«ene buitengewoon bedoeling van levensmiddelen san de minvermogenden te kunnen doen, Schagen. 22 December 1885. l)e Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. De Burgemeester der gemeente Schagen; Brengt ter kennis van belanghebbenden, het navolgende De Commisssaris des Konings in Noord- Holland; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, vóór 9 i December 1885, No 80; Gelet op art 11 der wat tot regeling der jacht en visscherij van 13 Juny 1857, (Staats blad No 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op klein wild voor Noord Holland is bepaald op Donderdag, 31 December 1885 met zonsondergang; en dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art27 der aangehaalde wet, het ver- koopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1886 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en voort sin iedere gemeente van boord Holland worden aangeplakt. Haarkam, den 12den December 1885- De Commissaris ;es Konings voornoemd, Get: Schorer. Schagen, den 22sten December 1885. De Burgemeester voornoemd, G. LANGEN BERG. de éyei&mm x Wordt vervtlgd. ginne uiterst goed Bi tin en landsch N ieuws. J A C II T. 0§0- Er zijn zoo van die dingen in de wereld, die niet alleen voor meer dan eene opvatting vatbaar zijn, maar daarenboven door sommige menschen voor zeer gemakkelijk en door anderen daarentgen voor uiterst moeielijk ge houden worden. Onder deze genoemde zaken zou ik, mijns bedunkens, rangschikken het uitspreken van een oordeel. Nu weet ik zeer goed, dat niet alle men schen even knap zijn, dat is eene uitgemaakte zaak maar vooral komt dit, dunkt mij, uit bij 't uitspreken van een oordeel. Men ont moet menschen, rvien 't bijna geen oogenblik tijd kost, om u te zeggen, hoe zij over 't een en ander denken, terwijl anderen, die zeker zeer traag van begrip zijn, daarvoor niet alleen uren, maar, hoe zonderling 't moge klinken, daarvoor zelfs weken noodig hebben. Men versta mij goed. Wanneer iemand in korten tijd een wiskundig vraagstuk begrijpt en zonder moeite oplost, wanneer hij de eene of andere plaats van een schrijver, die duister is, in korter tijd dan een ander heeft gevat en u daarvan tot uwe verbazing eene goede en duidelijke verklaring geeft, dan kan men met alle recht van zulk iemand de getuigenis afleggen, dat hij begaafd is met een vlug en kunnen schenken, wanneer hij liet geeischt hal; zjj waren liever van schaamte in de aarde gezonken zij ztiu hem immers hebben moeten bekennen, dat zij hem reeds bemind had, toen zij zich vernederde door Sternheim's verloofde te worden, en zij toon het schande'ijkste verraad hal gepleegdjegens haar eigen hartHij bevrijdde or haar van, te moeien bekennen, dat bol uit schaamte voor hqrn was geweest, dat zij geeischt bod, dat hij haar zou aanklagen, dat hare eer haar niets waard was, zoo lang er in zijn oog een smet op bleef kleven. „Gelijk eene verblinde- heb ik gehandeld,* zeide zij zacht, terwijl een stroom van tranen aan hare oogen ontsnapte, „toen ik mij afwonddc van den ouden vriend mijns vaders. Ik zai nimmer weder tegen zijn raad bandelen. Wanneer gij van mjj gelooft, dat ik vrij van schuld ben, en u ook het geringste kwaad niet heb toe. gewenseht, dan schik ik mij ik bob geen recht, zelfs het medelijden af te wijzen Maar kniel niet voor eene onteerde. Beschaam mij niet dieper, dan ik hot kan dragen Gij kunt geen vrouw lief hebben, die door eigen schuld zoo diep gezonken is, dat de politio misschien morgen komt on haar, trots uwen bijstand, naar de gevangenis voert Willi stond op. Hij vooldo, dat Ella bohoeftc had aan rusten troost, on eerst con helder denkbeeld omtrent baar toestand zou kunnen verkrijgen, wanneer haar hart mot hare oigono gedachten te rade zou zijn gegaan. Hij nam bedaard afscheid, zondor vorder eon woord met haar to wisselen. Künig vergezelde hem. Frolich drukte Ella do handen. „Ik dank God, dat ik dit uur heb beloofd zeide bij diep bewogen. „Hoe zwaar ook uw hart heoft geleden on gebloed, bet zal genezen.