ft uit en Jan dscJi 1%'ieu ws. Gemengd Nieuws. BIJR G ERL IJ li E STA AD. lienieente Schagen. M arkt bericht. ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff Benige matrozen van de //Schorpioen," de in een vlet zijn te betreuren, kun men nog niet een vrij aanzienlijk digen, ligt voor de waren bij sprongen. De sleepboot stoomde nu deerlijk gehavend de haven in, terwijl de //Schorpioen," zeker nog van het gevaar onbewust, zee koos. Een eindweegs gevorderd zijnde, ontdekte men echter spoedig dat het schip lek was en water in kreeg, wat van dien aard werd, dat onmiddellijk naar de haven terugkeeren ge biedend noodzakelijk werd. Nog vóór men de haven had bereikt, lag het schip slagzij en toen het eenmaal in de doksluis lag, stond reeds het geheele voorschip onder water. Bij het onderzoek, door duikers ingesteld, is gebleken, dat zich beneden de waterlijn een gat bevindt, van 40 bij 20 c. M., waar door dus water binnenstroomde, en dat, oevoegd bij de onbruikbaarheid der water dichte schotten, het zinken tengevolge had. De equipage die er in is geslaagt, de hang matten niet inhoud te redden, is aan boord van het wachtschip //de Evertsen" gehuisvest, terwijl de officieren een onderkomen in een der hotels hebben gevonden. Gelukkig, en verwonderlijk tevens is het, dat bij dit onge val volstrekt geene persoonlijke ongelukken De omvang der schade bepalen, maar dat deze bedrag zal vertcgenwoor- hand. Dat jongens of mannen wel eens mot elkander handgemeen raken, komt bijna dage lijks voor, doch dat meisjes elkander op de publieke straat geducht toetakelen, mag zeker onder de zeldzaamheden worden gerekend. Toch had jl. Maandag avond omstreeks 9 uur in de Helder een gevecht tusschen twee meisjes, van 17 a 20 jaren, plaats, en wel zoo verwoed, dat eene der kampioenen schijn baar bewusteloos op de straat bleef liggen zij was door haar tegenpartij tot tweemalen toe met kracht tegen de straat gesmakt, ter wijl haar ook een goede portie klappen waren toegediend. Toen scheen zij er genoeg van te hebben, ten minste zij liet zich gewillig naar het politie-bureau brengen alwaar het zaakje, in het bijzijn van baar, die als overwinnares uit het strijdperk was getreden, onderzocht werd. De kwestie was ontstaan, omdat het eene meisje zich woorden liet ontvallen, welke de an dere, die n. b. met haar cavalier wandelde, volstrekt niet in den geest vielen. Men schreef ons Woensdagavond uit Amsterdam Heden had alhier, achter het Rijks-Mu seum, wederom een Vliegerwedstrijd plaats, ditmaal uitgeschreven door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak, bijge staan door de afdelingsbesturen van „Flo- ralia" en //Kinderspeeltuinen" en door de Gymnastiek-vereeniging „Lycurgus-Achilles." De onderneming is uitstekend geslaagd. In het geheel waren er ongeveer 300 vliegers, van allerlei grootte en soort, zocdat men hier inderdaad een vliegerstudie kon maken en het volstrekt niet vreemd zal zijn, als zich spoedig iemand gaat vestigen als „vlieger- tnaker" of //vliegerkunstenaar." De grootste fan allen was de vlieger van een jeugdigen bewoner der Willemstraathet gevaarte mat rooals de jongen beweerde, eventjes 1.60 M. De kleinste daarentegen, een onnoozel din eetje, ter grootte van eenige duimen; het twam in een doosje op het slagveld en stelde iet Rijks wapen voor. De zonderlingste voor werpen, in beeld gebracht op het lichaam Ier vliegers, moesten de lucht in, maar het aleek, helaas, dat niet altijd de geestigste pliegers opgingen. Zoo was het met een mjnheer op een rijwiel, die zich niet thuis icheen te gevoelen in de hoogere luchtlagen, 'n met den dronken man, die onder zijn jortret het opschrift droeg „H ij k r ij g t le hoogte." Evenmin gingen de beide lolitieke personen naar boven, die als „paneel- agers" waren uitgedoscht. Sommige vliegers kI-egen hoog in de lacht ruzie met elkander, >otsten, stieten eikaarstuk, of sneden eikaars ouwen door, steeds met hetzelfde gevolg, dat en °f beiden naar beneden tuimelden, en j~ rcien weet hetdie hoog staat, zie toe 'atj hij niet valle! Beter ging het even- 'e' niet vele andere kunststukken, de uitingen aij het speelsche vernuft hunner makers; uizen en gebouwen, zelfs het Rijks-Museum, Derlei vogels, een luchtballon, een paar