M uïtenlandsch 'i iemvs (dem e ng d ïf ie u i es\ het kuis afgebrand, bewoond door P. Dekker. In den polder Valkoog zijn tot Hoofd ingelanden van dat waterschap benoemd, de hecren J. Bakker Jbz. en Jb. Bruin Gz., terwijl de heer \V. Govers Sr. herkozen werd als lid van het Dagelijksch bestuur. Op Oudejaarsavond, terwijl bij eene familie de dienstbode bezig was met het bak ken van oliebollen, sloeg de vlam in de olie. De meid, bevreesd voor brand, (zij was alleen in huis), nam toen de pot van den kachel, om dien op den grond te zetten. De pot sprong uiteen, met het gevolg, dat de dienst bode vreeslijke brandwonden bekwam. Haar toestand is niet hopeloos. De brand werd door een paar voorbijgangers spoedig gebluscht. Er zijn te Amsterdam valsche guldens ontdekt. De makers waren twee schildersknechts die geruiroen tijd zonder werk geloopen hadden en door een echten gulden in gips af te druk ken, den vorm voor het gietsel in tin kregen. Bij een poging om deze valsche geldsSikken in een kroeg uit te geven werd door de politie de hand op hen gelegd. Bij een onder zoek in hunne woning zijn verschillende werk tuigen, voorde vervaardiging noodig, gevonden. Ook hebben zij volledig bekend. Een hunner had reeds een vonnis ondergaan. Te Hasselt, vond een schipper, op Nieuw jaarsmorgen, toen hij zijn schip wilde uitpompen, tusschen den wal en het schip een mensch met het hoofd naar beneden in het water staan. Nadat met behulp van eern'ge personen het lijk op den wal was gehaald, bleek het de vrouw van zekeren li., sjouwerman, te zijn. Misbruik van sterken drank zal wel de oor zaak van den dood wezen kort na midder nacht was zij verregaand dronken gezien en bij het doorzoeken harer kleederen vond men nog eene halve flesch jenever in hare zakken. Eene bijdrage tot de eigenaardige gesteldheid van onze boter -industrie deelt het Mdbl. tegen vervalschng van levensmiddelen mede. In een correspondentie, door een lid van de Friesche Maatsch. voor Landbouw uit Londen ontvangen, komt het volgende voor- z/Zend nooit boter over Amsterdam of Vlis- singen, want dan wordt het hier voor kunstboter aangemerkt; zendt over Harlingen, al is dat duurder, w a n t dan is het natuurboter! Men schrijft uit Maarsen, 31 Dec. Heden werd alhier het lijk van den tuinmans knecht v. d. W. uit de Vecht opgehaald; dewijl men zijne klompen en zijn jas op den wal had gevonden, lag het vermoeden voor de hand, dat, hij verdronken zou zijn. V. d. W was juist als tuinbaas op een buitenplaats te Zeist geëngageerd en zou nu gaan trouwen. Om verschillende redenen nochtans oordeelde hij het beter, zegt. men, dat huwelijk r.og eenigen tijd uit te stellen en eerst voor een poosje alleen in zijne betrekking te gaan. Zijn meisje nam met deze schikking geen genoegen en schreef hem af, hetgeen hij zich erg schijnt te hebben aangetrokken. -v- Een schoorsteenveger is te Leeuwarden aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij nl. des morgens vroeg in een huis kwam om een schoorsteen te vegen, werd door den zoon des huizes, die hem voor een dief aanzag, op •hem geschoten. Gelukkig miste de kogel. Te Deutichem leeft een echtpaar, waar van het tienjarig dochtertje is ingeschreven in eene levensverzekering en in een begrafenis fonds. Het arme kind werd echter door de ouders, uit lage geldzucht, op de erbarme lijkste wijze mishandeld en zou zeker weldra bezweken zijn, aan gebrek en vervuiling, had niet een bloedver want bijtijds van zich doen hooren. Hij voed Vrijdag het meisje in een hok opgesloten, zone eemg voedsel, en in een deerniswaardige;; toestand, liet is door hem naar huis medegenomen en zal bij eene zorg vuldige verzorging nog wel behouden kunnen blijven. De justitie heeft de zaak in handen. Als eene groote zeldzaamheid, meldt men uit Ede, dat bij den landbouwer C. Moll aldaar, een schaap voor de derde maal in het vorige jaar lammeren heeft ter wereld gebracht, en wel één op 3 Januari, één op 5 Juli, en twee op 22 December. De Grieksche regeering heeft aan de groote mogendheden eene nota gezonden, waarin zij nadrukkelijk verklaart, met innig leedwezen te moeten ontwaren, dat door de vereeniging