ken. Gemengd Nieuws, Buïtenlandsch Nieuws. He monster-meeting in Hydepark te Londen, Zondag gehouden, heeft van drie tot Hervormde Gemeente Schaden. Gemeente Scliagen. Gemeente Kijpe. Marktberichten. Advertentie». Alex. M. F. KOLTROP J. LÖNDON. AU* G Si ATIS-PK EMIE Proefnummers kosteloos. liet doel genaderd zijnde, sprongen zij plotseling vooruit en schoten zoo hun tegenstander voorbij. Deze list kan bezwaarlijk fair genoemd gorden, want er wordt geloot om de plaats, idie men op de baan moet rijden, en een gentleman zou er zich niet van willen Bedienen. Dezen en geenen, die aan den rit deelnamen, beproefden op verschillende wijze zich van dezen aanhang te bevrijden, door van den eenen kant der baan naar den anderen te rijden, door langzaam te rijden, door stil te staan, alles te vergeefs. De Hollander volgde als eene schaduw en wilde niet vooruit maar belemmerde daardoor den voorlooper niet weinig. Men houdt het er voor, dat, wanneer er weer met Hollanders gereden wordt, deze list zal verboden worden. De burgemeester van Rolde ontving dezer dagen onderstaanden brief uit Peize: „Don 1G Febr. 188G. Ik moet u eonige letteren te schrijven Bur germeester dat H. B. en A. B. zijn volgstclig over te sturen de Heer Burgmeesters want zijn moeten hier weessen Burgmeester en u verzoek u er vrindelijk om Heer Burgmeester Mijn Arders is H. B. wonagtig gemeente te Peize Verzoek u vriendelijk Burgmeester en anders voors effen te rugt Berigten de Heer Burgmeester niet laten." Hieruit te lezen, dat de schrijver een be wijs van verandering van woonplaats verlangt, kan zeker knap worden genoemd. -Onder de twintig lotelingen der nat. militie uit de gemeente Arnetnuiden, lichting 1886 bevinden zich vier gehuwden, waarvau één zelfs een gezin heeft van drie kinderen. Wij lezen in de volkscourant het Vlie dend Blad van Amstdrdam: Geen bewering hoort men van de socialisten meer dan „het kapitaal zuigt den arbeider uit." Onder de vele telkens terugkeerende uitdrukkingen, die gebruikt worden, is dit een van de vuurpijlen bij het vuurwerk, dat den oppervlakkige en onnadenkende moet verblinden. Maar zooals dit in een weinig rook en damp vervliegt, zoo volgt ook op de woordenklinkklank der socialisten niets dan teleurstelling izooal niet gevangenis. Want klinkklank van woorden noemen we het: „het kapitaal zuigt den arbeid uit!" Een enkel voorbeeld. In 1874 werd aan de aandeelhouders van Belgische kolemijnen 10 millioen dividend uitgekeerd en in 1884 slechts 2 millioen. Ziedaar het kapitaal en de arbeid? In 1874 werd aan arbeidsloon in die kolenmijnen 53 millioen uitbetaald en tien Jaar later 71 millioen per jaar. Deze enkele cijffers zijn welsprekender dan groote redevoeringen van socialistische woordvoerders. Zaterdagavond is een der garnalenko- kerijen aan de Texelsche haven, eigendom van de heerou Vos en Kuijper aldaar, in brand geraakt. Nauwelijks was de torenklok geluid, of de dorpelingen van het Oudeschild snelden met een brandspuit ter hulpe. Nadat een deel van het brandende dak met brandhaken was weggerukt, konden de brandende garnalen- manden worden verwijderd. Spoedig hadden de kloeke spuitgasten nu voldoening van hun werk. Een paar uren later was de brand ge- bluscht. De aangerichte schade is niet onbe- langrijk. Het gebouw was verzekerd. Men meldt uit Haarlem, dat door een collectant der staats-loterij aldaar aan een tot dusver onbekend persoon op een loterijbriefje, dat vervalscht bleek te zijn, het twintigste deel van den jongst getrokken hoofdprijs van f 100,000 is uitbetaald. Men vermoedt dat de schuldige uit Amsterdam afkomstig is. (Hbl.) Zaterdag is een boerenmeid uit Kantens gevankelijk naar Groningen getransporteerd, om zich voor den rechter