Per Telegraaf. liten/andsch iMieuws Gemengd Nieuws. Behalve s t o r m e n gaat men ook reeds de komst van dieven voorspellen Volgens een bericht van de politie te Lon den zouden eenige beruchte Engelsche dieven in het bezit geraakt zijn van nagemaakte sleu tels voor een der bankgebouwen te Amsterdam. Aan alle bankinstellingen aldaar is kennis gegeven. Woensdag middag tegen 1 uur is in het Universiteitsgebouw te Brussel brand uit gebroken. Het vuur had in weinige oogen- blikken eene groote uitbreiding genomen onder het dak van den linkervleugel. In dezen linkervleugel bevonden zich de leesbi bliotheek en de academische zaal. !)e studen ten, die onmiddelijk in grooten getale kwamen toesnellen, begonnen met de professoren de boeken der bibliotheek te redden. Een vierde gedeelte echter van deze schoone ver zameling, welke in den tijd van vijftig jaren is bijeengebracht, is slechts in veiligheid kunnen gebracht worden. De brandweer werkte onder het toezicht van den burgemeester en vier commissarissen van politie. Elk oogenblik hoorde men geruchten van rampen, die plaats gehad zouden hebben, doch slechts een 4tal mannen der brandweer hebben brandwonden bekomen. Tegen drie uren was men den brand meester. De schade wordt op 1,200.000 francs geschat. De oorzaak wordt toegeschreven aan twee metse laars, die aan het dak aan het werk waren en ondanks het verbod gerookt hebben. In Italië heerscht de cholera op sommige plaatsen nog vrij ernstig. Van 5 op 6 dezer zijn te Litiano 50 gevallen bijgekomen en 28 sterfgevallen aan cholera geconstateerd. Te Francaville kwamen 90 nieuwe gevallen bij, waarvan 25 met doodelijken afloop. Te Vene tië kwamen geene sterfgevallen in dit tijds- loop voor en ook werden geene nieuwe gevallen geconstateerd. Sedert jaren heerscht er tusschen Rus land en Engeland een naijver, die voortdu rend aanleiding geeft tot oneenigheden. Vooral in den Balkan en de Zwarte Zee en in het Oosten waar de beide reiken punten van aanraking hebben, ontstaat ieder oogenblik geharrewar over vermeende rechten. De aan stoot wordt nog al eens door Rusland gegeven en dit rijk weet van de omstandigheden uit stekend partij te trekken. (Wanneer Engeland, door binnen- of buitenlandsche bemoeiingen de handen vol heeft, dan slaat Rusland zijn slag. Zoo ook nu. Het eerst wat Rusland deed, was Batoem gelijk te stellen met andere Rus sische havens. Deze overtreding van het Ber- lijnsche tractaat wordt wel veel besproken, doch overal kalm opgenomen. In zijn nota over de Batoem-quaestie motiveert Rusland zijn handelingen door de aandacht te vestigen op het belang van den handel. Ook de bevolking van de Krim, zegt de nota, drong aan op een gelijkstelling van Batoem met andere havens. Nauwelijks is dit bericht bekend, of weer nieuwe moeielijkheden ontstaan, nu in Midden- Azië, Rusland aanspraak maakt op het Afghaan- sche grensland Tohamiab en hierdoor wordt weer een nieuw beletsel voor de grensregeling tusschen Engeland en Rusland opgeworpen. Alsof het nog niet genoeg was, komt de Daily N e w s met het bericht, dat in het Balkanschiereiland de toestand weer zeer gespannen is. Rusland wil altijd volgens genoemd blad Bulgarije gaan bezetten, ;erwijl Oostenrijk naar Servië troepen zal Jenden. Bulgarije en Servië trekken troepen samen op de grenzen, wat de Porte weer mgerust maakt, en haar om ophelderingen doet vragen. Men zegt zelfs, dat te Gorrossa in Macedonië een observatie-leger van 80.000 ligt. Er is