DIENSTBODE, Gemengd I\iei/?vs. B II li G E L IJ li E V STAM IJ. Gemeente Seliascn. Adi lertentiën. in onze gemeente gehouden, omtrent hetgeen niet deze tentoonstelling in verband was ge- brncht, en op het oogenblik dat bedoeld nummer moest worden afgedrukt, nog be- I hoorende tot te dingen die komen zullen, I rest ons nog, onze geachte lezers het een en ander mede te deelen. Tegelijk willen wij hier vermelden, dat abusievelijk in een gedeelte der oplaag van het vorige nummer, in dat verslag staat, dat de uitreiking der prijzen 'smiddags ten 8 ure plaats had op de bovenzaal van den heer C. Broersma. Dit moet zijn: op de bovenzaal I van den heer Johs. de Beurs. Gelijk ieder bekend was, zou Woensdag- I avond ten 8 ure, door Schagen's Mannenkoor „Euterpe" het Concert worden gegeven, door I haar aangeboden aan de Leden van Holl. K Noorderkwartier, en aan die der Maatsch. v. f Landbouw, afdeeling Schagen. Een inderdaad talrijk publiek, of liever, zeer j vele genoodigden, waren met hunne Dames V opgekomen Het programma, door ons reeds in een vorig nummer vermeld, bestond uit eenige Hollandsche Zangnummers, die, alhoewel tot '!h de bekenden behoorende, op nieuw bewezen, I schoon van tekst en lieflijk en krachtig van toon te zijn. De koornummers voldeden goed, e w. o. vooral Ilolland's Glorie van Richard «•■Hol. De solo's en het duet van de heeren W. C. Roggeveen, werden met gevoel en takt gezongen, gelijk wij dat van hen verwachtten. Tot opluistering van dit concert had men 1 zich weten te verzekeren van de medewerking van onze plaatsgenoote. de jongejufvrouw Le- I, namie Denijs, élève—violiste aan het conser- 't' vatorium te Amsterdam. Door haar werden i voorgedragen: de Cavatine van Rafl en het I Concerto no. 7 van Rode, met den Nachtge- i zang van de la Fuente als toegift. Een daverend i applaus viel haar te beurt voor haar werkelijk rein en krachtig en lieflijk spel, en dat zij i in het tijdsverloop van een jaar, gedurende welk zij niet in het publiek was opgetre- i deil op de door haar ingeslagen baan groote vorderingen heeft gemaakt, was voor ij hen, die haar vroeger ook mochten hooren, zeer duidelijk merkbaar. Tot heden heeft zij i, dan ook de verwachtingen, die men van haar [J talent mocht koesteren, niet beschaamd en van harte wenschen wij haar toe, dat zij zoo blijve voortgaan en al hare beste krachten blijve inspannen om het schoone, maar daar om niet minder moeielijke doel te bereiken; dit wenschen wij haar toe èn om haar zelve, èn om haar talent. Zeer gepast vonden wij het dan ook, dat de vereeniging „Euterpe" na het einde van haar tweede solo, haar een lief bouqet aan bood, als blijk van waardeering van het door haar verschafte kunstgenot. Euterpe kan op deze uitvoering, ook voor het geen door haar zelve is gedaan, met voldoening terugzien, dank zij de welwillende en flinke leiding van den heer Stadt van Schagerbrug, die, als echte minnaar van zang en muziek, er niet tegen opzag, een paar malen in de week 's avonds van Schagerbrug hierheen, en na afloop der repetitiën weder terug te wandelen, teneinde tijdelijk als di recteur van Euterpe te fungeeren, daar haar Directeur, om treurige familie-omstandigheden, als zoodanig niet kon optreden. Euterpa had aan Holl. Noorderkwartier reeds dit Concert aangeboden, toen een paar dagen daarna haar Directeur deze slag trof. Het was de heer Stadt, die toen dadelijk bereid was, tijdelijk de leiding van Euterpe voor dit Concert op zich te nemen. Daardoor heeft hij Euterpe een zeer grooten dienst heeft bewezen, en mag ten volle aanspraak maken op den dank der Leden van Euterpe cn op die van het publiek, want zeer zeker ïou, indien de heer Stadt ons niet geholpen had, dit Concert niet hebben kunnen plaats vinden. i. Was het voor den heer Stadt een moeielijke taak om in den tijd van een viertal weken voor dit concert de verschillende nummers Mg te moeten kiezen en instudeeren, te meer genoegen was het ons daarom, dat het concert po goed slaagde. 