föuitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. En 'k, ongemoeid, nu opperbestig Alleen mijn eenzaam pad kon gaan; Maar kijk daar klampt nog gij mij aan En vraagt mij is 't geen zonde en schand P En vraagt, bij *t hart, ook nog mijne hand AntAnt! mag zoo een meisje vragen? Gij weet, al lang hadt gij mijn hart En durft ge nu dien eisch nog wagen Och meid, gij weet niet, hoe 't mij smart, Doch weig'ren U iets viel mij hard Op 't eind van mijne levensdagen Wil ik dan ook dit leed nog dragen En dus in 's hemels naam, Ant! Tot liefde- en vriendschapsonderpaud Geef ik u hier mijn volle hand. Johan Jacob Antotiie Goeverneur. Het Kamerlid Heldt is ernstig ongesteld zware koortsen paren zich aan eene ontsteking in den keel. Volgens zijn ge neesheer is een en ander het gevolg van het lezen eener oude courant, waarin zich vermoedelijk bacteriën bevonden. De laatste berichten luiden iets gunstiger. Neklindoff' reikte aan de Bulgaarsche regeering een nota over, waarin hij het onmogelijke bewijs tracht te leveren, dat de ongeregeldheden op den dag der verkiezingen door de Bulgaren uitgelokt waren. Kaulbars heeft zich per telegraaf er over beklaagd, dat men hem belet heeft met het ware volk in aanraking te komen. Gadban Efïendi kondigt aan, dat hij na een onderhoud met Kaul'oars nieuwe Ïtussische-Turksche voorstellen zal doen. Op herhaald aandringen van Gadban-Effendi besloot het Bulgaarsche ministerie den uitslag vau het onderhoud tusschen Gadban en generaal Von Kaulbars af te wachten het vertrek naar Tirnowa werd daarom op 21 dezer verschoven. Wanneer i vóór dien datum de Russen en Turken eene schriftelijke ver klaring afgeven, dat zij binnen veertien dagen een candidaat voor den troon zullen voorstellen, waardoor zij indirect de gel digheid der verkiezingen erkennen, dan zal het regentschap de geldigheid der verkiezingen erkennen, dan zal liet regentschap de samenkomst van de groote Sobranje twee weken uitstellen. Wanneer de Russen deze verklaring niet in optima forma doen dan vertrekken de ministers zooals tot nu toe het voornemen was, naar Tirnowa om de Sobranje bijeen te roepen. Generaal Von Kaulbars is Woensdag van Rustschuk naar Sofia vertrokken. De politie te Philippopel heeft verscheidene Russische partijgangers gevangen genomen, die in de stad agiteerden. Een te Rustschuk verschijnend blad bevat een door Sta- ganoff, den aanvoerder van de Philippopelsche revolutie en van de overzoenlijke anti-Russische partij, onderteekend artikel, waarin deze een verhaal geeft van de vreeselijke wijze, waarop aanhangers der Russische partij op den dag der verkiezingen twee afgevaardigden en den prefect doodden en mishandelden. Het Bulgaarsch dagblad deelt een vreeselijk drama mede dat te Budnitza op een verkiezingsdag plaats had. Het kwam tot een hotsing tussch de beide partijen. De aanhangers van Rusland waren de sterksten en verwondden twee afgevaardigden. Een werd in stukken gesnedenden tweede werd het hoofd afgesneden, daarna werd hij met messen doorstoken. Ook de onderprefect en een professor werden vermoord en daarna in stukken gesneden, die in de rivier werden geworpen. Reuters Office verneemt, dat geen enkele mogendheid gunstig denkt over eene bezetting van Bulgarije door Rusland. Ten einde elk voorwendsel uit den weg ie ruimen voor eene bezetting, waarin internationale verwikkelingen te voorzien zijn, geven de mogendheden aan Rusland te kennen, dat zij het eens zijn om aan Rusland de overwegende rol te geven in de rege ling der Bulgaarsche criiss. M at betreft haar deel in de ge beurtenissen, welke tot uitkomst hebben gehad der onafhanke lijkheid van Bulgarije en het sluiten van het Berlijnsch ver drag, heeft de handeling der groote mogendheden steeds tot