maar weinig noodig, om hier of daar den strijd te doen ontbranden, doch men mag tvel van de groote mogendheden verwachten, dat zij op het juiste oogenblik zullen optre den, indien zulks noodig mocht blijken. Verslag der vergadering van den raad der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag 7 Juli, des avonds OYj ure. Afwezig waren de raadsledenW. Kooi, Scheuk en Jb. Stammes. Na opening der vergadering werden de no- ulen gelezen en goedgekeurd. Daarop werd mededeeling gedaan van een ingekomen adres, geteekend dato 3 Juli j. 1., waarbij-adressant, de heer Hd. Smit, verzoekt dat het brandspuithuisje, hetwelk nu verbouwd wordt, mocht worden verplaatst naar het slotplein, tusschen de beide torentjes. Aan leiding tot dit verzoek vindt adr. hierin, dat het brandspuithuisje, staande op den grond, gelegen in den hoek, welke gevormd wordt door adr.'s huis en dat vau den heer W. Roggeveen Cz., door de verbouwing het uitzicht uit adr.'s huis geheel en al zoii be nemen. Adress. verklaart zich ook bereid de extra hierdoor veroorzaakte kosten voor zijne rekening te willen nemen. Voorz. deelt ter toelichting mede, dat adr. zich ten dezen opzichte had verstaan met den heer Honijk, aannemer voor de verbouwing van het brandspuithuisje. Eene nauwkeurige teekening voor het nieuwe plan was dan ook ter raadszaal aanwezig. Nadat ook nog het bestek voor deze wijzi ging was gelezen, stelt de heer v. d. Maaten voor aan het verzoek te voldoen op de bij het adres bedoelde voorwaarden, onder beding nog, dat door den heer HL Smit een heel steens afscheidingsmuur zal gemaakt worden voor de ontstane gaping tusschen zijn perceel en dat van den Heer W. Roggeveen, Met algemeene stemmen wordt daarop besloten: a. Het verzoek van den heer Hd. Smit toe te staan, op bovengenoemde voorwaarden; b. Dat aan deze concessie nog wordt ver bonden, volgens voorstel van den heer v. d. M het beding, om het erf tusschen genoemde perceelen af te sluiten door een heel-steens muur, opgetrokken volgens de bepalingen van het politie-reglement. Door B. W. wordt nu machtiging aan gevraagd tot uitbetaling van f 42.5U aan de rijksveldwacht, voor gedurende de kermis door haar verleende diensten. Met algemeene stemmen wordt deze be machtiging verleend. Voorts wordt nog op voorstel van B. W. afschrijving toegestaan van gedeelten der be lasting voor een paar hondjes, en wel toebe- hoorende aan Mej. de wed. Dieperink en aan VV. Knots. Hierna wordt de openbare raadsvergadering gesloten en gaat de raad over in Comité ter behandeling van de concessie tot exploitatie der gasfabriek, alhier. 10 Juli. Met zekerheid kunnen wij be richten, dat Z. M. de Koning, a. s. Woensdag persoonlijk de vergadering der Staten-Gene- raal zal openen. De Tagliche Rundschau bevat de volgende curieuse geschiedenis: In vele salons te Parijs vertoont men op 't oogenblik een kunststukje, dat door een goochelaar in de mode is gebracht. Eene dame uit liet gezelschap plaatst zich op een stoel van bamboe, men bedekt haar met een grooten foulard, klapt driemaal in zijne handen, neemt den doek weg en de dame is verdwenen. Voor eenige dagen was ook hij den graaf de T., die het kunststuk geleerd had, een groot gezelschap vergaderd en de graaf had met zijne gemalin afgesproken de toer te doen. De schoone gravin plaatste zich op den stoel, de graaf' klapte in zijne handen en zijne echt- genoote was verdwenen. Stralend van genoegen merkte de gastheer de verwonderde blikken