PER TELEGRAAF. De Petroleum in Rusland. Mr. van DIGGELEN, (lib.) met 2086 st. - Correspon den tie. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Scliagen. Gemeente Zijpe. fot verschillende personen. Aanvankelijk hielp hem dif, doch ten slotte werd een aanklacht tegen htm ingediend. Do onselukki e inrofessor is naar een hedelaarsgesticht verzonden. De Russische bladen hebben uit Baku een telegram d d Oc ober ontvangen, luidende als volgt: „Bij do bronnen'van Tagieff is een bron betonnen te werken, die 30,0U0 pud petroleum j„ een uur oplevert. Zij springt 224 voet hoog, en ofschoon zij op vijf wersten afstand van de stad ligt, dringt het petroleum- ;and door in de hnizen en straten." Nog nooit is een zoo aanzienlijke opwelling van olie aanschouwd Het is te verwonderen, dat de correspondenten te Potersburg van (je Londensche bladen dit merkwaardig natuur.ersc ijnsef m t per telegraaf vermeld hebben maar misschien hebben zij het te druk met de Bulgaarsehe quaestie en vergeten daardoor al het andere, zegt de he»r Charles Marvin in de „Pull Mali Garette." pe petroleumfontein van Tagiefï overtreft in productie allo in de twee halfronden bekende bronnen. Tot dusverre werd ds Droojba als de koning, de „champion," aangemerkt, die in 1883 de olie tot een hoogte van 200 tot 300 voet opstootte en bijna 3300 ton daags leverde- „Alleen do Doojbn Lvo t meer dan' al de 25,000 bronnen in Amerika te zamen," zoo schreef Marvin toenmaar thans verschaft de bron van Tagieff ongeveer 500 ton per uur of meer dan 11000 ton per dag. Bevond zij zich te Londen, dan zou de olie twintig voet boven het monument uit. f spuiten, en zouden de huizen van de verafgelegen Bolgravesquare met vettig zand bedekt worden. Gedurende de eerste Schokken bij het ontspringen van een oliebron in Baku worden steeneu op een grooten afstand geslin gerd, en een hooge wind brengt het fijne zand, dat tegelijk met de olie opspuit, mijleu ver. Schrikbarend is het gerommel van het gas dat den olievloid voorafgaat, en do dampkring wordt gedu rende eenigen tijd ondragelijk. Bij zulke bronnen als de Droojba en Tagieff vergeleken, is de groote Geyser op Ysland een dwerg. Gelukkig wordt hot gas weldra minder, de steenon vallen meer op de omringende huizen en dan wordt de werking der fonteinen goregeld. Mot een verbazend geklater spuit de olie hemelhoog op en over de 13 of 14 duim breede opening been vormen zich uitgestrekte zandhoopen, waarboven de petroleum zich verzamelt in meren, die soms zoo groot zijn dat een jacht er op zeilen kan. Hoelang Tagieff in werking blijven en hoeveel zij ten laatste zal opleveren, hangt af van de omstandigheden. De Droojba werkte 115 dagen gaf gedurende 43 dagen gemiddeld 3400 ton daags, gedurende 31 dagen 1600 ton, gedurende 30 dagen ongeveer 900 ton en gedurende 11 dagen 600 ton. Toen lieten de eigenaars do opening van een overdekking voerzien en plaatsten de bron onder toezicht. De geheele hoeveelheid uitgespoten olie was, volgens do laagste berekening, 220,000 ton of 55,030,000 gallons; de hoogste raming komt tot 500,000 ton. Naar een ruwe schatting zou de in Amerika opgespoten olie, indien die hoeveelheid ver kregen ware, de waarde van een millioon pond sterling gehad en den eigenaar der bron tot milionair gemaakt hebben; daarentegen i was de eigenaar der bron te Baku genoodzaakt bankroet le gaan; want de zandhoopen, waaronder do