1 Nog willen wij vermelden dat door Euterpe deze gelegenheid hare nieuwe ledenlijst de zaal was ten toon gehangen. Dit stuk gecalligraafeerd door den heer F. J. Gielen Bhier, verdient werkelijk om hare nauwkeu rige en fraaie en zinrijke uitvoering en ver- Uering ruimschoots allen hulde. Trouwens, het is genoeg bekend, dat de heer Gielen als decorateur-calligraaf zeer vele verdiensten bezit. Met de medcdeeling dat de andere gele genheden tot uitspanning dien avond door de feestnemendeu, voor zooverre zij nog binnen Schagen waren gebleven, goed werd er be zocht, willen wij het tweede gedeelte van ons verslag eindigen. Aan de Turners, die aan het op 14 Juni a. s. te Helder te houden gymnastiek feest zullen deelnemen, wordt door de Holl. IJzeren Spoerwegmaatschappij, voor zoover zij langs hare lijnen worden vervoerd, 50 pCt. vermindering op den vrachtprijs toegestaan. Gistermorgen om half zes werd eender geabonlieerden van de Telephoon-Maatschappij te Amsterdam wakker door het schellen van den telephoon in zijn kamer. Niet begrijpende hoe op dat vroege uur zulks mogelijk is, vraagt hij „wie spreekt met mij," toen hij op het zelfde oogenblik een zwaren schok tegen hoofd en schouders kreeg. Tegelijk zag hij buiten de vensters een bliksemstraal en ratelde een donderslag. De electriciteit had hem opgescheld en ge antwoord. Zondagmorgen brak boven Apeldoorn een onweder los, juist toen de morgengods dienstoefening aangevangen was. Op voorstel van den voorganger werd die oefening tot 's middags geschorst. Nauwelijks was de kerk ontruimd, of de bliksem trof het gebouw en beschadigde het belangrijk. In een der bosschen om Anlo heeft men een vossenhol ontdekt, waarin zich twee jonge vossen bevonden. Met eenige inspanning ge lukte het deze dieren te bemachtigen. In het zelfde hol vond men een lam, tien oude en jonge hazen benevens en twintigtal kippen Ruime voorraad dus Zonderlinge ontmoetingen treft men somwijlen op het redactiebureau van een dag blad aan. Zoo vervoegde zich dezer dagen een schipper bij onze collega's van de Z w o 1 s c h e C t. De man kwam een nieuwtje brengen, naar hij meende. Ik kwam ow moar iets vertellen, zoo be gon de man ongeveer, als da 'k een inenschen- leven ered 'ebbe. Zoo zoo, dat is geen kleinigheid, hoe is dat in zijn werk gegaan? Gistren avond stond 'k an de Vischmark en doar zie 'k een vrouwe in 't water liggen, now, die ek gered. Hoe was die vrouw in 't water gevallen Met 't spuien op de trappe. Ja, dat hoorden we reeds, ze is van de trap gegleden en toen heb jij haar een hand gegeven om haar weer op te helpen Joa, moar a'k er niet 'ewest ware dan was ze verdronken. 't Zou nog wel losgeloopen zijn, want daar staat geen voet water. Neen, man, als we dat allemaal in de courant wilden zetten, dan hadden we den boel gauw vol. Als jij er nou .nog ingesprongen waart, om haar te re lden, dan was het iets anders geweest. Now, wie zeg ow dan, d'ek dit niet 'edurfd adde Dat doet hier niets ter zake, je hebt haar eenvoudig een handje geholpen, maar je bent niet te water geweest. Now, maor ik zeg ow ummers, da'k er ook wel in had willen springen 'k heb er al van mi leven ute'aeld. Dat zal wel zoo zijn, goeden morgén: En krieg 'k now niks? Waarvoor En ik heb ow het heele verhoal edaon. 