[tenlandsch /Vieuws ).ors.t Alexander onttroond. Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STAM). Gemeente Zijpe. Marktberichten. Advertentiën. GEERTJE SLIK, Ihtmatigen trots van haren man. Ook de L,i van dit echt Hollandsche paar, waren niet (opgetogen over de heuglijke gebeurtenis. En natuurlijk echter, dat de bezoekers, die lorrecht hadden, van in de mooie kamer te 6 toegelaten, het gesprek brachten op de denis van de neergehaalde vlaggen, maar •elijk was het, met hoe weinig zelfverheffing welk eene eenvoudige en naïve wijze fert, die de vlag neerstreek, eene voorstelling gaf. ,kwam dan toevallig met zijn broeder langs lerdagsche brug, en ziet daar de roode en vlaggen wapperen. Eene rilling voer hem jjet lijf, uit verontwaardiging en medelijden |k met de menigte, die het tot het uiterste laten konen. it loopt hier op moord en doodslag uit, moet ar zoo zei ik tegen tne'n broer. Jaco- ht dat er niets aan te doen was. „Jawel," ("„die vlaggen moeten weg"; waarop Jacobus Jrdde: „dat doe ik voor geen duizend gulden." rw ijl waren zij bij de brug en te midden le opgewonden menigte, die door Leendert sproken werd: „llroers, is dat niet God Lgd, die bloedvlag hier? Wat mot daarvan Waarop een groote, zwaar gebouwde met blond haar en blonden baard, de beide ien met vloekeu en bedreigingen tegen hun leven nbed trad. „Zouwe julli geldwolven, daar an wille doen?" jrwijl Leendert en Jacobus nog trachten de chen te vermanen hun dolzinnig bedrijf te n, nam genoemde kerel met zijn aanhang eene eude houding aan en daagde hij de beide man- uit om de vlag zelfs aan te raken. 'enk je dat 'k niet durf?" zei Leendert. En in fde oogenblik was de vlag van de lantaarn ehaald. Met moeite gelukte het hun, dwars liet gewoel heen, de lantaarn aan de andere der brug te naderen en eveneens van de vlag itdoen. De roode werd in de gracht geworpen, iwarte vlag werd aan flarden gescheurd, die dert in „de straat" in een put smeet, nog ligt." weerwil van de bedreigingen van het volk, (lijkbaar te zeer onder den indruk van het ïrtle verkeerde om de daad bij het woord te :n, bleven zij tot de eerste schoten vielen, p ongeveer, maar met wat meer woorden en n eigenaardige spreekwijze, vertelt Leendert redervaren, terwijl zijne vrouw, die naar het ijk heel wat meer „mans" is, het verhaal aan- als de natuurlijkste zaak der wereld, i a' zijne bescheidenheid geraakt Leendert ens in vuur; dat is, als de verontwaardiging mdere vlaggen in de straten dan de vader- she weer boven komt, of als hij van zijn spreekt, wiens nagedachtenis hij een onbe- en eerbied toedraagt. Het is een eigenaardig dien eenvoudigen werkzamen man, onder oezeroen een warm hart klopt, bij zijne ding, te hooren zeggen :„dat had vader nog moeten beleveu j Uit Nijmegen iterdagavond om 9 uur hoorde de brug- iter van de spoorbrug aldaar, indenabij- van het landhootd der brug iemand met rammelen, en spoedig bemerkte hij dat vrouwspersoon, in het zwart gekleed en eene witte mufs op, aan den waterkant lèn rivier zat en geld in de Waal wierp, op begaf zich de brugwachter naar den rkant maar vóór hij op de plaats van imming was, had zich bedoelde vrouw te water begeven en was in een oogwenk (venen. Ofschoon de brugwachter, verge- van een tweeden spoorbeambte, zich iddelijk met eene roeiboot te water begaven, it het hun niet gelukken de vrouw terug en. ai ledig sigarenkistje, waarin het geld oedelijk was geborgen geweest, is op de 6 van het gebeurde gevonden. Den vol ei) morgen werd uit hare woning in den msfraat vermist Johanna Wouters, oud aren, weduwe van Willem van Beemen, kleeding met die van de drenkeling over- otut. liet ledige kistje is door hare gehuwde tten herkend als hetzelfde, dat z'j voor lijd in haar bezit had. agens verklaring van hare kinderen moet M kistje een som van f 500 zijn geborgen Nt, welke vermoedelijk door haar is te f geworpen. Het vorige jaar heeft haar zich ook door verdrinking van het leven herooven, maar werd toen door schipper 8ered. Haar lijk is nog niet