zijner gasten op. Nog meer verwonderd was hij zelf, toen bleek, dat de gravin, niet slechts voor een oogenblik, maar voor altijd met een vriend des huizes verdwenen was. Van de pauze, welke na liet kunststuk moest intreden, had zij ge bruik gemaakt, om zich met dezen zoo spoedig mogelijk te verwijderen- Een jonge viouw bracht dezer dagen haar echtvriend in niet geringe ongerustheid door de schrikwekkende mededeeling, dat zij bij ongeluk een naald had ingeslikt. Rechts en links werd hierop door den beangsten man geïnformeerd hoe in dit treurige geval te handelen, en alleen de herhaalde verzekering zijner gade, dat zij er in 't geheel geen last van ondeivond, deed hem van 't inroepen van geneeskundige hulp afzien. Eenige dagen later, toen de nog steeds onge ruste echtgenoot voor de zooveelste maal zijn Wederhelft vroeg, of ze nergens pijn gevoelde viel ze hem lachend om den hals en bekende dat ze volstrekt geen naald had ingeslikt, doch, door zijn huisvaderlijke kalmte misleid, mee- nende 'dat zijn genegenheid voor haar sterk was verminderd, dit leugentje had verzonnen, om langs dezen weg naar de mate zijner ongerust" heid zijn liefde te meten. Dit geval levert weder een hevvijs te meer van de geslepenheid vnn het zwakke geslacht, fnttisschen zou zulk een geslepenheid wel eens het tegenovergestelde kunnen uitwerken van het beoogde. Den echtgenoot eenige dagen in doode- lijke ongerustheid ie laten, is toch ongetwijfeld een paardenmiddel en zeer afkeurenswaardig. bij de voorstelling op den eersten Paasch- dag in het Gircus-White te Boston weigerde «Puck«, de schimmel der schoone miss Ada Rutland, haar bereidster te gehoorzamen. Al haar toeren mislukten en de talrijke vereerders der dame vonden dus geen gelegenheid om de haar toegedachten bouquetten en bonbons kwijt te raken. Miss Rutland was dientengevolge zoo woedend, dat zij, toe» de deur der manége zich achter haar sloot, op den diieeteur White toe trad en hein duchtig met haar rijzweep toe takelde, omdat hij niet genoeg zorg voor haar paard droeg. De directeur diende een klacht tegen de écuyère in en de zaak werd 20 Juni gerechtelijk be handeld onder groote belanstelling van bet publiek. De directeur verklaarde dat hij er nog dagen na den aanslag had uitgezien alsof hij met de leeuwin aan het stoeien geweest was. »Wat zeg ik?« hervatte hij zich, «onze leeuwin is een lam, vergeleken bij deze vrouw. Ik kan het den armen schimmel »Puck« niet kwalijk nemen, dat hij haar kuren niet altijd verdragen wil en in opstand kwam. Het treurigste is dat ik, sedert' ik eene aandacht tegen miss Rutland heli inge diend, wat mijn recht was, iederen avond door eenigen van haar vereerders wordt achtervolgd en afgeranseld en daarenboven het circus sedert dien tijd bijna niet meer bezocht wordt. Miss Ada hoorde deze jeremiades met groote voldoening aan. «Mijn vrienden hebben gelijk," sprak zij, «gij hadt mij niet mogen aanklagen een tik met een karwats dat is circusgebruik, maar gij zijt zoo teer als een jongejuffrouw en nu draagt ge zelf de scbade.