HOTEL 'T CENTRUM. BUITENGEWONE BILJARTWEDSTRIJD, üitslüiteiiJMOIITtD HOF. TOLLEHHOVEH'S Uitstekende kwaliteit. Zeer lap prijzen. Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAM). Oemeente Scliagen. Marktbericht. Advertentiën. oi> Zondag 12 September 1886, «5es nasiiidOags 4 uur. Schagen., C. v, L MUILEN, Gefabriceerd uit de beste grondstoffen, zonder eenige bijmenging. Geen beter belegging van de fondsen der armen- instellingen, dan het bouwen van woningen. Verder verklaart de schrijver zich een voor stander van de verplichte verzekering tegen ongelukken, zooals de Duitsche "Wet van 1884 heeft ingevoerd voor eigenaars van mijnen en fabrieken enz., die door stoom worden gedreven, ten behoeve van alle werklieden, die minder dan 1200 loon trekken. Volgens de verslagen, zijn de ondernemers, die er eerst sterk tegen waren, thans met die wet verzoend, omdat zij daardoor bevrijd zijn van tal van lastige processen. Eveneens is hij gunstig gestemd voor pensioen fondsen, door middel van kortingen op de loonen en de winsten en met Staatssubsidie. Gpen werk man moet ooit door ziekte tot den bedelstaf worden gebracht. Ook Staatshulp is gerechtvaardigd. Het is slechts de toepassing van het algemeen erkende beginsel, dat men degenen moet helpen, die zonder eigen schuld buiten staat zijn, voor zich zeiven te zorgen. Men heeft paleizen gebouwd voor oude soldaten, waarom zou men niet evenveel over hebben voor de invaliden van den arbeid Men kan het nut van eene algemeene verzeke ring, moeielijk hoog genoeg stellen. Maar met nadruk komt de schrijver op, tegen de neiging, om de armoede te lenigen door feesten Ie geven, om zoogenaamd „geld onder de men6chen te brengen." Juist in deze tijden is er reeds veel stuitends in het verkwisten van veel geld in korten tijd, terwijl zoovelen gebrek lijden. Maar bovendien heeft de staathuishoudkunde met mathematische zekerheid bewezen, dat de uitgaven van weelde den werkman meer nadeel dan voordeel aanbrengen. Ten slotte spreekt de heer De Laveleye over den nood van den landbouw, o. a. een gevolg van de invoeren uit Amerika en Indië, voor welk laatste land de daling van het zilver een premie van 30 pCt. oplevert. Hij verklaart zich ten sterkste tegen beschermende invoerrechten op granen. Zelf bij den landbouw opgevoedzijn vader heeft heidegronden ontgonnen heeft hij aan den landbouw steeds al zijn aandacht gewijd. Hij is overtuigd, dat invoer rechten op graan en vee slechts aan de groote grondeigenaars ten goede komen, niet aan den pachter, en dat zij de werklieden benadeelen door zijne levensbehoeften duurder te maken. De heer De Laveleye trekt ten slotte zijn denk beelden samen in de volgende wenschen lo. Persoonlijke dienstplicht als waarborg voor de maatschappij en maatregel van rechtvaardigheid. 2o. Strijd op leven en dood tegen het drank misbruik, door een hooge jeneverbelasting, uit wel ker opbrengst groote openbare werken worden aangelegd, zoodat het gebrek aan werk wordt getem perd. 3o. Een spoorwegexploilatie niet als bron van winst, maar als middel om de mededinging van de inlandsehe nijverheid tegenover het protectionisme van het buitenland mogelijk te maken. 4>o. Kosteloos en verplicht onderwijs; godsdien stige, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der arbeidende klasse. 5o. Commissies van schikking en arbitrage voor alle lconquaesties en om den werkman op de hoogte te brengen van de onmogelijkheid om thans de loonen te verhoogen. 60. Wettelijke regeling van den arbeid in mijnen en fabrieken (Engelsch en Zwitsersch stelsel) en van de verzekering van werklieden, als in Duitschlaud. 