VOORHEEN. EN THANS? Winkeliers Rabat. Anti. BAKKER. Kunstnieuws. Ingezonden. ifiSZr* Wegens uitgebreidheid van bet Raads- verslag zal dit in een bijblad van bet nummer van Zondag a. s. worden uitgegeven. Gemengd Nieuws Gemeente Zijpe. M arktberichte n. 10 1.— Advertentiën. Heeren Kaasmakers en Winkeliers ATTENTIE. SCIIAGEK ê&Jt SCHEI- MAAS- KV1DIG Goedkoops» WLakel van, bereide Verfwaren. Nieuwe Lagezijde B 89, te Schagen. voorbereid te zijn. Alsof de toestand reeds niet ingewikkeld genoeg was, spreekt men nu nog van oneenigheid in den boezem van het regent- schap. Karaweloff moet namelijk, in tegenstelling met zijne ambtgenooten, geneigd zijn, de Russische eischen eenigszius toe te geven. Het is daaraan toe te schrijven, dat niet Karoweloff doch wel d§ andere regeeringsmannen met groote meerderheid door het volk herkozen zijn, wat natuurlijk aan de handelingen der regeering grooten steun geeft. Van de 490 afgevaardigden, die moesten worden gekozen zijn 420 gunstig zoor de^ regeering gezind; 20 Zankovisten werden gekozen en van 50 verkiezingen is de uitslag nog onbekend. Men weet nog niet of Karaweloff is gekozen. De airenl van Rusland heeft drie schriftelijke nota's aan het trouvernement overhandigd. In de eerste wordt op last van Kaulbars sterk de circulaire afgekeurd, waarbij aan vreemde lingen werd verboden, zich ia te laten met de verkiezingen. De tweede verklaart de verkiezingen onwettig. De derde pro- testeerd tegen den aanval, waaraan het Russische consulaat beeft blootgestaan. Deze nota's zijn aan de vertegenwoordigers der mogendheden medegedeeld. Het gouvernement is voornemens niet toe te geven. Mocht de ondernemer der tooneelvermakelijkheden te dezer plaatse met de opening der winter-campagne er financieel geen voordeel van hebbben gehad, zoo heeft hem dat toch niet ontmoedigd, om op den ingeslagen weg voort te gaan, en zooveel doenlijk, het kunstlievend publiek in de gelegenheid te stellen, iets goeds te kunnen genieten. De heer Ch. de La Mar met zijn gezelschap, heeft dan ook het plan, om op Dinsdag, 16 November a. s., bij genoegzame deelneming, een tweede uitvoering te geven, en wel het beroemde stuk„De Componist en de Orgel draaier," Tooneelspel in 6 bedrijven van Dennery en Cor- mon, Debut van den heer W. C. Roijaards, leerling der Tooneelschool. Ie Bedrijf: De Bekroonde; 2e Bedrijf: Waanzin uit Dronkenschap; 3e BedrijfBroeder en Zuster; 4e Bedrijf Levend of dood, zij behoort mij. 5e BedrijfDe Wanhoop van Poirier; 6e Bedrijf: Teruggevonden. De lijst der inteekening ligt va naf heden aan het locaal. Bij niet genoegzame deelneming zal hiervan kennis worden gegeven in de Schager- en Zijper Courant. Op den 14 Dec. wacht ons een niet minder belangrijke avond van kunstgenot, en wel een vocaal - instrumentaal Concert, te geven door de Heeren: A. Brandts Buis, Muziek directeur te Amsterdam, J. L. T. Groneman, W. Teengs en J. A. Kaan, Leden der Rederijkerskamer „Phylotechnie" te Wieringerwaard, en nog twee dames, die alsdan ten beste zullen gevenGraaf Struonsée, dramatische schets door H. J. Schimmel en Scbiller's „Lied van de Klok," vertaald door J. J. L. Ten kate, als Declamatorium, en verder nog een paar andere muzieknummers. "Vanaf heden zijn zoolang de voorraad strekt introductie- kaarten aan het Locaal van het Noord-Hollandsch ^Kof- fiehuis verkrijgbaar, f 0.99 de persoon. Vereenigingen, op het gebied van Kunst, zoowel in Schagen als uit de omliggende gemeenten, kunnen voor hare gezelschappen bij den ondernemer een overeenkomst sluiten. In eene gemeente in het deel van Nederland, waar het ge woonlijk 9 maanden winter en 3 maanden zomer is, werden de weinige heerlijke zomerdagen bedorven door de stinkende