B. YELLEMAN van Alkmaar, GEERTJE SLIK, Hinnenlandsch Nieuws. Ruitenlandsch N ie u/es. Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STAND <*enieeiite Scliag-cn. Advertenti'ên. VODDEN, BEENEN, IJZER, Hei pakhuis is op 't Noord, A. N°. 66. uitgehaald, en de oven uitgedweild, de dweil afge spoeld, hetgeen soms tot de gevaarlijkste baantjes van de bakkerij behoort, immers, nadat hijzelf bijna gebakken is voor het heete vuur, gaat de bakker mee zijn dweil de straat op, om in de naaslbijzijnde tracht dat voorwerp uit te wasschen. Dat de arme inan hiermede zich een ziekte op den hals haalt, behoort niet tot de zeldzaamheden, 't kan ook haast piet anders. En nu de heetwater—oven. Men heeft ze met vaste en met verplaatsbare metalen vloeren, onder tegen dien vloer zijn eene menigte pijpen aangebracht, die ieder met een weinig water gevuld en daarna dicht gesoldeerd zijn het ondereinde van die pijpen ligt in een kolenvuur; zoodra nu het water het kookpunt bereikt heeft, wordt de stoom tegen den metalen vloer gedreven, en deze gelijk matig en zindelijk verwarmd. Daardoor wordt o. a. de excursie naar den „wal- lekant" vermeden en heeft men alleen te zorgen voor het uithalen van den kleinen vuurhaard. Naar 'gelang van bet stoken kan een zeer hooge hitte worden verkregen. Daar het water in de pijpen geen uitweg heeft, kan het ook niet verdampen en doet bijgevolg telkens dienst. Na deze kleine uitweiding op technisch gebied, wijden wij ons weder aan de zoetigheid. Vooral wordt ons oog geboeid door reusachtige noga's, een gebak, uit gebrande suiker en amandelen vervaar digd. De heer Th e heeft er een gemaakt van een paar meters hoog, rijk met bloemen versierd. Ook in het moscovische gebak is men tot verrassende uitkomsten gekomen; een taart, in den vorm en kleur van een meloen, is wel het schoonste, wat wij op dit gebied zagen. De Zaanstreek heeft eene uitgebreide inzending, waaronder meer dan 50 soorten beschuit. Het bak ken van dezen mondkost is een kunst, die lang niet elke bakker verstaat. Apropos, de heer Justusvan Maurik moet wel zijn hart hebben opgehaald, bij het zien van al die „fijne beschuiten." Het gebak moet broos zijn, en bij het breken niet kruimelen, zoodat er zelfs gaatjes in geboord kunnen worden. Hoevele //fijne beschuiten" missen deze eigenschap, en zijn, bij de minste aanraking, maar al te „kor relig." Het zou voor velen hunner niet kwaad zijn, als zij zich aan de Zaan eens lieten „verbakken." Vroeger jaren werd tot het bereiden van beschuit Elorentijnsche zeep gebruikt; thans echter heeft men er wat anders op gevonden, n.1. beschuit-honig, eene vernuftig saamgestelde zelfstandigheid; die beschuit-honig wordt in de fabriek van de heeren Etten Snijders alhier vervaardigd. Ook zijn die heeren uitvinders en eenige verkoopers van crème, waardoor het krentenbrood, kleingoed, pain de luxe, enz, enz., niet alleen smakelijker wordt, maar tevens langer versch blijft. Als nieuwigheid, waarover vak mannen met veel lof spreken, wenschte ik dit onder uwe aandacht te brengen. Vlak daarnaast ligt een ellenlang krentenbrood, dat, evenals de groote koek, reeds in Antwerpen werd bekroond; het is het meesterstuk van den Amsterdamschen bakker. Aan illustraties op het bakkersbedrijf ontbreekt het niet. Zoo exposeert een firma uit Keulen eene navolging in marsepein van eene schilderij van Murillo; ook