Algemeen Advertentie- ZOADAG Landbouwblad. 14 MAART. a i e i nv s- Ao 18S6 30ste Jaarna n£. Jfê 1967. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Politie. Herijk. Zeemilitie. De Groote Speculatie. J. WINKEL, TE SCHAGEN, ai l XXXI. Ecn oude stad. SCHAGER Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- dag— en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's jmiddags 12 ure, worden Advertenhën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een op 8 dezer al hier gevonden SlClltdtjC. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 6 Januari 1886, No 8, (Provinciaal Blad No 2); Gezien het Koninklijk besluit van 8 December 1885, (Staatsblad No 197), waarbij is bepaald, dat in het jaar 1885 aan den herijk zijn onder worpen, de maten en gewichten; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk, binnen deze gemeente, zal plaats hebben voor de gewichten voor fijnere wegingen, op Zaterdag 27 Maart a. s., des namiddags van 2 tot i urevoor de overige maten en gewichten, ■op Maandag 29 en Dinsdag 30 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure, alles in het locaal „de Beurs," van W. Roggeveen Cz., Wijk F, No 36, ingang aan de Noordzijde. Schagen, den 12en Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGEN BERG. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, naar aanleiding van art150 der Militie- wet, ler kennis van de lotelingen dezer gemeente, -dat zij, welke genegen zijn, om bij de Zeemilitie Novelle van KARL BECK. III. 5.) Hedwig liet evenwel in hare aangeborene gewoonten niets na. Zij beheersebte den zwakken, ijdelen vader geheel en al, zette het vroegere, uiterlijk zoo schit- torendende leven, dat natuurlijk in de residentie, nog veel kostbaarder was, onafgebroken voort. Toen de oudo beer de oogen sloot, was er niets dan een zeer aanzienlijke schuldenlast achter gebleven. Hedwig stond nu alleen, hulpeloos. Haar bleef alleen do keuze, om bij een voorname familie een betrek king te zoeken, of haar hand te reiken aan een man, die in rang en stand wel ver onder haar stood, maar daarvoor in plaats een aanzienlijk vermogen bezat, dat haar een onafhankelijk leven scheen te waarborgen. De koopman Reimann, de zoon van oen rijken hand werkman, wierf reeds lang om haar hand. Zij was een schoon meisje en boezemde den klein burgerlijken aanbidder in eiken vorm belang in. Lang aarzeldo zij: haar trots verzette zich zoowel tegen het een als tegen bet ander. Intnsscben moest oen kalm nadenken haar zeggen, dat zij aan de zijde van Reimann toch nog altijd beter geplaatst zou zijn, als wanneer zij zich vernedoien moest, gezel schapsjuffrouw to worden bij eene hoogmoedige dame of wol voor gouvernante van kleine meisjes to spelen. Het kostte haar een harden strijd, maar binnen zes maanden was zij mevrouw Reimann. In den beginne ging alles goed doch Reimann ja* ongelukkig met zijne speeulatiën en verlaDgde, dat de noodige bezuinigingen niet alleen van zijne zyde zouden komen. Hij toonde bovendien geen lust to hebben, veertien dagen achtereen slechts watersoep te eten, opdat zijne vrouw een aantal vrienden aan COURANT. UITGEVER Laan, Wijk D, No. 5. te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Gemeente-secretarie alhier, vóór den len April 3. s. Schagen, 12 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LAN3ENBERG. de Secretaris, DENIJS. -0$0- Wat vond men dan Men vond daar munt stukken, vaatwerk, tafels, stoelen, banken, messen, lampen, schilderijen, zuilen, mozaïk- werk en hier en daar ook geraamten. Die voorworpen, vooral het vaatwerk, waren met zooveel smaak bearbeid, dat verscheidene onzer hedendaagsche voorwerpen van weelde slechts eene nabootsing daarvan kunnen genoemd wor den. De ondergang der beide steden is waar schijnlijk daardoor veroorzaakt, dat, gelijk bij een geweldige uitbarsting plaats heeft, een verschrikkelijke plasregen die zich in de lucht met de rondom vallende asch vermengde, nederviel en als een slijkregen den omtrek bedekte. Daaruit zoude het dan ook te ver klaren zijn, dat men in de kelders en in 't binnenste gedeelte der huizen sporen van eene vloeibare massa vindt, die niet uit lava bestaat waardoor de menschen midden onder hunnen huiselijke verrichtingen overvallen worden. Zoo vond men onder meer anderen een geraamte met een geldbeursje midden onder haar tafel kon noodigen. Hij wilde ook geen glas wijn minder drinken, opdat mevrouw dut geld voor een loge-biljet in het theater zou kunnen uitgeven. Zoo ontstonden in hun huis de ernstige oneenig- heden. Jaren gingen er voorbij, en de echtelingen leidden een frenrig leven, hetwolk zij elkandor zooveel mogelijk verbitterden. Eindeljjlc besloten zij tot eene scheiding, en beiden waren blijde, elkander niet moer te behoeven te zien. Reimann, die een matig inkomen bad, zette voor zijne echtgenoote een jaargeld vast, waardoor