TOOR 1)1 KINDERKAMER SSuïtenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws 17 Advertentie». D. Roggeveen Lz. M. Bakker Cd. Zaterdag 23 Januari 1886. J2. £cuiir-6C3 por jaar a 15 CoiU-s. Vierde Jaargang afl. I met 10 zoo verklaart de ellendeling de zaak in 10 minuten beslist. De toestand van het lijk doet dit zien. Het hoofd is niet alleen letterlijk van den romp gescheiden, maar uit den toestand van hare Eanden blijkt bovendien, dat zij herhaalde [malen het mes heeft beet gehad, en hij haar dit als 't ware door de handen heeft gesleept. De onverlaat schijnt thuisgekomen dadelijk asn zijn ouders het feit te hebben verteld. De moeder heeft zóó is een moe der den vader niet alleen gebeden en ge smeekt om de zaak niet uit te brengen, maar heeft haar zoon zijn sterk bebloeden kleeren uitgetrokken en die verbrand. Op haar aan wijzing is de asch dier kleeten van den mest hoop gehaald en door de justitie in beslage genomen. Niets dan de klompen waren over; alles is verder verbrand. De ouders hebben dit alles later bekend, alsmede, dat de dader •zich in een bedstee in eene naburige kamer - bevond, toen de justitie het eerste onderzoek instelde. 7 De dader is Maandagmiddag per stoomboot zwaar geboeid en onder geleide van twee rijksveldwachters, naar Rotterdam vervoerd. Te Nieuwesluis, waar hij aan boord moest, was oene ontzaglijke menigte op de been. Ofschoon de verwenschingen aan zijn adres niet weinige waren, liet men den dader on gemoeid en bezorgde de jnstitie geen over- last. ffHet recht moet zijn loop hebben", zoo hoorde men tegen enkele heethoofdigen, die hem te lijf wilden. Zoo is het. Het pleit voor ons volk, dat men hiervan doordrongen was. De justitie is gebleven, om haar onderzoek ten einde te brengen. Door mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, zijn voor het depot der oude Rijks-archieven te Utrecht ten geschenke aangeboden de navolgende oude bescheiden, vroeger in het archief van het bisdom berustende.: 1. Een bundel met stukken betreffende de zending van mr. Joos Sasbout, omtrent het vragen van contributie van de geestelijkheid voor den oorlog tegen de Turken, 1542 2. een bundel met stukken omtrent de liquidatie van achterstallen met bisschop Hendrik van Beieren, ter zake van de afgestane temporaliteit van het Sticht, 1532 3. rekening van den rentmeester van Salland 1499/1500: 4. een omslag met stukken betreffende de vereffening der pretentie van de erfgenamen van heer Aelbert van Leeuwenbergh wegens het beheer van den Lekdijkbovendams, 1543 5. een bundel met stukken afkomstig van mr. Gerrit van Renoy, rekenmeester van Holland, en betreffende zijne onderhandelingen tot lossing der verpande goederen van de Utrechtsche geestelijkheid in Gelderland, 1336—1545; 6. eene lijst van charters, voorkomende in de grafelijkheids-registers van Holland betreffende verschillende door de graven verleende heerlijke rechten, concessiën enz. (begin der 16e eeuw); 7. eenige losse stukken uit het begin de 16e eeuw betreffende verschillende onder werpen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Te Boulay, Fransch Lotharingen, zijn achtereenvolgens 5 branden uitgebroken, die alom schrik verspreidden, omdat er aan de 4 hoeken der stad Duitsche biljetten aangeplakt waren, waarbij een groot aantal huizen met brandstichting bedreigd worden. De aangerichte schade is reeds aanzienlijk. De jongste berichten uit Spanje over de poging der revolutionnairen om te jCartha- gena een opstand te bewerken, bevestigen dat die poging