Hinnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. Vader en moeder hebben er niet tegen. Wanneer zij een mond minder moeten voeden, is dit een buitenkansjede jongen vindt het idee heerlijk, om zoo overal heen te gaan en bij de voorstellingen kwamen de kunste naars in zulke prachtige pakjes buiten, om zich aan het publiek te vertoonen, teneinde dit verbaasd en opgetogen te maken en in de tent te lokken, dat hij, als jongen, niets liever wenscht, dan ook zoo toegetakeld aan den volke vertoond te worden. Beletselen zijn er dus niet en de koop wordt gesloten. Dat woord is helaas som wijlen letterlijk waar, want al kennen we in ons beschaafd Europa geen slavernij meer 't is immers ijselijk en akelig om te denken, dat ïvij nog slaven zouden hebben toch is 't maar al te waar, dat er nog contracten gesloten worden, waarbij ouders hunne kin deren letterlijk afstaan. We hebben eeni- gen tijd geleden genoeg onthullingen van ge heimen gelezen, die nog van veel erger aard waren dan 't afstaan van een kind aan een kunstenmaker. Vlug 1 de jongen was vlug en is 't ook. Nu evenwel zal 't hem duchtig tegenvallen. Wat heeft hij dien anderen geen kunsten zien maken, die hem, o zoo gemakkelijk voor kwamen. Niets dan eene buiging van zijn toch zoo lenig lichaam. Een grapje, een pretje, niet waar En nu hij 't zelf zal nadoen, nu blijkt eerst de groote moeielijkheid. Neen 1 dat had hij nooit gedacht. En dan nog wat. Mijnheer de directeur, die zoo heel aardig tegen hem was en die zoo lachtte en betuigde, dat hij, zoo'n vlugge jongen in een oogenblik alles zoude kunnen leeren, wat deed hijnju? Niet alleen dat hij al heel onvriendelijk kepk en bromde hij ging nog veel verder. Niet voor de aardigheid had hij een zweep in zijn handhij gebruikte dat werktuig, om den jongen op duidelijke wijze zijn misnoegen ken baar te maken. Hij ranselde den vluggen jongen 1 Den vluggen jongen Hoe is dat nu mogelijk Alleen mogelijk door de verkeerde opvatting, de verkeerde voorstelling der zaak, waardoor het gemakkelijke te moeielijk, het aangename hoogst onaangenaam werd. Ja, zoo onaangenaam werd het, dat de vlugge jongen meer dan eens hartelijke begeerte kreeg, om weg te loopen, en wanneer hij niet had be merkt, dat mijnheer de directeur zijne gangen wel degelijk naging - hij was immers zijn eigendom dan had hij zijn plan stellig uitgevoerd 1 Toch, zooals ik reeds duidelijk heb opge merkt de jongen was vlug, namenlijk in deze beteekenis, dat zijne ledematen de geschikt heid hadden, om zich in allerlei bochten te wringen, 't Is waar, ze knapten en kraakten nu en dan, maar't was geen verweekte jongen, altijd had hij in bosch en veld rondgezworven, niet op weeke bedden geslapen, maar meer dan eens den nacht onder den blooten hemel doorgebracht en daarom bezweek hij niet onder de zweepslagenze deden hem zelfs bracht de majoor hiertegen in. ,/Laat blijven laat blijven," antwoordde de baron. „Iemand van ons gehalte houdt voortdurend dat bewegelijke en woelige leven in de residentie toch niet lang uit. Maar Horst is toch een flinke jongen 1" //Hebt gij u met hem verzoend //Volkomen z/Dat verheugt mij inderdaad. Ik ken immers uw zoon en gij ziet, dat ik hem goed heb beoor deeld." „Plösznitz," riep de baron uit. ,/Ik geloof, dat gij mij in mijn leven menigen slechten raad hebt gegeven, maar ik wil alles vergeten, omdat gij mij er toe hebt aangezet, mij met mijn zoon te ver zoenen het is mij nu inderdaad veel ruimer om het hart. Ik heb hem miskend en ik beken open lijk, dat ik datgene niet voor hem zou gedaan hebben, wat hij zonder een woord van weigering, ja, wat hij zelf met vreugde voor mij gedaan heeft „Buschbeck, uwe woorden treffen mij hard zeide de majoor, en hij zette zulk een bedroefd gezich, alsof hij dat naar waarheid was. //Ik mag mij meermalen vergist hebben, daarvoor zijn wij menschen; maar gij moogt er niet aan twijfelen, dat ik u steeds datgene geraden heb, wat ik wer kelijk en waarachtig voor het beste hield. Acht gij mij in staat, valsch tegen u te zijn z/Neen Neenbracht