Algemeen A V E li T E N TI E - DONDERDAG 7 JANUARI. N lE E W Oproeping ..1 9 Ao 1SSG. Bekendmakingen. National© Militie. 30ste Jaargan?. n ?t Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentiön in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Gemeente Schagen. tot do inschrijving voor het jaar 1880, volgens de wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72.) Burgemeester en Wethouders van Schagen, gelet hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), herinneren bij deze de belanghebbende Ingezetenen, aan hunne verplichting tot het doen van aangifte voor de dienst bij de Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor do Militio ing schreven alle mannelijke ingezetenon, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waron ingetreden Voor ingezeten wordt gehouden Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Juli 1850, [Staatsblad No, 44]. Hij, die geeno ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield Hij, van wions ouders de langstlevende inge zetene was, al is zijn voogd geeningezoten, mits liij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling beboorende tot oenen Staat, waar de Ne lo. 2o So. Db Sclioone Weduwe. jRoman van E. II. v. Dedenroth. (70.) V ij f en Twintigste Hoofdstuk. Do lezer heeft uit gravin Marietta's houding wel roeds geraden, dat do inlichtingen over prins Emile niet al to ongunstig geluid hebben, al had men haar o-A medegedeeld, dat hij juist vijf maandon geleden tot eeno barones van Lieben in oen zeer intieme betrok king had gestaan, die zeer plotseling was afgebroken geworden, en het bericht, dat op do Villa Zampa eene barones Lieben uit Berlijn word verwacht, had Marietto mot verklaarbare neuwsgieriglieid vervuld. Ella droomdo zeker niet, dat zij op weg naar de villa door iemand werd bespiod, die haar zeer na had gestaan. Zij had na haar vertrek, het eerste dool daarvan zoo streng geheim kunnen houden, als zij wenschto, en zij had, toen zij in Bern onder de ver- achillondo aanbovelingen van pensionaten en woningeu aan het Lago Maggiore een aanbieding uit Laveno koos, voorat onderzoek gedaan, wie van do Duitsche gasten daar woonde, en moii had haar namen genoemd, dio voor haar van weinig belang waren; den naam van den prins had men niet genoemd, omdat deze hier geen woning gehuurd had en alleen de villa Cannero als gast bezocht, wanneer hij van Palenza over kwam. Wie, liet gedruisch der wereld ontvluchtende, een stille plaats zocht, waar niemand hem kent, die vindt zulk eon gemakkelijk, maar degene die door het spook vervolgd wordt, die de schande moet ontvluchten, dio meent in eiken op hem gerichten blik argwanende nieuwsgierigheid te ontdekken. Hadden de voorname bladen liet voorval in den „Kroonprins" mot do noodige bescheidenheid medegedeeld, de organen, dio tuk op schandalen wareu, had meer of' minder duide lijk cr van gesproken, dat eene damo uit do voornamo kringen in het onderzoek was betrokken geweest; in sommige bladen had men zelfs den naam der barones zeer duidelijk aangegeven en een trotscli, gevoelig karakter, gelijk Ella, gevoelde zich daar door openlijk gebrandmerkt, en verkeerde in don waan, dat ieder, ook in liet meest verwijderde land, zoodra hij haar zag, moest raden, welke smaad haar gotrolfeu had. In do hotels, die zij op hare loisaan- ft t.S T $3 Eg f*l n m A ;V\ v- T W g» j jH BB L A X B O W B L A D. UITGEVER: J. WINKEL, TE SCHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. I Prijs per jaar f 3.Franco per post 8.60 5 AfztfndorKjko T.Mirnrtisré F •1.1)5. Advertentie» van één. tot vijf regels ƒ0.75 iedere i *gel nicor 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid liet beginsel van wederkeerigheid is aan genomen Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zpn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zi|n 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats lioeft, ter inschrijving aan te geven b\i Burgemee ster en Wethouders der Gemeente, waar de in schrijving volgens Art. 16, moot geschiedon. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwdo in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, do moedor, of, zijn beiden overleden, do voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in do Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten's lands gevestigd is, in de Gemeente, waar hij woont- 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van oen Nederlander, dio ter zake van's lands dienst in oen vreemd land woont in de gemeente, waar zijn vader of voogd hot laatst in Nedorland ge woond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niot ingeschro- ven: lo. Do, in eon vreemd rijk achtergoblovon zoon van een ingezeten, dio geen Nederlander is; 2o. Do, in eon vreemd Rijk veblyf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten; Art. 18. Elk die volgons Art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven, tusschen den lsten en den 31ston JANUARI; Bij ongesteldheid, afwezigheid, of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beidon overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Burgemeester en Wethouders voornoem^ brengen tevens ter kennisse van de belang, dood, verliet zij hoogst zelden hare kamers, voor de bergroutes had zij een eigen rijtuig genomen, op do sfoombooten was zij trots het heerlijke weder, in de dameskajuit