Ao 1886. A L 51 E E IV A 1) VERTENTIE- i\ I E l \Y S- „LYCURG'JS" te Schagen. DONDERDAG LandbouVVBLA 11 MAART. M 1966- Gemeente Schagen Bekendmakingen. Onderwijs. TE SCHAGEN", SI in n enlan dsch Nieuws. SOsle Jaargang. SCHAKER l' 'Dit blad verschijnt tweemaal per week Wtocns- /- en Zaterdagavond. Bij inzending tot s ddags 12 ure, worden Advertentiën in het Vstuitkomend nummer geplaatst. ''ivf/monden stuhlcen één dag vroeger. politi e. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtin- un te bekomen omtrent een op 8 dezer al- i3r gevonden Sleuteltje. Burgemeester en Wethouders van Schagen „engen ter kennis van de ingezetenen 1. dat het toelaten van nieuwe leerlingen, de openbare lagere school aldaar, zal geschie- n op den eersten Mei a. s.. en alsdan innen worden toegelaten de kinderen eboren in het jaar 1880 2. dat de ouders, die hunne kinderen wenschen agelaten te zien, daarvan aan het Hoofd der hooi, den Heer Kloeke, kennis moeten geven, 3 ór 15 Maart e. k., met overlegging van boorte- en vaccinebewijzen der nieuwe leer- gen; 3. dat verzoeken om kosteloos onderwijs voor nieuwe leerlingen, moeten worden gedaan .1 gemeentesecretarie, mede vóór 15 aart e. k.; 4. dat de ouders die verzuimen bedoelde nnisgeving en verzoek vóór 15 Maart ojik. te doen, er hunne kinderen aan blootstellen, ,;.t deze met 1 Mei a. s. niet ter schole Vinnen worden toegelaten, wegens het ontbre- 'n van de noodige schoolbanken, welke bij ,.,t toenemen van het aantal scliolieren moeten M e Groote Speculatie. Novelle van KARL BECK. III. te) s»Tn een dakkamertje van een huis in de groote •iedrichstraat, zat eeno vrouw van ongeveer veertig ren, wior gelaat eene zonderlinge samenvoeging van aart en rouw aanbood. Het voorhoofd was van zware rimpels doorploegd om den mond liep eene scherpe trek, die bitter- 'lid en verdriet te kennen gaf. IDeze vrouw was van gestalte lang er. slank, zelfs iger; een engsluitend, zwart zijden kleed omsloot are taille; eene sneeuwwitte muts met dito zijden inden bedekte baar hoofd; eene kleine tulen kraag [(insloot haar hals, en dito manchetten omgaven hare pjjtte, lange handen. I De inrichting van het kamertje paste volkomen •d het uitwendige der bewoonster; alles was armoe- Si maar buitengewoon zindelijk. Trots deze netheid maakte het geheel toch geen .eldadigen indruk. r De verschoten zijden gordijnen waren nietinover- énsteming met de wit houten tafel, die voor een Pibrekkige, maar met geborduurde kussens rijkelijk 'Orzicne sofa stond en waarvan do pooten verraderlijk der het blaauwe tafelkleed mot grooto gele bloemen, voorschjjn, kwamen. Be wanden van het vertrek waren eenvoudig geel schilderd; de schrille kleur er van, kwam te moer b wanneer de blik viel op een met ridderorden rsiord borstbeeld van een man, dat in een prach- J0 lijst boven do sofa hing, en een groote togon- tjjblling vormde met den kleinen spiegel, dio tusschen beide kleine smalle vensters hing. Eene latafel van noteuboombout, met stalen beslag, iarop eene ouderwetsche pendnlo stond, van zwart ut mot brons, een paar houten stoelen, en een un tafeltje onder den spiegel, benevons eene lamp, 'tooiden het ameublement van dit vertrok, dat op S'-en ODpartijdigon beschouwer den indruk moest COURANT. UITGEVER J. WINKEL, Laan, Wijk b. No. 5. Prijs per jaar f 8.Franco per post 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels /0,7a iedere regel meer f 0.15. Groote letters wop den naar plaatsruimte berekend. worden bijgemaakt. Schagen, den 19en Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. 7 - JARIG BESTAAN DKIt GYMNASTIEK EN SC IIE R NI V E R E E NIG ING Den IGden dezer zal het 7 jaar geleden zijn, dat alhier bovengenoemde rereeniging werd opgericht. Het bestuur meende dan ook dit heuglijk feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, en besloot daarom hot te herdenken door het houden van eenen onderlingen wedstrijd. Bijzondere redenen van huishoudelijken aard gaven aanleiding dezen wedstrijd te doen plaats hebben op Dinsdagavond 1.1. Voor dezen wedstrijd waren 7 prijzen uit geloofd, en wel 6 door de Vereeniging en 1 door den Beschermheer, den heer J. C. Nagelhout, welke prijzen aldus verdeeld waren 2 voor Vrije-Oefeningen op de plaats. 2 Oefeningen aan de toestellen, lep.tij. 1 ff 2e ii 1 ii Hoogspringen. 