zien wij tallooze in marsepein uitge voerde dekbladen voor taarten, fraaie bloemstukken, die we trouwens sedert een paar jaar in onze banketwinkels geregeld aantreffen. Bedriegelijk weet de heer P. E. Cladder allerlei broodjes, taartjes, vruchten, enz. in papier maché, Da te bootsen. Letterlijk vertaald wil dit zeggen: uitgekauwd papier, maar het zal wel overbodig zijn te betoogen dat dit niet door menschenkaken, maar wel machinaal geschiedt. Het papier wordt tot een brei verwerkt, in vormen gegoten en daarna be schilderd. Indien wij niet op eene bakkerijtentoonstelling waren, zou ik u van dat artikel nog heel wat kunnen vertellen, b. v. dat die papierbrei, na eene drukking onder eene hydraulische pers, zoo hard wordt als ijzer, zoodat men in Amerika zelfs papieren spooi- wielen maakt! Maar om terug te komen op de popieren broodjes en aangekleede botrammen, ze zijn zoo fraai nagemaakt dat men er bepaald in zou happen; hel zijn allen surprises. Geen wonder dat de fabriekant eervol werd vermeld. Onder de talrijke machines, die men links en rechts ontwaart, komt m. i. wel de eerepalm toe aan de kneedmachine. Verbeeld u, dat het nog geen twintig jaren geleden is dat de bakker met zijn zoons en knechts blootvoets eenigen tijd in het deeg rondwandelden! Nu zou men er van griezelen, en 'och bestond er vroeger geene andere methode. Thans ziet men ijzeren armen en tanden in het deeg grijpen, het rollen en trekken, saampersen en weer uit elkaar halen, precies, zóó, neen nog beter en vlugger dan dat vroeger met handeu en voeten geschiedde. I En nu zeggen de „soosejalen" nog wel dat fabrieken en machines verderfelijk zijn voor de maatschappij h E? tentoonstelling bevat ook „aanverwante artike- 'en,welnu, daarvan is een ruim en dankbaar gebruik gemaakt. Zie maar eens men vindt hier behalve i 0()d en koek, zoowel steenkolen om de ovens te ^verwarmen, als Cognac en Kirschwassser, Rhum en Likeuren, om na het dessert te gebruiken, en Wat men noemt de maag te restaureeren;" men yindt hier zelfs emballage, als tonnen en fusten, 1(51 verpakking van verschillende grondstoffen, eieren, kunstmatig verduurzaamd, zoo.lat eieren, in April gelegd, nog den smaak moeten hebben van versche. Onder de nieuwigheden op het gebied van confituren verdient vermeld te worden, de „Preis- selbeereu—gelei," bereid uit Zweedsche boschbessen, eene lekkernij, frisscher en aangenamer van smaak, dan de Engelsche „jams." Na in de vestibule den „alointegenwoordigeii" Bol- doot te zijn gepasseerd, komen wij in den tuin, waar verschillende bakkers aan het bakken zijn, en men o. a. de beroemde saucijzenbroodjes kan krijgen. En zoo behoort deze merkwaardige tentoonstel ling dan weer weldra tot de geschiedenis. Dat haar einde nadert is o. a. merkbaar aan het beschim melde roggebrood b. v., van de firma Wed. de Jonge, e. a. Dat de tentoonstelling geslaagd mag hecten, daarover is ieder het eens. Woensdag 8 Sept e. k. zal er vanwege de IIol!. Maatsch. v. Landb., afdeeling Bar- singerhorn, aldaar een tentoonstelling worden gehouden van Vee en Landbouwproducten. Vo'gens vastgesteld programma worden er prijzen uitgereikt voor vijf rubrieken en wel a. Rundvee, b. Paarden, c. Schapen, d. Var kens en e. Landbouwproducten. De prijzen varieeren tusschen 5, 3 en f 2 en het totaal der uit te reiken prijzen be draagt ƒ184. De commissie voor deze