nabijgelegen gebouwen be- dolven werden, hadden eischen tot schadevergoeding ten gevolge, t wier bedrag veel hooger was dan wat hij ontving voor de kleine I hoeveelheid olie, welke hij kon krijgen cn opslaan, terwijl al het overige, dat over den eigendom van anderen vloeide, in de meeste gevallen in bezit genomen werd zonder dat hij er een cent voor ontving. Het is te hoopen,dat Tagiefl en Co. niet zoo ongelukkig zullen zijn: in ieder geval echter is het zeker, dat de grootste hoeveelheid olieverloren gaat, zonder dat iemand er nut van heeft. Nemen Tagieff en Co. niet de noodige voorzorgsmaatregelen dan zal het grootste gedeelte dor twee en half millioen gallons olie die dagelijks opborrelen, in den grond vallen en verdwijnen, de meren bederven of zich met het water der Kaspische zee vermengen. Een zoo barbaarsche verspilling van een voortbrengsel der natuur zal door de Russische regeering even diep betreurd worden als door itderen verontwaardigden wefenschappelijken man in Europa. Blijkt het dat de middelen, waarover Tagieff Co. te beschikken hebben, ongenoegzaam zijn om do bron do temperen, dan zal de minister der kroondomeinen ongetwijfeld handelend optreden en ingonieurs zenden met volmacht alles te doen om de opening te stoppen. Of hom dit zal gelukken is een andere vraag. Courantenregen. Het is half drie uur in deti morgen. Op het centraal station te New-York staat een trein gereed, slechts bestaande uit de machine, een personen- en een goederenwagen. De machine sist reeds ongeduldig en do lantaarns fonkelen hier on daar in de duisternis. Handwagens, met reusachtige pakken vol couranten gevuld, komen met geraas aansnellen, en hun inhoud, beslaande uit New-Yorksche bladen in honderdduizenden exemplaren, verdwijnt in den goederenwagen. De middelste, de personenwagen, is er maar bijgevoegd als een soort ballast, ten einde het schommelen van den trein le vermindereu. De zitbanken zijn er uit verwijderd en in plaats daarvan ziet men groole tafels, waarop onderweg de couranten gevouwen worden. Met doffen klank slaat de stationsklok drie uur het laatste pakket woidt in den wagen geworpen, do machine laat een luid gefluit hooren, ze gaat voorwaarts, stort zich in den tunnel en do trein E is in volle vaart. Nog eer do conducteurs tot bezinning komen, I' zijn ze reeds verre weg en de flikkerende gaslantaarns van de I Hudsonmetropolis verliezen zich in de duisternis. De machinist is een nachtuil gelijk. Zijn oog doorziet navel en duisternis, de hand op deti kruk, slaat hij daar onbewegelijk als een standbeeld, zijn voertuig ratelt onder hem voort tnot een snelheid van 40 Engelsche mijlen per uur. Onderwijl is het vol leven in de wagen. De expediteurs hebben rok en vest uitge- L worpen en met eeri snelheid, welke de oogen der toescho wers doet duizelen, gooien zij de couranten heen en weer, sorteoren, I mouwen en pakken de bladen bijeen. Daarbuiten vliegen dorpen en steden voorbij, zoo ook de onbevolkte stations, op welker perrons de voorbijsnellende trein de couranten, pakketten als 't ware laat neerregenen. Station Youghkeepia Alle treiDen houden hier tien minuten stil. „Forrefreshements!" staat op een tafel met groote letters to lezen. Welk oeno be spotting voor do begeleiders van dan exiratrein, voor wie nog gedurende menig uur geene verfrissching bereid is. t Is 5 uur geslagen, de trein rent in vliegende vaart de