einde. Het geheele personeel op de fabrieken, werkplaatsen, stallen, kantoren, enz., van de heeren Regout, bedraagt ongeveer 2900 man. Een echtpaar te Breda, dat aanstaanden Maandag (Tweeden Paaschdag) zijn gouden bruiloft hoopt te vieren, heeft de merkwaardig heid, dat de man Adam en de vrouw Eva heet. Als een tegenhanger van goedgeloorig- heid bij eenvoudige lieden kan het volgende dienen. Een koopman te Groningen had voor eenige dagen betalingen te doen in de streken van Klooster ter Apel. Toevallig, of wil men met opzet, gaf hij eenige muntbiljetten van f 50 in betaling. Maar ja wel, daarvan wilde men te Klooster te Apel niets weten. Ze kenden die sigarenpapiertjes welde krant had er vaak genoeg voor gewaarschuwd Builenlandsch Nieuws. In het bekken van Charleroi nemen de werkstakingen weder toe, doch de grevisten gebruiken nu vreedzamer middelen. Zij ver zoeken den burgemeester hunner gemeente om bij de directeur der mijnen hun bemid delaar te zijn. Deze aanvaarden ook de hun opgedragen taak, maar tot dusver heeft geene enkele poging nog tot voldoening aan de wenschen der grevisten geleid. Eergisteren is eene werkstaking uitgebroken in twee kolenmijnen te Jumet. Gisteren hebben 500 mijnwerkers te Marchienne geweigerd te werken, en zijn kalm naar den burgemeester gegaan, om zijne tusschenkomst te verzoeken. Te Goselies hebben zij eveneens het werk niet voortgezet. Er zijn dus te Jumet, Lodelin- sart, Marchienne en Gosselies werkstakingen. Tiet aantal grevisten in die vier plaatsen be draagt 2200. Op het oogenblik dat de bisschop in de kathedraal van Madrid, den zegen van Palmzondag uitdeelde, loste een priester drie revolverschoten op den bisschop, die levenloos nederstortte. De dader van den moordaanslag is Geleote. Hij is groot van persoon, 43 jaar oud en vroeger aalmoezenier in een klooster, maar wegens lichtzinnigheid ontslagen. Met een buitengewone koelbloedigheid heeft hij zijn misdaad volvoerd. Onder een valschen naam heeft hij aan verschillende bladen der Spaan- sche hoofdstad de misdaad, welke hij begaan zou, eenige dagen geleden medegedeeld. El Progresse" en andere bladen hebben dit zon derlinge stuk, waarin hij klaagt over de ongelukkiger, huwelijksmakelaar, wiens gelaatstrekken evenwel eensklaps opklaarden. De agent uiumpelde in zich zeiven „de pachter is stiptnu, nu, tienduizend gulden is een zeer aardige rentewij zullen er recht aangenaam van kunnen leven. Ik wil dadelijk bij den rijtuigfabrikant gaan zien, dat hij mijn wapen keurig netjes en nauwkeurig op de portieren schilderteen naamletter met de kroon is toch altijd nog voornamer I Overmorgen is het bal aan het hof en de kleermaker is nog altijd niet gereed. Mijn God, mijn God, wanneer hij mij maar niet laat zitten Wat zouden de majesteiten wel zeggen, wanneer ik wegbleef!" Met sidderen en beven hoorde de bleeke vrouw deze wartaal. Zacht verwijderde zij zich om een docter te laten roepen. Toen deze na een half uur verscheen, vond hij den patiënt reeds in een ijlkoorts; de ziekte was lang en gevaarlijk; de phantasieën van den ongelukkige draaiden allen om glans en rijkdom, eer en wereldlijke onderscheiding. Eindelijk genas hij, maar alleen lichamenlijk, zijn geest bleef zwak. Zoo menige Berlijner heeft wel reeds van tijd en wijlen een kleine, cudachtige man, wiens gebaren eon mengsel van goedmoedigheid en hoogmoed toonen, op de wandelingen, in de magazijnen, bij de restauratiön aangetroffen, die met groote handigheid den eerste, den beste in een gesprek weet te wikkelen, dat hij bijna alleen, maar zeer verstandig voert, al springt hij ook van het eene onderworp op het andere. Maar wanneer het woordje „Vermogen" is uitgesproken, dan geraken zijne gedachten in de war, en praat hij alles zoo dooreen, dat ieder zich haast, van hem af te komen. In zulke gevallen haalt bij verachtelijk de schouders op en zegt„hoe weinig zijn de menschen nog beschaafd indordaad, men kan zich alleen in do hofkringen gelukkig gevoelen En vraagt dan iemand, die zich misschien door deze uitdrukking beleedigd gevoelt, naar den heer, die met zulke hoogmoedigo beleedigingen zoo vrijgevig is, dan krijgt hij ten antwoord: „o hemel, dat is een gewezen makelaar, bij wien het niet goed zit omdat een speculatie hem mislukte. Hij doet anders niemand leed Overigens verpleegt zijne vrouw hem zorgvuldig en telken jaro brengen zij beiden don zomer door op een der landgoederen van den baron, die den onge- lukkigen speculant het genoegen verschaft, zich een paar maanden voor den slotheer te houden. geestelijke