tentoonstelling is samengesteld uit de heeren C. Spaans Hz., Wd. v. d. Oord, T. Swaag, P. Mars Jz J. Kater PzC. Schoorl, S. Spaans, J Rijkes, W. Kooijman en P. Stuurman. Uit Amsterdam schrijft men aan het U. Dbl. Dat er onder een deel der volksklasse nog een geest van verbittering heerscht, nu niet enkel tegen de politie, maar ook tegen de militaire macht, blijkt voortdurend. De mili tairen staan op straat aan allerlei beleedigingen bloot, en verscheiden gevallen zijn er bekend, dat onderofficieren of minderen het slachtoffer werden van mishandeling door handtastelijk heden; het is zelfs gebeurd, dat er op hen werd geschoten. Veelal geschiedt dit onder omstandigheden, die moeielijk maken de schul digen te vatten. De aanranders toch zorgen wel, dat zij helpers in de nabijheid hebben, zoodat de militair, die een poging zou doen om hen in handen van de politie over te leve ren, of die beleediging of mishandeling met gelijke munt wilde betalen, spoedig voor over macht zou moeten bukken. Zoo groot is echter de vijandelijkheid, dat de militairen genoodzaakt zijn sommige buur ten te vermijden, en op eenzame plaatsen aan houdend gevaar loopen. Aan boord van een tjalkschip te Amster dam, liggende aan den Binnenkant met bestem ming naar Vlaardingen, werden gistermiddag vanwege de politie-auforiteiten weggehaald en naar de kruitkamer in de kazerne overge bracht drie kisten met 4000 scherpe patro nen, voor het vervoer van welke ammunitie de benoodigde vergunning niet aanwezig was. Omtrent het ongeluk op het Slotermeer, waar een boot is gekanteld, deelt men uit Heerenveen het volgende mede: De bovenlast der boot moet vrij zwaar zijn geweest, vooral aan den voorsteven. Op het Slotermeer begon zich gevaar voor kantelen te vertoonen, zoodat de kapitein den passagiers verzocht naar de andere zijde te gaan. Misschien geschiedde dit te overhaastig althans de boot helde, de poortjes werden door het water opengedrongen en 't zinken begon. De ontsteltenis laat zich begrijpen, een vreeselijk angstgeschrei klonk over het water. Een op het meer zeilende schipper kwam opdagen en nam de doodelijk ontstelde pas sagiers over, waarbij enkelen door het haastige overgaan te water geraakten. Toen ook kapi tein Tieleman van Joure verscheen, nam deze de passagiers en bemanning over. Aanvankelijk naar Lemmer gebracht, zijn de lieden door de zorgen van kapitein Tiele man en den burgemeester aldaar voortgeholpen. Men kon het den lui aanzien, dat zij veel hadden doorstaansommige vrouwen misten haar hoeden en andere kleedij. Erger was het gezin er aan toe, welks huisboedel, ter waarde van f2000, met den bodem te gronde is gegaan. Men zegt dat Parnel tot den katholie ken godsdienst zal overgaan, omdat hij het voorstaan van de home rule onvereenigbaar houdt met het belijden van den Protestant- schen godsdienst. Te Belfast is het verder rustig geble ven, doch de toestand is nog steeds zorgwek kend. De stemming der bevolking is niet kalm. Alle koffiehuizen worden tegen den avond nog steeds gesloten, de politie en mili tie is in getalsterkte nog niet verminderd. De poging der openbare macht, om zich mees ter maken van de vuurwapenen, die in het bezit der opstan lelingen zijn, is mis lukt. Zaterdag zijn millioenen sprinkhanen op Madrid en te Cindan Real neergekomen. In het Santa-Maria, een kwartier van laatstgenoemde stad, waren zij