badplaats Cafskil voorbij, en de couranten vliegen letterlijk tot voor de Hotels en fashionable zomerverblijven. Met twee uren heeft deperstiein reeds de snelheid van een koeriertrein overtroffen, voort gaat het totdat om 6 uur 10 minuten de trein het station van Albany binnenstoomt en hr.lt houdt. De machiuewoidt afgespannen, een frissche locomotief met vollen druk neemt haar pliats in. Nu gaat het opnieuw rusteloos voort, totdat op een der grens stations de roldeuren der goederenwagons weer openvliegen en rechts en links de pakketten worden uitgeworpen rp do sporen, net perron, tegen de palen, op het gras, in den modder, dx. neer door andere treinen in vliegende vaart v-rder worden gebrac.T. Na Syrakus weder van machine verwisseld te hebben, welk opont- hout do beamten gebruiken om met koortsachtige drilt do restau ratie te bestormen, is het Gromtvell, Van der Bilt's liovelings machinist, de vaste stuurman van den expr.ssetrein van den spoorwegkoning, die de "teugels" dor locomotief in banden neemt- „Ik zal u eens toonen, wat vliegen heet roept hij glimlachend uit en de trein donderend verder. Cromwell houdt zijn belofte- In 87 minuten legt hij 81 mijlen af. Zijn stoker meet zich van tijd tot tijd omwenden, om even adem te halen. En zoo voort- vliogend wordt het eina station Buffalo bereikt nog 6 minuten voor den vastgestelden tjj I: to 12 uur 30 minuten loopt de pers- trein hot station van BuflUlo binnen, en wel in 7 uren korter tijd dan de beste korier trein bet gewoon is te doen. Van hier worden de aansluitingen naar alle steden van het Westen gere geld. Zoo vliegen dagelijks de New-Yorker dagbladen over het gan- sche vasteland van Amerika. Het Müggertburger veen in Thüringen is in brand geraakt. Men vreest, dat de gc-hoele oppervlakte, 2700 morgen, door do vlammen zal worden vernield- Uit het revolutiejaar. In een krankzinnigengesticht te Budape3t is overleden Franz Reny, die een werkzaam deel nam aan den opstand van 1848. Franz Reny was schoolmeester op een klein plaatsje in Honga rije, bemind en geëerd door groot en klein. Toen zijn Vaderland Item riep aarzelde hij niet de wapens voor de vrijheid van Hon garije op te nemen. Na een dag van „bloedige schermutselingen tussehen de opstandelingen en het oostenrijksche leger, waarin Franz al zijn makkers had zien vallen, viel hij in handen zijner vijanden Men bracht hem voor generaal Haynau, wiens wreedheid hem spoe dig een, zoo bij meende, krachtig middel deed vinden, om zijn gevangene, die weigerde eenige inlichtingen over de organisatien van de revolutionnaire beweging te geven, het stilzwijgen te doen verbreken. Hij liet de moeder en de zuster van den jongen man komen. „Gij zult spreken," zeide de generaal, „of deze vrouwen sterven." Een blik vast den ongelukkige gleed over zijn moeder en zijn zuster; zijn gansche lichaam rilde, maar hij opende de lip pen niet. „Spreek niet, mijn zoon," riep zijn motder „Doe uw plicht en verontrust u niet ovor mij, ik heb nog maar weinig tijd om te leven." En zijn zuster sprak: „Mijn broeder, indien gij ons land ver raadt zal onze naam geschandvlekt zijn, en wat wordt er dan van mij Vrees niets, ik weet te sterven." Franz zweeg, enkele minuten, on de vrouwen werden iu zijn tegenwoordigheid door de kogels der Oostenrijkers neergeveld. Maar Haynau had de zwaartste proef voor zijn slachtoffer nog gespaard. Hij liet de bruid van