7o. Stichting van arbeiderswoningen door parti culiere personen en instellingen, die fondsen beschik baar hebben. 80. Minder verkwisting om meer kapitaal voor de nijverheid beschikbaar te hebben. 9o. Verspreiding van landbouwonderwijs, aanleg van tramwegen, goedkoop vervoer van meststoffen enz. maar geen beschermende graan- en veerechten. 10. Bovenal betrachting van de menschenliefde, om alles in het werk te stellen, dat den toestand van de menigte kan verbeteren. Van wege het Nederlandsche Kolfbond zal in de Kolfsocieteit //Rechtdoor" te Alkmaar, ten huize van den heer T. Harp, een nationale kolfwedstrijd worden gehouden op den 20 en 21 dezer maand. Nadat s Maandags morgens te 9 uur door den Voorzitter van het Bond de deelnemers verwelkomd en de wedstrijd geopend zal zijn, zal men den middag besteden aan de bezichtiging van het stadsmuseum, het waaggebouw en het Victoriepark, zich daarna aan eenen feestmaaltijd vereenigen en des avonds te 7 uur den wedstrijd voortzetten. Dinsdag van 9 tot 4 uur hervatting en beëindiging van den wedstrijd. Te 2 uur des namiddags wordt den leden van het hoofd bestuur door de vereeniging//Rechtdoor" een rijtoer naar Bergen aangeboden, waarbij heeren leden zich met hunne rijtui'gen kunnen aansluiten. Des avonds te zes uur van dienzelfden dag zullen de prijzen, tot een gezamenlijk bedrag van f200, aan de winners worden uitgereikt, in het lokaal Harmonie, waar, na afloop daarvan, het aan heeren kolvers aanlebieden feest wordt voortgezet bestaande, in een concert door bet stedelijk muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, afgewisseld door komiekzang, en een bal, dat de feestelijkheden zal besluiten. Deelnemers aan den wedstrijd en aan het diner bunnen zich tot en met 17 September aanmelden bij den Secretaris der Kolfvereeuiging Rechtdoor", den heer C. Slooves, te Alkmaar. Terwijl Woensdagmorgen een koopman met luchtballons liep te venten op de Gedempte Gracht te Zaandam, schoot een knaapje een pistool af, waarvan een vonk een der ballons raakte. Het gevolg daarvan was, dat alle ballons, op twee na, welke naar boven gingen, sprongen. De knal was zoo erg, dat zij, die in de nabijheid waren, dachten dat er eene gasontploffing plaats had. De koopman viel bewusteloos neder, doch werd door de hulp van een paar omstanders weder op de been geholpen, terwijl zij tevens met den hoed rond gingen bij de menigte, welk was toegesneld; zij mochten het genoegen smaken, den koopman hierdoor zijn verlies te vergoeden. Het volgende had dezer dagen plaats op een der fabrieken te Nijmegen Half huilend verscheen een leerjongen op het kantoor van bedoeld etablissement bij de chefs en vroeg om geld voor bier, zeggende dat hij reeds klappen had ontvangen omdat hij deze boodschap niet had durven overbrengen. Verder ondervraagd kwam aan het licht dat degene, die zoo op bier belust was, een werkman is welke 16 cents per uur verdiende. Op 't kantoor geroepen, ontstond nu 't volgende gesprek: Chef: B.. wat vreemde boodschap heb je daar gestuurd, wat moet dat beleekenen B. Dat beleekent, mijnheer, dat ik het met die warmte niet langer op water kan uithouden, er moet bier zijn. Chef. Daar hebben wij niets op tegen, mits 't mair niet in onze werkplaatsen gedronken wordt, wat verboden is even als jenevermaar als ik goed begrijp, verlangde je ook nog van ons het geld voor 't bier. B. Zeker, jullie drinkc wel wijn. Wij zijn toch ook menschen en jullie behoeve toch niet alles alleen te hebben. Tweede chef. Het is genoeg man, iemand van zulk karakter mogen wij niet langer in onze werk plaatsen dulden. Tien minuten later stond onze biervriend, die op eigen houtje een