zoo talrijk, dat men's middags de zon niet kon zien en het in de straten duister was. Deze werden letterlijk overstroomd door de onwelkomene gasten, en langs de kleinste openingen drongen zij bij duizenden de huizen binnen. De burgemeester der stad heeft de hulp van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Finantiën tegen de plaag ingeroepen. De dorpen Almagro, Tralba, Alcazar, Ma- zanares en een lOtal anderen zijn in ver slagenheid gedompeld. De oogst werd er door de sprinkhanen totaal verslonden, en de anders zoo vruchtbare velden hebben nu het aanzien van woeste, schrale vlakten. maa' nam—S3H— II iiiiip— Een nieuw soort werkstaking heerscbi op dit oogenbfik te Einsiedeln in Zwitserland. De werklieden van Karf en Niklaus Benziger, bebben het werk gestaakt; niet ter verkrijging van hooger loon, niet om minder werkuren te eiscben, doch alleen om op een mensebelijke be handeling aan te dringen. Eene politiemacht van mieren doet op bet oogenblik in China opgang. In verscheidene streken van de provincie Canton hebben de oran- jeboomen zeer veel te lijden van de wormen, en om die plaag te bestrijden brengt men mie ren in de oranjeriën van de omliggende heu vels. Men vangt de mieren door een opene var kensblaas boven bare nesten te spannen. Dan brengt men die blaas over de oranjerie, hangt de blazen tusschen de takken der boomen, en de diertjes vormen weldra daar koloniën. Men legt stokken van bamboe van den eenen boom stam op den andere, om haar het verspreiden door de oranjerie gemakkelijk te maken. Die nijvere diertjes staan met de wormen op een alles behalve vriendschappelijken voet. Galgenhumor. »Uw verzoek om gratie is van de hand gewezen het vonnis moet vol trokken worden. Hebt gij echter nog een of andere wensch?" Veroordeelde. «Ik wou zoo graag eerst nog Russisch leeren-" De kommandant van een garnizoen heeft geproclameerd, dat de soldaten, die dronken ge weest zijn, den volgenden morgen op 't appèl dit persoonlijk moeten komen meededen. Een soldaat, dronken op 't appel. Kaptien, ik wou u ereis komen zeggen, dat ik gisteravond dronken geweest ben. Kapitein. Vervlkerel, je bent't nog. Soldaat. Ho ho, kapitein, dat kom ik mor gen pas vertellen. Eene miskenning. Op een dorpje aan het strand werd onlangs een jonge zeehond gevan gen. De kustbewoner, die 't dier gaarne levend wilde verkoopen, kwam met een venter van postpapier en dergelijke artikelen overeen, dat de laatste het zeehondje voor een gulden zrfu ontvangen. Weldra had de kouper de jonge levende rob in een mand op den rug. Daar hij eenige dorpen moest passeeren, wilde hij daar het dier langs de huizen laten kijken. Hij berekende daarmede in één dag wel tien gulden te zullen verdienen. Onder deze berekening was hij aan een tap perij gekomen en meende, met het oog op de extra verdienste, nu wel eens een slokje meer dan gewoonlijk te mogen drinken. 