gebleven. Zij kwam voor de eerste maal in Italië, en ontstelde, toen zij bij hot verlaten van de boot, een lief, levendig plaatsje voor zich zag; zij had gedacht eeu klein huisje to vinden aan den sclioonen meeroovor van eeu klein Italiaansch stadje, alwaar hoogstens eenige kurgasten, desnoods reizigers en toeristen vertoefden. In plaats hiervan zag zij overal prachtige villa's, groote hotels, en aan hot strand eene bonte menigte hoeren en dames. De villa Zampa stemde in zooverre overeen mot do beschrijving, die zij er van gekregen had, dat zij behoorde tot do middelmatige logeerhuizen, zeer eenvoudig was ingericht, en, verscholen onder hot loot van prachtig geboomte, aan dongeno, die in afzondering wilde loven, daartoe wel de gelegenheid bood. Toch gevoelde Ella zich in hare verwachting bittor teleurgesteld, en hare misnoegdheid vermeer derde nog, toen do praatzieke huisbewaarster haar iets aangenaams meende to zeggen, door do mede- deeling, dat graaf Cannero, die waarschijnlijk tot hare bekenden behoorde, gevraagd had naar den dag van haar aankomst. Ella was nog druk bezig mot het uitpakken harer koffers, toon het gedruisch van mannenstappen en fluisterende stemmen hare opmerkzaamheid trok. Men had haar medegedeeld, dat behalve haar nog een ondo, ziekelijke dame in dit huis haar intrek had genomen; zij liet door haar kamermeisje onderzoeken, of mis schien de aan hare vertrekkon grenzendo kamers ook verhuurd waren, en kreeg ten antwoord, dat dit zooeven was gebeurdeen vreemdeling, die met dezelfde boot als zij was gekomen, was haar buurman geworden. Ella had het liefst hare woning weder dadelijk willen verlatori, doch zij had dezelve voor drie weken gehuurd en zij zou ook niet geweten hebben, waar zij dadelijk oen geschikt onderkomen had moeten zoeken. Een angstig vermoeden overviel haar, alsof de eersto onaangename indrukken slechts de voorboden van ergere ongelukken waren eene oveiklaarbare angst en onrust maakten zich van haar meester; het was haar, als had zij bij hot gefluister in het aan grenzend vertrek, Sternheims stom herkend. Duch dat was immers al tc dwaas Het uur, waarop men in do Italiaanschc pensionaten hot middagmaal gemeenschappelijk gebruikte, was hebbenden: dat, tot de inschrijving gelegenheil zal bestaan van 1 tot 31 Januari aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, dagelijks, iiitge zonderd des Zondags, van des voor middags 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 19en December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodigen bij beze belanghebbenden uit, die over den jaré 1885 van de gemeente iets te vorde ren hebben, hunne rekening vóór of op den 1 en Februari a. s., ter plaatselijke Secretarie in te leveren. Schagen, 5 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. B-inneniandsch Nieuws. Schagen, 6 Januari. Naar wij uit vertrouwbare bron verne men, heeft de Wel Eerwaarde lieer A. VV, van Kluijve, thans predikant bij deHervormde Gemeente to Medomblik, het beroep naar desja Gemeente aangenomen. Naar alle waarschijn» heid zal de heer v. Kluijve omstreeks half Mei, zijne betrekking alhier aanvaarden. Zondagavond 11. is door het omvallen van een petroleumlamp te rleer-Hugowaard verstreken, en bad zij dus voor heden geen gclcgonheid meer hare buren te loeren kennen, tenzij zij dezou niet in den tuin aantrof, en hot lokte haar wel aan, zich daarheen te begeven; de hemel was met schitterende sterren bezaaid, een geurige avondlucht drong door het geopende -venster binnenmon hoordo uit de verte de lieflijke klanken cener mandoline on do botoovering van eenen zachteu Italiaansohen nacht drong er bij Ella sterk op aan, in het genot der natuur de zorgen van don dag to vorgotcn. In den tuin was niemanddo bewoners van het huis waron vermoedelijk naar het strand gegaan; Ella vond een lief plaatsje in een van granaat- eu oranjeboomen vervaardigd prieol. Hier was hot zoo vreedzaam stil, zoo eenzaam en bekoorlijk, dat zij spoedig de onaangenaamheden van don dag vergat e t onder den indruk der botoovering van o no scbo'one, vreemde wereld zich overgaf aan do droomen dot* jeugd. Hoe bitter had het loven do hoop van haar hart vernietigddat zij de waarschuwingen van baron vader had veronachtzaamd, had zich zwaar gestraft; maar had zij zich door hot ongeluk laten leuren, had zij niot op Liebenstein don man koel van zic'i afgewezen, dien haar de oudo vriend haars vaders had gezondenhad zij hot govoal van sympathie, dat zich bij zijno ontmoeting van haar mees tor maakte, niet alleen daarom bestreden en verloochend, omdat zij zich vorzotto tegen alles, wat do vriend haars vader haar aanbeval P Zij gevoelde het, dat reeds toen do liefdo voor Willi in haar gomoed ontwaakte; hoeveel lood zou haar bespaard ziju goblovon, wanneer zij haar ware gevoel niot had miskend! Had zij good gedaan, liont nu wederom te ontvluchten, nadat hij het h iir ha l gozogd eu haar had bewezen, dat liij haar lief had 9 Eeu goruisch van naderende voetstappen stoorde haar iu hare overpeinzingen. Een man treedt uit do schaduw der granaatboschjes to voorschijn oi wendt zich naar het prieel; het D, als stolde tiaar het bloo 1 in de aderen; is het werkelijkheid, of sier! :s eeu spook harer verbeelding? liet is dozoifde mon, dio op Liobcnstoin haaf in het avonduur overviel. Wordt vervolgd,.

Schager Courant | 1886 | | pagina 1