ALCEM EE A D V E B T E i\ T I E DONDERDAG Landbouwblad. 22 APRIL. \o 1886. X I E I W S- 30ste Jaargang. J. WINKEL, Laan, Wijk D, No. 5. U in n en lan dsch ieuies 16.) M 1978 S C1! A 6 Si Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adoertentiën in liet eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Cli is a Ai T. UITGEVER TE SCHAGE^, jolijs ner jaar ƒ3.Franco per post 3.80 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverteniiën van één tot vijf regels f 0.75*- iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Verleden week bevond zich te Assen ecu jongen in het bosch om struiken te snijden, toen hij in een gat bij een boom een mans persoon zag liggen met een witten doek over het hoofd. De jongen liep weg en deelde het door hem waargenomene mede, aan vele menschén, die hij ontmoette, en die zich er heen begaven. De man, die blijkbaar sliep, werd wakker gemaakt, hetgeen niet dan na herhaald roepen gelukte. Hij bleek honger te hebben, waarop door een der aanwezigen wat melk met brood werd gehaald, hetwelk door hem werd genuttigd. Volgens zijn zeggen had hij daar ter plaatse reeds acht dagen gelegen, zonder in dien tijd iets te hebben gegeten. Aanvankelijk weinig voldaan over de hulp, welke hem werd verleend en te kennen gevende, dat het wenschelijker ware geweest, hem daar zijn einde te laten afwachten, bleek de levens lust toch langzamerhand weer voldoende aan te wakkeren, om die zwaarmoedige gedachten op te geven. Bedoelde man was genaamd S. 8., sedert 13 October van het vorige jaar ont slagen uit de kolonie Veenhuizen. Hij had sedert dien tijd, na eerst een bezoek te hebben gebracht bij zijne kinderen te Groningen en Nieuw-Buinen, rondgezworven, steeds naar werk zoekende, doch het niet vindende. (N. Dr. Ct.) De 'Groote Speculatie. Novelle van K A R L BECK. IX. Hedvvig was nu gelogeerd bij hare vriendin. Daar do op handen zijnde bruiloft, de vrouwen oneindig veol te beredderen gaf, bekommerde men zich at zeer weinig om mijnheer Reimann, die, niet meer bewaakt door zijne vrouw, zich volkomen over gaf aan de luchtkasteelen van zijnen ingebeeldcn rijkdom. Hoe nader do dag kwam, waarop het huwelijk zou worden voltrokken, des te ongeduldiger werd hij. Met den commissionnair in landgoederen, die hem een geschikt landgoed had aangewezen, had hij zoo goed als vast afgesproken; met de meubelmakers en alle andere bestaande handwerkslieden had hij reeds de nieuwe inrichting besproken en geregeld. De voor bereidselen waren zoo genomen, dat in den tijd van acht dagen het landgoed getransporteerd, het slot van den nok tot aan de kelders gemeubileerd cn ingericht kon zijn. Natuurlijk bezocht de voormalige makelaar de beurs niet meer en groette hij noch mijnheer F. L. Schmidt, noch een zijner vroegere handelsvrienden. Hij bezocht de magazijnen, kleedde zich sierlijk en netjes, ging naar de schouwburg, de opera - kortom leiddo eon leventje, dat al zeer weinig verschilde van datgeno, hetwelk hij vroeger zijn vrouw zoo hevig had verweten. Eindelijk kwam de lang verwachte trouwdag. Slechts een kleine vriendenkring woonde de trouw plechtigheid bijonder d6ze bevonden zich ook mijnbeer en mevrouw Reimann. Toen zij laat scheid den, fluisterde de baron den huwelijksagent toe: .wacht mij morgenmiddag om 1 uur. Ik kom mijn woord inlossen.'' Reimann deed dezen nacht geen oog toe; hij zag voortdurend duizendende goudstukken in de lucht ronddansen. De gedachte, dat hij morgen vijfmaal honderdduizend gulden zou bezitten, maakte hem in zulke eene mate opgewonden, dat hij trots een hevigen regen al'e