uitwasemingen van riolen en slooten. Alle privaten waren er geplaatst boveu slooten ot liepen er in uit. En hoe het met die slooten gesteld was? Er waren er bij, flink breed en diep, en aan beide zijden in open ver binding met het vaarwater, maar er waren er ook, sin-il en ondiep en aan ééne zijde slechts met het open vaarwater in verbinding, stilstaande pestboekenja, zelfs waren er slooten, die op geenerlei wijze met bet stroomende water verbonden, slechts waren gegraven om er privaten op te plaatsen, open beerputten alzoo. Door de onderstaande verordening, waaraan krachtig de hand gehouden wordt, is aan den boven geschetsteii toestand een einde gekomen. L Geen privaten of riolen binnen de kom der gemeente mogen op eenigerlei wijze uitloopen op slooteu, die niet 3 M. breed en 0.75 M. diep zijn, en aan twee zijden in open verbinding staan met bet vaarwater. Duikers en zoogenaamde pompen gelden niet.) 2. De eigenaars der slooten zijn verplicht deze op de voor geschreven diepte te houden. Jaarlijks wordt minstens twee maal hiernaar een onderzoek ingesteld en laat de gemeente die slooten of gedeelten, welke niet aan de voorgeschreven diepte en breedte voldoen, op kosten der eigenaars in orde brengen, die dan tevens worden beboet. 3. Het is op boete van 3 tot 25 gulden verboden faecale of andere vuile stoffen bij nacht of bij dag in slooten of vaar ten langs den openbaren weg te werpen; eveneens is het werpen van vuil op den openbaren weg op gelijke boete ver boden. 4. Dagelijks voor 's ochtends 9 uur wordt asch en ander vuil voor rekening der gemeente opgehaald; de faecaliën in be hoorlijk gesloten tonnen. 5. Jaarlijks wordt uitbesteed bet brengen van 365 M3 klei op bet terrein voor de faecaliën en meststoffen bestemd. De op zichter is verplicht dagelijks 1 M3 van deze aarde over het opgehaalde vuil uit te spreiden. 6. Btsmet beddegced, kleeren en andere ter vernietiging be stemde voorwerpen worden op het terrein voor de faecaliën bestemd in een daarvoor ingerichten oven verbrand. 7. Mtsthoopen moeten biuaen de kom der gemeente minstens 10 M. van eenig bewoond huis, en minstens 10 M. van den openbaren weg verwijderd zijn. Dit laatste geld oek van buitenshuis geplaatste privaten. 8. B. en Wethouders worden iu het to zicht op de handhaving dezer verordening bijgestaan door eene door den Raad be noemde Gezondheids—Commissie, die tevens adviseert in alles wat de openbare gezondheid bevorderlijk km zijn. W. Vijf jaren geleden maakte de jeugdige Kroonprins van Italië met zijn gouverneur e»ne wandeling door Venetië, toen hij in een winkel prachtige bloedkoralen zag liggen. Dadelijk riep hij uit„die koop ik voor mama Hij g'Dg dea winkel binnen en vroeg wat de kralen kostten. Toen men hem den prijs noemde, zeide hij „Zooveel geld heb ik niet, maar ik zal u een voorstel doen: Ik koop nu vijf kralen, bewaar de overigen voor mij. Telkens als ik wat van mijn zakgeld overhoud zal ik het u sturen, en dan moet gij mij daarvoor zooveel kralen zonden als mij toekomen." De overeenkomst werd gesloten, maar het duurde twee jaar alvorens do prins zoo gelukkig was, zijne moeder een geheelen halsband te kunnen aanbieden. Toen do koningin hoorde op welke wijze het geschenk verworven was, was zij zeer bewogen en zij voegde haar kind toe „Dit is het mooiste sieraad, dat ik bezit; ik zal het altijd dragen en het zal er mij stoeds aan herinneren, hoeveel ge vin uwe moeder houdt." De vorstin houdt woord en dag en nacht draagt zij de bloed kralenals zij kleaderen moet aantrekken, waarbij de kleur van het sieraad niet past, legt zij het toch niet af, maar verbergt het onder haar gewaad. Drama in de Hallen. Eene jonge vrouw, groenten verkoopster in de