprake was van eon misdadige geldafpersing, had hij Ella verklaard, dat hij den briefschrijver een bohooriijk antwoord zou geven. Iu douzolfden tijd, waarop Mensing een bezoek bracht aan Willi, begaf Ella's advokaat zich naar het hotol „den Kroonprins", waar lim logeerde; daar be merkte hij in de vestibule van het hotol den defec tief, die heiast was geworden mot Iltn na te gaan, eu ook deze herkende don advokaat. Op König's vraag, was er eigenlijk geeise beves tiging noodig, om hem er van to overtuigen dat Ilm bewaakt werd, en met het oog op deze ontdekking, hield Koning bet voor geradon, den be ambte met llin's brief aan de barones in kennis te stellen. De beambte lachte „Wij weten alles," zeide zij, „bet is voldoende, wanneer gij mij bet antwoord der barones mededeeltdaar gij geon geheim maakt van uw plan, noem ik aan, dat do barones do betaling weigert." „Do barones heeft het beneden zich geacht, den brief to lozen; zonder or kennis van te nomen, heeft zij mij de beantwoording opgedragen," antwoordde König, „ik wildo, voor ik de hulp dor politie inriep, booren, hoo ver do vermetelheid van don knaap gaat." De beambto scheen dit plan to billijken. Terwijl de advokaat zich naar Ilm's kamer liet brengen, volgde hij onbemerkt en trad, als König zich tot Ilm had bogoven, in het aangrenzends vertrek. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1