A I E u w s- Landbouwblad. De Vlaamsche Vesper. Sluiting Gasfabriek. 30ste Jaargang Jtë 1980. Algemeen Advertentie- DONDERDAG 29 APRIL. Gemeente Schogen. Bekendmakingen. Aangifte van Verhuizing. J. WINKEL, Laan, Wijk D, No. 5. t. ARIE MEIJER. 2. PIKTER MOK IJK. DENIJS. Ao 1880. schaker COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentiën in het eerstuilkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dezer gemeente, als: art: 11. Tn geval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen ilCilït êStlg'eai, belmo ren te worden kennis gegeven, ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is be paald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werk boden daaronder begrepen, door het hoofd van dit gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, met eene boete van een gulden. Schagen, 23 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANG EN BERG. de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SCHAGEN, Gezien de Dispositiën van Zijne Excellentie, den heer Commissaris des Koning in Noord-Holland Historische novelle van MORITZ LILIE. I. 2.) Eerst tegen het middernachtelijk uur scheidde de vergadering stil en behoedzaam, teneinde den argwaan der gehate vreemdelingen niet gaande te maken. Ook Peter Koning begaf zich huiswaarts, gelijk hij zijn komst, ook nu elk gewoel zooveel mogelijk vermijdende. De nacht was nog donkerder geworden, maar de meester kende eiken weg en steg te Brugge en zou ook geblinddoekt zijn huis hebben gevonden. De wind joeg den fijnen, met sneeuw vermengden regen voor zich uit, zoodat het den in de duisternis zich voortspoedende!) Koning bijna niet mogelijk was, de oogen open te houden. Hij hulde zich dan ook dieper in zijn mantel en verhaastte zijn tred, om zoo spoedig mogelijk ziju aangenaam tehuis te be reiken. Eensklaps vertoonde zich in een nauwe straat, die hij door moest, het licht van een lantaarn, en hoorde hij den klank van luidruchtige stemmen. Aan de spraak herkende de lakenfabrikant, dat het Eranschen waren, die blijkbaar uit de taveerne te rugkeerden en, naar het scheen, verre van nuchter waren. Koning week ter zijde, om de drie soldaten voorbij te laten gaan, maar deze hadden hem op gemerkt en bleven staan. „Groet God, nachtbraker!" riep de een met zware tong, „van waar komt gij bij zulk een weder, dat voor den duivel zdve te slecht is?" Bij deze woorden hield hij Koning zijn hellebaard voor, teneinde hem de doortocht te beletten. »Wat heteekent dat?" vroeg deze, terwijl hij het wapen met de hand ter zijde schoof, „is liet bij u, Eransclien, de gewoonte, om vreedzaam naar huis keerende burgers zoo zonder eenige redeu- op de •traat aan te houden UITGEVER TE SCHAGEN, van den 14en APRIL 1886 Nos: 1-iï 5 gj en J 9 3 (Provinciaal Blad N.\ Gelet op onderscheidene bepalingen der Wetten op het recht van patent en personeele belasting. Brengen door deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente; 1. Dat de uitreiking van de Besahrijvingshiljet- ten betrekkelijk de belasting op het personeel zal aanvangen op den 6™ Mei aanstaande; 2. Dat, overeenkomstig 2 van art. 29 der wet op de personeele belasting, benoemd zijn om als tegenschatters van de zijde der belastingschul digen te dienen, ingeval van herziening, achtervol gens het bepaalde bij art. 32 2 der wet, van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aantal deuren en vensters of haardsteden, de heeren: 3. Dat de uitgifte van dé verklaringen van aangifte voor het recht van patent zal aanvangen op den 6en Mei aanstaande, en dat met de weder bijeenverzameling dier verklaringen op den 17™ Mei daaraanvolgende zal moeten begonnen zijn; een en ander intussehen met uitzondering van de patent- plichtigen vermeld onder No. 37 tot 40 van Tabel 14 (Tappers enz.) aan welke de bedoelde verkla ringen, welke binnen drie dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald, afzonderlijk en onverwijld bij den aanvang des dienstjaars zullen afgegeven worden. 4. Dat zij die hij de uitreiking of teiughaling van verklaringen betrekkelijk het patentrecht, moch ten overgeslagen zijn, zich daarop niet zullen kun nen beroepen, maar integendeel verplicht zijn zorg te dragen, dat de vereischte en behoorlijk ingevul de verklaringen door hen worden ingediend; het welk zal behooren le geschieden, ten kantore van „Vreedzame burgers zeide de andere soldenier honend, terwijl hij de lantaarn omhoog hield, en Koning's gelaat verlichtte, noemt u liever een stijfkoppig, wederspannig volk, dat de nieuwe, iechtmntige bezitters liever aan de galg bengelen, dan op Go (I's aardbodem rondwandelen zag. Is het niet zoo, Vlaamiche geldzak „Laat eens zien, wat schittert daar zoo," zeide nu de derde, terwijl hij op den lakenfabriekant toetrad en den opgeslagen mantelkraag aftrok. „Ah een halsketen, zeker wel van goud, vriendje, want