't Spijt ons wel, maar we kunnen er niets van gebruiken. Nou i' 't weet hè Eerst vragen en ow ut' euren en dan niks er veur géven Kom schipper verpraatje tijd hier niet langer. Nou meneer i' mut 't zelf weten, maar het kon ow ook ies gebeuren, da'j in 't water vielen as ik er dan bi stond Goed, dan zou je me laten liggen. Wel zeker zol 'k dèt, waerummc gèv i' dan een mense ook niet wat 'm rechtens toekump. Komaan vriend, nu de deur uit. Ik loate uw ow verzoepen 'eur. Ik kan zwemmen schippertje, goeden morgen Hm. De schipper verschoof zijn pruim en pakte zijn biezen. Vooral te Nijmegen is druk gestemd vo0r de Provinciale Staten. Van beide partijen, maar vooral van Katholieke zijde voerde men zieken, lammen en kreupelen per rijtuig naai de stembus, terwijl men een aantal hoofden der kiesvereenigingen in verschillende rich tingen de stad zag doorkruisen om de ietwat trage kiezers naar de stembus te drijven. Bij een der stalhouders stonden voortdurend rij tuigen en paarden gereed voor het -transport van kiezers. Onder de vele gegadigden naar de betrekking van marktmeester te 's-IIage, is een, die bij zijn sollicitatiebrief aan B. en W. zijn portret heeft ingesloten. Te Tietjerksteradeel doet zich het vreemde geval voor, dat een paar jongelui seder maanden in ondertrouw staan, zonder tot trouwen te kunnen besluiten. De jonkman wil onderden naam van zijn natuurlijken vader trouwen. Ilij is onecht geboren zijn vader stierf toen hij 7 weken oud was. Door zijns vaders broeder werd lvij grootgebracht, en de naam van dezen werd zijn tweede. Intusschen is den jonkman naar aanleiding dat hij zich aan zijn wettigen vadersnaam hield, een erfenis uitgekeerd, en kan hij ten tweede male weer erven, maar die erfenis vervalt, wanneer hij trouwt onder den naam, zooals hij in ondertrouw werd opgenomen. Bovendien moet hij dan wellicht de reeds uitgekeerde erfenis terugbetalen. Van daar de onaangename positie, waarin ze geraakt zijn. (Asser Ct.) Dezer dagen reisden eenige kooplieden uit Friesland, waaronder er ook enkele waren uit het district Sneek, met den trein. Ook had in dienzelfden Wagen een bedaard en bejaard heer plaats genomen Het gesprek liep al spoedig over de a s., verkiezing. Door een paar der heeren werd opgemerkt, dat de heer VVybenga een zeer verdienstelijk Kamerlid was, maar dat men om zijn hooge jaren hem moeilijk meer kon afvaardigen. Hiermede stemde men in. Ook de vreemdeling sprak een enkel woordje mee en zei o.a.„dat hij op zijne jaren, wanneer hij de capaciteiten maar bezat, zich nog wel verkiesbaar durfde stellen." „Geen wonder 1" werd hem dadelijk tegengeworpen, „een zestiger als u, dat is ook wat anders." het gesprek Ji< p daarna over verschillende zaken. Bij het verlaten van den trein kort de „zestiger" niet nalaten, den me dereizigers mede te deelen, dat hij zelf mr. Wybenga, aftredend Kamerlid, was. In de „Nieuwe Provinciale Drentsche en Asser Ct." van Zaterdag 8 Mei komt de volgende advertentie voor VERLOREN. Op tweeden Paaschdag tusschen Rolde en Sleen in het heideveld Een elastieken kousenband. Daar hij nog een geschenk is van mijn man zaliger en mij, eiken morgen op nieuw bij het optrekken van mijn kousen, de dierbare herinnering aan den onvergetelijke verlevendigt, zal de vinder, die hem frafico opzendt naar „Pesse" poste restante onder létters Wed P. geb. J., tot belooning en vergoeding den anderen kouseband (die geen geschenk van mijn man ishet was een oneffen paar,) en een bewijs van waardeering in klinkende specie krijgen. Eventueel beslaat voor hem, na nadere ken nismaking, wellicht ook gelegenheid als plaats vervanger van den overledene op te treden, en mijn hart en hand te verkrijgen. Wed. P. geb. J. Als voorbeeld van zeldzamen ouderdom gepaard met bijzondere omstandigheden, werd onlangs.'in een onzer dagbladen vermeld dat in den vreemde ergens in een stad feest was ter eere van 13 paar oudjes, die 50 jaar waren gehuwd. Dat is zeker zeldzaam, maar evenmin be hoort het volgende tot het alledaagsche. Te Leijmuiden woont eene vrouw van 90 jaar; nu er zijn er meer die zulk een gezegenden ouderdom hebben bereikt en dat is dus niet de bijzonderheid waarop we willen wijzen. Maar bedoelde vrouw heef haar gouden brui loft 23 jaar geleden al gevierd en is nu reeds 18 jaren weduwe Geboren in 