grondslag het Berlijnsche verdrag, omdat daarin de eenige diplomatieke stelling ligt, waar hare gemeenschappelijke in zichten en hare bijzondere belangen zich kunnen vereenigen. Een schat van zeer groote waarde was naar het gerucht sedert eenige weken te Konstantinopel liep in het arrondis sement Siwas in Klein-Azië gevonden. Eerst thans is dit gerucht ter oore van den Sultan gekomen en gedeeltelijk althans bevestigd. Een Armenier, Kupelyau genaamd, had bemerkt dat verscheiden personen uit Siwas groote eigenaardige gouden munten bezaten. Toen hij onderzoek deed naar de herkomst daarvan, werd bij ver wezen naar een strook, die door arme herders bewoond werd en waar hij eindelijk, met behulp van Turkscho autoriteiten eenige opgravingen deed en daarbij verrassende uitkomsten verkreeg. Men zegt, dat hij een vervallen tempel ontdekt heeft, die^ zeer vele kostbaarheden en inzonderheid een aantal beelden van dieren, leeuwen hanen, bokken, duiven enz. bevatte, die van zuiver goud waren en waarvan de oogon door groote diamanten werdon voor gesteld. Daarenboven zou er een groot aantal gouden munten gevonden zijn, ongeveer zoo groot als onze tientjes. Men taxeert den schat op een fabelachtige waardede weg van Siwas naar Konstantinopel is echter zeer lang en het zou wel kunnen ge beuren, dat een gedeelte van die kostbare stukken onderweg in het ongereede geraakte Dr. Succi. Omtrent het elixer, dat Succi gebruikt voor zijn kuur, zijn de volgende beschouwingen niet onaardig. Dr. Chiverny, een der leden van het comité, dat Succi bewaakte, schrijft aan bet elixer geen kracht toe. Hij beweert dat het ondergaan van een hongerproef alleen afhangt van groote wilskracht gehardheid en de volkomen atwezigheid van eenige vrees. Dr. Bufalini, de president van het comité, verklaart over de werking en het nut van dezen drank niets te kunnen zeggen, doch herinnert aan de Gurunoten, die den bewoners van midden-Af. ïka zooveel diensten bewijzen en het feitelijk den reizigers mogelijk maken om in heeten zonnegloed lange afstanden af te leggen, zonder vermoeid heid te gevoelen. Dezelfde eigenschappen heeft de zoogenaamde Coca, het kalmeerend en pijnstillend middel, da in 011 van Cocawijn in den laatsten tijd zooveel gebruikt wordt. Een vakman verzekert, dat hem een reis bekend is, van een wielrijder, die op den eersten dag 172 en op den tweeden dag 150 kilome ters aflegde en zich slechts staande hield met Cocawijn. Bovendien wordt de opmerking gemaakt, dat koortslijders dikwijls 2 a 3 weken zonder voedsel blijven en toch weder herstellen. Het is dus niet zoo vreemd dat een gezonde zulks doen kan, nadat hij de maagzenuwen door Cocawijn gestild heeft. Het is zeer goed mogelijk, dat de kruiden, waaruit Succi zijn likeur trekt dezelfde eigenschappen bezitten, want van de Afrikaansche flora is ons nog weinig bekend. Of de drank echter werkelijk die wonderbare kracht hoeft, die de hongerlijder haar toeschrijft, is eerst dan uit te maken, wanneer ook op een ander proeven worden genomen. Succi zelt schijnt er van overtuigd te zijc, dat dit het geval is, en droomt van wonderbare voordeelen voor de raeuschheid en zijn eigen beurs, want hij rekent er op, dat zijn geheim hem voor millioenen zal worden afgekocht. Do volgende roman moet gegrepen zijn uit het leven van den hertog van Frias, die onlangs benoemd werd tot prefect van Madrid. Don José Fernaudez de Velasco, hertog van Frias, was op vijf en twintig-jarigen leeftijd ds schoonste man van het Spaansche hof. Do buitenkansjens die bij had, waren bekend. In den winter van 1864 bracht hij veel bezoeken bij den Engelschen gezant, die toen kort geleden eene Russische actrice vau buiten gewone schoonheid gohuwd had. Lady Crampton werd verliefd op