gevonden. ussische partij in Bulgarije heeft vorst b1 Cffer a%pzet en gevangen genomen. Reeds Pag drukte een gerucht, volgens hetwelk hn ^°U o^n a%eze';> de beurs van Kon- Pe'. Sedert heeft ket gerucht zich bewaarheid. Het bestuur over het vorstendom is opge dragen aan een voorloopig bewind, samen gesteld uit den gewezen minister Karaveloff, Ozontz <ff, Radoslavoff en anderen. De vorst is te Widdin in hechtenis genomen en zal naar Severin overgebracht worden. Bratiauo heeft Govjora verlaten, waar een ministerraad onder voorzitting des Konings zal gehouden worden. Reeds lang was het bekend dat Russische agenten steeds werkzaam waren om de Bul garen tegen den Vorst op te zetten, doch de groote meerderheid van het volk en de volks vertegenwoordiging kozen telkens zoo duidelijk voor Alexander partij, dat de oppositie, onmach tig om haar wil toenadering tot Rusland door te drijven, niet tot een zoo stouten stap in staat scheen. Ongetwijfeld rekenen zij dan ook op Rus'ands steun. Alexander genoot sedert den Seivischen oorlog bij het grootste deel Bulgaren een zoo groote populariteit, dat hij zelfs aan de vijandschap van czaar Alexander en de intriges der Russen het hoofd kon bieden. Zonder eenige zekerheid, dat zij op de hulp des Czaars kunnen rekenen, zouden dus Zankhoff en zijn aanhangers het zeker niet gewaagd hebben om zoo openlijk tegen den vorst op te treden. In de proclamatie der voorloopigo regee ring van Bulgarije wordt erkend, dat vorst Alexander het land op het slagveld gewich tige diensten heeft bewezen, maar in de staat kunde te weinig rekening hield met Bulga- rije's positie als Slavische Staat en met de goede verstandhouding met Rusland. Daarvoor werd zijne afzetting noodig. De vorst, die te Lompalanka gevangen wordt gehouden, zal weldra over de grenzen worden gebracht. De Kölnische Zeitung brengt onder be vestiging van het bericht der afzetting van den vorst van Bulgarijë, de woordeu in her innering, door prins Bismarck in het ge wichtigste oogenblik der Berlijnsche conferentie uitgesproken „Mijne lieerenWij zijn hier niet bijeen om over het geluk van Bulgarijë te beraadslagen, maar om den vrede van Europa te verzekeren." Particuliere berichten melden, dat de gevangenneming zich alsdus toedroeg Zater dagmiddag om twee uren omsingelde het 2e regiment cavailerie van Kortendil, onder bevel van den overste Stojanoff het paleis van vorst Alexander. Hierop begaven zich Zankoff, bisschop Clement en eenige anderen naar den vorst en verlangden dat hij afstand zou doen van den troon. Wat daarbinnen voorgevallen is, is niet bekend. 'Een slotte onderteekende de vorst eene verklaring, die inhoudt, dat hij overtuigd geworden is, dat zijn aanblijven op den troon, Bulgarije's ondergang zou zijn, waarom hij abdiceerde. Tegen den morgen werd de vorst onder militair geleide naar Lompala.ika gebracht. Nadat dit geschied was, werd de Czaar verzocht om zijn steun te verleenen aan de nieuwe regeering. Weer een ander bericht zegt, dat het ge heel niet bevestigd is, als zou vorst Alexander schriftelijk van den troon afstand hebben ge daan. Het geldt daarentegen voor waar, dat de regeering zoo overweldigd was door de goed voorbereide samenzwering, dat zij geheel mach teloos was. Vijftig jaar geleden bevond zich onder de koristen van den schouburg te Bergamo in Bo- ven-Italië een jongmensch, die, om zijn moeder beter te kunnen, ondersteunen, tegelijk korist en kleermaker was. Op zekeren dag kwam de zanger Nazari bij bem om een jas te laten aanmeten. Nazari herkende den kleermaker als een van de koristen en vroeg: «Hebt gij een goede stem?" «Niet bijzonder, ik breng met moeite, de G uit." «Laat eens hooren" De korist zong met moeite de G. «Nu de A" «Dat kan ik niet, mijnheer." «Zing A, zeg ik je!" De korist bracht de A uit. «Nu de H." Onmogelijk 1" «De H of ik zal..." «Maak u niet driftig, ik zal het probeeren." En het gelukte. «Ziet ge wel, dat ge het kunt. En ik zeg je, als gij vlijtig studeeren wilt, zult ge een beroemd zar.ger