Reny komen en dreigde ook met haar dood. Het jonge meisje bezat niet don heldhaftigen geest der beide andere vrouwen zij omklemde do knieen van Franz, zij bezwoer ham, haar te redden; het loven was haar dierbaar. „Red mij en rad u-zelven," riep zij. „Men zal ons de vrijheid schenken. Wij verlaten het Land en trekken weg, ver weg, om gelukkig te leven." Verschrikkelijke strijd! De rampzalige opende do lippen: men meende dat hij zou spreken, maar bet beeld van Hongarije ver scheen hem. Hij zweeg Ook zijn bruid weid voor zijn oogen doodgeschoten. Nu was het oogenblik voor hem-zelvcn voor licha. melijken folteringen aangebroken, alvorens hij ter dood zou worden gebracht. Maar nauwelijks was zijn bruid gevallen, of men bespeurde dat hij krankzinnig was geworden. Wat zou mon een gek verder bestraften Men liet hem loopen. Sedert dien tijd dwaalde Franz Reny door de velden, zijn starren blik op één punt gericht; zijn haar was op dien vreestdjken dag wit g. wordon. Eenigen tijd later erbarmden zich zijn vrienden over hem en brachten hem naar het krankzinnigengesticht te Pest, waar hij, na een vorbljjf van 36 jaar, is overleden. (M. Ct.) Een geniale diefstal had onlangs te Parijs plaats. Men zag een gezadeld paard door de straten hollen, zonder ruiter, iedor ging uit don weg, tot eindelijk een moedig man het paard tot staan bracht. Onmiddelijk loopt ten welgekleed heer op hem toe, bedankt hem, stijgt op en rijdt weg- Nauwelijks is hij uit het oog of de ware eigena ar komt zonder hoed, met gescheutde kleederen en met modder bevlekt aanloopen om zijn paard te zoeken. De dief, die zich met liet dier, dat groote waarde bezat, verwij derde, wordt gezocht. De gevolgen der gierigheid. Sedert meer dan twintig jaren woonde in een der achterbuurten van Parijs een oude vrouw. Door een ongekende gierigheid was het haar gelukt eenige huis jes te koopen van welke zij een niet onaanzienlijke huur trok- Zij was echter te gierig om iets uit te geven. Toen men haar in de vo'ige week gedurende eenige dagen niet gezien had, werd do politie gewaarschuwd. De commissaris liet de huisdeur open breken en men vond de vrouw, klaarblijkelijk van honger gestorven en opgegeten door de ratten. Do tegenwoordige Hertog van Atholl in Schotland is een der grootste boomkweekers ter wereld Hij laat alle jaren opzijn uitgestrekte landgoederen 600.000 a 1.000.000 hoornen planten voor het meerendeel oike- sparro-, denne-, lariks-, beuke en elze- boomen. Hij volgt hierin het voorbeeld van zijn vader. Deze heeft gedurende zijn leven, naar men berekent ongeveer 27 millioen boomen laten planten. De heuvels in den omtrek van Durkeld en Atholl, welke in 1854 nog kaal waren, zijn dan ook nu met uitgestrekte bosschen bedekt, welke een aanzienlijk kapitaal van hout vertegenwoordi gen. Proeven, in Engeland door deskundigen genomen, hebben naar de Sport meedeelt bewezen, dat eon paard 25 dagen leeft door slechts water te drinken; het kan slechts 5 dagen leven wanneer het voedzaam voeder, maar voldoend drinken krijgt, de maag verzwakt dan. Men ziet hieruit, dat het water een groote rol in do voeding van het paard speelt cn dat het er groote bihoette aan heeft. Dit kin men des te beter bcoordeelen, als men nagaat, dat eon paard, dat drie dagen gebrek aan water gehad had, in 3 minu ten tijds.52 liters water dronk. 