den hertog van Frias en die liefde was ook wederkeerig. Lady Crampton wilde voor niets ter wereld hare plichten als echtgenoot verzaken, doch zocht onder een voorwendsel echtscheiding. Haar echtgenoot, die begreep dat hij te veel waS, was edelmoedig en trok zich terug. Daarop huwde de hertog van Frias in Engeland met de schoone vrouw. Bij zijn terugkomst te Madrid weigerde echter het hof en de hofkringen de jonge echtgenooten te ont vangen. De hertog ging daarop te Biarritz wonen en leefde daar gelukkig tot zijue echtgenoote stierf. Yier jaren geleden hertrouwde de hertog met een meisje uit den hougsten adel van Arraffon en dat men hem nu weer beschouwt als in zijn eer te zijn her steld, bewijst zijne benoeming tot prefect van Madrid. Me erschuim. Ruhla, het grootste dorp van het Thüringer woud, verheugt zich, zooals bekend is, in eene wereldberoemdheid om zijn industrie van meerschuimen pijpon. De tijd toen de meerschuimen pijpen, zoogenaamde Turksche pijpenkoppen, in Europa bekond werden, is niet zeker vast te stellen. Het schijnt to liggen tusschen de jaren 1725 en 1753. Toen graaf Andrassy uit Turkijo terug kwam, had men hem een stuk meerschuim als een groote zeldzaamheid medegegeven. Met dit stuk wendde de graaf zich tot een schoenmakor, die bekend was om de wijze waarop hij uit hout en andere zachte massa's voorwerpen wist te snijden. De schoenmaker zag, dat de steen poreus was en dus zeer geschikt voor een pijpenkop. Hij maakte dus uit het stuk meerschuim twee pijpen, één voor den graaf en één voor zich zelf. Terwijl hij de pijp aan het snijden was, viel zij op een tafel met was en kreeg daardoor vlekken, d;e bij het rooken eene schoone bruine kleur aannamen. Toen de schoenmaker daarop do pijp geheel met was besmeerde, deed zij wat wij noemen „door- rooken." Iedereen vond de meerschuimen pijpen even schoon en menig rijke liet stukken meerschuim uit Turkije komen, om die tot pijpen te laten versnijden. De kennis van het meerschuim en zijne bewerking was spoedig naar Weenen en verschillende Duitsche steden overgebracht. De groote beteekenis van Ruhla is echter later na de uitvinding van het onechte meerschuim ontstaan. Het afval van echt meerschuim wordt met houten stampers in water be werkt en dan in een molen tusschen twee steeoen gemalen, in vaten geperst en do dunne bijna vloeibare massa wordt daarna door zeven gedrukt, opdat zij geheel homogeen wordt, dan wordt de massa in een ketel onder toevoeging van klei gekookt en tot een brij en gedroogd in vierhoekigo koeken. Die drooging is tamelijk ingewikkeld en wanueeer de koeken ongeveer zoo hard als zeep zijn, zijn zij geschikt voor de bewerking. Het afval, dat bij deze bewerking ontstaat, wordt ook weder gebruik!: en zoo krijgt men nagemaakt meerschuim van den eersten, tweeden en derden graad. Het kunstmatigo meerschuim van den eersten graad is echter van zulke uitstekende qualiteit, dat zelfs fabriekanten het niet van het echte kunnen onderscheiden. Een optocht van ongeveer vijftig buitengewone vroolijke mannen, had dezer dagen op do Boulevards te Parijs niet weinig bekijks. Allen hadden een courant in de hand, waarin zij schenen to lezen, en de een lachte nog harder dan de ander- Deze bleef telkens staan om, met het hoofd achterover, uit te schateren, die hield zich den buik vast van het lachen, een ander proestte het telkens uit, enz. Men wist niet wat men er van denken moest; menigeen hield het er voor dat er een krakzinnigengestiebt was leeggeloopen. Maar weldra bleken de vroolijke menscben reclamos- mannen te zijn, zoogenaamde „Sandwichman," die in dienst waren van een nieuw opgericht humoristisch blad, en zeker wel extra betaald worden voor hun buitengewone pret. Een diamanten diadeem en halssnoer