1 e Verspringen. maken van een armoede, met moeite bedekt door de armzalige overblijfselen van vroegere grootheid. Do vrouw, die ijverig bozig was meteen borduur, werkje, had een bril opgezet. Ilaar gezicht was verzwakt, en zij litp gevaar, geheel blind te worden, maar desniettegenstaande arbeidde zij om geld te verdienen. Dit geld had zij evenwel niet noodig, om to kunnen leven; haar beslaan was, wel is waar op zeer burgerlijke wijze, verzekerd; maar zij moest geld verdienen, omdat zij niet kon scheiden van zekere aangowonde uiterlijke chique. Zij was de dochter van een tamenlijk hooggeplaatst ambtenaar, die wegens zijn rang op grooten voot moest leven, en zich dientengevolge tot uitgaven zag gedwongen, welke hij met zijn beperkt inkomen niet voldoende kon bestrijden; van jongs af had zij de gevaarlijke kunst leeron uitoefenen, den schijn van glans 011 rijkdom om zich te verspreiden. Zij verscheen steeds in nette on kostbare kleeding, in bot theater zag men baar alleen in de loges van den eersten rang on op de weldadighoidslijsteu stond haar naam bovenaan, want zij gat meer dan menige bekende rijke' vrouw. Dat zij daarom gebrek leed, dit baar va.lor niet zelden tevreden moest zijn met een middagmaal, zooals bet bij een daglooner op tafel komt, dat wist immers nioraand dan zij zelve en haar dienst meisje, van wier stilzwijgendheid zij zich door het geven van menig geschenk wist te verzekeren. Gaf de geheimraad een partij, dan straalde de groote woning in schittorend licht. Dan waren er vreemde bloemen in overvloed, do vervorschingen waren uitgelezen en rijkelijk voorhanden; het orkest was voortreffelijk bezet on steeds had zij voor een kleine, aangename verrassing nog bijzondere zorg gedragen. Dan sprak de geheelc stad de geheimraad loefde toen in een provinciestad nog wokon lang van zulk een feest. Wel is waar, dat dan diozelfde kamers dagen achtereon onverwarmd bleven, en van het groote huis alleen dos vaders studeervertrek verwarmd werd dat de „prachtige overblijfselen" van bet bal nog menig maal op tafol kwamen; dat de onaangeroerde taartoa en past jon weder aan de leveranciers voor een klein bedrag teruggezonden werden, in mindering van do De jury bestond voor de beoordeeling over de vrije oefeningen op de plaats, uit de heeren D. Roggeveen Lz. en J. de Waard, lid van de G. en S. Vereen. t/Oefening kweekt Kunst" te Helder, welke heer plaatsvervangend jury lid was voor den heer J. Bakker Cz., die wegens ziekte verhinderd was zijne taak als jurylid waar te nemen. Voor de beoordeeling van de oefeningen aan de toestellen was de jury samengesteld uit de heeren D. Roggeveen Lz. J. de Waard (plaatsvervangend voor den Heer Bakker) en Jb. Roggeveen Lz. Als maatstaf van beoordeeling was door de Jury bepaald, dat bij de oefeningen gelet zou worden op houding, stand en uitvoering, en bij de keur-oefeningen aan de toestellen, ook nog op de keuze, terwijl ter voorkoming van misverstand, was aangenomen, dat bij gelijke punten het lot zou beslissen, en ook de prijzen eveneens door het lot zouden worden bepaald. De uitspraak der Jury was als volgt: le prijs. Vrijk-Oefeningen. Nickel Horloge ketting, toegekend aan C. Kos Cz., met 3 afkeurende punten. 2e prijs. Idem. Portemonnaie, toegekend aan W. W. Roggeveen Lz,, mot 4 af keurende punten. F. F. Keet Fz., had 5 afkeurende punten, le prijs. Toestellen, le partij. Zak-porte- feuïlle, aan F. F. Keet Pz., met 14 behaalde punten. 2e prijs. Idem. le partij. Tabak- en Sigarenpijp lange rekeningen, wier betaling dikwijls niet volbracht kou worden dat alles fluisterde men elkandor hier en daar wel toe, maar niemand wist met zekerheid of hot werkelijk wol waar was. Men zeide het jonge mei»jö, dat zoo handig de buishouding op een schijnbaar grooten voet wist in te richten, allerlei vleierijen. De gunstige uitslag vormde haar geluk de schijn, dien de wereld voor de zaak zelve nam, was haar alles. Een jong officier, een aardig, levenslustig jongmensch, gevoelde zich tot Hedwig aangetrokken. Hij naderdo haar bij elke gelegenheid, was op de bals haar voor treffelijkste danser, bracht haar bloemen, reed baar venster voorbij, kortom, hij maakte haar in optima, forma het hof. Het was haar vurigste wonsch, zijne echtgenoote te worden. De verhouding der jonge lui bleef voor de woreld geen geheim; de stad verheugde zich reeds iu bet tookomend schitterende verlovingsfeest. De officier had bij zijne meerderen reeds de noodi ge stappen gedaan om de toestemming tot eene hu welijk te verkrijgen. Volgens voorschrift was hem medegedeeld, dat hij vierentwintig duizend guldon mocsf slorten. Met dit antwoord snelde de gelukkige naar den geheimraad hij twijfeldo er geen oogenbbk aan of de rijke schoonpapa, zou deze borgstelling wel willlen dekken. Welk eene ontnuchtering 1 Do oude heer baalde de schouders op, Hedwig was troos teloos. Het huwelijk was onmogelijk. De jonge officier trok zich langzamerhand terug. Hij liet zich naar een ander regiment verplaatsen. Natuurlijk werd er iets van deze geschiedenis bij het publiek bekend; het gefluister en het spotachtig lachen der menschen, sloegen pijnlijke wonden in het hart van het arme meisje, dat haren vader wist over te halen, met con ambtgenoot in de resi dentie van standplaats te ruilen, zelfs met opoffering van eenige inkomsten. Hat verhuizon bracht de finantiën van dongobcim- raad in nog ongunstiger toestand. Do schuldeiscbers werden lastig en van zijn bovendien verminderd inkomen werden hem nu ook de gerechtelijke afkor» tingen tot dekking der schulden afgehouden. W o r d t Vervolgd.

Schager Courant | 1886 | | pagina 1