Doet wel, en ziet niet om! Uitspraak van den Militieraad. fliinnenlandsch Nieuws. w. Gemeente Kijpo, Hervormde Gemeente Scliarel)' een evemplaar derzelvon aan het Gemeentehuis is aangeplakt, teneinde de desbevoegden in de gelegenheid te stellen, hunne bezwaren tegen die Lijsten in te brengeD, onder uitnoodiging tevens, om die bezwaren vóór of op den 27en Maart 1886, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeen teraad in te dienen. Voorts wordt bekend gomaaict, dat de aan don •voet dezer gestelde namen, ingevolge art. 35 der meer gemelde Wet, zijn geschrapt van de in het gepas seerde jaar gesloten Kiezerslijsten. En opdat niemand hiervan onweten heid voor wende, is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. SCHAGEN, den 13dnn Maart 1886, De Burgemeester, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. NAMEN der, van de in het gepasseerde jaar gesloten Kiezerslijsten, geschrapte Kiezers van Leden voor den Gemeenteraad Cs. Bleek, Cs. Brak, Wm. Claij, M. Eikenboom, Cs. Franken, Wm. Jemmink, S. Koet Cz., E. Meijer, K. E. Numan, KL Plevier, P Raap, P. Rieu, Cs. Rotgans, Cs. Schenk, Cs. Schoen, Pb- Struik, G. Vader, Anth. Wit, D- Zeeman. van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, en de Provinciale Staten A. Bakker Jnz-, Cs. Bleek, Cs. Brak, P. Caarls, Wm. Claij, KI, Denijs, A. Erix Fz, Wm. Jemmink, Wm. Kerkmecr, K. E. Numan, P. van der Oord, D. Ranke, C. Rotgans, D. Zeeman. fiiciitiiiK' 188©. 1. Smit, Pieter aangew. 2. Dekker, Jan W. 3. Keet, Johannes Jacobus id. 4. Langedijk, Dirk id. 5. Vader, Jan br.d.d. vrij- 6. Jongejan, Ario aangew. 7. Kossen, Pieter id. 8. Deutekom, Arie id. 9. Nottelman, Aldert id. 10. Baptist, Nicolaas id. 11. Schoort, Hendrik br.d.d. vrij. 12. Kuijper, Dirk id. id. 13. Vader, Cornelis aangew. 14. Visser, Arie br.d.d. vrij. 15. Keet, Johannes Christoffel e. z. id. 16. Groet, Nan id. id. 17- Hofland, Jan aangew. 18. Roggeveen, Pieter br.d.d. vrij 19. Ree, van Hendrik e. z. id 20. Deutekom, Cornelis aangew. 21. Stammes, Jan id. 22. Mnnter, Jan br.d.d. vrij, 23. Beekman, Nicolaas Hermanus aangew. 24. Haagen van der, Thomas Johannes in d. vrij. 25. Ligthert, Johannes aangew. 26. Schut, Franciscus br.d.d. vrij. 27. Hos, Willem aangew. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen wijders ter kennis van de lotelingen, dat hot aantal te dragen in de liehting dor Nationale Militie van 1886, door Heeren Gedeputeerde Staten voor deze gemeente is bepaald op 8 Man. Scbagen, Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. do Secretaris, DERIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen ter algemeene kennis, dat aan Klaas Verheus) vergunning is verleend het perceel wijk E, No- 23^ aan de Martplaats aldaar, te mogen inrichten tot Koek- en banketbakkerij. Schagon, den 15on Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris. DENIJS. Schagen, 17 Maart 1886. Wie der lezers en lezeressen kent niet dit gezegde, dat zoo duidelijk de behartiging van christelijke liefde en menschenmin aanprijst? Voorzeker een ieder, en zij die dezen gulden regel in praktijk brachten zullen voorzeker ook telkenmale de waarde er van hebben gevoeld. Heeft men eiken dag en ieder oogen- blik de gelegenheid om wel te doen, voorzeker niet het allerminst in den wintertijd, vooral in deze dagen, nu de langdurige winter het onze arme medemenschen haast, ja zekerlijk, onmogelijk maakt om door handenarbeid hun dagelijksch brood te verdienen. Aangenaam treft het derhalve ons gevoel, als we nu lezen van de pogingen, die hier en daar gedaan zijn en worden, om den nood te lenigen. Ook in de plaats onzer inwoning is men niet achtergebleven in de beoefening der milddadig heid, en wij vonden het o.a. van de Diakenen der Herv. gemeente alhier eene uitstekende gedachte, toen zij, een week geleden, eene