« N11 vroeg de directeur: «Als ik de aanklacht intrek, wilt ge dan weer bij mij komen «O jawel». Was het antwoord, «en wel zonder verhooging van gage, ofschoon ik er in de laatste dagen weder vrij wat kunsten bij geleerd heb.» De directeur kust verrukt de hand der schoone kunstrijdster en trekt de aanklacht in, met de opmerking: «De kleine Ada heeft gelijk, een tik met een karwats is circus-gewoonte.» Toen de aanklacht was ingetrokken en de belangstellenden zich verwijderden, bood de directeur den rechter een vrijkaartje voor de avondvoorstelling aan, hetgeen echter met ver ontwaardiging werd van de hand gewezen. Aldus verhalen de Amerikaansche bladen; het slot van het verhaal klinkt echter wel wat onwaarschijnlijk. Een groot aantal prfgenamen, waarvan eenigen in Amerika en anderen in Schotland wonen, betwisten op dit oogenblik een kolos sale erfenis, waarvan men den rechthebbenden niet kent. Het betreft het bezit van uitgestrekte eigendommen, gedeeltelijk gelegen in de Mer- cerstreet teNew-York en op de kust van Jersey. Deze bezittingen behoorden in ongeveer 1760 aan een zeer rijken emigrant, Mozes Mercer genaamd, die uit Schotland afkomstig was en die, ten einde te voorkomen, dat de panden on middelijk 11a zijn dood onder de erfgenamen verdeeld werden, ze voor den tijd van 99 jaren verhuurde. Deze huurcontracten zijn thans af- geloopen en sedert komen van alle kanten perso nen opdagen, sommigen met den naam Mercer, die beweren tot de erfgenamen te behooren. Bovendien maken eenige personen op het oogen blik een reis door Schotland om de rechtmatige erfgenamen op te sporen. De erfenis wordt thans 0p 4°° millioen dollars geschat. -- De koningin van Italië droeg onlangs aan een meisje, dat haar was aanbevolen, op, haar voor haar verjaardag een paar zijden kousen te breien, en gaf haar lot aankoop van het matèrieel twintig lire. De koningin had het ge val vergeten, maar op haar verjaardag kwa men, keurig in orde, de zijden kousen met een hartelijken gelukwensch. Wederkeerig zond nu de vorstin aan hare kleine vriendin ook een paar kousen, de eene gevuld met lire, de andere met bonbons, met een klein briefje „Ge moet me eens schrijven, beste kind, welke van de twee kousen u het beste bevallen is." Den vol genden dag kwam er reeds antwoord „Lieve mevrouw de koningin! Ik heb om de beide kousen al heel wat geschreid. Die inel het geld heelt vader mij afgenomen, die met het lekkers mijn broer!" Te Lodelinsart, in België, werd, in de vo rige week, een huwelijk onder zeer bijzondere omstandigheden gesloten. Zekere Schmidt, die zich als medeplichtige aan brandstichting en plundering tijdens de laatste onlusten, in de ge vangenis bevond, trouwde met Augtiste Soulier, een meisje, waarmede hij vroeger reeds langen tijd omgang had gehad. De plechtigheid had des morgens ten zeven uur plaats en vijf gendarmes in uniform, en rie in burgerkleeding woonden die hij. Toen het huwelijk was gesloten nam Schmidt afscheid van zijne jonge vrouw, drukte zijn vrienden de hand, en stapte met de gendarmes weder in het rijtuig waarmee men hem had vervoerd. Hij werd onmiddelijk weder achter slot en gren del gezet. Een Duitscb boerengezin had alle toebe reidselen gemaakt om naar de Vereenigde Staten te verhuizen, doch den dag vóór het vertrek, verklaarde de oudste zoon Han=, die een fameuse eter was, dat hij niet van plan was om mede te gaan. - Heeft een van de meisjes uit het dorp je dat in je hoofd gebracht? vroeg de vader. O neen! En waarom ga je dan niet mee? Wel ik heb er eens met den meester over gepraat en die zegt Nu spreek op! Die zegt: als het liter in Duitschland twaalf uur is, dan is het negen uur 'savonds in Amerika. Welnu, wat zou dat? Denk je dan dat ik tot 'savonds negen uur op mijn rniddagmaa/ wil wachten? Dank je wel, hoor! Die was voor geen klein geruchtje ver vaard. Een boer in een onzer provinciën, bleef