te verantwoorden over den moord gepleegd op het kind, waar van zij kortgeleden heimelijk bevallen was. Het nauwkeurigste onderzoek op do personen en de bagage van juffrouw v. d. H. «n haar kindereu bij hun aankmost in de resi dentie ingesteld, heeft geen spoor doen vinden van de vermiste effecten, waarmede zij verdacht werd hot land te hebben verlaten. Men vond geen andere waarden of geldon meer bij vijf uur geduurd. In het geheel hebben tien redenaars het woord gevoerd. De leiders der socialisten, onder welke zich Burns bevond, spraken de menigte toe. Als spreekplaatsen dienden drie wagens, die met roode vlaggen versierd waren. De redenaars noemden zich de revolution- naire bewerkers eener reusachtige beweging, die op bloedvergieten zou uitloopen, indien de regeering den toestand der werklieden niet hervormde. De besluiten, die werflen aangenomen, wier pen een blaam op do regeering, omdat deze hare goedkeuring had onthouden aan het ondernemen van openbare werken ten behoeve der wer- keloozen. Zij verklaarde zich voor een werk dag van 8 uren. Na afloop der meeting begaf een gedeelte der menigte zich naar het Victoria-station, waar eenigo schermutselingen met de politie plaats vonden. In 't begin der Parlement- street moest de politie met geweld optreden, daar zij met steenen gegooid werden. De be reden politie veegde echter spoedig de straat schoon, waarna de agenten te voet het overige met hunne stokken afkonden. Ruiten zijn er ook bij getallen ingeworpen, doch tot plun deringen is het niet gekomen. Eerst te acht uren was de orde hersteld. De Servische en Bulgaarsche voorstellen zijn 22 Februari wederkeerig medegedeeld. De gedelegeerden stelden voor, ze aan de betrokken regeeringen over te leggen. Naar men gelooft, is het tot standkomen van den vrede zeker. In te Weenen verschijnende bladen komt de volgende advertentie voor: «Aan de danslustige dames van Weenen. De dienstman no. iaG8 biedt zich tijdens het Car naval tegen matig honorarium als flink en goed danser aan. lleflecteerende dames gelieven zich te adresseeren, enz," In een badinrichting te Brussel deed da directeur maandagmorgen tegen tien uur de ronde en bij hel nazien der verschillende kamer tjes vond hij in een er van, dat tot de zwavel baden behoorde een lijk, dat verschrikkelijk was om aan te zien. Hij riep onmiddelijk den knecht, doch deze kon niets anders zeggen, als dat de knecht, die belast was met het toezicht op dit kamertje drie kwartier geleden vertrok ken was op de ontvangst van een telegram, mel dende dat zijn moeder op sterven lag- Hij had vergeten zijne makkers te verwittigen, dat een heer op dat o®genblik een zwavelbad nam. Nadat de politie was verwittigd, werd door een dokter hel lijk geschouwd, die den dood toeschreef tengevolge van verstikking door zwavel. De heer moet verscheidene malen den knecht gescheld hebben en voor dat hij in het bad had kunnen stappen in onmacht gevallen zijn. Uit de papie ren in de zakken van den ongelukkige» gevonden, bleek, dat bij D. K. heette en in de Rue de la Chappelle woonde- De politie belastte zich de familie van de Overledene met het ongeval iri kennis stellen. De persoon, die overbrenger van dit treurige bericht was, werd toevallig zelf door de vrouw van den overledene, een directrice van een gemeenteschool, ontvangen. Ofschoon de bedroefde vrouw onmiddelijk naar de badinrichting snelde, mocht zij hel lijk van haar man niet meer zien, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd. De knecht, wiens onachtzaamheid de oorzaak is van het ongeluk is op het bureau van de commissaris var» politie ontboden. Een veteraan van het tuchthuis te Son- nenberg is na Volbrachten straftijd verleden week ontslagen. In 't