IIinnenla-ndsch Nieuws. Huïtenlandsvh Meuws. Gemengd Nieuws. De dagbladen meiden 't ons hoe de grijze vorst, dien dag hoeft gevierd. W aarlijk, wan neer hij wordt opgeroepen ter ruste, dan zal men van hem naar waarheid kunnen getuigen, dat zijn leven niet nutteloos is geweest, dat hij 't wel heeft besteed Op den 5den Janniiari 1875 werd er eene andere proclamatie in een geheel ander gedeel te van Europa uitgevaardigd. Ze was niet van een oud man maar vnn eenen zeventienjarigon jongeling, die toen reeds geroepen werd om de zware koningsplichten op zijne jeugdige schouders te nemen.'t Was Alfonso XII, die, bezield met vurigen geestdrift en vol moed en hoop den troon had bestegen en nu voor zijn volk de gelofte aflegde, dat hij al zijne krachten zou inspannen crra het zoo lang door burgeroorlog en allerlei rampen ge teisterde land tot een redder te zijn. - ;.- En nu Voor het jaar 1885 geëindigd was rustte hij reeds in 't grafWelk een verschil, vergeleken bij den vorigen vorst. De grijze vorst en de jongeling En wat heeft de laatste in dien korten tijd al beleefd Andermaal werd zijn land door overstroomingen «n aard bevingen en cholera op jammerlijke wijze ge teisterd en bij al die rampen toonde hij zich getrouw aan zijne roeping en aan zijnen eed. Wie weet welke schoone toekomst he.m meer dan eens had toegelachen, hoe hij, de vurige, levendige, ondernemende, door ondervinding beproefde man, plannen gemaakt, van vooruit gang gedroomd had. De Nieuwjaarsdag begroet eene diep be droefde weduwe, die voor haar oudste doch tertje de regeering zal waarnemen, totdat Wie weet wat haar en Spanje nog te wachten staat. Eene koningskroon is meestal zoo be geerlijk, en Don Carlos zal er de hand nog wel eens naar uitsteken, wanneer de gelegen heid hem gunstiger voorkomt dan nu. Op den Oen Januari 1873, stierf te Chis- lehurst in Engeland de ex-Keizer van Frank rijk, Napoleon III. Wat een verschil alweer tusschen zijn oude dagen en dien viin Wil helm. Ook hij bereikte het toppunt van roem en macht. Gesteund door den roemrijken naam dien hij droeg, werd hij Keizer, en zoo groot werd zijn invloed, dat geheel Europa steeds het oog op Frankrijk hield gevestigd, als beschikte Napoleon III, evenals zijn voorganger, over oorlog en vrede. Vreeselijke, verschrikkelijke ommekeer! Daar komt het jaar 1870. Zijne macht zou gefnuikt, en daarenboven hem alles ontnomen worden! Wat nog meer zegt, de machtige Keizer wordt een gevangene Dat groote leger moet de wapenen nederleggen, en als een ongehoord feit zal de wereldge schiedenis het vermelden, hoe duizenden en nogmaals duizenden krijgsgevangenen worden, hoe de groote hoofdstad, het uitgestrekte Parijs, wordt ingesloten, belegerd en door hongersnood geteisterd. Wie zou 't kunnen gelooven, wanneer we niet wisten, dat het werkelijk zoo is gebeurd Klinkt hot niet als een toover-vertelling, dat het zoo diep ver nederde Frankrijk nog meer moest bloeden, dat de overwinnaar de ongehoorde som van vijf milliarden eischt; dat die som wordt bijeengebracht en betaald dat de ëtt-kêizer zijn land verlaat en als balling andermaal eene schuilplaats in Engeland vindt, waar hij op den gemelden datum stierf, eene weduwe nalatende, wier hoofd nog meer rampen moesten treffen; die haar eenig kind, de eenige,over blijvende getuige van baar aanzienlijk huwelijk, op nog jeugdigen leeftijd moest verheien, daar hij sneuvelde in den vreemde, in den strijd tegen de wilden, terwijl zij op haren ouden dag geheel alleen overbleef en hare getrouwen na elkander zag wegsterven. Waar lijk daar is stoffe tot denken Op den 9en Januari 1878 stierf Victor Emanucl, de koning van Italië. Over hem in een volgend nummer. Deutichem. P. van do Velde Mz. Schagen 9 Januari 1886. Het totaal bedrag der collecte voor de nieuwjaarsgiften ten behoeve der Hervormde gemeente alhier, bedroeg het aanzienlijke cijfer van f431. Door heeren diakenen der II. G., aan wie deze som ter uitdeeling ter hard gesteld was, weideu hiervan 