zij tot haar einde zonder ontberingen kon leven; maar zij ontbeerde liever, ja, zij stelde zich liever aan het gevaar bloot, blind te worden, alleen maar om eenige thalors meer te hebben, opdat zij nu eri dan een klein gezelschap uitnoodigen, en voor hare gasten pronken kon. De schemering belette haar eindelijk, haren arbeid voort te zetten. Mevrouw Hedwig stond op en staarde naar den bewolkten hemol. Zij dacht aan hare jeugd, aan haro overwinningen, die zij, acb, zoo duur gekocht had, en aan haar vreugdelooien ouder dom. Hoe het was en hoe hot had kunnen zijn wanneer zij zelve maar anders waro geweest ook deze gedachte kwam bij haar op, on maakto haar stemming nog treuriger. Hot was koud in haar kamertje. De in het zwart gekleede vrouw bibberde van koude; zij besloot heden het zich te gunnen en de kamer te verwarmen. Spoedig knapperde in de kleine ijzeren kachel een aangenaam vuur. De stijve, trotsche en daardoor zoo ongelukkige vrouw gevoelde in dit oogenblik, hoe zij nu nog tor wille van een bedriegelijken schijn, waaraan toch niemand meer geloof wilde slaan, zuer dwaas tegenover zich zelve handelde. „Ik heb zoo dikwijls aan de menschen gedachten wat die wel zouden zengenhet wordt tijd, dat ik eindelijk eens aan mijn eigen gezondheid denk," mom pelde zij; „ik geloof dat een kop thee mij zal verkwik ken ik gevoel mij werkelijk koortsachtig." Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. een der ingangen van het theater staan, mis schien had hij hier de eene of andere ver- frissching willen koopen. Verder vond men ook noten, druiven, olijven, brood en zelts eene groote pastei, natuurlijk alles van binnen verbrand, maar toch nog zeer goed te herkennen, daar de lucht niet tot deze voorworpen had kunnen doordringen, en zij derhalve voor be derf bewaard bleven. In den kelder van een der landhuizen vond men dicht bij de deur, door welke de onge lukkige» zich misschien hadden willen redden, 27 geraamten van vrouwen, benevens eenig hals en armsieraad. Aan de deur van 't zelfde vertrek groef men twee geraamte opeen dezer had in de eene hand nog een sleutelbos en droeg in de andere een buidel met geld. Do man had zeker zijne kostbaarheden juist bij elkander gezocht en ze willen redden; want ook eenig zilveren en bronzen vaatwerk lag raast hem. Ook kan het eene geraamte wei dat van een slaaf en 't andere dat van een meester geweest zijn, of, want het zijn toch altijd louter gissingen, misschien waren het wel een paar dieven, die van de algemeene vlucht partij hadden willen trekken. In een ander huis vond men het geraamte van eene vrouw aan een soort van werktafeltje zitten. In eene der straten lagen verscheidene ge raamten bij elkander; het voorste had eenen fakkel in de hand, vermoedelijk was dit het geraamte van eenen slaaf, die eene familie met een licht had vergezeld en zooals toen ge bruikelijk was, met een toorts vooruit liep. Een ander stond weder bij een kippenhok; de man was dus hoogstwaarschijnlijk door do ramp overvallen op 't oogenblik, toen hij bezig Aan deze overpeinsing gevolg gevende, maakte zij zich gereed den verwarmende» drank ie bereiden. Het damasten servet, hetwelk zij over de tafel uit spreidde, was reeds oud on verscheidene malen herstold, doch zoo vaardig, dat alleen kundige eu scherpe oogen het kouden bemerken. Bij het theeservies ver ried duidelijk hier en daar een stip dat or noodige herstellingen hadden plaats gehad. Mot zichtbaar welbehagen dronk movrouw Hedwig hare thee on op haar vervallen gelaat kwam een trek van tevredenheid. IV. In dit oogenblik werd er zachfk.ms aan de deur geklopt. Tot hare grootste verbazing zag mevrouw Reimann eensklaps haar man voor ztch staan. „Vergeef mij, wanneer ik u stoor,- lispelde hij; „maar een onoverwiubaar gevoel dreef mij hierheen. Ik moest eens zien hoe het mijn Hedwig gaat, ot het haar ook aan iets ontbreekt en of zij nog altijd boos op mij is. O, Hedwig, hoe gelukkig had gij mij kunnen maken, wanneer gj u slechts de moeite had gegeven, mj tot u te trekken 1 Maar van don beginne bobt gij u van mj afgewend, cu zoo moet ik dan een geluk ontberen, dat eigenlijk voorlederen mensch in een behaaglijk huislyk leven is weg gelegd." Mevrouw Hedwig hoordo deze eigenaardige aan spraak met groote gelatenheid aan, on antwoorddo, toen de woordenrijke echtgenoot ophield, om adem te scheppen: „Wanneer gj alleen hierheen gekomen zijt, om mj deze preek te houdeu. dan hadt gj u de moeite wel kunnen besparen, om drie trappen hoog te klimmen. Doch voort een ernstige reden u hierheen, kom er dan flink mede voor den dag. Gj weet, dat ik voor al die groote woorden niets geef; ik weet zeer goed, wat ik daarvan bob te denken. Maar gaat zitten." Bj deze woorden wees zj op een stoel, die zeer bedenkelijk kraakte, toen Reimann er op ging zitten. Wordt Vervolgd.

Schager Courant | 1886 | | pagina 1