uur- 'orken, kortom de ineesten deden dapper hun uoht en klommen, zoo hoog de vrij forsche Pod hen wilde opvoeren. De prijsuitdeeling stelden allen te vreden, want het aantal prijzen was zeer grootzij, die niet in aanmerking kwamen onder dc deelnemers, kregen een lot in een tombola, die, zeker in verband met de bakkerij-ten toonstelling bijna niets dan koek opleverde. Na afloop van den wedstrijd sprak de heer N. afelbakker als voorzitter der Ver eeniging tot Veredeling van Volksvermaken de jongens toe, en wijdde een waardeerend woord aan de nagedachtenis van den heer Brandt Corstius, de voorzitter, die voor wei nige dagen stierf, een man die hier als phi- lantroop in Amsterdam algemeen bekend was en gewaardeerd. De president der jury de heer J. Amesz deelde daarna de prijzen uit. De koddigste voorstelling van het Am- sterdamsehe oproer die wij onder de oogen kregen, is die van -het Journal Illustré." Dit blad geeft eene prent over de volle pa gina. De Dam is het toonecl van een feilen strijd. Rechts een sterke troep paardevolk in de uniform der Pruisische Uhlanen, met de lange gewimpelde lansen omhoog een charge makende, om den Dam in de richting naar het Rokin schoon te vegen. De Dam is zwart van de menschen. Velen zijn met stokken gewa pend, die zij dreigend zwaaien- Op den achter grond bij den Nieuwendijk staat een afdeeling infanterie, die blijkbaar een salvo in de lucht heeft afgevuurd. Zij houdt de geweren omhoog en de kruitdamp waait met den No wdenwind langs het Paleis. Kalm staart „juffrouw Een dracht" van de hoogte van haar voetstuk op dit ontzettend schouwspel neer. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd dat te Amsterdam aan alle agenten van poli tie f 20, aan de brigadiers f 25 en aan de inspecteurs f 50 is uitgekeerd voor de stipte plichtsbetrachting bij de jongste ongeregeld heden aan den dag gelegd, en wel uit de giften, die tot dat doel bij den burgemeester zijn ingekomen. Omtrent de huiszoeking in de socialis tische drukkerij //Exelcior" te 's I lage, lezen wij het volgende in de „N. Gron. Ct,": Onder behoorlijk polilie—geleide gingen de officier van justitie, de rechter-commissaiis en een substituut-griffier naar 't gebouw. Hoe zij daar ontvangen werden, bewijst, dat men het er van de zijde der socialisten steeds op toelegt, de gestelde macht bij de uitoefening harer verplichtingen te tergen. De directeur van de drukkerij volgde de rechterlijke ambte naren op den voet, vergezeld van een zijner bondgenooten en onder het rondweg erkende doel van „er tegen te waken, dat de heeren vervolgbare stukken, door hen meegebracht, in de kasten zouden stoppen om ze als vondst in de drukkerij te doen doorgaan." Kan het ongepaster en vermeteler Gedurende de aan wezigheid van de rechters werd door het personeel van de zetterij voortdurend en met gemaakte geestdrift het socialistische „vrijheids lied" gezongen. Is het dan wonder, dat zich, tegenover zulke uittartingen, een zekere bit terheid ook bij de justitie begint te open baren Het 10-jarig zoontje van den timmerman II. Stoevenbelt te Holten bad oudergewoonte Zaterdagavond zijn daogsche pet op de deel gelegd. Maandagmorgen werd deze weer op gezet en de jongen ging toen met de koeien naar het land. Daar gekomen zijnde ho rt hij een ongewoon gepiep, en na lang zoeken neemt hij de pet van 't hoofd en vindtinde voering vier jonge ratten. Een moederrat was zeker Zondag bevallen en had haar kroost een warm en zacht nest bereid in de voering van de oude pet. Een ingezetene te Oosterhout kreeg een paar jaar geleden een koppel postduiven ten geschenke. Nadat dit paar bijna een jaar in een ruim verblijf opgesloten was geweest en reeds jongen had, wist de doffer van een onbewaakt oogenbük gebruik te maken om te ontsnappen Hij zocht liet verblijf, waar hij het eerste levenslicht gezien had, weer op, maar weid onmiddellijk teruggezonden. De duif wilde den ontrouwen echtgenoot echter niet meer als gemaal erkennen, vocht er mede op woedende wijze, en de jongen lagen eeni- gen tijd daarna dood en verminkt in het nest. De dóffer, intusschen met eene andere duif gepaard, blijft steeds ten prooi aan de wraak zucht zijner eerste duif. Tweemaal achter elkander vond men dezen zomer een koppel jongen