Algemeen Advertentie- ZONDAG Nieuws- LANDBOUWBLAD. De Vlaamscïie Vesper. 2 MEI. Sluiting Gasfabriek. 30ste Jaargang; M 1981. Aangifte van Verhuizing. J. WINKEL, Ao 1886. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. TE SCHAGEN", SCI A K K COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dezer gemeente, als: art11. In geval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen acllt (Itlg'CIl* behoo- ren te worden kennis gegeven, ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is be paald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dit gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, met eene boete van een gulden. Schagen, 23 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGEN BERG. de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SCHAGEN, Gezien de Dispositiën van Zijne Excellentie, den lieer Commissaris des Koning in Noord-Holland Historische novelle van MORITZ LILIE- II. 3.) Ook Peter Koning was met zijne echlgenoote naar Sint Salvator getogen, terwijl hun dochter Geertruida op huis bleef passon. Zij had des mor gens de godsdienstoefening bezocht, want volgens oud gebruik, moest steeds ten minste een lid der familie aan het gelui der kerkklokken gehoor geven. In het voorhuis w rkte Hanna, de oude, trouwe dienstmaagd; de huisdeur was gesloten en het jonge meisje kon daarom onbezorgd haar lievelingsplaatsje in den tuin opzoeken en zich overgeven aan de zoete droomen, die het hart eener achttienjarige maagd sneller doen kloppen, terwijl de fijne, blauke handen arbeidden aan een kunstig borduurwerk. Geertruida had plaats genomen in een klein, dicht begroeid prieel. De jasmijn, die het met zijne ran ken omsloot, begon te bloeien en vervulde de lucht met een heerlijken geur; de zonneschijn speelde met de leedere, groene bladeren en de stralen drongen zich vermetel door de geurige twijgen en koosdeD met de bloemkoppen, zoodat dezen beu vriendelijk toeknikten en van blijdschap met nieuwen glans getooid waren. En somtijds vloog een bonte vlinder het prieel binnen en bewoog zich rondom de schoone droomster, gelijk een voornaam cavalier, die met toene mende teederheid het zedige burgermeisje nadert. En heerlijk schoon, als de prachtige meidag, was ook deze jeugdige droomster. Goudblond haar golfde haar van liet hoofd over nek en rug, en kwam te voorschijn van onder het blauw zijden Luitje, dat haar schedel bedekte. Blauw, gelijk de vergeet-mij-nietjes, die daar huiten p liet veld, hij de heek, bloeiden, waren ook dc oogeu van h?t meisje; hun uitdrukking was vol gloed en warmte, zachtmoedig #u goedig. En deze hoofdtrek UITGEVER Laan, Wijk D, No. 5. van den ^4" APRIL 1886 Nos: ili, en GiL (Provinciaal Blad No. W». Gelet op onderscheidene bepalingen der Wetten op het recht van patent en personeele belasting. Brengen door deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente; 1. Dat de uitreiking van de Beselirijvingsbiljet- ten betrekkelijk de belasting op het personeel zal aanvangen op den 6e« Mei aanstaande; 2. Dat, overeenkomstig 2 van art. 29 der wet op de personeele belasting, benoemd zijn om als tegenschatters van de zijde der belastingschul digen te dienen, ingeral van herziening, nchtervol- gens het bepaalde bij art. 32 2 der wet, van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aantal deuren en vensters of haardsteden, dc heeren: 1. ARIË TOE t JE 21. 2. METER HONIJK. 3. Dat de uitgifte van de verklaringen van aangifte voor het recht van patent zal aanvangen op den 6 Mei aanstaande, en dat met de weder bijeenverzameling dier verklaringen op den 17 Mei daaraanvolgende zal moeten begonnen zijn; een en ander intusschen met uitzondering van de patent- plichligen vermeld onder No. 37 tot 40 van Tabel 14 I ippers enz.) aan welke de bedoelde verkla ringen welke binnen drie dagen na de uitreiking zullen «orden opgehaald, afzonderlijk en onverwijld bij den aanvang des dienstjaars zullen afgegeven worden. 4. Dal zij die bij de uitreiking of teiughaling van verklaringen betrekkelijk het patentrecht, moch ten overgeslagen zijn, zich daarop niet zullen kun nen beroepen, maar integendeel verplicht zijn zorg te dragen, dat de vereischte en behoorlijk ingevul de verklaringen door hen worden ingediend; het welk zal behooren te geschieden, ten kantore van van haar karakter drukte zich ook uit, in hare geheele lieflijke verschijning, die door de stille vreugde, welke er uit sprak, nog weldadiger aan deed. Elke trek van haar gelaat, elke lijn van hare gistalte, was wonderbaarlijk regelmatig en voltooid; elk liarer bewegingen toonde die natuurlijke beval ligheid en gratie, die alleen in vereeniging van werkelijke schoonheid, tot haar volste recht kunnen komen. Zooals zij daar zat in het bloeiende prieel, geleek zij