van Bulgarije met Oost—Rumelië vele duizenden onderdanen van Gnekschen landaard voor haar verloren gaan. Zij vraagt, als vergceling, herstel der grens zooals die door hot Berlijnsch congres was bepaald, en voegt er bij dat zij de krijgstoerustingen te land en ter zee voortzet, om voor de Griek sche rechten op te komen. Wanneer de Weener correspondent der „Köln. Zeit." goed is ingelicht, heeft vorst Nicolaas van Montenegro, zijn schoonzoon Peter Karageorgevvitsch, den zoon van koning Milan's mededinger naar den Servischen kroon, ten strengste verboden om de beweging tegen koning Milan aan te moedigen of te steunen. Tusschen den koning van Servië en den vorst van Montenegro is volgens dezen berichtgever een verbond gesloien, om den invloed der Serviërs op liet Balkan-Schiereiland staande te houden en de overmacht der Bulgaren fegen te gaan. Fn Schotland is een oude vrouw overleden die algemeen geacht werd in hoogst armoedige omstandigheden te hebben verkeerd, Na haar begrafenis vond men ecliter voor 2j4o p. s. aan geldswaarde bij haar, 4°o p- s. in bet bed eu een aantal bankbiljetten onder bet vloerkleed genaaid. In het huis dezer zonderlinge dame werd sedert jaren niemand toegelateu dan een schoonmaakster die wekelijks v ij f t 1 e n centen voor haar arbeid ontving. Onlangs werd een bedelares, die als stand plaats een der ingangen van de Nutre Dame te Parijs bad gekozen, door een agent van politie van daar verwijderd op gronti dat zij zich aan bedrog bad schuldig gemaakt. Om die reden was ook tegen haar geverbaliseerd en verscheen zij voor den betrokken commissaris van politie- «Om liet medelijden van het publiek op te wekken hebt gij voorgegeven ioo jaar oud te zijn en daarmee hebt gij de voorbijgangers be drogen," zoo sprak de commissaris, de heer Breton- «Hoe oud zijt gij eigenlijk?" »lk ben 65 jaar, mijnheer de commissaris," zoo luidde het antwoord. Zoo iets is me in mijn langen diensttijd nog nooit voorgekomen, dat een vrouw zich als zoo veel Ouder opgeeft dan zij werkelijk is. Om het singuliere van 't geval wil ik het voor heden laten bij de vermaning in't vervolg de waarheid te spreken." Betuigende dat zij dien raad getrouw in acht zou nemen, verliet deze zeldzame vertegen woor- digster van 't vrouwelijk geslacht het bureel van politie. Voor de correctioneele rechtbank te Parijs stond Zaterdag een 4ojarige vagebond te recht die reeds 3a vonnissen achter den rug had.Duclies- ne, zoo heette de ongelukkige, was uit een fatsoenlijke familie gesproten en had voor apo theker gestudeerd; doch een lai en liederlijk leven had hem zoo diep doen dalen, dat hij voor bijna alle rechtbanken terecht had gestaan wegens oplichterij en landlooperij. Den kaatsten tijd had hij iu Zwitserland doorgebracht maar de nieuwe wet op recidivisten, die op dezen deportatie loepast, had hem zoo verlokt, dat hij naar Frankrijk terugkeerde en zich als vagabond liet in hechtenis nemen. Dringend veiz clu hij dan ook zijn teclners hem naar gene zijde der zeeën te willen zenden. »lk smeek u vurig,# zeide hij, «de wet der recidivisten op mij toe te passen. Ik heb genoeg van de gevangenis. Hier in Frankrijk met 3o verourdeelmgen op mijn rug, kan ik geen werk meer vinden. Daarginds zal ik liet leven weer eens beginnen. Ik verzoek u slechts mij tot een korte gevangenschap te veroordeelen opdat ik deel uitmaken kan van de eerstkomende verzending recividisten. Zonder twijfel zal liet m.j mogelijk zijn als hulp-apo theker eenigen dienst te doen. De rechtbank voldeed aan het verzoek van Duchesne en ver oordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf, waarna hij de zeereis zal ondernemen. «Als oorzaken van de veelvuldige blindheid der paarden" worden de 4 volgende redenen aangevoerd to. de te liooge ruiven van voeder; 20. de scherpe bijtende lucht in de stallen door ophooging van ammoniacgas ten gevolge van de slechte bouworde der stallen, vooral van den staivloer; 3o. de oogkleppen aan de hoofdstellen der paarden, die eigenlijk eene uoodelooze dier- kwelferij zijn; en eindelijk ten 4° de zweep waarvan het losse einde dikwijls buiten schuld der koetsiers iu de oogen der