worden te Berlijn vervaardigd voor de keizerin van Japan. Zij zijn nagenoeg een millioon francs waard. Hare Japansche majesteit is de eerste die in dat rijk het voorbeold geeft van diamanten te dragen. De bierbrouwerij Pschorr, te Munchen, heoft te Berlijn 90 vierkante roeden grond betaald met 1.440.000 Mark, dat is, met ruim 1000 gulden den vierkanten Meter. Dit is zelfs te Berlijn een ongekende prijs. Een Londensch geneesheer kreeg dezer dagon een bezoek van een man, die hem verzocht meê te gaan naar een patiënt van vier jaar om die een splinter uit den voet te halen. Neem vooral chloroform meê, zei de man. Kom voor een patiënt van 4 jaar? De dokter stak chloroform bij zich en volgde den man, die onderweg verhaalde, dat de patiënt er gevaarlijk aan toe was. Eindelijk bereikte men een achterbnurt. Men klom 3 trappeu op, toen twee af en de man stiet heel voorzichtig een deur open. 't "Was een groot pakhuis. Waar is de patiënt vroeg de dokter. Ga wat verder, doch wees voorzichtig, antwoordde de man De dokter naderde een donkere hoek van 't pakhuis, waaruit twee oogen van vuur hem tegen glinsterden. Laar is hijzei de man. Een groote.leeuw kwam brullend op den geneesheer af. Werp chloroform in zijn snuit, sprak de geheimzinnige man Dan bedwelmt hij dadelijk. In zijn angst en op lijfsbehoud bedacht, wierp de dokter een heel fleschje op den leeuwensnoet. De leeuw zeeg neer en de operatie had plaats met de {snelheid van den bliksem. De dokter wilde daarop de deur uitstuiven, maar de man die een leeuwentemmer bleek te zijn, duwde hem een bankuoot van 5 pond sterling (fCO) in de hand, met de woorden: Heb dank, gij hebt mijn kostwinning gered. Ja, maar als gij weer een patiënt van 4 jaar hebt.:.. Dan kom ik stellig weer bij u, dokter. Toe, stuur dan om een van mijn collega's wij mogen elkaar allen zoo goed lijden. Een kogelvrije uniform is uitgevonden door een bewener van München. De uniform bestaat uit dunne pantserplaatjes die rusten op een ondergrond, waardoor het doordringen van den kogel verhinderd en de werking op de pantserplaatjes verminderd wordt. Onder de plaatjes ligt een knrkoppervlakte, omgeven met wol, dan volgt een viltlaag en eindelijk een jas van caoutchouc, waaronder de soldaat nog een wollen hemd draagt. De uniform weegt 10 Kilo's. Een Amerikaan had in de koffiezaal een poosje staan bluffen op verschillende verwonderlijke daden op het gebied Tan zwemmen die hij bedreven had of waarvan hij, volgens zijn zeggen, ooggetuige was geweest, toen een daar aanwezige Engelsch- man, wien deze opsnijderij begon te vervelen, het plan opvatte den bluffer tot zwijgen te brengen en wel met zijn eigen wapenen. „Jawel," zeide hij daarom plotseling, „dat waren ongelooflijke toeren, die gij gezien hebt, dat moet ik toegeven, maar ik heb er een gezien, waarbij al de nwe in het niet verzinken. Twee jaren geleden vertrok ik in een van de Cunard-sallonbooten van Liverpool naar New-York. Er heerschte bij het vertrek der boot eenige beweging en drukte op den steiger, en er sprong een man te water, maar wij sloegen er niet veel acht op. Maar den vol genden morgen werden wij er weer aan herinnerd, want zoo waar als ia leef, daar zwom een man voor ons uit met oen snelheid van 15 mijlen in het uur. We riepen hem toe en wierpen een lijn nit, maar hij weigerde alle hulp. Tegen den nacht verloren wjj hem natuurlijk uit het oog, maar toen de zon opkwam was hij er weer, zoo trisch en levendig als ooit. En zoo hield hjj ons gedurende den geheelen overtocht gezelschap, nu eens onder on ze kiel duikend en aan den anderen kant der boot weer boven water komend, soms als een dolfijn rond het schip dartelend, nu eens op den rus, soms op zijn zij en anders op den buik zwem mend, soms