1795, 'huwde ze in 1818 en vierde in 1826 haar koperen, in 1S3S haar zilveren en in 1SG3 haar gouden bruiloft. Vijf jaar later werd zij weduwe en heden ten dage is zij dat dus al 18 jaar geweest. De goede vrouw is in haar 9lste jaar en nog zeer kras van lichaamsgestel alleen het gehoor begint ietwat te verminderen. Zou dat goede oudje ook veel hebben ondervonden Te Wanrooi spande de 63jarige land bouwer Gerardus Vloed, met zijn zoon en een buurman, zijn 2jarig paard om liet te oefenen voor eene kar; bij het vooruit rijden, nog op diens erf, begint het dier to steigeren en te springen, met het gevolg, dat Vloed tusschen de burrie der kar en een boom beklemd raakt en met de punt der burrie een hevigen stoot in het onderlijf bekomt, die den onmiddellij- ken dood ten gevolge had. De naam, waarmede de veel besproken gewezen Grieksche minister Delyannis (eigen- jijk Deli-Yannes) zicli mag Aerheugen heefteen zeer eigenaardige beteekenis. De naam is niet zuiver Grieksch, maar samengesteld uit hel Turksche woord Deli (gekke) en het Grieksche woord Yannis (Johan). Dat is dus in het Hol- jandsch: Malle .lan" of Gekke Hannes." Het meisje, dat een maand geleden in 'een open boot op de zee van Jersey wegdree'" is Zondag te Nieuw-Foundland aan land gekomen. De verdwijning van het meisje ging met ver dachte omstandigheden gepaard. Zij voer uit met een jong Franschman, die in den nacht aan land zwom en vertelde, dat terwijl hij eeu riem zwemmende wilde terughalen, de boot wegdreef. Hij werd gearresteerd op vermoeden van het meisje te hebhen vermootd, doch was wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. Een Amerikaanse!) geleorde heeft een aaj) die vrij goed piano speelt. Volgens den mail zijn vele apen geboren pianisten en behoort er slechts eenig geduld toe om hun talent te ont wikkelen. Vruchtboomen met zwaar loof vangen den regen op; hierdoor krijgen de wortels weinig vocht en kwijnen. Om aan dit bezwaar te ge- moet te komen, moet men op warme zomerda gen, ongeveer 8o tot 100 cM. van den stam verwijderd daarom heen op onderlinge afstanden van 5o tot 6o cM. gaten maken, ongeveer 6o cM. diep en breed, en dezen met verdunden mest vullen. Ook eene op den aangegeven alstand van den stam er om heen gegraven sloot van 3o cM diepte en breedte kan, op de zelfde wijze gevuld, goede diensten bewijzen. Als de grond de vloeistof ingezogen heeft, moeten de gaten of slooten natuurlijk weder dicht gemaakt worden met de uitgegraven, en als deze slecht is, wat versche aarde. Hierdoor wordt niet slechts het verdrogen van den boom en het afvallen der vruchten voorkomen, maar zijn groei wordt er ook door bevorderd. Ingeschreven van 26 lol en met 28 Mei 1SS6. Geboren Jan, zoon van Cornelis Dekker en van Maria Waag. Ondertrouwd Getrouwd Geene. Overleden AI a f kil) e r i c I) t. SCHAGEN, 27 Mui. Aangevoerd .10 Stuks Paarden f 40 - a 150.- •n Vi ulens t a 12 yt Ossen f 100.— a 16 10 V Stieren f 90 - a 21 o! - 50 V Geldt! Koeien (magere) f 1 20 a 200 - 18 7) Idem (vutte) f 200.- a 290— 30 V Kalf koeien f 1 30. a 180 15 V Va irsoo f 90. a 120.— 30 Gruskal veren f GO. a 80— 18 V Nuchtere Kalveren f 5. a 12.— Rammen f - a 109 Schapen (magere) f 12.- a 20— 100 r I dein (vette) f 26 - a 32— 1000 <1 Ovarium Iers f 20— H 29 2000 V Lammeren f 7— a 1250 Bokkeo en Geiten f a 30 Varkens (magere) f 11.— a 18-- Idem (vette) f a 64 n Biggen f 7. a 10'50 30 V Koujjnen f - -10 a —'75 35 Kippen f 50 a 1)50 Eenden f a 25 V Duiven f -.10 a ]40 D Ganzen f a Zwanen f a 425 Kilogr. Boter f .86 a 107 4,00 Kaas f —.25 a —.35 6000 Stuks Kip Eieien f 2.25 a 2.75 4000 V Eend-Eieren f 3.10 a 3.10 GEVRAAGI>7™" i'r.J tegcn 20 Juni, een zindelijke, nette die goed met de wasoh kan omgaan; niet beneden de 23 jaar. Loon f 150 per week. Adres aan de Schager Courant.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3