op een madonnabeeld, om hetwelk de zonne schijn den stralennymbus spon. Daar werd op het pad naar Geertruida's lieve lingsplaats de vaste, elastische mannentred hoorbaar, en dadelijk daarop werden de jasmijntwijgen ter zijde geschoven en trad een jonge man het prieel binnen. Een oogenblik bleef hij als betooverd bij den ingang staan; het beeld, dat hij aanschouwde, scheen hem eene bovenaardsche verschijning toe, welker duur hij door zijn naderbij-treden vreesde te verkorten. Maar het meisje kwam hem voor; zij stond op en trad op hem toe, vatte zijn hand en zonk blozend aan zijn borst. De jonge man drukte een kus op het voorhoofd dir geliefde, en zette zich naast haar neder. „Gij waart heden vroeg in de kerk, Geertruida?* zeide hij, terwijl hij haar rechterhand in de zijne nam. Het meisje boog. //Gij keut den regel van ons huis, Wilibald, volgens welken een lid der familie de godsdienstoefe ning moet bijwonen,* antwoordde zij. „Reeds m:jne grootouders hielden zich aan deze gewoonte, en zij wordt door ons bewaard, als eene dierbare erfenis*. „Zekerlijk is deze gewoonte zeer prijzenswaardig, en ik zelve zou die wel in mijn huis wenschen in Ie voeren,» meende Wilibald; rncar in dezen onrustigen tijd, ware het mij liever, Geertruida, wanneer gij niet zoo dikwijls naar de Sint Salvator gingt Prijs per jaar ƒ3.Franco per post 3.80 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. den Ontvanger van 's Rijks Directe Bclastingeu waartoe de Gemeente behoort, o n v e rw ii 1 d na dat den uitersten dag voor de ternglialing der ver klaring zal verstreken en dus van de omstan digheid van vergetene uitreiking of wederophaling zal gebleken zijn, aan welk kantoor tevens de ver eischte billetten kunnen worden verkregen. 5. Dat de dag waarop de patenten voor de patentplichtigen vermeld in No. 37 tot 40 van Tabel 14 (tappers enz.) ter afhaling gereed zullen zijn, nader en in tij s zal worden aangekondigd, doch dat deze patenten, ingevolge art. 2 der wet van 24 April de 43 (Staatsblad No 17) niet mogen uitgereikt eu de bedoelde patentplichtigen (tappers enz deze hunne beroepen niet. mogen uitoefenen alvorens hun verschuldigden aanslag wagens het patentrecht dier beroepen, over het vorig dienstjaar ten volle en dien over het uieuwe dienstjaar voor de helft te hebben betaald, waarvan een ieder bij de af baling van het patentbiad, door vertoon van de vereischte kwitantiën zal moeten doen blijken. Wordende eindelijk een ieder, ten alle overvloed# herinnerd, dat de noodzakelijkste inlichtingen be trekkelijk eene behoorlijke invulling der besclirij- vings-billetten, zoo voor de personeele belastingen als het patentrecht, op die billetten afgedrukt zijn om door belanghebbenden te kunnen worden ge raadpleegd. SCHAGEN, den 27 APRIL 1S86. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHA GEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, Het meisje zag den fabrieksmeester van haren vader verwonderd aan „En waarom, Wilibald vroeg zij op een toon van ongehuichelde verbazing. „Waarom, Geertruida?" antwoordde deze, verle gen den blik nederslaande, „nu omdat ik niet gaarne zie, dat gij u zoo dikwijls in het openhaar vertoont en daardoor de opmerkzaamheid tot u trekt van de Eransclien, die lichtzinnige, aanmatigende men- schen, die hier geheel en al naar believen huishou den en daartoe het recht meenen te hebben". Een helder, hartelijk lachje weerklonk van de lippen der jonge maagd. Het klonk zoo vroolijk en onschuldig, dat ook het gelaat van den jongen man weder ophelderde. Dus een weinig jaloersch riep Geertruida vroo lijk uit en aan d^n klank harer stem was liet te hooren, dat zij'zich verheugde over Wilibald's be zorgdheid Een liefde zonder ijverzucht dit gezegde heeft recht van bestaan gekregen sedert het gevoel der liefde des menscken horst bewoog. „Gij si herst er zoo vroolijk mede, en toch is liet mij zeer ernstig te moede 1" verzekerde de jonge man. „De Eransclien zijn het is Gode geklaagdde machthebbers in Brugge en in geheel Vlaanderen, en heD is niets heilig. Wilt gij u blootstelleu aan het gevaar, door hen beleeöigd te worden „Maar Wilibald* antwoordde het meisje, nu ook ernstig wordende, „hebt gij geen hetere gedach ten van mij, dan dat ik de vijanden van ons vader land ook maar een blik zou gunnen Niemand Z3l liet wagen mij te beletdigen, ik zou zeker hulp en hijstand vinden „Zeker, zeker, Geertruida!" haastte zich de jonge man te betuigen, „men zou u beschermen, al zou geheel Brugge zich ook tot dit doel vereenigert. Ma-.r wat zou daarmede gewonnen zijn De eenmaal uitgesprokene bespotting is uit t ongedaan te maken, ei; geweld te gebruiken tegen deze indringers, zou voor onze stad de treurigste gevolgeu na zich sle-

Schager Courant | 1886 | | pagina 1