geheel nieuw beginsel wilde doordrijven, door het water als te slap af te schaffen, op straat en kon zich daar naar hartelust aan het socialisme vergasten. Of hij echter zoo spoedig weer een betrekking vind1", die hem pl. m. f 12 's weeks oplevert, is nog eene vraag. Men schrijft uit Raamsdonksveer, d.d. 8 September: Onze gemeente wordt in de laatste dagen vrecse- lijk geteisterd. Pas zijn twee menschen naar Parijs vertrokken, ter inenting tegen razernij, of op de wijk Saudoel zijn, in een omtrek van 500 meters, 60 gevallen van besmettelijke koortsen voorgeko men, waaraan reeds een jongetje is overleden. Van een huisgezin, waarin drie lijders zijn, ging de man naar het aardappelveld om wat te halen, kreeg al daar een bloedspuwing en bleef op de plaats dood. Toen de geneeskundige werd geroepen, die alleen den dood kon constateeren, was deze op een ande ren plaats bezig aan een teen—amputatie. Deze titölaris, wien het nooit te veel is, waar zijne hulp vereischt wordt, is thans dag en nacht werkzaam. God geve dat onze goede gemeente ver der verschoond moge blijven. Het hondje, in de vorige week wegens razernij doodgeschoten, is door de directie der veeartsenij school te Utrecht verklaard in de hoogste mate dol te zijn geweest. Er is hier dan ook van gebeten of verdachte honden eene groote opruiming gehouden. Aleer dé razernij van het diertje gebleken was, had het ook een konijn gebeten. Dit is toen door de eigenaars geslacht en met smaak verorberd- In hoever dit nadeelig is voor de gezondheid der betrokken personen, zal later moeten blijken. De persoon, die als geleider mede gereisd is, naar het Instituut-Pasteur, zal hierover dezen geleerde natuurlijk wel raadplegeu. Br. Ct. Willem de Zwijger of eenig ander beroemd man van zeep, is eene bekende inzending op de tentoonstellingen. Indertijd kon men ook het beleg van Haarlem met Kenau Simons Hasselaar en Trijn van Leemput van koek aanschouwen, en in Spanje vindt men bij banketbakkers allerlei tafereelen uit de gewijde geschiedenis van suiker met of zonder likeur. Deze industrie //heeft nog haar laatste woord niet uitgesproken." In de eerste Goudsbloemdwars straat te Amsterdam is thans eene afbeelding te zien der ongeregeldheden van de maand Juli in koek. (Arnh. Ct.) Alexander, Vorst van Bulgarije heeft vast beslo ten afstand te doen van den troon. In zijne proclamatie dienaangaande zegt hij o. a. dat daar hij waarlijk overtuigd is dat zijn vertrek het herstel der goede ver standhouding tusschen Rusland en Bulgarije zal bevor deren en daar hij van den Czaar de verzekering heeft ontvangen, dat de onafhankelijkheid, de vrijheid en de rechten van Bulgarije ongeschonden zul'en blijven en niemand zich zal inlaten met de binnenlandsche aangelegenheden van Bulgarije hij verklaart, afstand te doen van den Bulgaarschen tioou. Hij verlangt aan een ieder te bewijzen, dat het belang des vaderlands hem dierbaar is en dat hij bereid is voor zijn welzijn op te offeren, wat hem dierbaarder is dan zijn leven. Hij betuigt I zijn dank aan zijn volk, voor zijn gehechtheid aan den troon in gelukkige en ongelukkige dagen. Hij verlaat Bulgarije, God biddend het sterk en mach tig te maken. Ten slotte vermaant hij alle Bulgaren, zich te onderwerpen aan het regentschap en de rust in het land te bewaren. In eene bijeenkomst met officieren gaf vorst Alex ander zijn voornemen te kennen, om Bulgarije op 13 dezer te verlaten en verzocht hun dringend zich niet tegen zijn vertrek te verzetten. Verslag der vergadering van den raad der gemeente Zijpe, gehouden op Dinsdag, 7 September 1886. Tegenwoordig waren alle leden. Na openeng