't Duurde maar kort of hij verliet in soeze- rigen toestand de tapperij. Terwijl hij zwaaiend en slingerend zijn weg vervolgde, hoorde hij een rijtuig achter zich, waarvoor hij wilde uitwijken. Door zijne haastige bewegingen verloor hij het evenwicht, struikelde, de rob viel uit den mand onder de wielen van het rijtuig en werd natuurlijk platgedrukt. Van de voorgespiegelde extraatjes was volstrekt geen sprake meer. Om zijn wrevel te doen be daren, nam de man nog eenige spatjes en werd 's nachts door de politie van vrij logement voor zien. Een vermakelijke vergissing. In het „Tbèatre Cluny« te Parijs wordt sedert gei ui- men tijd eiken avond opgevoerd Labiches klucht „Les Cbemins de fer-« Een familie van 7 Nor- mandische boeren en boerinnen, die voor bet eerst in de hoofdstad waren gekomen, en naar hun land terug wilden, nam 7 kaartjes «seconde» door affiches in de meening gebracht dat het «Théatre Cluny« het station was. Bij de laatste entr'acte vroegen ze of men haast te Méridon was- Er barstte natuurlijk een geweldig gelach uit en de Normandiers zelf lachten hartelijk mee. Met den Italiaanschen honger-virtuoos Suc- ci heeft een verslaggever van de »Temps" een onderhoud gehad. Deze verklaarde dat hij na een glas van ziju uit sterke Afrikaansche krui den bereide likeur gedronken te hebben, dertig dagen kon vasten zonder eenig nadeel daarvan te ondervinden. Eerst gaat hij naar bed en voelt zich ziek, doch na zes dagen is dit over en dan gaat hij aan zijn gewone bezigheden. Hij heeft dan ongeveer zeven pond aan gewicht ver loren, doch aan kracht gewonnen en worstelt dan met liedeu, die anders sterker zijn dan hij. Gedurende het 3o-daagsche vasten gebruikt hij slechts van tijd tot tijd wat spuit- of ook wel gewoon water. Is de maand om, dan is zijn huid zoo hard als perkament geworden en slechts langzaam went hij dan weder aan het gebrnik van gewoon voedsel. Hij heeft deze kuur reed verscheiden keeren ondergaan. Thans geschiedt dit onder voldoend geneeskundig toezicht. Ingesehreven van 18 tot en met 20 Augs '80 Geboren: Jannetje; dochter van Klaas Denijs overleden, en Izeling Denijs. Ondertrouwd Getrouwd Geene. Overleden Marktbericht. SCIIAGEN, 12 Aug. Aangevoerd 12 Stuks Paarden f 65.— a 225.- Veulens f a D Ossen f a 15 yt Stieren f 70.— a 175. - 67 1t Gelde Koeien (magere) f 90 a 150.- 11 v Idem (vette) f 180.- a 270.— 6 yt Kalfkoeien f 150.— a 220.— 6 7) Vaarzen f 60.- a 90.— yt Graskalveron f a 9 y) Nuchtere Kalveren f 8.— a 22— yt Rammen f a 410 V Schapen (magere) f 11.- a 18— 250 yt Idem (vette) f 22 - a 29.— 11 Ovorhouders f a 160 yt Lammeren f 7.— a 14.— yt Bokken en Geiten f a 11 yt Varkens (magere) f 12— a 15.— ft Idem (vette) f a 16 yt Biggen f 4.50 a 9.- y> Konijnen f a 50 yi Kippen f —.35 a —.50 yt Èendon f a yt DuWen f a yt Ganzon f a Zwanen f a 330 Kilogr. Boter f 1— a 1.06 340 n Kaas f —.20 a —.35 4500 Stuks Kip Eieren f 2.75 a 3.- 400 it Eend-Eieren f 3.30 a 3.30 TIeden namiddag, half twee, overleed te Hoogwoud, tot onze diepe droefheid, mijne innig geliefde Zuster, in den nog jeugdigen leeftijd van 23 jaar en ruim 7 maanden. Een langdurig en smartelijk lijden, maakte 11a een zacht en kalm heengaan een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Diep betreurd door haar eenigen Broeder, P. SLIK Pz., en onze Oom en Tante, tevens hare Pleegouders, C. SCHERMER en M. SLAGTER. Schagen j 2Q Al tus 1886 Hoogwoud, j 0 sedert jaren als opkooper werkzaam van en al wat tot het vak behoort, heeft de eer, de Burgers van ScliagOll t'Il Olllstl <'lv('ll te berichten, dat zijn zoon zich te SCH A- G EN heeft gevestigd, tot het inkoopen van bovenstaanden, en dat hij zal trachten, zoowel van Blirg'Crsalsvan ^>kooj>er3 het vertrouwen zich waardig te maken. Alles wordt ingekocht tot de hoogste prijzen.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3