AllCICCl 1 Llll Zondag, 14 November 1886. 30ste Jaargang. No. 2037. d AMSTERDAMSCHE KRONIEK. DWALINGEN DES HARTE. Gemeente Schagen Bekendmaking. Roman van FRIEDRICI1 FR IEDR1CH. XX. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHAGtl JLaan, 5. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER TENTIES in Det eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter alge- meene kennis, dat door Cornelis Zeeman vergunning is ver zocht, den stal, deel uitmakende van zijn perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No. 720, aan de Marktplaats alhier, te mogen inrichten tot Slachterij. De bij het verzoek gevoegde, bij de wet voorgeschreven teekening met toelichting, liggen ter inzage ter Gemeente secretarie. Bezwaren tegen het verleenen dier vergunning, kun nen schriftelijk worden ingediend, en des verkiezende nondeling worden toegelicht, in eene door het Gemeentebestuur ten Baadhuize aldaar te houden zitting, op Vrijdag, 26 November a. s., des voormiddags, van 10 tot 12 ure. SCHAGEN, den 12en November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG, de Secretaris, HENIJS. Zoodra wij half November naderen, begint Amsterdam zich toe te rusten voor het Sint Nicolaas-feest. Daarvan kan men zich ook nu weer overtuigen, als men met dit mooie, frissche weer een wandeling langs onze straten doet en dan het oog eens laat gaan over de verschillende uit stallingen (die in onzen deftigen tijd eigenlijk étalages" heeten) achter de groote spiegelruiten der winkels en maga zijnen. Voor zulk een wandeling schijnt hier nogal veel belangstelling te bestaan, want 's middags tusschen tweeën en vieren wemelt het over de trottoirs van Kalverstraat, Nieuwendijk, Utrechtsche straat, Breestraat enz., van kijk lustige wandelaars, of eigenlijk meest wandelaarsters, die zich vermeiden in de beschouwing van al het moois, dat daar te zien is. En er is dan ook werkelijk nu reeds veel bezienswaardigs. Banketbakkers, boekverkoopers, galanterie- 44.) In den korten tijd van hun onderhoud had Leo den kleinen geestelijke lief gekregen. Ook hij geloofde de menschen te kennen, en hier had hij iemand gevonden, dien hij onvoor waardelijk vertrouwde. Ebers was een dienaar der kerk en van den godsdienst en toch had hij zich met geen enkel woord op dezen beroepenmaar uit zijne groote, opene en zachte oogen sprak eene ware vroomheid en uit elk zijner woorden klonk het: „Geef aan de waarheid en aan het recht, elk zijn oeiOnderzoek den mensch daarnaar, hoe hij denkt en hoe hij handelt Warberg kwam er eerst den volgenden dag toe, Netto op tt zoeken en hem mede te deelen, wat hij van Ebers verno men had. Netto hoorde hem blijkbaar met ongeduld aan. «Beste doctor, gij zegt mij niets nieuws riep hij uit. //nat vooreerst de verzekeringen van den geestelijke betreft, 1 *il ik u gaarne gewonnen geven, dat Ebers een zeer voor gelijk man is, die niets tegen zijne overtuiging zeggen zal, maar Wat zijn zijne overtuigingen waard, daar waar wij bewijzen n°odig hebben. De heeren verbeelden zich, beter dan anderen e kunnen lezen in de harten der menschenik heb dit nog B.ooit bevestigd gevonden, maar wel dikwijls waargenomen, dat H'J zich zeer gemakkelijk laten bedriegen. Wat hij u gezegd eeft van den „a(]er der gevangene, weet ik veel nauwkeuriger an bij, en gij kunt er van overtuigd zijn, dat ik alles, wat met in diens voordeel spreekt, zeer rijpelijk heb overwogen. 