geheel mislukt is. De autoriteiten werden door deu aanval niet verrast, want reeds twee dagen van te voren waren omvang rijke maatregelen getroffen, om onmiddelijk na het uitbreken van het oproer het arsenaal en de stad door militairen te doen bezetten. De beschuldiging dat Ruiz Zorilla en zijn aanhangers met dit oproertje slechts eene beurs-manoeuvre bedoelden, vindt hierin zijn grond, dat gelijktijdig op buitenlandsche mark ten een aantal Spaansche papieren ten verkoop werden aangeboden. Zeer wordt echter betreurd dat de algemeen beminde generaal Fajardo aan het gewetenloos drijven der revolution nairen in de uitoefening van zijn ambt ten offer is gevallen. De koningin heeft bnmiddc- lijk op ontvangst van het bericht, haar lijf arts naar Carthagena gezonden, die tot een amputatie var. het been is moeten overgaan. Het gevolg van dit optreden der revoluti onnairen zal zijn, dat de koningin-regentes en de minister-president Sagasta gedwongen zullen worden reactionnaire maatregelen te nemen; het ministerie is echter besloten wel metgroote gestrengheid tegen de revolutionnai ren op te treden, doch niet van zijne tot dusverre gevolgde politiek af te wijken. Sa gasta heeft dat nog dezer dagen bewezen door den vertegenwoordigers der pers inzage te geven van de oorspronkelijke dépêches, die over het voorgevallene te Carthagena zijn ge wisseld. De minister is van oordeel dat elke geheimzinnige handeling der autoriteiten in dergelijke aangelegenheden de zaak slechts erger maakt. Men verzekert, dat achttien .der oproerlin gen uit Carthagena nabij deze stad zijn ge arresteerd, en dat onder hen zich de persoon bevindt, dié bevel heeft gegeven op generaal Fajardo te schieten. Ook loopt het gerucht dat de secretaris van Zorrilla en de republi kein Galvez tot degenen behooren, die het complot hebben op touw gezet. De gedelegeerden, die van Philippopel, naar Sofia gezonden zijn, om vorst Alexander geluk te wenschen, zijn teruggekomen, met de verzekering, dat verscheidene mogendheden in beginsel de vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië hebben goedgekeurd. De quaestie hangt nu vooral af van de toestemming der Porte. Dit bericht veroorzaakte groote tevredenheid. Elke Bulgaar 'wil het portret van zijn dapperen vorst in zijn huis hebben, coo hoog is de geestdrift in Bulgarije geklommen. Een Bulgaarsch koopman heeft bij Alphonse Adolph, den eigenaar van eene lichtdruk-inrichting te Zittau, 20000 photographiën van Vorst Alexander in 4° f'ormiatbesteld.omze zoo spoedig mogelijk te le veren. Goedkoop zullen de portretten dus ook niet zijn. 1 i Op Oudejaarsdag huwde do bankier Robern Spreege te Londen een iöjarig meisje, Mary Ann Johnson. Den volgendeu morgen aan 't ontbijt zei de jonge vrouw dat zij zulke kostbare ge schenken had gekregen, dat nu niets meer haar verrassen kon. De jonge echtgenoot ging toen om een parelsnoer tegenover 6 kussen, de wed denschap aan, dat hij haar binnen een halfuur sprakeloos zou doen staan van verrassing. Hij begaf zich naar de slaapkamer en bleef wat lang uit; zijn vrouwtje ging hem zoeken en vond hem als lijk aan den spiegelhaak hangende. Op den grond lag een stuk papier, met de Woorden «eer. weddenschap moet gewonnen worden, al zijn mijne lippen nu ook kond. «Men kan den oerznak voor den zelfmoord gissen- Het arme vrouwtje viel in onmacht zoodat de geneesheeren vreezen voor haar leven of verstand. Eene merkwaardige ontdekking is zegt men, in Columbia gedaan. Een struik, die daar «Aliza» genoemd wordt, zweet