overheden en haar beschuldigt nem tot de misdaad aan te zetten, openbaar gemaakt. De moordenaar naderde den bisschoponder vooi - wendsel diens ring te kussen en het is op die wijxe.dat hij door zijn priestergewaad beguns tigd, den bisschop van zeer nabij met drie revolverschoten kon treffen. Galeote trachtte toen het wapen tegen zich zeiven te keeren, maar hij werd bijtijds ontwapend. De politie had, toen zij den moordenaar arresteerde veel moeite om hem uit de handen der woedende menigte te houden. Het verhoor heeft weinig bijzonders opgeleverd. Hij heeft alleen zijn misdaad bekend en ook dat zij bij voorbe dachten rade gepleegd is. De bisschop was de eerste titularis van het diocese dat in de Spaansche hoofdstad kortelings is opgericht. Hij was vroeger bisschop van Salamanca en stond als een ijverig en verdraagzaam prelaat bekend. De toestand van den lijder is hopeloos. De Grieksche regeering blijft weigeren om aan het verzoek der mogendheden, om zich te ontwapenen, te voldoen. De minister Delyanuis verklaart dat de regeering niets ge daan heeft om den vrede in gevaar te brengen doch zij kan de inkrimping van haar macht niet lijdelijk aanzien. Door de vereeniging van Oost-Rumelië met Bulgarije is het evenwicht op het Balkan-Schiereiland verbroken en eerst dan kan Griekenland met die vereeniging ge noegen nemen, wanneer Griekenlands gebied wordt uitgebreid met de landstreken, welke den Grieken reeds bij het tractaat van Berlijn zijn toegezegd en bijna geheel door stamge- nooten worden bewoond. Na de aanneming van alle aanhangige ont werpen is de Kamer Zaterdag gesloten. ,/L'Agence Ilavas" deelt aan de Fransche bladen mede, dat tusschen de Engelsche en Duitsche regeering volkomen overeenstemming heerscht, betreff ende hetgeen nu gedaan moet worden. Een streng doorgevoerde insluiting der Grieksche strijdkrachten ter zee zal ver moedelijk het einde der bespreking zijn. De andere mogendheden, en ook Frankrijk, zul len zich daarbij aansluiten, doch tevens zal Fraukrijk de Grieksche regeering nogmaals op vriendschappelijke wijze aansporen, om toe te geven, en te overtuigen, dat elk verzet vruchteloos is. Wat Engelands houding betreft, wordt tevens medegedeeld dat lord Salisbury, ten einde den Sultan gunstig jegens den vorst van Bularije te stemmen, zich jegens de Porte heeft ver bonden om een aanval der' Grieksche vloot op Turkije te beletten. Lord Rosebery, de minister, van buitenlandsche zaken in Glads- tone's ministerie, heeft deze belofte bekrach tigd en handelt in zake de Oostersche quaes- tie als zijn voorganger geheel in overleg met prins Bismarck. Gemengel N >enws Van het opzicht zenden van artikelen door winkeliers, wordt dikwijls een groot misbruik gemaakt en, zooals een Berlijnsch blad mede deelt, in kringen waar men dit niet verwachten zou. Verleden week hield o. a. voorden winkel van een hofleverancier te Berlijn een equipage stil; een knecht in livrei opende het portier en twee fijn gekleede dames slapten uit. Zij wench- ten toileldoozen met i voren garnituur te koopen, doch hare keus niet kunnende vestigen verzoch ten zij drie doozen, elk van een waarde van 6oo mark, op zicht te mogen ontvangen. De winkelier zond de doozen en ontving ze alle na twee dagen terug. Bij hel nazien der artike len ontdekte hij, in een borstel en kam sporen van pommade en een aantal haren. De winke lier ging naar het huis, dat de dame, die de bestelling gedaan had, bewoonde, en vroe<> aan iemand, die beneden woonde, of er ook boven bezoek was geweest- Het antwoord luidde be vestigend. Men had dus de toiletdoos geleend om er mede te pronken en een der gasten had er gebruik van gemaakt. De vindingrijke gast vrouw moest het genoegen met 25 Mark voor bet bederven van den borstel boeten, waartoe zij eerst na aandringen van den winkelier besloot. Van het zenden van waaiers op zicht zect hetzelfde blad - wordt eveneens dikwijls mis bruik gemaakt. De dames pronken dan op elk bal met een anderen waaier, welke haar nog niet eens leengeld kost. Ook Berlijnsche Boek handelaars laien wel eens dergelijke klachen hooren. Meermalen worden prachtwerken ter inzage verlangd, die dan gedurende een avond dienen moeten om een salontafel te versieren Den volgenden dag worden de boeken terugge zonden met de boodschap: mijnheer of mevrouw heeft er geen keuze bij gevonden en zal zelf wel eens aankomen! Het Stadje Stry bij Lemberg i, Zondag door een verschrikkelijke!! brand grootendeels vernield. Veertig personen zijn reeds onder puinhoopen gevonden, waaronder