* Ella wierp zich aau Helone's borst en weeudo luide. juist oordeel. Dat is een benijdenswaardige gave, die, gepaard aan grondige studie, tot uitstekende resultaten moet en zal leiden Maar dit oordeel bedoel ik niet. Integendeel bedoel ik liet oordcel, de ineeiiing, de opinie, die men over zaken en onistundighe ien, maar meer nog, die men over menschen uitspreekt. Een paar voorbeelden, zoo maar uit liet leven gegrepen. De heer A. is in uwe gemeente komen wonen en heeft de gewone bezoeken ontvangen. De bezoekers ontmoeten elkander en zeer natuurlijk wordt nu in omvraag gebracht, hoe de opinie over den nieuwen bewoner is. Bij 't, bezoek is er eerst acht gegeven op de inrichting van de woning en zeer zeker zullen de vrouwen daarbij een veel opmerk zamer blik geslagen hebben dan de mannen. Bizonder wordt er op gelet, of er mooie meubelen waren, welke gordijnen er hingen, hoe de tapijten waren, of de vrouw des huizes nog al smaak had en wat hiertoe nog meer kan behooren. Daarop volgt de schatting, de taxatie van den bewoner. Al waren de bezoekers schatters van beroep, die uitgezonden werden door den ontvanger der belastingen om op te geven, voor hoeveel hij moet aangeslagen worden, dan konden ze geen uitvoeriger, meer beslist oordeel daaromtrent uitbrengen. Naar die meubelen en gordijnen enz. taxeert tnen hem. Volgens den een is hij iemand, die er warmpjes inzit; volgens een tweeden is hij zeer rijkeen derde meent evenwel, dat er geen smaak in was en hij dus iemand van minder fatsoenlij ke afkomst is, die zeker door erfenis of loterij op eens rijk is gewordennog een ander kan bijna met zekerheid bepalen, hoe groot zijn inko men is en't zou hem niet verwonderen, als die heer ook paard en rijtuig ging houden, hoewel de heer in kwestie bij dat eerste bezoek nan niemand hoegenaamd eemgedeminsteopeuingzijnerzaken of geldelijke omstandigheden heeft gedaan. Zoo gaat het voort. In alle gevallen beoor deelt men nu nog een en ander voorwerp, welks waarde men eeniger mate kan schatten, maar hierbij blijft het niet, want nu krijgen de personen zeiven eene beurt. En nu komt juist de bizondere knapheid voor den dag. Er zal menigeen zijn, welke dien haer en zijne vrouw vroeger nooit gekend en nu voor de allereerste maal ontmoet hebben en toch aarzelen ze niet, om hunne opinie nu reeds mede te deelen. De een vindt dat mijnheer een knappe vent is, die vrij wat weet, maar mevrouw was stijf en onbeduidend. Waarom Omdat mijnheer uitmuntend en zeer gemak kelijk praat, al heeft hetgeen hij zegt, juist niet veel om 't lijf, terwijl mevrouw iemand is, die zich niet zoo spoedig uitlaat en daarbij stil en nadenkend van aard is. Bezat zij nu dien aangenamen conversatietoon, dien men zonder geleerheid te bezitten, toch hebben kan, waardoor men een gesprek aan den gang houdt; en was ze daarbij van een levendiger aard, clan zou ze vrij wat meer in den smaak ge vallen zijn. Nu wordt ze miskend, hoewel ze 't niet verdient, en mijnheer wordt met zijne werkelijk onbeduidende kennis verheerlijkt, hoewel ook hij 't niet verdient. Is nu mcnschenkennis eene zoo gemakkelijke wetenschap, dat die bezoekers na de eerste kennismaking hem en haar reeds kunnen be- oordeelen? Is het tegendeel niet juist waar? Is er eene moeielijker wetenschap dan mcn schenkennis. Hoe zal men na korten tijd weten, of het achterlijke voorkomen, of de uitingen van het gemoed met het hart in werkelijke overeenstemming zijn Iloe vele jaren heeft men niet dikwijls noodig, al vorens men met al de voor heerschende, dui- duidelijk zich vertoonende hartstochten en neigingen bekend is En nu komt dat heir- leger van onbekende, zich schuilhoudende hartstochten, die zich weten in te houden en te bedwingen in tegenwoordigheid van vreemden. Toch vermeet zich menigeen, om dadelijk en naar den eersten indruk, dien een vreemde op hom maakt, zijn oordeel uit te spreken. Wat moet hiervan het noodzakelijke gevolg zijn? Dat men zeer dikwijls zich het geval ziet voordoen, dat vreemdelingen in den be ontvangen, dat en met ingenomenheid zo bewierookt worden, als waren er geen betere menschen op do wereld. Langzamerhand begint cr eenige verkoeling te komen. Die uitstekende eigenschappen verliezen ongemerkt wat van hunne waarde, de stralenkrans, die hen omscheen wordt doffer en doffer en mag er no<* iets van overblijven, toch is meer en vergankelijk, even als alle m glorie, is de bewierooking en ner 'T '^e rekening deugen ze niet meer. Ome i Vfln 't geen zeldzaam voorkomend verschil 1 —wiAiviiA.4. 