der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Door B en W. werd nu de begrooting voor het dienstjaar 1887 aangeboden en voor de leden ter visie gelegd. De heer Nobel bracht ten dien opzichte de vraag .in het midden of het misschien niet meer ad rem ware, wanneer tot het onderzoek dier be grooting uit den raad eene commissie van 3 of 5 personen werd benoemd, dan gelijk nu geschiedt, dat elk lid afzonderlijk gedurende een maand van deze begrooting inzage kan nemen. Bij stemming werd dit voorstel verworpen met 9 stemmsn. Alleen de heer Zijp schaarde zich aan de zijde van den heer Nobel. Verder werd door den Voorzitter medegedeeld, dat voor de brandspuiten nieuwe zuigbuizen moes ten worden aangeschaft. Niets meer ter bespreknig voorkomende werd de vergadering voor gesloten verklaard. De grootsfe hongerlijder en de grootste etor wonen op dit oogenblik in Italië. De eerste is de be kende Succi. De veelvraat is een matroos, die nu te Livoruo is. Hij is de zoon van een visscher aldaar en reeds toen bij een zuigeling was, was de moedor niet alleen in staat zijn borger te stillen, doch had daartoe de hulp van 20 andere vrouwen noodig. Als soldaat kreeg hij driemaal meer eten dan gewoonlijk rantsoen en nu kan hij ieder uur een maaltijd ge bruiken. In Napels gaf onlangs een olficier 100 lire aan een restaurateur, voor welke som do matroos zooveel kon eten als hij wilde. Voor den restauratour was dit een schadepostje. De matroos was voor die som niet te voeden. Suiker uit steenkolen- De bereiding der prachtige kleuren 'uit het steeiikolontcer komt ons thans niot meer voor als een wonder dor scheikunde, omdat wij mot do merkwaardige aneliueklourstoffen en hare afkomst zijn vertrouwd geworden. Thans is het echter gelukt eeno suikerachtigo stof af to zonderen, uit sommige bestanddeelen van het vroeger bijna waar- delooze teer, dat thans zulk eene hooge beteekenis heeft gekregen. Dit bracht zelfs onder de mannen van het vak eeno zekero opschudding teweeg. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen in het vorige jaar word in de Duiischo afdeeling voor het eerst een stof verfoond, die van haar ontdekker den naam van „Saccharine" hoeft verkregen, daar haar eigenlijke naam: Anhydro ortho-sulpbnmin benzoëzuur, te vreemd in da ooren van do groote menig'.eklinkt om ooit in gebruik te komen. De Saccharine is een wit poeder, dat het voorkomen bezit van fijngestooten suiker. Het loit gemakkelijk op in kokend, daarentegen moeilijker in koud water en bezit een ongeloofelijk zoeten sn aak In eene homoöpatische verdunning van één ded Saccharine op 10,000 doelen water smaakt het nog sterk zoet. Deze buiteugewoonc zoetheid is van zeer groote beteekenis, want men zal, ofschoon do Saccharine nog zeer hoog in prijs is, haar overal kunnen gebruiken, waar geen suiker kan worden aangewend, zooals tot het verzoeten van spijzen, dr mken en artzonijen voor zulko ziekon (zoools vetzuchtigcn on lijders aan suiker ziekte), voor wie het gebruik van andere suiker schadelijk is- Eeveneens zal deSaccarine kunnen aan- gewe d worden bij de bereiding van likeuren en in de banketbakkerij. Yorder hoo; tmen met behulp der Saccharine de minder zoete aaruappelsuiker zoozeer to verbeteren, dat zij de rietzuiker zal kunnen verdringen. Wij wenschen niet, dat het zoo ver zal komen, vant zuivere eetwaren zijn in liet algemeen beter voor do gezondheid dan vervalschte. Proeven op dieren heb ben echter geleerd, dat de Saccharine, zelfs in groote giften toegediend, niet schadelijk werkt. Eene New-Yorker dame, mrs. Harkott, heeft bij do rechtbank eene aanklacht ingediond tegen den uitgever van de New-York