Buschbeck hiertegen in „Gij moet mijne woorden niet zoo hoog opnemen, want ik wil u geen verdriet aan doen. Wij beiden kennen elkander reeds sedert jaren en ik denk, dat wij nog vele jaren met en bij elkander zullen leven." „Ik hoop het," antwoordde de majoor, terwijl hij de hand van zijn vriend vatte. „H«t leven goed, ja ze maakten hem nog lenigei en toen nu de jongen in de onmogelijkheid was, om weg te loopen en hij 't op zekeren dag zoo ver had gebracht, dat mijnheer de direc teur tot hem zei: bravo, dat heb je goed gedaan toen stapte hij van de (eerste) sport, op de (tweede) en 't bleek hem, dat die stap de zwaarste, de lastigste van allen was, want sedert dien dag vorderde hij al sneller en sneller en toen later en later de omstanders hem toejuchten en hij niet meer de arme jongen was, maar goed geld verdiende, toen bleek het duidelijk, dat de opvatting van den directeur juist was geweest. Hij had met zijn kennersoog den stand der zaak het lichaam goed beoordeeld. De jongen had van 't heerlijke eene verkeerde opvatting gehad en zou, zonder zweepslagen, alles opgegeven hebben. Ziedaar eene opvatting van 't woord vlug en laat mij nu naar den jongen van A. terug- keeren, dien men ook zoo noemde. Deutichem. P. van de Velde Mz. Bij het gymnasiale eindexamen te Assen, afd. A. is geslaagd de heer R. Slot te Groen veld gemeente Sint Maarten. De WelEerw. Heer Ds. II. van der Hoe ven predikant te Sint Maarten, c. a. heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde gemeente te Hoogwoud. Woensdagmorgen had de trein, die te 8.45 van Zandvoort naar Amsterdam vertrok, even voor Halfweg een oponthoud. De goede renwagen van de Haarlem-Zandvoort Maat schappij die in het midden van den trein was derailleerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en de verbrijzelde gedeel ten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijtuigen, achter de goederenwagen, kregen eenige lichte schokken. Het scheen hun toe alsof het geheele voorste deel van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarm sein.. en de voortreffelijke Westinghouse-rem bracht in eenige seconden den in vollen vaart vliegenden trein tot stand. Uit Halfweg werd Haarlem gewaarschuwd de reizigers der achterste wagens stapten over in de voorste rijtuigen en met slechts een kwartier oponthoud kwam de halve trein te Amsterdam. De tijdige waarschuwing en de Westing house-rem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den schrik af. De heer F. Fan der Goes te Amsterdam, die als assuradeur ook gistermiddag de Beurs aldaar bezocht, werd door honderden uit dit gebouw gedrongen, onder het herhaald geroep r/ga naar het Volkspark, gij behoort bij mag over mij beschoren hebben wat het wil, doch u blijf ik tot mijn laatsten snik getrouw!" De baron beantwoordde den handdruk van den majoor. Toen zij in huis waren gekomen, beval hij den bediende wijn in de tuinkamer te brengen, en in de beste stemming begon hij te drinken. De majoor werd verteerd van ongeduld, om te vernemen, hoeveel Buschbeck van zijn zoon had losgekregen, doch hij beheerschte zich zeiven, en roerde dit punt met geen woord aan; hij wist immers, dat de baron, zoodra hij eerst maar wat gedronken had, hem alles zou mededeelen. En hij vergistte zich hierin niet. Noch was er sedert Busch- beck's terugkeer geen uur verloopen, en hij wist alles, en de baron had hem zelfs het geld laten zien, wat hij van zijn zoon had ontvangen. Plösznitz was over de lioogc som verbaasd, maar hij hield dit voor zich. z/Ik wist, dat Horst u zooveel geven zou, ja, ik ben er van overtuigd, dat hij u nog meer zou'ge geven hebben, wanneer gij het gewenscht hadt," antwoordde hij. „Ik ken hem, en nu zult gij be grijpen, waarom ik zoo zeer er bij u op aandrono- u met hem te verzoenen." „Horst is een fidele jongen riep de baron uif wiens wangen door den wijn sterk gekleurd waren! „Dat is hij, en luj is te fijngevoelend, om niet te bekennen, dat een deel van het vermogen het welk hem nu is toegewezen, van rechtswege'u be hoort. Had