1 zij, die in 't eerst niet bevallen,' niét d^' ^ttt "iet gezocht zijn en, naar de opinie va/ en vluggen beoordeelaar, geen verdere u*1'1' making verdienen, langzamerhand die eigenschappen verliezen, lot dat ze o zoo goed worden; en de opinif6-' omgekeerd evenals 't blad van een h, 'S Grooter bewijs kan er voor de gebrekkigkÏÏ' de onvolkomenheid van de meeste oordeel niet worden bijgebracht dan juist het verschil'" sel, dat deze opinie zoo dikwijls en somti j" zoo spoedig eene totale wijziging bekomt waardoor stilzwijgend wordt erkend, dat d eerste meerling valsch en ongegrond 'was 8 Deutichem. P. van de Velde Mz Schagen, 25 December. In den nacht van 21 op 22 December zijn uit een afgesloten weide onder Schaden ten nadeele van den landman P. Claij, ont vreemd geworden vijf oonschapen. Als ver- moedelijke dader hiervan, is door den Brigadier Majoor der Rijksveldwacht en 'den Gemeente-Veldwachter aangehouden en ter beschikking van den Heer Officier van Justitie te Alkmaar overgebracht, zekere P.K., koopman wonende te Schagen. De commissaris van politie in de 2de sectie te Amsterdam brengt ter algemeene kennis, dat aa'n zijn bureau ter herkenning aanwezig zijn meer dan twee karrevraebten nieuwe winkelgoederen van den meest uiteen loopenden aard, alsmanufacturen, schoen werk (49 paren), huishoudelijke artikelen, parapluies, vrouwen- en manskleederen en sieraden, al hetwelk voor het meerendeel hoogstwaarschijnlijk van diefstal afkomstig, in het bezit is gevonden van eene vrouw dio Zaterdag op heeterdaad bij het plegen van diefstal in arrest is genomen. -Door do politie te Sloterdijk is 'era bedelaar aangehouden, die ruim f 1400 ara papiergeld en nog twee horloges bij zich droeg, en verdacht werd, dit alles niet op eerlijke wijze te hebben verkregen. Bij on derzoek bleek echter, dat hij alles //eerlijk" had bijeengebedeld. 't Vad. kan nu melden, dat het eerlijke ventje, die de //gouden cent", hem bij vergissing gegeven, terugbracht en toen //in de krant werd gezet," voldoening heeft van zijne daad. Reeds hebben een paar menschenvrienden zich bij de redactie vervoegd om nadere in lichtingen en met een aanbod van geldelijken steun, als er van dien jongen iets beters te maken is dan met //negotie," een vak, dat maar al te vaak de goede kiemen dreigt te verstikken. Een vreemd, maar daarom niet minder schoon luchtverschijnsel is Maandagavond te Kralingen waargenomen. In het zenith werd plotseling een groene vuurbol zichtbaar, die zich naar het zuid-westen bewoog, om daar te verdwijnen, een roode bol volgde op een schijnbaren afstand van 3 d. M. Niettegen staande het zeer vroeg was half vijf en men de avondster nauwelijks zien kon, werd het verschijnsel toch duidelijk waargenomen. Een 86-jarige vrouw te Amsterdam heeft den moed gehad, zich aan een oogope ratie te onderwerpen, en dr. Juda is zoo ge lukkig geweest, de naderende blindheid van de vrouw weg te nemen, die nu weer we varend is en goed zien kan Te Arnhem kreeg een bedelaar aan eene woning een weigerend antwoord. Uit boosne nam hij een steen op en verbrijzelde een c spiegelruiten. Te Loenen is men de woning va" daglooner binnengedrongen en heeft (laa. eene som van f 100, die hij met hard wer bespaard had, ontvreemd. Als een eigenaardig gebruik in V® vermeldt de Limburger Courrier het vo Wanneer een jong meisje^ heivathskm1^^.^. haar blijfr. zij des Zondags na den middag geileden, die oen goed 10 J0I1_ hebben, verzamelen zich in 't dichtst bij, liefst tegenover haar v oumg

Schager Courant | 1885 | | pagina 2