vensters van zijn kamer openzette. Hij wekte zijn vrouw, die nu weder bij hem haar intrek had genomen, en sprak onophoudelijk van het wel- Zondag is te Enschedé weder een sociaal democratische vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden P. W. G. Helsdingen uit Rotterdam en Croll uit 's-Hage; de eerste behandelde //door socialisme tot beterschap," terwijl de tweede den toestand van den fa brieksarbeider besprak. Door beide werd even als door vorige sprekers, op hetzelfde aambeeld geslagen. Dat hunne woorden weinig indruk maakten, blijkt hieruit,dat Maandagmorgen een 60-tal wevers op de fabriek der firma Scholten het werk hervat hebben. Wel waren de soci alisten-leiders ook 's morgens op hun post aan wezig om hen tot verharding in de werksta king aan te manen, doch de burgemeester wilde deze niet toestaan tot het volk het woord te voeren. In 't geheel is de helft van 't werkvolk nu weer aan den gang. Te Ooltgensplaat is, naar men ons mede deelt, Zondag een katje geboren, dat er niet minder dan twee staarten en acht pooten op nahoudt. Alleen de beide voorpootjes be vinden zich op de gewone plaats, twee andere pooten staan voor op den rug en deze rug is halverwege in twee afzonderlijke volkomen gelijkvormige en gelijkkleurige ruggen gesplitst, die elk nog tAvee pooten en een staart dragen. Het beestje is levenloos ter wereld gebracht, Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Rilland werd dezer dagen aangifte slagen zijner groote speculatie. Hedwig, die van de belofte van den baron kennis droeg, sprak een poosje met Reimann, doch hechtte niet veel gewicht aan de bedenkelijke overdrijving, waaraan Reimann iu zijne plannen leed en spoedig lag zij dan ook in vasten slaap. De heer Reimann kon evenwel de slaap niet vatten. Hij wachtte mot vurig verlangen naar het groote oogenblik, waarop al zijne wensclien bevredigd zouden worden on hij een rijk man zou zijn. Reeds vroeg in den morgen, terwijl hij zich ter nauwernood den tijd gunde, zijn ontbijt te gobruiken, kleedde hij zich zoo fijn mogelijkhij liet in do pronkkamer de kachel aanleggen en wachtte hier van negen uur af op den baron, die eerst tegen een uur zijn bezoek had aangekondigd. Deze vier uur waren hem bijna een eeuw en zelfs niet de gedachte, wat Bij al niet zou ondernemen, en welk een vreugdo en genot hem wachtten, hoe hij dit vertrek en hoe hij die zaal op het landgoed zou inrichten, hoe duur hij bet servies, van welke kleur hij de tapijten zou nemen, zelfs niet dit spel van hoop en verwachting kon hem die vier uren eenigermate verkorten. Met haastigen, korten tred liep hij door de kamer heen en weder; daar sloeg het halfeen. „Nog een half uur. O, rnjjn God, dezo morgen wil maar geen einde nemen Zekerlijk zal hij mij ook nog wel een weinig laten wachten, - ofschoon do sfipthaid, de beleefdheid der koningen is! Voortaan zal ik niemand meer laten wachten." In dit oogenblik word er aan de deur zijner kaïnor geklopt. „Binnen 1" l)e baron stond voor hem. „Ah, mijn waarde heor de baron, eindelijk, eindelijk „Vergeef mij, lieve vriend, maar ik dacht, dat ik niet op mij heb laten wachten het is nog een half uur voor den bepaalden tijd en ik vreesde reeds, u niet thuis te zullen treffen." „Niet te huis aantreffen Waarde mijnheer do baron, ik ben niet uitgeweest." „Maar bet doet mij werkelijk leed, dat gj mijnent wege uwe zakeu hebt veronachtzaamd „Mijne zaken? Ik doe geen zaken meer; ik—" „Nu, zooals gij wilt," antwoordde de baron afwerend, „laat ons nu onze zaak ten einde brongen." Reimann's gelaat straalde van verwachting