1 le®itz heeft door onzinnige speculatiën aan de beurs zijn vermogen verloren, hij heeft in den beginne ook zeer weelderig Jj^eefd, omdat hij geloofde, als schoonvader van een baron Jj^rtoe verplicht te zijnmaar om die dwaasheid bekommeren J ous niet. Hij heeft alles verloren. Zonder middelen kwam 'J ''aar Buschbeck, deze weigerde evenwel hem in zijn huis nemen; dat de dochter niet meer partij trok voor haar er, is in ieder geval opmerkelijk en getuigt niet. bijzonder °°r de goedheid van haar hart. Niemitz vond toen op de D°erderij, in welker bestuurder hij een oud vriend herkende, een vn u Chts.oord- Het is natuurlijk, dat Niemitz over de hart- l tigheid van zijn schoonzoon niet zeer verheugd was; hij mag eiü dus vijandig gezind zijn, maar daaruit de verdenking te Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVER1ENÏIËN van 1 tot 5 regels f0.75; iedere regel meerf0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. en speelgoedwinkels zullen zich ook dit jaar niet onbetuigd laten en maken zich, ondanks den slechten tijd en de niet zeer bemoedigende vooruitzichten wat het debiet betreft, weer bij vernieuwing gereed om flink voor den dag te komen. En de modemagazijnen óóklaat ik die vooral niet vergeten, daarvoor spelen zij een veel te gewichtige rol in het leven van onze dames. Nu, ik hoop maar dat onze winkeliers zich niet voor niets zooveel moeite met uitstallen en groepeeren zullen gegeven hebben en dat Sint- Nicolaas zich ook voor hen weer eens de milde en goed gunstige Amsterdamsche bescherm heilige" toont. Hoe de waardige man er toe gek omen is, juist de hoofdstad des Rijks zoo onder zijne bijzondere bescherming te nemen, hoop ik in mijn volgende kroniek, vandaag over veertien dagen, eens te vertellen. Het is dan al niet heel ver meer van 't Sint-Nicolaasfeest af, en de vriendelijke lezers van de Schager Courant kunnen mijn proza dan genieten meteen stukje letterbanket in de eene en een glas punch in de andere hand. Santé Misschien sturen zij mij wel uit dank baarheid op strooiavond de een of andere mooie surprise thuisvoor 't gemak zal ik daarom onder aan mijn vol gende kroniek met groote letters mijn adres laten zetten als ik het niet vergeet. Menig winkelier denkt intusschen, onder het maken van zijne mooie uitstallingen, met een bedrukt hart aan den slechten tijd en vreest niet dat er geen menschen bij hem zullen komen kijken, maar wel dat alle kijkers geen koo- pers zullen worden. Want van dat laatste soort bezoekers moeten zij het juist hebben! Kregen zij hun zin, dan liep het bij hen even druk als b. v. Woensdagavond in het Paleis van Volksvlijt bij het concert van Christine Nils- son, de wereldberoemde Zweedsche liederen-zangeres. Ver bazend, wat een menschenmassa was daar opeengehoopt ondanks den hoogen toegangsprijs; ik kan mij niet her inneren, ooit zulk een keurbende van kunstlievende Am sterdammers in het Paleis bijeen te hebben gezien. Maar het was de moeite waard, dat moet er van gezegd worden! Geen van die duizende concert-gangers zal zich zijn geld en zijn avond beklaagd hebben, want het heer lijkste en innigste, wat de menschelijke stem weet te ge- putteu, dat hij uit wraak daarover, den baron vergiftigd zou hebben, dat gaat toch te ver. Niemitz, dien ik sedert jaren ken, is volstrekt niet de man, die den moed tot zulk een daad bezit. Hij was altijd vreesachtig en durfde nooit ferm tegen iemand optreden." „Kon bet ongeluk, dat hem heeft getroffen, ook niet zijn karakter veranderd hebben bracht Leo hiertegen in. „Neen, dat kan