Herald, omdat deze haar I in zijn blad „eene rijke en weldadige dame" heeft j genoemd. Sedert ontving mrs. Harkott 6000 brieven en I 14000 personen, die haar geldelijke ondersteuning vroe- 1 gen tot een gezamenlijk bedrag van dertig milioen dol- lars. „Er ontbreekt niets ineer aan," zegt mrs. Harkott, „dan dat men 's nachts bij mij inbreekt om het ver mogen te halen, dat alleen in de verbeelding van den redacteur bestaat." Zonderlingo uitdaging. Zekere dooter Bouiller, j te Parijs, heeft don beroemden Pasteur nitgfdaaed om zich door een dollen hond te laten bijten en dan zijn eigen wijze van genezing, door inenting, toe te passen. Bouiller zou zich dan door dcnzelfdcn hond doen bijten, maar zicbzelven door middel van uit branding der wonden genezen. Hij is vast overtuigd dat Pasteur aan de gevolgen van watervrees zon sterven. Een zonderlinge Spoortrein. Te Oldonburg had nien rijdag een locomotief, die nog stoom op had, in een loods geplaatst, toen het gevaarte, door eenig onbegrijpelijk toeval in beweging kwam. Het reed do loods uit, duwde twee beladen goederenwagens die op de rails stonden voor zicb uit en de zonderlinge trein rolde lastig voort. De deur die hot stationsterrein van den openbaren weg afscheidt werd verbrijzeld, en de wagons ver schenen tot ontsteltenis der voorbijgangers op straat. Gelukkig had de locomotief geen kracht genoeg meer om de huizen aan de overzijde te bereiken, maar bleef midden op straat met de beide wagens staan. De spoorwegbeambten moesten achtereen werken om de vluchtelingen w eder behoorlijk binnen te krijgen De .wet op de verplichte koepokinenting heeft gedurende een reeks van jaren haar weldadige werking, in het kanton Zürich uitgeoefend. Van 1881 tot 1884 was geen enkel sterfgeval aan pokziekte voorgekomen in het gansche kanton. Daar verheft zich een storm onder het oppermachtige stemhebbende deel van Zürich. „Die wet is zondijr en mag in een Christenland niet worden geduld." De bevooroordeelde menigte wordt door drijvers opgezweept, en in spijt van do lessen der ervaring, die bun voor oogen worden gehouden wordt de wet op de verplichte inenting ingetrokken. In de eerste 3 maanden van 1885 vertoonden zich reeds de gevolgen van den „verbeterden" toestand. Verscheidene pokziekten werden hier en elders in het kanton aangetroffen en 6 lijders per 1000 sterfgevallen bezweken er aan. In de tweode 3 maanden daaraan volgende, zoomede in het 3de vierendeel des jaars was het getal sterfgevallen geklommen tot 14, dus een totaal van 28, en in het laatste vierendeel van dat jaars tot 85 per 1000 sterfgevallen Aan duidelijkheden laat zulk een les niets te wenschen over. Ingeschreven van 8 10 September 1886. Geboren: Ondertrouwd:) Geene. Getrouwd OverledenDirk Jongejan, oud 18 y, 8 md. SCHAGEN, 9 Sept. Aangevoord 8 Stuks Paarden f 40 a 140.— 5? Veulens f a 5 D Ossen f 80— a 120.— 10 V Stieren f 70 a 150. - 74 Gelde Koeien (magere) f 100 a 170.- 9 Idem (vette) f 160— a 250.— 8 Y) Kalfkoeien f 120— a 220.— 11 V Vaarzen f 70.— a 90.— 1f Graskalveren f a 14 Y) Nuchtere Kalveren f 12.— a 18! V Rammen f a 325 V Schapen (magere) f 14.- a 22— 200 Idem (vette) f 22 - a 27— Ovorhouders f a 180 Lammeren f 10— a 16— w Bokken en Geiten f a 10 1) Varkens (magere) f 12— a 18— V Idem (vetto) f a 30 V Biggen f 4— a 6. - 30 V Konijnen f —.10 a —.60 40 Y> Kippen f —.10 a 1 10 Y> Eenden f —.40 a - .50 Y) Duiven f a Y) Ganzen f a Y) Zwanen f a 150 Kilogr. Boter f 1.13 a 1.26 300 Y) Kaas f —.20 a —.30 1000 Stuks Kip Eieren f 3.— a 3.25 .T-.y V Eend-Eieren f a DE GEKROONDE VAEK. 'AMSTERDAM—IMEitOlt IHHT.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3