een sap uit dat een zóó sterk bloedstelpend vermogen bezit, dat wanneer een mes daarmede bcsmeeid en voor chirurgischedoeleinden gebruik wordt de grootste bloedvaten zonder eenig bloedverlies gescheiden kunnen worden. Daartegenover zou het andere verschijnsel staan, dat bloeden kan worden op gewekt door het inademen van den geur der vrouwelijke plant. De Maas is nabij, Namen zoo hoog, dat de spoorbaan onder water staat, en dus de verzending van vrachtgoederen naar dat station tot nadere kennisgeving niet plaats heeft. Door een bijzonder toeval zijn een mart en een vrouw te Viel-Saltn (België), die gehuwd waren doch sedert 20 jaren gescheiden van elkander leefden, naast elkander begraven. De vrouw had een winkeltje en stierf de 3tsten December. De man, die vier dagen later door het dorp kwam, werd door eene beroerte op straat getroffen en was oomiJdelijk een lijk. Daar er sedert den 3 tsten December geen ander sterfgeval was voorgekomen, kwamen de lijken van man en vrouw op het kerkhof naast elkander te liggen. Trots- Toen de schilder Meissonier eens voorbij een restauratie in de Champs Elysèes ging, maakte een oude bedelaar eene diepe huigir.g voor hem, wat zooveel als het vragen om een aalmoes moest beteekenen. lk heb geen klein geld bij mij, zeide Meissonier in zijn zak tastend «Geef mij dan tenminste mijne buiging terug," hernam de Oude man beleedigd. Een maanpraatje. Een koffiehuis- houder vertelde eens het volgende: «Het was Maandagnacht de volle maan prijkte aan den Hemel en verscheidene Maan daghou ders bevonden zich ten mijnent. Ik maande ben, toen het tijd tot sluiten was, om lang- zaa maan te vertrekken, en allen waren reeds naar de maan gegaan, toen er één niettegen staande mijn aan man ing terugkwam, die meen de, dat ik hem tot betaling maanileen mij daar nog even over wilde vermanen. Met een paar oogen, keek hij m'aan gaf daarop een slag, in. m'aa ngezicht, en de zalvende woorden «Nu zal je wel van je m a a nziekte genezen zijn doen mij thans, dag aan dag het laatste kwartier met angst te gemoet zien.e' Dezer dagen is te Dusseldorp een 98 jarige grijsaard, Adolf Wedel, overleden, die niet minder dan driemalen schijndood geweest is. Eenige jaren geleden was zijn lijk reeds in de snijkamer te Bonn gebracht, en de hoogleeraar wilde daar. juist niet de ontleding beginnen, toen de dopjes plotseling, tot ontsteltenis van al de aanwezigen, uitriep: «Wij zullen nog wat wachten, professor." Hij liet later met veel genoe gen het litteeken van 's professors mes zien. Een paar jaren later vond men hem levenloos óp straat, en bfacht men hem naar het doodenhuis. Maar toen zijn begrafenisstoet op weg naar het kerkhof was, gaf Wedel weer onmisbare teeke nen van leven. Verleden jaar werd hij nogmaals ten onrechte voor dood gehouden. De krasse oude man was een groot liefhebber van zwemmen, en voerde dikwijls krasse toeren uit in den Rijn. Zijn hartewenseh was, dat hij honderd jaren oud mocht worden, maar hij heeft dien leeftijd niet mogen bereiken. Want thans is hij werkelijk dood gebleven. In bet krankzinnigengesticht te Charlswood is onlangs een lijder gestorven, doordat zijn maag gevuld was met velerlei onverteerbare zaken. Langzamerhand had hij al zijn hoofdhaar uitge trokken en opgegeten. Verder beschouwde hij cocosvezels, knoopen, stroohalmpjes, spijkertjes en dergelijke ingrediënten als délicatessen en at daarvan zooveel hij slechts krijgen kon. Een jong meisje, zoo melden eenige Ame- rikaansche dagbladen, dal op den zonderlingen