Sambow zijne dochter bij haar huwelijk een gedeelte van zijn vermogen medegegeven dan zoudt gij daarvan de vruchten hebben kunnen Genie ten Ik matig mij geenszins een oordeel aan over den doode, maar hij had noch tegen uwe vrouw noch tegen u, onrechtvaardig mogen handelen." Recht voor Allen!" Aanleiding had de heer van der Gons gegeven d afkeurenswaardige schrijven'""der jÜOr'l(it „Majesteitsschennis" Twee studenten te Leiden gi,10(> elkander een weddenschap n?n'mj* de dat de anti-liberalen, de andere liberalen liet er zouden verliezen. \y,at^ weddenschap vciloor moest eten 4 |'C l'r; erwtensoep, daarna 2 borden karnenielT^ en dan een uur flink gaan loopen. l)e st der liberale partij verloor het spel, onder zich aan de straf en haalde zich een fn' ongesteldheid op den hals. Te Axel in Zeeland zal de 30()J gedenkdag van het afschudden der Spaan'f overlieersching, door het kloek beleid Prins Maurits, feestelijk herdacht worden m" denkt liet feest op den gedenkdag zelf,m? te vieren. Te Groningen is een jong paartje dag volgende op den trouwdag, met de c0(J, derzon verdwenen, de op crediet gekocht! huismeubelen medevoerende. Als een groote bijzonderheid verdient vermelding, dat te Zwartsluis, waar de beide predikantsplaatsen vacant zijn, beroepen wee den ds. Van Heijningen te 's—Gravendeel e» ds. Van Heijningen te Heerjansdam, ziy, vader en zoon. Men schrijft uit Delft: Drie schuldenaars alhier, hadden wel een gehoord, dat de Staat der Nederlanden te»® de belastingschuldigen, die onwillig waren 011' te betalen, het middel aanwendde om zool» een soldaat bij hen te laten logeeren, totdat zij betaalden. Dit middel kon bij uitstek goedkeuring wegdragen van ons drietal, enzij j besloten om dat stelsel van inlegering toen passen, niet dat zij er een soldaat op afwilj den sturen, doch zij zeiven zouden alsingeh1 gerden soldaat fungeeren. Zij trokken daarto® dezer dagen naar hunnen gemeenschappelijk®! schuldenaar, drongen de huiskamer bifinei, en verklaarden bij kris en bij kras, niet It zullen vertrekken, voor zij het hun comp® teerende zouden ontvangen hebben. Het bleek echter, dat zij buiten den ra hadden gerekend, want onze schuldei*' wien de ongenood e gasten zeer onwelkoi waren, en die met het oog op zijne jonge vroiiil de zaak niet vertrouwde, riep de hulp politie in. Toen werd hun spoedig beduid, dat zij I vertrekken hadden, om niet achter slot k| geraken, en zoo stonden onze schuldeiscbl des avonds om half twaalf op straat, iedeig druipstaart» naar huis sluipende. Zonder overdrijving kan men zeggen: hij z ij van een koude kermist"! men. De heer B. Heldt schrijft aan het D. vij dat hij uithoofde het gebeurde van Zonfc| in het Volkspark en de agitatie daardoor®- wekt, heeft bedankt voor het tot hemgew'11 verzoek, door het bestuur der afd. Arasterdai van den sociaal-democratischen bond, om 1 een openbare vergadering, tegen VrijdagavoWr- a.s. belegd, „den invloed der beperking V8J groote huisgezinnen op de sociale toestanden te verdedigen. Die vergadering zal dus schijnlijk niet doorgaan. In sommige streken van Drente is J een oud gebruik in zwangde boerenbijl boerenceel. Wanneer een publiek of ook' een bijzonder persoon iets heeft mede te®'. dat het algemeen belang betreft, dan dit op een stuk papier, plaatst erdeff00',, „zegt het voort" onder, en bezorgt he j. iemand, die op het einde van het dorplV Deze bezorgt het weer bij zijn buviriu®,. zoo doet de boodschap zeer snel de r j bij al de gezinnen van het dorp. H® schande geacht worden, wanneer iemand de die circulatie te bevorderen. Dit ou »l bruik werkt zeer doeltreffend, en jammer zijn indien het werd afgescha mm De wilde zwijnen maken het in - wel eens wat bont. Hun verwoesting omstreken van Roermond nemen jaaf In de laatste drie nachten werdcn^^jjH taren aardappelen geheel en al offigeD de aardappelen opgevreten. Om 11 einde te maken, hebben de boeren ee jacht" georganiseerd. Elk huis moe met geweer leveren. Eergisteren de bosschen, nabij do grens, binn

Schager Courant | 1886 | | pagina 2