130 armen be- deeld, terwijl door hen een som v^n f 00. van dit bedrag-werd afgetrokken om te verdeelen onder een 20-tal behoettigen, die men in het dagelijksch leveu gewoon is //Stille armen" te noemen. De collectie voor de nieuwjaarsgiften ten behoevo der armen van de 11. C. Parochie alhier, heeft ook ruim f160 opgebracht. Werd dus het streven dezer beide Com missie!) met zoo rijken uitslag bekroond, ook de Commissie voor Werkverschaffing alhier, mocht zich er in verheugen, dat haar doel bij do burgerij groote deelneming vond. In het geheel werd er geteekend voor 490 werk dagen. Mnanfag 11 Januari e. k. hoopt de bedoelde Commissie met hare werkzaamheden te beginnen. Zoo ziet men dus uit deze mededee lingen, dat hier in onze gemeente onze behoef tige plaatsgenooten lang niet vergeten worden, en dat de burgerij hier wel degelijk de han den ineenslaat, om armoede te lenigen en hen die werken willen, in de gelegenheid te stellen, op eervolle wijze hun brood te ver dienen. Als men in aanmerking neemt dat het jaar 1885 voor den gegoeden stand, voor handelaar, timmerman, smid, verver enz., verre van een rijk jaar is geweest, dan mogen wij zeker wel aannemen, dat de goede resultaten der bedoelde commissiën ruimschoots getuigen, dat de menschlievendheid en hulpvaardigheid in deze gemeente op flinke en afdoende wijze worden beoefend. Door Heeren Regenten van het Gere formeerde Weeshuis alhier, is uit de sollici tanten voor de betrekking van Binnen- Vader en Moeder, onderstaand drietal opgemaakt: PI. Zot en Echtgenoote van Schagcn. J. Visser en Echtgenoote v/d Nieuwe Sluis, gem. Wioringerwaard. en J. Gouwe eu Echtgenoote v/d Keinsmerbrug, gemeente Zijpe. Als eene groote bijzonderheid mag wel aangemerkt worden dat bij den manufacturier C. Kooi te Kolhorn, in den besten welstand verkeerende is e n broedsel kanarie vogels, 4 in getal, e n N i u wjaars morgen den dop ontkropen. Wie beker.d is met de fokkerij van dat goedje, zal terstond de groote zeldzaamheid van dit geval opmerken. Een dame te Amsterdam kocht dezer dagen op het Koningsplein een paar hand schoenen en trok een handschoen aan. Op straat liet zij den tweeden vallen. Een man, die het zag, raapte hem op en gat hem aan de dame terug, die hem daarvoor wilde be- loonen en haar portoinonnaie voor den dag haalde met ongeveer f 12. Nauwelijks had de man die echter in de gaten, of hij rukte het voorwerp uit haar handen en ging aan den haal. Hoe men zich toch ook in //eerlijke" menschen vergissen kan Plet geld, dat het //Vad," ten behoeve van den jongen die den gouden cent terug bracht, ontving, meende het blad het best te kunnen besteden door er werk van te maken om hem in de landbouw-kolonie i/Nederlandsch Mettray" bij Zutfen geplaatst te krijgen, ten einde hem aldaar tot een maatschappelijk be roep te doen opleiden. Ook na herhaalden aandrang echter wilde de vader geen toestem ming geven aan den jongen om daarheen te gaan. -Een brievenbusbrandje is Maandagmiddag te Amersfoort ontstaan, doordien een jongen van 10 jaren een brandende lucifer in de sleuf voor drukwerken der brievenbus wierp. Het drukwerk leed hierdoor nog al schade. De bengel bleef er kalm bij kijken, 't Spreekt van zelf dat hot brandje weldra was gebluscht. Iemand van Maastricht naar Bilsen per rijtuig terugkeerende, wilde een vrouw te hulp komen, die naar het scheen van ver moeidheid niet meer vooruit kon. Hij nam eerst haar mandje aan en reikte haar vervol gens de hand oin do arme sukkel te helpen in het rijtuig te stappen. De hand voelde zich echter zwaar en grof en de medelijdende man een list vermoedende, legde do zweep op het paard en liet de vrouw staan. Tehuis gekomen vond hij in het mandje een dolk en een revolver. In een vlaag van waanzin heeft eeno vrouw te Waardenburg haar lichaam verleden week met petroleum ingewreven en daarop haar hemd het eenige kleedingstuk dat zij aan had, aangestoken. Met brandwonden overdekt werd «ij gevonden. Zij is eenige dagen later