inval kwSm haar omgeving in den waan te brengen dat zij gestorven was, moest dit bedrog ten slotte met den dood bekoopen. Twee dagen achtereen-idoo^stond zij, zonder teekenen van leven te geven, al de proeven, welke men tenge volge van dit plotseling overlijden, uit vrees voor schijndood, aangewend had- Den derden dag verplichtten haar moeielijke ligging en de honger zich te verraden. Zij opende de oogen en vroeg aan haar bezoekers een appel, Nauwelijks had zij dien aan den mond gebracht, of haar hoofd zonk weder in het kussen; zij bleek thans werkelijk dood te zijn- euiMzara—P——3—1————w—1 Hervormde Gemeente Schagen. Beurtlijst Van 3 24 31 if 7 Fcbr. 14 u 21 28 v 7 Maart 14- u x.N 21 A' 28 voor de vacature te Schar/en, 1886, Januari tot en met 28 Maart. Ds. van der Hoeven, St. Maarten, voormiddags 97s ure. Ds. te Geinpt, Callantsoog, na middags U/s ure. Ds. llobus, Barsingerhorn, voor- middags 97j ure. Ds. Korvezee, de Zijpe, namiddags l1/s ure. Ds. Kist, St. Maartensbrug, voor middags 9l/3 ure. Ds. Pareau, Anna Paulowna, na middags U/j ure. Ds. Bron, Helder, voormiddags 10 ure. Ds. Bach, Helder, namiddags l1/, ure. Ds van 't Sant, Helder, voormid dags 10 ure. Ds. van Loon, Wieringerwaard, namiddags U/3 ure. Ds. Homan, Ecnigenburg, voor middags 91/3 ure. M arkt bericht. SCHAGEN, 14 Januari. Aangevoerd 7 Stuks Paarden f 30.a 70. Veulens f a Ossen f a Stieren f a Gelde Koeien (magere) f a 2 Idem (vette) f 160.— a 190. 3 Kalf koeion f 155.a 195. Vaarsen f a Graskalveron f a 18 Nuchtere Kalveren f 11.a 20- Rammen f a 550 Schapen (magere) f 12. a 21. 40 Idem (vette) f 20 a 27. Ovcrhoudors fa Lammeren f a Bokken en Geiten f a 12 Varkens (magere) f 12 a 19 V Idem (vette) f a 16 V Biggen f 5— a 1 40 Konijnen f —.10 a 60 30 Kippen f 40 a 1.50 150 V Eenden if —.90 a 1.10 6 9 Duiven f —.10 a .15 9 Ganzen f a n Zwanen f a 450 Kilogr. Boter f !o3 a 1.03 300 9 Kans f —.30 a .35 3000 Stuks Kip Eieren f 3.50 a 4.50 9 Eend-Eieren f a BUBiEBIJ.!KE STArvD. CtemeeEite SeSsag'en. Ingeschreven van 12 tot en met 14 Januari '86. Geboren: Petrus Gerardus, zoon van Ru- dolph Anton Boes en van Geertje Jes. Ondertrouwd GetrouwdGeene. Overleden Stand der bevolking op 31 December 1S85. Bevolking op 31 Dec. 1884. 1489 M. 1639 V. Geb. in 1885. 45 M. 39 V. Van eld. ing. 146 M. 137 V. 191 M. 175 V. 1680 M. 1815 V. Overl.inl885. 30 M. 29 V. Naar eld. vertr. 158 M. 173 V. 188 M. 202 V. Totaal der bevoking 1492 M. 1613 V. op 3105. 31 December 1885: Er werden 23 huwelijken voltrokken, ter wijl 5 geborenen als levenloos werden aange geven. De bevolking verminderde dus in 1885 met 23 zielen en was naar de onderscheidene Gods dienstige gezindten verdeeld als volgt Nederd. Herv. 1962. Evang. Luth. 11. Herst. Luth. 3. Doopsgezinden 171. Remonstranten 3. Christ. Afgescheidenen 4. Roomsch Catholieken 919. Oud Roomschen 2. Nederd. Israëlieten 30. 3105. Onbertrou WD: van Schagen, en van Barsingerhorn, Barsingerhorn, 15 Jan. '86. Door deze betuig ik, ook namens mijnen Vader, mijn innigen DANK aan den WelEdelen Heer, Doctor 8. HÏIÏÏ KOS3S&, voor de groote belangstelling en trouwe hulp vaardigheid, aan mijne Moeder betoond, tijdens haar langdurige ongesteldheid. iS5C?a»G|N6. JONGEJAN Mz. des morgens tusschen 10 12 ure ten pol derhuize, verkiezing van een HOOFD INGELAND. Het Bestuur. Uitgaaf Joh. IJkema 's-Gravenhage. Geïllustreerd Maandblad voor liet fOeïme Volkje DOOR P. LOUWERSB, platen en een gekleurde plaat, alom voorhanden.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3