hoogstens de goede of kwade eigenschappen tot ontwikkeling gebracht hebben, die reeds vroeger in hem sluimerden, en moed heeft hij nooit bezeten „Behoort er dan moed toe, om iemand te vergiftigen?'' Zeker, want zulk een berekende kop als Niemitz, denkt aan de gevolgen, aan de strafbaarheid van een dergelijke daad. Overigens is de apholheker, gelijk de bedienden getuigden, sedert langen tijd niet bij den baron in buis geweest en hij is twee dagen voor den dood van den baron vertrokken. „Maakt juist die reis hem niet verdacht?" „Ik zou niet weten, in hoeverre Het spreekt van zelf dat ik hem, zoodra ik weet waar hij woont, nauwlettend zal gadeslaan, ofschoon dit volgens mijne overtuigiug geheel en al onnoodig is.* Leo deelde nu Netto de woorden en de verzekeringen der zieke zelve mede. Netto haalde even de schouders op. „Dat zelfde heeft zij ook mij en den rechter van onderzoek gezegd; dat zij ook uwe belangstelling voor haar tracht te ver werven, is alleen een bewijs, dat zij haar zaak zeer zwak gevoelt.* „Gij dwaalt," bracht Leo hiertegen in. „Het schijnt haar volkomen onverschillig te zijn, of zij veroordeelt wordt of niet, want het leven heeft voor haar toch geen waarde meer." „Dat zegt zij, maar wat staal er u borg voor, dat zij de waarheid heeft gezegd? Ik geloof haar niet, al heeft hare schijn bare kalmte nog zooveel aanstekelijks en overtuigends. De vrouwen zijn veel moeielijkei te overtuigen dan de mannen, omdat zij beter de kunst van bedriegen verstaan. Ik heb mis dadigsters gekend, die zelf bij de onloochenbaarste bewijzen harer schuld nog altijd de onschuldigen, beklagenswaardigen en miskenden speelden. EeD harer, die was aangeklaagd, haren stiefzoon vergiftigd te hebben, hield er xelfs ,een dagboek op na en teekende iederen dag de smarten en kwellingen op, die zij als onschuldige moest lijden. Ja, in dat boek stond nog een inderdaad aangrijpend gebed, waarin zij met deemoedige gelatenheid het aan God overliet, haar te beschermen, daar Hij hare onschuld kendebet was zeer vroom en overtuigend. Desniettegenstaande werd zij veroordeeld tot levenslange tucht- ven, werd door die merkwaardige, rijkbegaafde vrouw haren hoorders geschonken op een wijze, die tegelijkertijd het oor streelde en het hart verkwikte. Er ligt in Christine Nilsson's zang iets stichtends en verheffends, iets dat tot eerbied en aanbiddende bewondering stemt; of liever, is het Woensdagavond velen als mij gegaan, dan hebben we eigenaardige, ongewone indrukken gekregen, die we on mogelijk onder juiste bewoordingen zouden kunnen brengen. De toejuichingen barstten na elk nommer met daverend geweld los, schoon zij na zulk een onbeschrijf lijk reinen, ietwat weemoedigen zang een min of meer storende uitwerking hadden. Men had liever uren lang in stilte willen peinzen en droomen over het gesmaakte ge not. Doch dan had het overtalrijke publiek er misschien nog gezeten. Het moet voor de directie van het Paleis een streelend schouwspel geweest zijn, zulk een eivolle zaal te overzien. Men heeft dezer dagen een vergadering gehouden ter bespreking van maatregelen om het Paleis, dat nu reeds sedert jaren geen dividend afwerpt, aan eene meer winstgevende wijze van exploitatie te helpen. Al de discussiën liepen (ouder gewoonte in ons lieve vaderland) uit op het benoemen van een commissie, dieenfin, die doen zal wat commissies bijna altijd doen: papier en tijd vermorsen. Ik weet beter raad: men late iederen avond Christine Nilsson optreden, en