ook ging hij kopje duikelen in het water en geleek een rad van een raderboot. Maar een uur of wat voordat wij te New-York zouden binnenloopeu, begon hij kracht te zetten bij liet ons spoedig ver achter zich en toen wij bij den steiger aan legden, vonden we hein gekleed en wel op de kade staan om ons op te wachten." De Yankee had den spreker gedurende zijn verhaal scherp in het oog gehouden. „Dat is zeker een ware geschiedenis, vreem deling zeide hij eenigszins vragend. „O jawel, vast waar, ik heb het zelf gezien," was het antwoord. „U hebt den man den geheelen weg over zien zwemmen van Liverpool na ir New-York „Juist." Vreemdeling, kent u dien man?" „Dat wel niet," antwoordde de Engelschraan voorzichtig. ,Ik ken hem niet, maar ik heb hem toch gezien." „Vreemdeling, die man was ik!" Over het gebruik van vleesch. Een Fransch natuurkundige Dr. Husson, heeft proeven gedaan omtrent de verteerbaarheid van vleeseh, op verschillende wijzen gekookt. Zoo vond hij, dat het vleesch, wanneer een ons zout op 612 pond vleesch gekookt werd, de beste eigenschappen voor de spijsverteering bezit. Wordt er meer zout gebezigd, dan kannen er twee gevallen plaats hebben of een deel van het vleesch ondergaat daardoor eene verandering in de dierlijke vezels, waardoor deze meer tegen stand aan de werking van het maagsap bieden, of het zout zal zelf de vertering tegenstaan. Hieruit volgt, dat gerookt en gezouten vleesch minder goed verteerbaar zijn dan versch vleosch. Het gebruik van azijn bij het vleosch kan goed zijn, wanneer do hoeveelheid niet zoo groot is dat de maag er door geprikkeld wordt; in dit geval zal het weer nadeelig worden. Matigheid, zoowel met zout als azijn, is voor goede spijsver tering dus aan te bevelen. Onder vreeselijke smarten stierf eenige dagen geleden een man te Halle. Hij had kort geleden met een mes in zijn eksteroogen gesneden en was daarbij te diep in het vleesch gekomen. Bloed vergiftiging ontstond en binnen weinige dagen was de man een lijk. Het volgende staaltje van militaire tucht in het Braziliaansche leger geeft do Rio Post. Wegens insubordinatie werden bestraft 321 soldaten; wegens moord 12, wegens verwonding 118, wegens desertie 298, wegens roof en diefstal 122, wegens beleediging van superieuren 33, wegens verkoop of het verspelen van uni form 76, wegens slapen of dronkenschap opwacht 134, en wegens andere vergrijpen 5904. 951 werden gedegradeerd, 25 werden aan 't civiel gerecht over geleverd, 291 werden voor don krijgsraid gedaagd: 27 werden ter dood veroordeeld en 164 tot andere onteerende straffen. Het leger in vredestijd is 13,500 man. Marktberichten. 12 Stuks Paarden f 40 a 170.— 3 9 Veulens f 80 a 115.— 10 9 Ossen f 80.— a 170.— 8 9 Stieren f 70 a 210.— 281 J) Gelde Koeien (magere) f 100.— a 180.- 30 n Idem (vette) f 175.- a 270.— 22 ji Kalfkoeien f 160.— a 220.— 51 i) Yaarzen f 70.— a 110.— 82 9 Graskalveren f 30 a 50.— 5 9 Nuchtere Kalveren f 6 a 18.— 8 9 Rammen f 22.— a 28 360 V Schapen (magere) f 15.- a 21.— 300 9 Idem (vette) f 22.- a 27.— 320 yt Overhouders f 13— a 17.— jf Lammeren f a - 20 9 Bokken en Geiten f 1.— a 7— 26 9 Varkens (magere) f 9.— a 14.— 9 Idem (vette) f a 65 9 Biggen f 5.— a 7.- 30 9 Konijnen f —.10 a —.75 40 9 Kippen f —.40 a 1.25 60 9 Eenden f —.50 a - .75 9 Duiven f a 9 Ganzen t a Zwanen t a 525 Kilogr. Boter 1.20 a 1.26 80 9 Kaas i —.25 a —.35 2500 Stuks Kip Eieren 4.— a 5.- Eend-Eieren t a HOORN, 21 Oct. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 34.Commissio f 33.50 Midde bare f 32.50. MEDEMBLIK, 20 Oct. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.— aangevoerd 18 stapels. Boter f 1.25 per P,, Kipeieren f 6.Eenden dito f 5.50 per 100.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3