oproeping deed om haar door geldelijke bijdragen te helpen, den nood onzer behoeftige^ te verzachten, en mot blijdschap vermelden wij dan ook hier, dat dank zij de welwillende medewerking van eenigen onzer plaatsgenooton, de Diaconie in staat was gesteld om aan ongeveer honderd hoofden van gezinnen eene extra- bedeeling van levensmiddelen te kunnen uitreiken. Ook de poging van het Hoofd der School alhier, om, geruggesteund door particuliere bijdiagen, aan eenige behoeftige schoolgaande kinderen der Openbare School voor Lager Onderwijs alhier, boterhammen uit te reiken, kunnen wij met gunstig gevolg bekroond ver klaren. t Deze beide feiten getuigen dus mede, dat men in onze gemeente geenszins verflauwt, en, behalve de gewone bedeelingen, nog boven dien middelen zoekt, om onze armen hunne nooddruft te lenigen. Doch het mocht hierbij niet blijven, en dat begreep onze plaatsgenoote, mejuffrouw Ver- neij, die bet plan opvatte om met hare leer lingen der Handwerkschool eenige handwerken te maken, en die ten bate der behoeftige ouders van eenige leerlingen dier School te verloten. Gedachtig aan de hier zoo passende spreuk «wat gij doet, doet dat haastig," liet zij dan ook nog heden bij de ingezetenen dezer piaats eenige lijsten ter deelneming rondgaan, en als wij mededeelen dat er reeds heden voor ruim veertig gulden was geteekend, dan mogen wij voorzeker wel voorspellen, dat hare pogin gen met voldoend succes zullen worden bekroond. Wij vatten dan ook deze gelegenheid gretig aan, om onze waarde lezers en lezeressen dringend uit te noodigen mejuffrouw Verneij en hare leerlingen in hare poging te schragen. Tegelijk vinden wij het lofwaardig, dat zij daardoor hare leerlingen de deugd van weldoen leert beoefenen. Neemt dus een of meer loten, waarde lezers, en helpt zoo een flink bedrag bijeen te verkrijgen. Doch laat ons niet bij deze gelegenheid alleen ons bepalen, maar ieder in zijn kring de be- hoeftigen helpen. En vooral, trachten wij te ontdekken, waar zoogenaamde stille armoede wordt geleden. Vergeten wij vooral ook niet die gezinnen. Want niet altijd de naakte armoede immers is de grootste. Als het waar is, wat men ons dezer dagen mededeelde, dat er hier huisgezinnen zijn, waar men zich alleen kan voeden met aardappel schillen o, laat ons dan niet langer talmen, maar de handen in een slaan en haastig helpen Men zal ons misschien toevoegen, dat in onze gemeente inderdaad reeds veel geofferd is op het altaar der menschlievendheid, vooral als men bedenkt dat in zaken het er in het algemeen ook verre van rooskleurig uitziet, en dan verklaren wij dit gulhartig te erkennen, doch de nood is nog niet gelenigd en ze moet toch gelenigd worden, niet waar En zij, die geen groote giften kunnen geven, hoe gaarne zij het ook willen, bedenken dat vele kleinen een groote maken, en dat elke kleine gift op zich zelve ook reeds leniging kan aanbrengen. Met de dringende uitnoodiging om vooral het voornemen van Mejeffrouw Verneij en hare leerlingen te steunen, besluiten wij dan ook dit ons opstel, dat wij alleen hier neder schreven met het doel dit plan aan te bevelen, toe te juichen en kan het zijn de deelneming er voor aan te wakkeren. Jongstleden Zondag waren, op uitnoo diging van den burgemeester, een groot aan tal ingezetenen uit alle deelen der gemeente Barsingerhorn bijeengekomen, teneinde midde len te beramen tot leniging der armoede, die zich aan het einde van dezen buitengewoon langen winter ook hier begint tc vertoonen in gezinnen, waar zij anders, gelukkig minder gekend wordt. Er heeft zich eene commissie gevormd die zoowel door het tijdelijk in dienst nemen van werkvolk door particulieren als door geldelijke bijdragen, in staat gesteld is om dadelijk hulp te verleenen waar die vereischt wordt. Als eene zeldzaamheid kan worden mede gedeeld, dat te 't