geheel heeft bij 34 jaren in de gevangents doorgebracht. Thans is hij 5o jaar, doch gelijkt met zijn grijzen baard op eene 8o-jarige. Acht dagen na zijne invrijheid stelling werd hij te Berlijn weder gearresteerd wegens landlooperij en bekwam hiervoor een dag gevangenisstraf. Dit is de geringste straf, die hij ooit heeft gekregen. Te Lucea is een nieuwe tenor ontdekt in den persoon van een brievenbesteller, Alfred GastelIi genaamd. Voor rekening van eenigeo zijner landgenooten zal hij te Milaan voor het tooneel worden opgeleid. Een nieuw soort van sport dat Parijsche nietsdoeners, Viveurs of Paunés, zooals zij tegenwoordig heeten, in de wanhoop hunner verveling uitgevonden hebben, zijn de «slak- kenwedloopen." De «Renbaan" is een gladde plank, met een licht aan het eene uiteinde, waarop de slakken toekruipen, als het overige van liet vertrek donker gemaakt is. Kleine teenen hinderpalen, en een beekje, zijn op de haan aangebracht, en de slakken, waaronder reeds vermaarde «renners" zijn, worden met kleine aarden kogeltjes heiast. Tn Suriname treft men een aardig soort lichtvliegjes aan, lantaarndragersgeheeten, omdat zij hun licht onder aan den buik dragen. Die lichtvliegjes zweven er dikwijls in groote getallen rond en ook heel hoog, .zoodat men ze wel eens voor sterren aanziet; hun effect is zoo tooverachtig dat men moeielijk anders dan aan een sprookje kan denken. In het huis van den houtvester te Molir- bruggs hij Neiiwarp (S'ettin) is een treurig familiedrama afgespeeld. De houtvester Robert Schwochovv had een 28-jarigen zoon Otto, die wegens wangedrag uit den militairen dienst ontslagen was. De laatste twee jaren was hij thuis, waar hij steeds de oorzaak van huiselijke twisten was. Donderdag geraakte Otto Schwochow weder in twist met zijn een jaar oudere zuster en hij ontstak hierbij in zulk een lievige drift, dat hij in een aangrenzend vertrek snelde en een geladen geweer en pistool nam. Hiermede dreigde hij zijn vader en zijne zuster te zullen doodschieten. Tusschen broeder en zuster ont stond nu een strijd, waarin het laatstgenoemde gelukte, haar tegenstander het geweer te ont nemen. Toen zij het in de andere kamer had gebracht, zag zij haar broeder Otto met haar vader op den grond liggen en met elkander worstelen. Zij sprong onmiddellijk haar vader te hulp en bevrijdde hem. Daarop richtte de broeder zich op zijn zuster, greep haar bij de haren en trok haar uit de kamer in den gang, waar hij haar eerst losliet, toen de vader zijn dochter op zijn beurt te hulp kwam. Dezen wierp de woesteling op den grond, waarna hij in den kelder vluchtte. Na korten tijd kwam hij weder voor den dag, haalde uit den stal een hooivork en verlangde in huis gelaten te worden, dat men intusschen gesloten had. Met luider stem riep hij tot zijn vader: Gij kom er uit, dan vermoord ik je Daarop kwam de oude houtvester met een geladen geweer aan de deur legde op zijn zoon aan en schoot. Den zoon ging liet schot door het hoofdOtto Scliochow was onmiddellijk een lijk. Dit verschrikkelijke feit heeft eene groote ontsteltenis in den omtrek van Neuwarp gebracht. De houtvester Robert Schochow is reeds gevangen. Hij bekent de daad en beweert zijn zoon uit noodweer doodgeschoten te hebben. Te Sl. Petersburg heeft men een dieven bende geval, welke zich toelegde op het ver giftigen en berooven van huurkoetsiers. Zij gingen daarbij aldus te werk: Een der leden van de bende huurde een rijtuig, dat er riet uitzag, met een goed paard, en liet zich naar de een of andere stiile huurt brengen. Daar stapte hij af bij een kroeg en gaf er den koet siereen glaasje brandewijn, waarin hij ongemerkt een bedwelmend middel deed. Men reed daarop weer door, en vijf minuten later viel de koetsier bewusteloos neer. Dan nam de dief hem zijn kleederen af, trok die zelf aan, reed, als koetsier vermond, met paard en rijtuig heen en liet den koetsier, wien hij ook nog zijn geld afnam, aan zijn lot over. Het bedwelmingsmiddel werd geleverd door een heelmeesters-assistent, die lid der bende was. GetrouwdJan Egbert Gerrits, jm. stoker bij de Marine 35 jr. wonende te Helder en Geertruida Bes jd. van beroep dientsbode, 20 jaren, wonende te Zijpe. Beurtlijst voor de vacature te Behagen, 1886. Van 3 Januari tot en met 28 Maart. 