verscheurd en bebloed in het nest. Door ze nauwkeurig te bespieden, ontdekte men, dat de verlaten duif zich op de weerlooze jongen wist te wreken. De wreedaardige kreeg terstond een afzonderlijke cel tot verblijf. Sedert eenigen tijd toonde de bevolking te Belfast zich oproerig en kwam liet van tijd tot tijd ook tot wanordelijkheden, waarbij dan door de politie er met geweld op moest worden ingeslagen. De opstand wordt veroorzaakt door de twisten tusschen orangist en loyalisten, welke beide partijen benevens hnnne staatkundige ook nog een sterke kerkelijke kleur bezitten. In het laatst der vorige en in het begin van deze week was het dan ook formeel oproer te Belfast. Dinsdag was het wel stiller dan de vorige dagen, doch rustig was het nog niet. Zelfs heeft er nog een betreurenswaardig voorval plaats gehad bij de teraardebestelling van een jongen, die gedurende het oproer gedood was, juist op het punt het kerkhof binnen te tre den. Gegil en geschreeuw van de vrouwen cn kinderen, dio den stoet volgden, beant woordden de schoten. Onmiddolijk daarop ont stond een botsing en vielen er gewonden. De politie kwam lusschenbeiden en verzorgde de gewonden; een man, die doodelijk gewond was, stierf kort daarop, 's Avonds onstond weer een strijd tusschen de vijandelijke par tijen. Ook tusschen groepen vrouwen ont stonden vechtpartijen, zoo hevig dat de politie tusschenbeiden treden moest. De omstandig heid, dat vele arbeiders het werk staken, maakt den toestand ongunstiger. Van Russische zijde wordt uit de samen komst der keizers te Gasfein niet veel goeds verwacht. Alhoewel liet doel van het verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk is, het bewaren van den Europeeschen vrede, wordt van alle zijden oorlog voorspeld. De commandant van de Russische infanterie, generaal Ignatieff, is van oordeel, dat een con flict tusschen Rusland en Duitschland onver mijdelijk is. Duitschland, zegt hij, dankt een groot gedeelte van zijn macht aan Rusland, d,,ch sinds het Berlijnsche traktaat beloont het die diensten met ondank. Wanneer ook Rus land gedwongen is op te treden in het Bal kan-schiereiland, altijd staat Duitschland in den weg, of schuift er Oostenrijk tusschen Prins Bismark zou de grootste vijand van Rusland zijn, gevaarlijker dan Napoleon 1. In Frank rijk kfijgt bovendien het denkbeeld der revan che voortdurend meer aanhangers. De dag is niet verre, zegt Ignatieff, dat Duitschland tus schen twee tegenstanders staat, die hun slag zullen slaan, als zij er kans toe zien. Uit den Balkan komen ook bij voortduring verontrustende berichten. Met hel maken van krijgstoerustingen wordt op groote schaal door gegaan. De Turksche staatslieden houden zich druk bezig met de bespreking der bijeenkomst te Gastein. Hun gevoelen, dat wij aan den vooravond van gewichtige gebeurtenissen staan, wordt versterkt door de vijandige houding, die Servië en Bulgarije tegenover elkander aan nemen. Wanneer niet een groote mogendheid Servië in het geheim aanmoedigde, zou die vorst geen oorlog durven prcwoceeren. Men gelooft, dat Oostenrijk Servië steunt. Kolonel Floyd Jones, uit Bombav, geeft aan het Military Service Journal de volgende beschrijving van de «Towers of Silence» (To rens der Stille) bij Boinbay, en van de wijze hoe de Parsi's met de dooden omspringen. De Parsi's zijn vrome zonaanbidders, en de meeste hunner gebeden worden 's morgens en 's avonds, met bet gelaat naar de zon gekeerd, aan dat hemellichaam gericht. Misschien behoort het tot dezen eeredienst (die misschien verstandiger is dan menige godsvereering van andere volken), dat de Parsi zoo bevreesd is voor besmetting, en dat na zijn dood zijn lichaam in een open toren wordt geplaatst, gewoonlijk op eene ver hevenheid, waar het door de gieren wordt op gepeuzeld. Deze open graven heeten de «Torens der Stille.» In elk Parsisch woonhuis is eene ope ning in den vloer der bovenste verdieping, die tevens tot slaapplaats dient, en welke opening gewoonlijk met een rooster bedekt is. Maar als iemand van het gezin sterft, wordt zijn lijk op een baar geplaatst en door de opening naar den rez-de-chaussée neergelaten, waar een com pleet stel priesters, «Neorsel-sala» ot «mannen des doods» genaamd, het lijk onderhanden ne men en