en ver rukking. gedaan van een meisje, onder den naam van Rillandina. De ambtenaar weigerde de in schrijving in het geboorte-register en de officier van justitie hierover gehoord, stelde hem in 't gelijk. Uit Maastricht wordt gemeld Na de uitbetaling van het verdiende loon, weigerden Donderdag ochtend een twintigtal glasblazers van dc fabrieken der heeren Regout, verder voor het verminderde loon te werken. Dit troepje, bijna uitsluitend uit jonge man nen van even in de twintig jaren bestaande, trok zingende en meer drinkende dan zij ver dragen konden, door de stad. Een der ergste schreeuwers werd door de politie opgepakt. Des avonds omstreeks 7 uur bevonden zieh eenige honderden nieuwsgierigen, grootendeels fabrieks-arbeiders, voor de fabrieken van de genoemde firma, daar het gerucht ging dat de werkstakers zouden trachten hunne kame raden over te halen hun voorbeeld te volgen. Vijf der werkstakers, in vrij beschonken toe stand, bevonden zich werkelijk met dat doel daar ter plaatse, doch zonder iets op hunne makkers te vermogen. Later op den avond hadden er nieuwe samenscholingen plaats, waaraan wel een 300 man deelnamen. Bij een der heeren Regout werden de glazen ingeworpen. Verscheidene arrestatiën hebben plaats gehad. Omstreeks middernacht was alles rustig. Hij sloeg met groote aandacht gade, hoe do baron een fraaie portefeuille te voorschijn haalde, dezelve op de hand woog en toen zeide „Vooreerst, besto vriend, betuig ik u mijn hartelijk- sten dank, want gij hobt mij werkelj)k gelukkig gemaakt. Mijne vrouw is een engel en ik hoop, dat tusschen u en ons steeds eene oprechtige vriendschap zal bestaan. Wees verzekerd, dat het mij een aange name plicht zal zijn, u naar mijne krachten ten dienste te zijn 1" „Zeer goed, zeer goed!" antwoordde Reimann, terwjjl bij zich het voorkomen gaf, als had hij er moeite tnedo, zijne tranen te bedwingen; „gij zijt con cavalier, maar nu ook „Nu willen wij regelen, wat wij afgesprokon hebben, toen ik voor do eerste maal bet geluk had.Bij dezo woorden reikte hem de baron do hand, dio do gewezen agent hartelijk drukte. „Ik breng u hier het vierde gedeelte van bet vermogen mijner vrouw. Helaas, is hetzelve niet zoo aanzienlijk, als gij mj gezegd hebt 1" „Niet zoo aanzienlijk vroeg mijnheer Reimann, die zijn ooreu niet vertrouwde. Neen beste vriend, want Ottfiie's moeder bezit als universeel erfgename van haar mail, het geheole ver mogen, dat den liandelsraad Helmenthal beeft achter gelatenbet zal van haar afbangen, hoeveel zij mijne vrouw en mij jaarlijks wil toekennen. Ottilie heeft nu slechts over veertigduizend gulden te bo- schikken, dio zij geerfd heeft ran oene tante; dat is haar geheuie rijkdom! Ik heb haar onze afspolak medege deeld, en berouwvol haar vergiffenis afgesmeekt,- welke zij mij ook schonk. Hier besto Reinlann, zijn tienduizend gulden, neem dio missehiën doet gjj later nog wel een betere speculatie! Baron Hugo tilde nu tienduizendguldenbiljetten op tafel uit eu voegdo er aan toe„Eene quitantij heb ik niet noodig, dat is tusschen mannen van eer overbodig! Vaarwel, lieve vriend, gro t mevrouw uwe echtenooto hartelijk en kom spoedig bij ons maar bereid er u op voor, dat mijne vrouw u ovor ouzo zaak eon kleino strafpredikatie zal houden. Adieu 1" Reimann bleef alleen achter. Hij zat sprakeloos daar nederde armen hingen hem slap langs het lichaam, zijne oogen waren wijd geopend. Zoo vond zijne vrouw hem. Zij doorzag spoedig, hoe de geschiedenis stond. Met eenhalf medelijdendon, balt toornigen blik mat zij den

Schager Courant | 1886 | | pagina 1