worden." Nazari had zich niet vergistde arme korist liet bij zijn overlijden een vermogen van een millioen lire na; het was de beroemde Bubini. Op zijn plaats gezet!! Het was te Bordeaux, dat een handelsrei ziger en een werkman, welke de eenigste passa giers waren, dezelfde coupé van den trein in stapten. Toen deze door een noesten heidegrond langs de Biscaische kusten, in de nabijheid van Bordeaux, snuivend heen stoof, ontwaarden de ingezetenen bij een tussclienstation eenen pries ter, die een tegenovergestelden trein opwachtte. De koopman wilde zich over hem lustig maken cn wendde zich schouderophalend tot den werkman, met de vraag: „Waartoe dient dat ding nu? (Hij bedoelde den geestelijken). Hierop brak hij in alle vloeken en vervvenschingen legen de geestelijkheid uit. Intusschen spoorde de trein met zijne gewone snelheid. Nn stond de werkman op, plantte zich vóór zijn reisgezel en sprak; «Hier zijn wij in een woest oord en alvorens wij een tusschenstation bereiken, duurt het nog lang." Dit zeggende stroopte bij de mouwen op. «Aangenomen, dat ik u vermoorden en van uw geld berooven wilde en uw lijk door 't raam werpen daar zou geen haan naar kraaien." vMaar vriendlief!" sprak de leiziger-koopman smeekend, «ik bezit niets en wat zoudt gij er aan hebben mij te vermoordeu Verscbooning, mijnheer," sprak de werkman, «alvorens ik in den trein stapte, was ik op de bank, alwaar gij de som van 3o.ooo frs. inwisseldet. Zeker bevinden zich deze nog in uwe reistascb. Doch vrees niets; omdat ik de opvoeding van priesters ontvangen heb, ben ik er niet toe instaat om u eenig leed te veroorzaken. Weet gij nu waartoe die «dingen" nog goed zijn, lafaard?" De reiziger zweeg; hij had zijn meester ge vonden. In bet Friesche stadje F. zat voor eenige dagen de directeur van bet post- en telegraaf kantoor alleen in zijn bureau, toen hij een vreemd geritsel aan de brievenbus boorde, dat zijne nieuwsgierigheid zoodanig opwekte, dat bij naar buiten ging, om te onderzoeken van waar dat geluid kwam. Wat zag bij Een dienstbode, die bezig was een zakje hen nepzaad te ledigen in de brievenbus. Niettegen staande de directeur het meisje over die vreemde, daad aansprak, volbracht zij haar werk en ging bedaard naar buis, waar ze tot haar mevrouw op gemelijken toon zeide Nou, die directeur is me ook een hachje Hij bad er vrij wat van te zeggen, dat ik «dat goed" in de bus wierp. Welk «goed Wel het hennepzaad en den brief. Heb je het hennepzaad voor onze vogels, ook in de brievenbus geworpen In de bus geworpen Wel zeker. Mevrouw zeide immers: «haal een kop hennepzaad en werp dezen brief meteen in de bus." Nu heb ik eerst den brief en daarna het hennepzaad er in gedaan (Historisch) D. v. N. Een oude tante. De cbef-de-bureau aan liet station van den Noorderspoorweg te Parijs, Rioux, bad een oude tante, die naar Amerika ver trokken was. Hij bad de vrouw nooit, gezien doch wist van haar bestaan. Op zekeren dag ontving bij een brief uit Londen, waarin de tante bem schreef, dat zij in Amerika rijk was geworden, doch zich verlaten gevoelde en daarom bij Rioux wilde wonen; zij zou bem dan, als haar eenigen bloedverwant, tot erfgenaam van haar aanzienlijk vermogen maken. Fluks werd het huis voor de ontvangst der gast in gereedheid gebracht. Rioux ging naar Soutbampton om tante af tehalen en kreeg daar reeds dadelijk een prachtig gouden hor loge ten geschenke. In Parijs aangekomen, had tante geen contanten Zij gaf echter aan baar neef een pak effecten, die deze zou verkoopen aan een bankier doch vroeg hem inmiddels 10,000 franks ter leen, die oogenblikkelijk gegeven wer den. Den volgenden dag ging de oude vrouw uit en keerde niet weder terug. Het bleek, dat bet pak vermeende effecten, oud papier was. De heer Rioux heeft zeker wel gedacht: «Ik wou dat mijne tante, uwe tante was!" Iemand, met name K. Wezel, ontving dezer dagen een brief, waarbij de afzender verzuimd bad, de voorletter loste schrij ven, zoodat daar door Kwezel te lezen stond. Hierover eenigzins