hethooldj' school, terwijl een 5o-tal nog vermist VVOr(j| Donr een instortenden toren der katholieke keg zijn drie personen gedood. In het geheel ?j; 6oo huizen verbrand en zijn 65oo menschf zonder dak, die per spoor naar de nabijge| steden zijn overgebracht. In den Palz doen twee bekende elkander een concurrentie aan, die de algemeeti vroolijkheid opwekt. De eene firma, Jozef,* Scha rif, te Landau gevestigd, bood aan ieder j, voor 20 mark inkocht, vrij vervoer naar Landa,' van elk station, dat in den Palz gelegen Spoedig hierna verscheen eene advertentie v den heer A. Hundener in Steinleld, die hetm gende inhield »()m iedere eunenrrentie, VOOrj die van de firma te Landau, onmogelijk te maker, heb ik mijne zaak, die reeds zeer uitgebruij was, nog vergroot en verkoop tegen bespottelij, lage prijzen. De personen, die voor twee niar| bij mij koopen, krijgen de reiskosten vergoed teawijl ik bij grootere inkoopen aan de reis eg middagmaal toevoeg. WaaaschijnÜjk zal na maaltijd kolfi geschonken worden." liet een., wat den heeren Jozef en Sc li a r ff nog overblijf, is, de klanten op oesters met champagnei, trakteeren. Eene nieuwe botermacliine. In eene bjj eenkornst van melkoopers en boterfabnkania te Berlijn is onlangs eene nieuwe botermacliine beproefd, uitgevonden door Baeserhelv uit [j( dapest, welke voor alle groote en kleine houders, melkpachters en boterbereiders van groot belang is, aangezien men daarmeda ii weinige minuten verscbe boter kan makei, Alle karnwerktuigen voor kleine en groot melkproducten veretschten tot nu toe vet tijd en krachtsinspanning, en de groote centri fugaal-machines zijn slechts in belangrijke, uit gebreide melkerijen bruikbaar. De nieuwe nti- chine evenwel is in alle grootten verkrijgbaar en bijzonder eenvoudig samengesteld zij ve( eischt zeer weinig kracht en levert in dei korst mogelijken tijd boter. De machine beslui uit een van zwaar ijzer vervaardigde cylindti waarboven zich bevind eene kleine galg, vu welke door bet deksel der machine in des eene loodrechte schroef omlaag loopt, die aai baar ondereind vier paar vlei ken in verticali richting beeft, welke zich gedurende de wei king met ontzaglijke snelheid voor- en achter waarts bewegen. Die beweging beeft bij de grootste machine- door een rasterwerk plaats, bij de kleinere dooi een snoer, dat met de band over een klei» wals been en weer getrokken wordt. Het geheel berust op het beginsel der middelpuntvliedend kracht. In tegenwoordigheid van al de lede der vereeniging van melkhandelaars werd I kleinste en vooral voor huiselijk gebruik 1* stemde machine, van 6 liter inhoudsmaat, uil 2^ liter zoete melk gevuld, en in 3 minui» was de boter klaar. Dezelfde machine met liter room gevuld, leverde in 2 minuten de boter Men kan dus met deze machine in een uur3o liter zoetemelk of 4° liter room verboterei Met eene grootere soort van lo liter inhoud ruimte en 6 liter melk duurde liet proces - minuten. De overgebleven melk zag er uit nlj blauwachtig water; geen spoor van botervetro achtergebleven. Moet of wil men zoetemelj slechts afroomen, dan doet de machine dit 3o seconden. De voorzitter verklaarde zulk eef machine sinds weken in gebruik te Lebben,et dat zij zijne verwachtingen overtrof. Hij sedert zijne boter in tegenwoordigheid en vooj bet oog zijner klanten, waardoor tevens al' wantrouwen in de goede en zuivre bereidt verviel. De prijs laat toe, ze in elke huishoud^ aan te schaffen. ïlet aantal faillissementen in de Vereenig'i Staten in het eerste kwartaal van dit jaar, tot bet respectabele getal van 32o3i geklomm» met een passief van meer dan 29 imll'0^-: dollars. In de drie eertte maanden van i$: bedroeg liet getal faillissementen 3558 met ef Mt passief van 46 millioen dollars. Er is dus ve M betering waar te nemen, want sedert i bet passief in bet eerste kwartaal van het nog niet zoo laag geweest. r ir"*3 K Verslag der Vergadering van den Raadjk gemeente Schagen, gehouden op Woeiisdaffl 21 April 1886, des morgens 10 ure. Tl Afwezig waren de heerenHazeu, v' 1 Maaten, de Pater, Stammes en Voorma11, De vergadering geopend zijnde, werden; notulen der vorige gelezen en goedgeke111 waarna de voorzitter mededeelde, dat de vacature van onderwijzer aan de 0' - School alhier, met bijacte voor Fransch, 8e enkele sollicitatie was ingekomen. y b'j Door B. en VV. was nu in deze aan ^be Hoofd der School om raad gevraag1» diensvolgcns stelden B. en W. nu vü0|',()(), 0 acte voor Fransch niet eene toelage van maar eene hoogere toe te kennen.

Schager Courant | 1886 | | pagina 2