Hallen te Parijs, sedert een paar maanden getrouwd, had vroeger betrekkingen gehad met zekeren B. Dezer dagen kwam B. aan do vrouw voorstellen om hun c betrekkingen weder aan te knoopen, wat natuurlijk geweigerd werd, De man bleef aan dringen, maar zich steeds afgewezen ziende, besloot hij zich te wreken. Zaterdagnamiddag, om half zes, zat de vrouw aan haar kraam, toen B. dien niemand had zien binnenkomen, eensklaps haar op den grond wierp, haar den keel toekneep om haar den mond te d oen openen, terwijl hij eene gansche kom vitriool over haar aangezicht uitgoot. Vrouw Lt. kon echter den arm van B. afwenden, zoodat do vitriool haar slechts aan deu linkerwang, het oor en aan den arm verwondde. Toen wierp B. de kom weg stak twee vingers der rechterhand in het linkeroog der vrouw en, met een snelle beweging en voor er iemand kon tusscheuko- raen, ontrukte hij haar het oog. Do vrouw uitte een vr eeselijke kreet en werd toen bewusteloos. B. werd door de omstanders vastgegrepen, en in verzekerde bewaring gehouden tot de politie ter plaatse kwam. Baas boven baas. Op de bakkerstentoonstelling to Amster dam bevond zich een brood ven 50 kilo. Dat wil veel zeggen, mair wat wij uit een vroegeren tijd lezen, beduidt nog heel wat meer. Op Nieuwjaarsdag van het jaar 1601 droegen de slagers te Koningsbergen, onder p'echtige muziek, een worst rond van 1005 ellen lang en 900 pond zwaar, vervaardigd van eene menigte aan eengenaaidc darmen en bevattende, behalve vele andere ingredi ënten, het vleeseh van 81 gorookto hammen, benevens een half schepel zouten 18 pond pepor. Na het ronddragen en vertoonen, smulden zij er van in gezel schap der bakkers, die niet in gebreke bleven dit onthaal te ver gelden. Zij bakten namelijk acht groote brooden, elk 5 ellenlang, en zes niet minder reusachtige krakelingen, droegen die op Drie koningendag, even plechtig als de slagers hun worst, door de stad rond en uoodigden or de laatsten uit dankbaarheid op te gast. Men ziet dus, dat in den oudon tijd de deelnemers aan feesten met geen leege maag naar huis behoefden to gaan. Een jolig student, met name Jozua Neigshorn, heeft dit feest bezongen in oen Latijnsch heldendicht, hetwelk nog in wezen is. Hoo komt het, dat zoovele insecten in het duister aangelokt worden door licht en in do vlam hun graf vinden In Japan bestaat daarover een aardire fabel. Do glimworm trok door hare schoonheid tal van andere insecten, maar wees alle af. Alleen wat evenals zij schitterde kon haar bekoren. Daar op vlogen alle insecten, die geen eigen licht bczaton naar de brandende vlam. om er een stukje van to nemen, maar zij kwa. men daarbij jammerlijk om. Een Duitseh schrijver geeft de volgende verklaring. De aantrek kingskracht van het licht moet op e n instinct berusten. Hij vindt dat in de aangename gewaarwerding, welke do diertjes ondervind n, als zij, uit do duisternis der poppen en der schuilplaatsen waar die liggen, in het volle licht komen. Valt de nacht in, die ze w. der in hot duister brengt, dan is de vlam van e n kaars voor hen als het licht dat hen bij hun bevrijding bekoorde, en daarom vliegen zij er been om er hun dood te vinden. Nu de honderdjarigen in de mode zijn, brengt het Parijscho blad Voltaire mevrouw Montgolfier in herinnering, die ten tijde van Lodewijk Philips leefde. Mevrouw Montgolfier was 111 jaar oud en nog in het volle geuot van een paar goede oogen. Ook hoorde ze het geringste geluid, liep zonder eenigen steun en ook haar geheugen liet niets te wenscheu over. Kor: voor haar dood, schreef zij nog zeer duidelijk leesbare brieven. Eiken dag stond zij om 7 uur op en ging een luchtje scheppen in bet naburigo Luxembourg. Zjj wilde, zooals vele oude