heel dikwijls, tot groote ergernis van zijn vrouw, erg laat in de herberg plakken en zij besloot hem dat eens af te leeren, door hem een geweldigen schrik op het lijf te jagen. /ij trok een heel zonderling pakje aan, maakte gelaat en handen zwart en kwam, toen haar wederhelft eens laat naar huis ging, eensklaps brommende achter een boom te voorschijn. „W ie ben je?" vroeg de boer verbaasd. «Ik ben de duivel!" gromde de vrouw. «Wel sakkerloot, dat doet me p!eizier,« riep de wakkere landbouwer, «geef mij een hand van je, kerel, ik hen inet je zuster getrouwd." Nieuw soort van vischvangst. Een slim Amerikaan is op een heel mooi denkbeeld ge komen. Een bewoner van Pensylvanië bindt zijn ganzen en eenden touwtjes met vischhaken, waaraan hij wormen bevestigd heeft, aan de pooten en jaagt /e dan het water in. De visschen bijten natuurlijk toe en trekkenen nikken aan desnoeren, waarop de doodelij k onstelde ganzen en eenden op den vasten wal snellen en de visschen meesleuren. De snuggere uitvinder heeft zijn vangst dan maar voor het grijpen. Zomerdrank voor arbeiders te velde. De gezondste en beste drank in iieete dagen is naar een Hoogduitsch vakblad meedeelt de volgende: 120 gram koffie worden fijn gemalen en met 1 liter water 10 minuten gekookt. Het dan verkregen afkooksel laat men door een doek loopen en mengt het dan met 5 liter koud water, voegt er een weinig suiker aan toe en een theekopje vol brandewijn of rum. Den aldus toebereiden drank doet men in een kruik, die men goed met een kurk gesloten, in den grond graaft, het gat met hooi en stroo toedekkende. Deze koude drank wekt de spieren op en ver mindert, in tegenstelling met alle andere, de uitwaseming der huid. Vandaar is het gebruik er van bijzonder aanbevelenswaardig bij het maaien en schovenbinden, Toen de beroemde natuurkundige John. Tyndall verliefd was op de dochter van lord Hamilton, thans zijn vrouw, schreef hij den volgenden minnebrief. «Zoet conglomeraat van protoplasma! Aanbid delijke combinatie van kracht en stof! Merk waardig product van eeuwen van ontwikkeling! De lichtende aether is geen betere middenstof voor de lichtstralen, dan mijne zenuwcentra voor den mvstischen invloed, die aan de pho- tosfeet van uw aangezicht ontstroomt. Gelijk het heliocentrisch stelsel uit den oorspronkelij- ken Ghaos werd ontwikkeld door de werking eener onverbiddelijke wet, zoo wordt die ver dunning van stof, welke de menschen mijne ziel noemen, uit hare diepe wanhoop opgeheven door den uit uwe oogen te voorschijn schieten den lichtglans. O, verwaardig u, bewonderenswaardig schep sel, dat verschijnsel van aantrekking waar te nemen; zij trekt mij tot 11 met een kracht, omgekeerd evenredig aan hel vierkant der afstanden. Sta toe, dat wij als dubbelzonnen concentrische kringen om elkander beschrijven, welke elkander op alle punten van hun peri- pherie kunnen aanraken. Uw gansch toegewijde Tyndall.« Op de kermis te Eindhoven geraakte er iemand in den tram-draaimolen onder een der wagens, met het ongelukkig gevolg dat zijn hoofd bijna verbrijzeld werd. De zwemkunstenaar Akej, een Zweed, geeft te Berlijn eenige voorstellingen in de zwemkunst. Zaterdag begaf hij zich in tegen woordigheid van duizenden toeschouwers geheel gekleed te water, en na diep ondeigedoken te zijn, ontdeed hij zich in het natte element van zijne kleederen. Drie uren achtereen bleef Akej in 't water, waarna hij zich zijne kleederen

Schager Courant | 1886 | | pagina 3