binnen drie dagen zijn de aandeelen een paar honderd percent gerezen. Doch alle gekheid op een stokje, want er zijn hier veel ern stige dingen aan de orde Zoo krijgen we in het laatst van deze en het begin der volgende maand hier de paling-pro- cessen, die echter niets met visch of vischvangst te maken hebben, maar eenvoudig voortvloeien uit de deelneming van 23 personen aan de onlusten, die een gevolg waren van de in 't laatst van Juli ontstane standjes over het palingtrekken. Of dit allen verklaarde socialisten zijn, die bij deze gelegenheid terecht zullen staan, zou ik niet dur ven zeggen, maar dat er onder die 23 meer dan één is, die om wat liefs zou willen dat hij nooit van zijn leven een paling of een palingtrekker gezien had, zal mijn goed gunstige lezer wel voetstoots van mij willen aannemen. Velen hebben er zich op afkeurenden zin over uitgelaten, dat het liuisstraf." „Was zij ook werkelijk schuldig?" vroeg Warberg. „Ook de rechters hebben dikwijls gedwaald." „Zij was schuldig, want toen zij veroordeeld was, en er roor haar geen hoop meer bestond, bekende zij zelve hare misdaad en beschuldigde haar moeder van medeplichtigheid. Deze ontkende niet, toen zü in hechtenis genomen werd, maar stierf, nog vóór zij veroordeeld werd. Ziet gij, ik gaf toen dat dagboek aan een mij bevrienden gees'ehjke te lezen; deze was opgetogen van de uitingen eener onschuldige ziel en zou zich voor hare onschuld borg gesteld hebben. Gij zult begrijpen, dat ik na zulke ervaringen wat hardvochtiger ben geworden en mij niet zoo gemakkelijk meer laat bedriegen." Leo verliet den rechter in zeer gedrukte stemming. Niette genstaande hij er zich zooveel mogelijk tegen verzette, sloop de twijfel zijn gemoed binnen. Hij kende Dora iu ieder geval ook nog maar weinig, het zou mogelijk kunnen zijn, dal hij zich door haar liet bedriegen Eerst toen hij haar den vol genden dag weder bezocht en haar in de oogen keek, keerde zijn vroegere vertrouwen weder terug. Hij vertelde haar, dat Ebers bij hem was geweest en haar liet groeten. Hare oogen kregen toen nieuw lsven. //Hij weet, dat ik onschuldig ben, want hij kent mij,' zei- de zij. „Wanneer gij hem weder ziet, zeg hem dan, dat ik een groot deel der eenzame uren hier do irbrsng niet in mijne herinnering terug te roepen, de gelukkige oogenblikken, in zijn huis doorgebracht. Dat zijn lichtpunten iu mijn leven!* Dora genas slechts langzaam. Niet alleen uit plichtgevoel bezocht Leo haar dagelijks; hij stelde op het levendigst belang iu haar, want nu hij haar nader had leereu kennen, kon niets meer zijn geloof aan hare onschuld doen wankelen, ofschoon men haar in de geheele stad voor schuldig hield. De bewoners der kleine stad groeiden in het ongeluk der jonge weduwe. Toen Niemitz voor jaren geleden, na den dood zijner vrouw Dora op een kostschool had gedaan, hadden velen, wien dit niets aanging, zich op de leelijkste wijze daarover uitgelaten. In een kleine gemeente verbeeldt een ieder zich het rechtte hebben, de familiezaken van zijn buurman op de onbarm- hartigste wijze te beoordeelen. Men zag in de zeer natuurlijke en begrijpelijke handeling van den apotheker niets anders dan hoogmoed en zelf—overschatting men beschuldigde hem er van, dat hij te trots was, om zijn dochter inet de overige dochteren der plaats te laten opgroeien. Toen Dora dan na jaren van de kostschool in het ouder lijke huis terugkeerde en zeer bescheiden leefde, heette het al-

Schager Courant | 1886 | | pagina 1