28 r D». Bron, Helder, voormiddags 10 ure. 7 Maart Ds. Kist, Sint-Maartensbrug namid dags l1/, ure. 14 y Ds. van 't Sant, Helder, voormid dags 10 ure. 21 1 Ds. van Loon, Wioringerwaard, namiddags l1/» ure. 28 g Ds. Homau, Eenigenburg, voor middags 91/s ure. in iir.t:iiLi.!i;K STAND. Ingeschreven van 20 23 Februari 1886. Geboren, 1 Ondertrouwd, Geene. Getrouwd, J Overleden Antje Manneveld, oud 66 jaar cn 2 maanden. Ingeschreven van 12 19 Febr. 1S86. Geboren Catharina, d. v. Pieter de Groen en Johanna Lokat. Dirk, z. v. Fieter de Schoen cn Engeltje Kok. Arie Bernardus z. v. Jan Tuin en Heleria van Bisselik OverledenJacob Brommer, landman 5S jaren echtgon. van Dieuwcrtjo Smit. Ilille- brand Zeeman zonder beroep, ongch. zoon van Jan, cn Aafjo lloogschagcu. - HOORN, 18 Februari. Aangevoerd: Kleino Graskaas hoogste prijs f 30 50. Idem Hooikaas f Comm. hooikaas f 27. Middalb. hooikaas f Aangevoerd 48 stapels Wegondo 11.098 K. G. HOORN, 20 Februari Aangevoerd: H. L. Rogge f a 4 Tarwe f 5.75 a 8. 11 Gerst f 4.25 a 6.— 23 Haver f 3.50 a 4.75 1 Witte Erwton f 8.25 a 9. I Groene t 9.75 a 13. i Grauwe f 10.- a 15.— Vale f 7.50 a 14.— Bruine Boonon f a «I Geolo Witte n Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 5 Paarden Koeien 77 Kalveren Schapen Springrammen 88 Lammeren 50 Varkens Zcugon 120 Biggen 2 Bokken Geiten 70 Kippen Eenden 971 Koppen Boter, 5.2. lood. L. Aardappelen KG.- Roode Aalboziën Zwarto 3950 Kipeieron Eendeieren mandon Peren Appelon f 5.75 a 12.— f 9.25 a 14.— f 5.50 a 7.50 f 15.50 a f a f a f 60.— a 150.— f a f 4.- a 20.— f a f 16.— a 21 f 10.— a 16.— f a f 4.— a 8.— f 1.— a 5.— f a f 1.— a 2.25 f a f 7—.65 a .70 t a f a f a f 3.50 a 4.— f a f a f a KG. Hazelnoten p 100 KG. f a Do handel was matig. ALKMAAR, 22 Februari. Aangevoerd: 6 Koeion f 110.a 225. 83 vette Kalveren f 35.a 130.— 50 Nuchtere Kalvoron f 4.a 17. Schapen f a r- 79 vette Varkons per P. f .40 a 51 22 magero Varkens f 14.a 17- PURMEREND, 23 Februari. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 82 stapels Kleino en stapels Middelbaro. Prijs Kleine f 28.a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 1.40 a f 1.50 per KG. Vetto Runderen f —.67 a .78 por KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .84 a 1.—- per KG. Handel matig. Nuchtere Kalveren f 14.a f22.—Handol vlug. Vetto Varkens t --.44 a .48 per KG. Handel vlug. Schapen, prijshoudend. Handol stug. Kipeieren f 3.50 a 4. Ganzen f a Zwanen f a Ondertrouwd en Schagen, j 24 Pebr >86, Helder, ZEVENDE JAARGANG 18S6. verschijnt eiken DinsdagDonderdag en Za ter dag, is het goedkoopste en meest gelezen financieels blad van Nederland, en de volledigste gids voor houders van uitlootbare fondsen. Abonnementsprijs (3 Nrs. per week) f 6.- per jaar met Bijblad (Wekel. Restantenlijst) f8.- Bijblad-alleen f 4.— ontvangt elke abonnon't een exemplaar van liet n E S T A NI E N U O E K hetwelk bevat de tot 31 December 1885 uitgelote seriën van 46 premieleenin- g e n, benevens een in 12 maanden verdeelden Uitlotings-kalender voor 1886 van allo bestaande premieleeningen. Bureel: Gedempte Voorburgical 101.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3