Zand gemeente Zijpe eene 85-jarige vrouw is overleden in dezelfde woning waarin zij is geboren en ook voort durend heeft gewoond. De burgemeester der gemeenten Zijpe en Callantsoog heeft deze week aan de behocf- tigen dor laatstgenoemde gemeente eene grooi hoeveelheid erwten en spek rondgedeelcf. Door de IJsvereeniging wEendraehi maak Macht" te Anna Paulowna is ten bat der behoeftige ingezetenen dier gemeente ee' collecte gehouden, waarop voor meer 4 f 300 werd geteekend. Dit bedrag vermeert! J met een som van f 100, welke door boven genoemde IJsvereeniging zelve werd gescho,,! kon, werd besloten door middel van wetL verschaffing den werkeloozen ten goede te d0e[1 komen. Volgens een door het bestuur der af deeling Alkmaar de Holl. M. v. Laadbom,- ons gezonden programma voor de Jaarlijks^ in die gemeente te houden Paasch-Tentooa, 'stelling van Bijstieren, melkvee en vctrundvee kunnen wij belangstellenden hier mededee]0fl' dat die tentoonstelling zal worden gehoud^ op Vrijdag 10 April e. k. op het Doelenveld Aangiften voor inzending op deze tentoon! stelling moeten vóór of op Zaterdag 10 April e. k. schriftelijk gedaan worden aan den Secreta ris der Afdeeling. Volgens art. 3. mng niemand vee inzenden, daa waarvan hij gedurende tenminste, drie maanden eigenaar is geweest. De schriftelijke verklarin» moet de kennis geving van inzending ver^' zeilen. Uitgeloofd zullen worden; 4 prijzen voor Rundvee, 3 voor Bijstieren van zuiver inlandsch ras, en 4 voor melkvee van zuiver inlandsch ras. De verschillende prijzen bestaan in geld. sommen van 50, 40, 30, 20, 15,10, 5, gulden, Te Amsterdam woonden Maandag I) 0 4"' ongeveer 700 personen de monstermeeting bij, terwijl evenzooveel nieuwsgierigen buiten wachtten of er botsingen zouden ontstaan, Allen binnenkomenden werd het gedrukte ant woord van den Burgemeester gegeven, dat Van der Stadt zeer teleurstellend vond en hij zeide dat de burgemeester zijn eed niet nage komen is, en de commissie lomp had bejegend. IIij spoorde allen aan den burgemeester hun uood te klagen en dagelijks te volharden ia bijeenkomsten. Een aanwezige wilde alvast beginnen met moorden en rooven, een ander wiide vrouwenarbeid afschaffen om mannen arbeid te geven, ook Schroeder hield eene redevoering over den onwil van het bestuur enz. De voorzitter Penning sloot de vergade ring met de mededeeling dat men weldratou overleggen wat nu te doen staat. Aan den uitgang werd een groot aantal brooden, we! 500, evenals gisteren door socialisten versehatt, uitgedeeld aan hen, die de hand uitstrekten, De toegang naar de Stad bij de Raampoort was afgezet, zoodat de menigte, 2000 ongeveer^ links en rechts verspreid werd. Ophoopingen of samenscholingen werden door de politie uiteengedreven. Fortuijn sprak tot een klein hoopje, in een nevenzaal, over de bekende motieven. In t geheel werden twee personen gearresteerd. BURGELIJKElX STA AU. ©cracente schaden. Ingeschreven van 13 tot en met 19 Maart'85. Geboren: Gerardus Christophorus,zoon van Jan Ranke en van Maria Josina de Bot" Antje, dochter vna Willem Schenk en van Neeltje van Tvvuiver. 1 Ondertrouwd: en Geene. Getouwd: B Overleden: Maartje van Twuiver, ori 54 jaar. v Ingeschreven 5 12 Maart 18S6, Geboren: Cornelis Nicolaas, zoon van Twisk en Antjc Bes. e Ondertrouwd Geene. GetrouwdHermanus Louwe. jonk®an arbeider, 35 jaren en Grietje Baart, j°D8f dochter, zonder boroep, 26 jaren, beide wonend6 te Zijpe. Overleden Levenloos aangegeven kindvö" het mannelijk geslacht van Willem Bos ell_ Maartje Schuijt. Neeltje Konijn, 53 jare11 weduwe van Pieter Slijkerman. Beur tl ijst voor de vacature te Schaqen, t Van 3 Januari tot en met 28 Mand- M 21 v Ds. van der Hoeven, Valkwfi namiddags VL ure. 28 n Ds. Homau, Eenigenburg, v0 middags 91/, ure. Tweede jaargang 1S86.

Schager Courant | 1886 | | pagina 2