geraakt, schreef de geadresseerde een briefkaart aan den ander, met vriendelijk verzoek, voor taan tusschen de twee eerste letters van zijn naam een puntte willen plaatsen. Dat dit verlangen zeer juist werd opgevat, bleek later, toen er weer een schrijven kwam, waarvan het adres luidde: de Heer K. W- Ezel. Een merkwaardige kiestrekking. Voor eeni ge dagen zou te Sédan een luchtballon opstijgen. Alles was gereed, maar in het laatste oogenblik verklaarde de luchtschipper dat hij bet opstij gen moest uitstellen, want bem kwelde zulk eene kiespijn, dat hij vreesde misschien zijne bezinning te verliezen. Plotseling dringt iemand uit den drom toeschouwers, die om den ballon bijeen- ge pakt stonden, maakt zich als tandarts bekend en belooft, wanneer bij mee mag gaan, den lucht- scbipper op welke hoogte dan ook, van de pijn te verlossen, wanneer zij wederkeeren mocht Twee uren later daalde de balon en de lucht schipper vertelde vergenoegd aan den luisteren, den, dat bem op eene hoogte van ruim 2000 meter eene kies getrokken was. Eene koppelaarster ütt Holland en èen wever werden te Elberfeld gevangen genomen, omdat zij jonge Duitscbe meisjes met slechte bedoelingen naar Holland lokten. Ook te Hagen werden Vrijdag twee mannen gevangen genomen die verdaeht worden aan den meisjeshandel met Holland te hehben deelgenomen. Ingeschreven van 13 20 Augugtus 1886. OverledenArie Krans, 64 jaar, weduwnaa van Grietje Zwaan. HOORN, 19 Aug. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 27.50 idem Hooi- fComm. Gras- f 23.50 Middelbare id. f 21.50 Aangevoerd 370 stapels, wegende 108,474 KG. HOORN, 21 Aug. Aangevoerd: 2 20 5 H. L. Rogge Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geelo Witte Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad f f f f f f f f f f f f f f a - a 4.25 a 3.50 a 9.- a 11.- a a 10.— a a a a a a a a 5.— 4.— 10.— 12.- 13.'— 10 Paarden f 60.— a i. O <M Koeien f a 3 Kalveren f 14.— a 21.'— 62 Schapen f 22.- a 26 Springrammen f a 200 Lammeren f 10.— a 16.— 45 Varkens f 11.— a 19.— Zeug f a 139 Biggen f 5.— a 8.— 3 Bokken f 2.50 a 8.— Geiten f a 35 Kippen f -.80 a 2.- Eenden f a 1 1191 Koppen Boter, 5.2. lood. f —.50 a —.57' 430 H. L. N. Aardappelen t 1.80 a 2.- 8000 KG. Roode Aalbeziën f —.10 A 11 Zwarte KG Kruis beziën (R). (Z). 9700 Kipcieren Eendeieren 300 manden Peren 80 Appelen KG. Hazelnoten p 100 KG. Kioviasteieren tot cents het stuk. De handel was matig. ALKMAAR, 23 Aug. Aangevoerd. f f f f f f f f a a a 3.a a 1.30 a 1.50 a a 3.50 150 9. f f f per P. t f f 180.— a 240.- f 25.— a 130.— 12.— a 20.- a 14.a —.38 a 10,- a 24.— 27.— —47 14.— 5 Koeien 210 vette Kalveron 6 Nuchtere Kalveron 321 Schapen 26 Lammeren 162 vette Varkens 27 Magere dito PURMEREND, 24 Aug. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 346 stapels Kleine on stapels Middelbare. Prijs Kleine f 27.50 a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 1.10 a f 1.20 per KG. Vette Runderen f .72 a .80 per KG vlug. Vette Kalveren hoog ia prijs; f .56 a 70 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12.a f 16.Handel vlug Vette Varkens t --.36 a .44 per KG. Handel matig. Schapen iets minder in prijs. Kipeieren f 3.25 a 4. Ganzen f a Zwanon f a Handel Heden namiddag, half twee, overleed te Hoogwoud, tot onze diepe droefheid, mijne innig geliefde Zuster, in den nog jeugdigen leeftijd van 23 jaar en ruim 7 maanden. Een langdurig cn smartelijk lijden, maakte na een zacht en kalm heengaan een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Diep betreurd door haar eenigen Broeder, P. SLIK Pz., en onze Oom en Tante, tevens hare Pleegouders, C. SCHERMER en M. SLAGTER. Schagen, Hoogwoud, 20 Augustus 1886. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden, na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer T. SCHENK, betuigt ondergeteekende, mede uit naam harer Kinderen, haren oprechten dank. Nes, gem. Schagen, B. GROOTES- 24 Augustus 1886. Wed. T. SCHENK.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3