19 Octo'oer 1886. Uitslag der verkiezing voor een lid der 2de Kamer, DISTRICT SNDEK. Herstemming tusselien Mr. VAN DIGGELEN (lib.) eu Mr. BRANTSEN VAN DE ZIJP (a. r.) Geldig uitgebrachte stemmen4063. Gekozen Op Mr. BRANTSEN VAN DE ZIJP waren 1977 st. uitg. Getrouwe lezer C. Zoodra gij ons uw naam noemt, zal uwe opmerking geplaatst worden anders niet De Red. Ingeschreven van 16 19 October 1886. GeborenKlaas, zoon van Cornelis Schenk en Grietje de Haan. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden Arie Bossen, oud 16 jaar, 3 maanden. Ingeschreven van 8 15 October 1886. GeborenGeertje, dochter van Pieter Vriesman en Aaltje Wildeboer. Egbert, zoon van Adolf Meijer en Lukkina Smit. Ondertrouwd, j Getrouwd, Geene. Overleden, Marktberichten. HOORN, 14 Oct. Aangevoerd Kleine Graskaas hoogste prijs f 35.idem Hooi- f Comra. Gras- f 32.75 Middelbare id. f Aangevoerd 343 stapels, wegende 95,187 KG. HOORN, 16 Oct. Aangevoerd: H. L. Rogge 13 30 a 7.— a 4.50 a 3.50 a f 10.— a 1 11.— a f 16.— a f 12a f 11— a 8.— 5.— 4. - 12.— 13 17.- 15— 13— 4 Tarwe 27 Gerst 6 Haver 1 Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele f a Witte f 10a 12.— Paarden f 6a 7. Karweizaad f 19.a Mosterdzaad f 17.a Koolzaad f a Paarden f 30.a 225. Koeien f a Kalveren f 11.— a Springrammen f a Schapen f 18.a Lammeren f 14.a Varkens f 12.a 22. Zeugen f a .- Biggen f 4.a Bokken f 1.a Geiten f a Kippen f .70 a Eenden f .60 a 2070 Koppen Boter, 5.2. lood. f .55 a 650 H. L. N. Aardappelen t 2.40 a KG. Roode Aalbeziën f a Zwarte f a KG Kruisbeziën (R.) f a (Z.) f a 5250 Kipeieren f 5.a Eendeieren f a 700 manden Peren f 1.50 a 550 Appelen f 1.25 a KG. Hazelnoten p. 100 KG. f a De handel was matig. ALKMAAR, 15 Oct. Aangevoerd: Kleine Kaas, gras f 35.Commissie, gras f 33Middelbare gris f 32,50 aangevoerd 518 stapels, wegende 134021 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3953 mudden. 10 45 65 61 182 4 150 75 20— 25— 20— 8— 5— 2 —.70 —.65 3— 5-50 1 75 2 f 7.— a f 6— a f 4 50 a 5-— a 3.25 a 4'35 6'25 8 50 6.50 5 5 69 Witte boonen Kanariezaad f 12— a 13— f 9.50 a 10.25 rood Mosterdz- f 13.a 15. Geel dito Karweizaad f 12.— a 13.— f 18— a 18.50 blauw Maanzaad f 13.a 14. Erwten: Groene f 10. a 16 50 Grauwe f 16 a 19. Vale f 9.— a 16— f 85— a 125— f 160— a 230— 16— a 14. - a 14— a 5.a 6a 4.25 a .75 a 18 22— 18 8 17 5— .87' Tarwe Rouge Gerst dito chev. f Haver f Paardenhoonen f 6.a Bruine dito f 10.a 1125 Citroen dito f 13.a Duiven dito f 7a ALKMAAR, 16 Oct. Aangevoerd. 3 Paarden 12 Koeien en Os«en 6 nncht. Kalveren 191 Schapen 125 magere Varkens 175 Biggen 23 Bokken en Geilen Kipeieren per 100 Boter per kop f's middags 12 uur) ALKMAAR, 18 Oct. Aangevoerd. 8 Koeien 161 vette Kalveren 13 Nuchtere Kalveren 1128 Schapen 132 vette Varkens per P. 8 Magere dito Bokken PURMEREND, 19 Oct- Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 441 stapefe Kleine en 4 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 34.a Middelbare f 31. a per 50 KG. Boter f 1 20 a 1.30 per KG. Vette Renderen f .60 a .72 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .65 a .75 per KS. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 8.a f 20.Handel stug. Vette Varkens t --.40 a —.42 per KG. Handel vlug. Schapen handel vlug. van f 15 tot f 25. Kipeieren f 4.50 a 5.50 4 Zwanen f 5.a 8. 563 Eendon f 2.10 a 3.50 f 160.— a 212. f 35 a 125— 14.— a 25— 22.— a 31 -.40 a —.48 12,— a 14—

Schager Courant | 1886 | | pagina 3