hel in 't wit kleeden. Vóór het lijk de deur wordt uitgedragen, smeeren zij het voor hoofd in met eene soort tan boter, die zij »ghee« (dus in de Fransclie uitspraak «gai») noemen en de hond des huizes wordt hij hem toegelaten. Likt de hond de boter, dan is de doode zalig, likt hij ze niet, dan is hij in het «eeuwige Ge- hennah, alwaar weeninge is ende knersingeder tanden», misschien ook wel in «de buitenste duisternisse», of bij de «bokken». De kolonel meldt niet of de qualiteit der boter en eventueele ransheid ook in aanmerking komt bij de beoordeeling van 's honds lekker bekkerij door de mannen des doods, die met de buitenwereld in geenerlei betrekking staan en tot geenen prijs bij andere gelegenheden toege laten worden tot hel gezin, daar hunne tegen woordigheid het zou verontreinigen. Dan wordt een ommegang of processie gevormd; de vrienden des overledene volgen de priesters naar de „Torens der stilte» op Malabar Heuvel. Nabij de heilige plek wordt het lijk overge nomen door een ander detachement priesters met lange baarden, die het naar een der 5 torens, door de vorige priesters gekozen, verder dragen. Daar wordt bet op een rooster, waarvan 3 soorten aanwezig zijn, neergezet, al naar de overledene man, vrouw of kind was. De roos ters voor mannen stellen goede daden, die voor vrouwen goede woorden en die voor kinderen goede gedachten voor. Dan worden de kleederen weggenomen, verscheurd, en in een anderen toren geworpen, waarna liet lichaam aan de gieren wordt overgelaten, die het in ongelooflijk korten tijd verorberen. Alles op deze heilige plek is netjes, en bloementuintjes versieren den ingang. Het is vreemd dat een eeredienst, die zooveel verstandigs heeft als de zonnedienst, zulk eene onverkwikkelijke uitvaart er op na houdt. De kolonel Floyd Jones zegt niet wat 't kost zich op zulk eene wijze te laten expe- diëeren. Het zesjarig zoontje van Notaris Randsma van Arenvelde ziet op diens kantoor een oude reistasch hangen, waarop, met koperen spijkers, de beginletters van pa's naam staan, en vraagt nieuwsgierig Pa heeft u vroeger met „Recht voor Allen" geloopen Onmetelijke goudlagen zijn, volgens de Russische bladen, op den Chineeschen oever van de Amoer ontdekt. Deze lagen moeten de mij nen van Californië en Australië nog in rijkdom overtreffen. Reeds meer dan 4°°° Siberische góudzoekers en andere Russen moeten zich ter stond derwaarts begeven hebben, terwijl het getal Chineezen, die daar hun geluk zullen be proeven, van tien tot twaalf duizend bedraagt. Lavater, de beroemde gelaatkundige en predikant van de Pieterskerk te Zurich, zat eens in een postwagen met een passagier, wiens Zachtmoedig, welwillend voorkomen hem dade lijk aantrok .«Waar is uw kudde, collega?" vroeg hij hem zonder dralen. De ander fronste het voorhoofd en antwoorde kortaf: «lk heb geen kudde en ik ben ook geen herder." «Nu ja", hernam Lavater glimlachend „geen kudde in de gewone beteekenis van het woord, maar zooals ik er een heb, in den dienst des Heeren!" «Waar denkt gij aan?" klonk het barsche antwoord, «ik ben de beul van Bazel." Duur bijgeloof. Aan een persoon op het Roonsche eiland viel dezer dagen een erfenisje ten deel. De goede man had echter nog al be zwaren om het in ontvangst te nemen men kan zijn ziel zoo licht bezondigen De raad van een kaartlegster werd dan ook ingewonnen, de man vernam uit de voorspelling, dal hij geen geluk met het geld zou hebben, en zag van de erfenis af1 Ingeschreven van 11 13 Augustus 1886. Geboren: Grietje, dochter van Jacob Mooi en Bregje Tentij. Ondertrouwd: Simon Meijer, jm, 26 jr. wo nende te Schagen en Johanna Cliristina Pfann, jd. 29 jr. wonende te Amsterdam. SCIIAGEN, 12 Aug. Aangevoerd: 12 Stuks Paarden f 50. a 200.— Veulens f a Ossen f a 22 Stieren f 60 - a 100. - 65 Gelde Koeien (magere) f 60 a 95.- 25 Idem (vette) f 160.- a 230.— 10 Kalfkoeien f 160.— a 220.— 6 Vaarzen f 90.— a 120.— Graskalveron f a 7 Nuchtere Kalveren f 12— a 16.— Rammen f a 400 Schapen (magere) f 10-- a 16.— 100 Idem (vette) f 18 a 26.— Ovcrhouders f a 150 Lammeren f 8.— a 14.— 6 Bokken en Geiten f 1.— a 6.— 23 Varkens (magere) f 12— a 16.— Idem (vette) f a 16 Biggen f 5.- a 8 50 20 V Konijnen f —.10 a —.60 Kippen f a

Schager Courant | 1886 | | pagina 3