aan de gevolgen overleden. In het //Café Suisse" aan het Plein in Den Haag, Nverd gistermiddag groote opschud ding veioorzaakt. Een vrouw wilde zich dood schieten en richtte het revolver op haar hoofd Het schot viel, maar ging rakelings langs haar hoofd, dat niet getroffen werd. De jonge vrouw viel hierop in zwijm. Teleurgestelde liefde zou haar tot dezen stap hebben geleid, Jhr. van Swinderen, te Rijs heeft bij 80 van zijne huurboeren elk een arbeider gezonden, om dien aan het werk te houden gedurende den winter in het land en voor zijne (jhr. van Swinderen's) rekening, dus boven het getal arbeiders, dat de boer voor zijn eigen werk reeds in dienst had, vafi welke er geen mag worden vervangen, door zijn werk op ie dragen aan den! door den heer* v. S. gezondene, die «nkel werk heeft te doen, dat de boer door de voor zijne rekening arbeidende personen niet zou laten verrichten. Toen Vrijdagavond te Delft eene dienst, bode alleen met een paar kinderen tehui# was, werd zij verrast door het bezoek van iemand die om geld vroeg. Zij verklaarde dit niet te hebben, waarop de man op eene secre- taire wees, en zijne bedoeling verried om dia te ledigen. Zeker uitgaande van het denkbeeld dat in dit geval conservatoire maatregelen de voorkeur verdienden, gaf de dienstbode den kerel een slag met de kolenschop, waarop hij snel de plaat poetste. 1 Met de eerstvolgende Staatsloterij zullen de loten volgens een nieuw model worden uitgegeven. Elk lot is een couponblad, bevat tende twintig 20ste gedeelten. De classicale loten znllen voor iedere klasse eene verschillende kleur krijgen, ter onder scheiding van de doorgefourneerde briefjes. Te Delfshaven heeft eene dronken vrouw een zeer goede jas van haren man verkocht voor acht cent jenever. Christina Nilsson gaat eene kunstreis maken door Nederland. De ministerieele cricis is ten eindede heer De Freycine' i? a schrHaagd een nieuw kabinet samen te steldie* >uoon het hem veel moeite heeft gekost. Eergisteren om 12 uur begaf Do Freycinet zich naar het Elysée om den president der Republiek de volgende lijst voor te leggen De Freycinet, president en minister van buitenlandsche zaken ;Sarrien binnenlandsche zaken; Sadi Carnot financien; Goblet openbaar onderwijsgeneraal Boulan- ger oorlogadmiraal Aubo marine Demóle, justitie; Baïhaut openbare werken; Develle, landbouw; Lockroy koophandel en Granet pos terijen. Baïhaut en Develle behooren tot de gematigde linkerzijde, terwijl de heeren Loc kroy en Granet de radicale partij zijn toege- doen.. Een aantal Ierscho pachters blijven halsstarrig weigeren hun pacht te betalen, en de huizen der landeigenaars, alsmede vele hoeven en kudden vee, moeten aanhoudend dag en nacht door de politie bewaakt worden, om mogelijke moord- ot dynamietaanslagcn te voorkomen. Alleen voor de bewaking van lord Kenmare's kasteel bij Killarny, zijn 22 gerechtsdienaars noodig. In het graafschap Kerry alleen werd in het vorige jaar, voor dergelijke doeleinden door de regeering oen som va» 12000 gulden uitgegeven. Uit liet volgende blijkt welke inconvenien- j ten he' paspoortenstelsel in Rusland oplever'. Den sisten November vernam de grootste l' ransche geleerde Pasteur per brief van dr. Stetski te Lubriczow, in Polen, dat een dolle woll in die plaats 11 personen en 29 huisdieren l bad gebeten, en Stetski vroeg welke methode bij moest volgen om de gebeten personen voor een verschrikkelijken dood ie vrijwaren. Pasteur telegrafeerde onmiddellijk, dat Stetski de zieke naar Parijs moest brengen, waarop Stetski eveneens per draad antwoordde, dat die personen niet de middelen bezaten om een zoo kostbare reis te ondernemen. Laat u dat niet weerhou den seinde Pasteur terug ik belast mij inet de vergoeding der reiskosten." Doch bet was helaas onmogelijk onmiddelijk paspoorten te bekomen voor de elf zieken. Terwijl de noodig8 stappen gedaan werden, stierven een kind en twee diereD tengevolge der beten van den wolf, eu

Schager Courant | 1886 | | pagina 2