lieden, nooit, dat me i haar geleidde. Eens op een dag zat zij in het park op een bank wat uit te ruston, toen zij plotseling bemerkte, dat hare gedachten verward werden. Zij stond dadelijk op, om naar huis te gaan, maar te vergeefs trachtte zij zich op den naam van de straat waar zij woonde, en op haar eigen naam te bezinnen. Ontsteld verzocht zij een voorbijganger haar r.aar hare wouing te brengen. De wandelaar toonde zich dadelijk bereid en vroeg haar, waar zij woonde- „Ach!" antwoordde de arme vrouw, „dat is het juist; ik had het ongeluk het te vergeten en ook, hoe ik heet, maar vervolgde zij, „dat is volstrekt niet vreemd: ik ben 111 jaar oud." „11° jaar!" riep nu haar begeleider, „dan zijt ge dus mevrouw Montgolfier?" „Ja, zoo is het, zoo is het!" sprak de oude dame verheugd. Dank zij het toeval, dat deze heer wel van haar had hooren° spreken, kon hij haar naar hare woning terug brengen, waar zij, daags daarop, zacht en kalm ontsliep. B UR GE BLIJ K E STAM) Gemeente Schagen. iDgoschreven van 9 tot en met 12 October 1886. GeborenMeindert, zoon van Jan Roggeveen en Neeltje Denijs. Ondertrouwd: Petrus Conradus Hille, jm. 27 jr. wonen de te Castricum en Alida Meijer, jd, 21 jr., wonende te Schagen. Getrouwd en OverledenGeene. Geboren Jacob, zoon van Cornelis IJfs en Antje Klomp. Bregje, dochter van Gerrit Kuit en Bregje Ambuul. OverledenJacob Rijs, 17 dagen, zoon van Hendrik en Tona Wyngaard. Pietertje Slikker, 37 jaar weduwe van Pieter Blankman. Getrouwd: Arie Borst, jonkman, inlandsch kramer, 24 jaar, wonende te Schagen, en Sijtje Weij, jonge dochter zonder beroep, 26 jaar, wonende te Zijpe, onlangs te Schogen. HOORN, 7 Oct. Aangevoerd Kleine Graskaas hoogste prijs f Comm. Gras- f 30.Middelbare id, stapels, wegende 92,326 KG. HOORN, 9 Oct. Aangevoerd: 34.idem Hooi- f f 28.50 Aangevoerd 335 H. L. Rogge f 2 Tarwe f 7.50 a 8.50 21 Gerst f 4. - 5.— 24 Haver f 3.— a 3.75 1 Witte Erwten f 9.— a 10.— Groene f 11 a 13 Grauwe f 15— a 17.- 1 Vale f 10— 13— j Bruine Boonen f 10— a 11.50 49 Geele f Witte f 10— a 11.— Paarden f 6— 7.— Karweizaad f 17.50 a 17.75 Mosterdzaad f 16.75 a Koolzaad f 10 Paarden f 40— a 250— Koeien f a 7 Kalveren f 10.- a 18.— Springrammen f a 180 Schapen f 20.— a 33.— 150 Lammeren f 12— a 25.— 76 Varkens f 13.— a 20.— 3 Zeugen f 30— a 40— 280 Biggen f 4.— a 9— 6 Bokken f a 6— 4 Geiten f 2.— a 6,50 220 Kippen f -.60 a 2 25 50 Eenden f —.60 a —.70 1336 Koppen Boter, 5.2. lood. f —.65 a —.70 530 H. L. N. Aardappelen t 1.80 a 2.40 KG. Roode Aalbeziën f a Zwarte f a KG Kruisbeziën (R.) f a (Z-) f a 3150 Kipeieren f 5.50 a 6— Eendeieren f n 500 mandon Peren f 1.50 a 5— 700 Appelen f 1.25 a 2.— 4000 KG. Hazelnoten p. 100 KG. Do handel was matig. f 25— a ALKMAAR, 11 Oct. Aangevoerd. Koeien f a 115 vette Kalveren f 25— a 106— 13 Nuchtere Kalveren f 14— a 23— 409 Schapen f 22.— a 29.- 76 vette Varkens per P. f —.38 a —.47 17 Magere dito f 12- a 14— Bokken f a PURMEREND, 12 Oet. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd stapels Kleine en stapels Middelbaie. Prijs Kleine f 33.a Middelbare f 25. a por 50 KG. Boter f 1.20 a 1.30 per KG. Vette Runderen f .60 a .70 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .62 a .74 per KG. Handel stug. Nuchtere Kalveren f 8..af 20.Handel vlug. Vette Varkens f --.40 a .44 per KG. Handel stug. Schapen handel vlug. van f 15 tot f 25. Kipeieren f 4.75 a 5.50 18 Zwanen f 7.a 8.50 34 Eendon f 3. a 3.25 ItXEUKSEE. ZUIVER. (Proeffleschjes gratis Welke met de beste soorten kan concurreeren. l Üs 2de Soort voor BOTER, zoowel als voor KAAS, uitmuntend mooi. Voor kleine Kaasmakers zeer aan te bevelen. (Zeer laag in prijs.) Te verkrijgen in den

Schager Courant | 1886 | | pagina 3