zulk een net man, als gij zijt, draagt niets onechts 1 Maar de nacht is donker en de een of andere arme slokker mocht zin krijgen in dit tuig, daarom is het beter, dat gij het ons nu maar in bewaring geeft; gij hebt tehuis zeker nog wel meer van die prullen 1" Hij greep de keten, om die over het hoofd van den eigenaar te slaan, maar Peter Koning pakte met gespierde vuist den arm Yan den roover aan en slingerde dezen met alle kracht terug, zoodat hij tege.i den drager van de lantaarn vloog en beiden op de straat tuimeldenhet licht doofde uit en een diepe duisternis omgaf deze groep. Maar in hetzelfde oogenblik voelde Koning een stekende pijn in de wang, en het afdruppeknd bloed deed hem er niet meer aan twijielen, dat hij gewond was. De derde der soldeniers had, toen hij zijne kameraden zag vallen, blindelings met de hellebaard er op los geslagen en den Oppermeester getroffen. Koning ijlde terug, om langs een anderen weg zijne woning te bereiken, want van eeu strijd met de. woedende krijgsknechten kon geen sprake zijn; hij zou ongetwijfeld de plek niet levend ver laten hebben. Zonder zijne huisgenooten te wekken, die op het zien van den bloedenden echtgenoot en vader doodelijk ontsteld zouden zijn, legde hij zich een verband om de gekwetste wang, en begaf zich ter ruste. Maar de slaap ontvlood zijne oogen; de piju, die Brijs per jaar ƒ3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenliën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen waartoe de Gemeente behoort, o n v e r w ij 1 d na dat den uitersten dag voor de terughaling der ver klaring zal verstreken en dus van de omstan digheid vau vergetene uitreiking of wederophaling zal gebleken zijn, aan welk kantoor tevens de ver eischte billelten kunnen worden verkregen. 5. Dat de dag waarop de patenten voor da patentplichtigen vermeld in No. 37 tot 40 van Tabel 14 (tappers enz.) ter afhaling gereed zullen zijn, nader en in tij 's zal worden aangekondigd, doch dat deze patenten, ingevolge art. 2 der wet van 24 April 1843 (Staatsblad No 17) niet mogen uitgereikt en de bedoelde patentplichtigen (tappers enzdeze hunne beroepen niet. mogen uitoefenen alvorens hun verschuldigden aanslag wegens het patentrecht dier beroepen, over het vorig dienstjaar ten volle en dien over liet nieuwe dienstjaar voor de helft te hebben betaald, waarvan een ieder bij de afhaling van het patentblad, door vertoon van de vereischte kwitantiën zal moeten doen blijken. Wordende eindelijk een ieder, ten alle overvloede herinnerd, dat de noodzakelijkste inlishtingen be trekkelijk eene behoorlijke invulling der beschrij- vi"gs-billetten, zoo voor de personeele belastingen als liet patentrecht, op die billetten afgedrukt zijn om door belanghebbenden te kunnen worden ge raadpleegd. SCHAGEN, den 27™ APRIL 1S86. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BERG. De Secretaris, Burgemeester en Wethouders van SCHA GEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, de houw hem veroorzaakte verdreef de slaap uit zijne oogen; maar nog meer deed dit de kommer en liet leed over liet verdrukte vaderland, dat zuchtte onder het juk eener tyrannieke heerschappij van een vreemdeling. II. De lente was in het land gekomen en had den winter, dezen onaangenamen gezel, eindelijk wegge jaagd. Overal groende het en spreidde de natuur lieflijke geuren en in plaats van sneeuwvlokken vie len nu de bloesems der boomsn op de grazige wei den neder, zoodat de grashalmen zicli gelijk blijde kinderen heen en weder bewogen, als wilden zij de nedervallende bloesems met komische grandezza be groeten. De vogels, in de takken der hoornen zongen om het hardst en de meerlen en leenwrikken gun den zich niet eens tijdens de vlucht rust, maar floten en jubelden hl de lentepracht. Het was Mei, een werkelijke lieve Mei, niet zulk een verdrietig patroon, die schijut te twijfelen, of hij den winter dan of hij de lente als regeerend meester zou erkennen De dieren- en plantenwereld was ontwaakt tot eeu nieuw, vroolijk leven en genoot van en verkwikt zich in de warmen straleu van het zegen- verspreidende daglicht. Aan het massieve, van een hoogen gevel voorziene hoekhuis, met de zeldzame versieringen, dat niet ver van den prinsenhof, het paleis van den graaf van Vlaanderen, stond, grensde een groote tuin, die de geheele breedte van het gebouw besloeg en zich ver tot eene weide uitstrekte, waarvan hij door eeu zware doornenhaag was gescheiden. Dit huis was het eigendom van Peter Kuning, den rijken laken- fabriekaut, die zich hier, in dit bevoorrechte gedeelte der stad, dit grondgebied had verworven. Het voor huis diende tot woning en tot winkelhuis en een groo te voorraad van fijn en kostbaar laken was hier opgeslagen. In de lange zijgebouwen bevonden zich de werkzalen, waarin de weefgestoelten waren opge-

Schager Courant | 1886 | | pagina 1