paarden slaat en waardoor zij noodzakelijk hun gezicht verliezen. Volgens de nieuwe civiele lijst krijgt de koningin-regentes van Spanj7 tuiliioen, de prinses der Asltirien 5oo,0oo, koningin Isabeila 730,000, koning Francois d'AssiM 3oo,ooo lis. jaarlijks, de hertogin van van Montpensier 260,000 frs. evenals de infante IsabtlJade infantes Pax en Eululie elk 45o,ooo frs. In het plaatsje Breuckhausen (Hannover) heelt eenige Jagen gelen een formeel oproer plaats gehad. De noodklok werd geluid. Politie en soldaten waren gerec|uiieeid. Het standje begon met polderjongens, omdat zij volgens hnn inzicht te weinig betaald kregen. Het «Dagblad" schrijft «Benige wem-chen aan onze collega's bij den overgang lot den nieuwe jaai kring Ken bui van onpartijdigheid aan de »N, Hou. Ct." Een nieuwen Noordpool-exped itie aan het Handelsblad." Een seien.ide van sociaaldemocraten aan «De Amsterdammer." Een nieuw Rijksmuseum ter bedilling votfr den «Spectator." Een waar beticht in de Haagsche Kroniek van de »N. Gron. Gt. 365 Nederlandsche domheden, om te worden bespot door de «Arnh. Gt." Eenige Bulgaarsche gruwelen, conferenties en parlementaire crisissen voor «Reuter" en zijr.e concurrenten. Afwisselend mooi en leelijk weer, ten behoeve der oogst-vciorspellende dagblad correspondenten, die bij 't stuk worden bepaald. Peper en zout voot de hoofdartikelen van 't Nieuws van den Dag." Vermakelijke Raads zittingen voorden ÏJtrecht- schen coriesponeent der »N. Rott. Gt. Een brein met gezond verstand voor de vijt hooiden van «de Nieuwe- Gids. Een mildelijk springende bron van excentrieke taalgeneuchteu, waaruit vooi de „Standaard" kun geput worden. Tonige binnenhuizen, wazige landerijen, smel tende koeien, dommelende eenden, stemmige boeren, malscli getoetste arbeiders, kranig geborstelde zeeën, typ ij gedane schapen - aan kunstcritici. Een mininutn van drukfouten aan al onze col lega's. Verslag der vergadering van den Baad der gemeente Zij pc, gehouden op Dinsdag4 Januari 18S6. Afwezig was alleen het raadslid, de heer Kaan. Bij de opening der vergadering heette de voorzitter de leden welkom in deze eerste zitting van den nieuwen jaarkring, en drukte den wensch uit dat allen wederom de belangen der gemeente naar hunne beste krachten zouden mogen behartigen. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en- nadat op eene kleine aanmerking dienaangaande van den heer Nobel voldoende inlichting was verstrekt goed gekeurd. Op voorstel van B. en W. werd nu beslo ten de benoeming van een Armvoogd tot een volgende vergadering aan te houden. Omtrent een ingekomen brief van de ge meente Petten, waarbij aan de ge meen f et Zij pe opzegging werd gedaan van het Contract, be treffende het te Petten te geven onderwijs aan eenige kinderen uit de gemeente Zijpe, werd besloten dezen in eene geheime vergadering te behandelen. Insgelijks werd aangenomen te doen met een ingekomen adres op den Hootdelijken Omslag. Ingevolge een adres van mejuffrouw A. Kuiken, onderwijzeres aan de Openbare La gere School te Burgerbrug, verzoekende eervol ontslag tegen 1 Maart e. k., wordt dit met algemeene stemmen toegestaan. Met het oog op de hierdoor ontstane vacature, wordt door B. en YV. voorgesteld, het aan deze betrekking verbondene jaargeld, thans te ver lagen tot op f550; nu bedraagt bet f 700. Voorzitter voert aan, dat op vele plaatsen in ons land, waar voor het onderwijzers personeel vacaturen ontstaan, de betrokken jaargelden verlaagd worden, met het oog op de hooge kosten van het onderwijs. De heer Paarlberg meent, dat uithoofde het overgroote aantal onderwijzers en onderwijze ressen, dat op eene betrekking wacht, het jaargeld geschikt op f500 gulden kon worden gebracht. De heer Biersteker, waarschuwt voor over drijving, en de heer Nobel, die, evenals de heer Paarlberg, van ronde eijters houdt, stelt voor, het jaargeld der nieuw te benoemen onderwijzeres op f 600 te brengen, maar tevens wenscht do heer Nobel zich te houden aan de redactie van het voor deze vergaderiiur uitgeschreven Convocatiebiljet, dat ten opzichte van deze kwestie aankondigde; Behandeling

Schager Courant | 1886 | | pagina 2