#1 ui ten landsc h Nieuws. Gemengd Nieuws Gemeente Schagcn. Marktberichte n. vinkeren van mindervermogende ouders aldaar jaarlijks een goed qjnt-Nikolaasgescljenk te kunnen uitreiken, daarvan kon men zjoti overtuigen op jongstleden Vrijdag avond, toen in de kolf baan van den Heer Groen door eenige dames en heeren werden )en tooneele gebracht: „dc Buren," en „een bittere Pil", beiden bekende werken van v Man rik. Ken zoo rui in bezoek van belangstellenden en eene zoo flinke samenwerking van dames en heeren in de zorg voor eene goede uitvoering der gekozen tooneelstukken, moet wel aile kans aan bieden voor het welslagen van de tweede toonee!voorstelling, (]je gewoonlijk op het einde van den winter voor hetzelfde doel' wordt gegeven. In de vergadering van den raad di-r gemeente Zijpe, gehouden op Dinsdag. 7 December 1.1. deelde de voorzitter na opening der vergadering mede. dat aan den heer A. Bruin, tegen f68 per Zijper Morgen, het gemeente-land was verhuurd en dat B. en Vmet de gemeente-geneeskundigen eene conferentie hadden gehad, waaruit bleek, dat de armfn-praktijk 0p den ouden voet zou worden waargenomen. Verder was er ingekomen een adres van den heer P. Stam, van 't Zand, verzoekende aan den rijksweg aldaar, hoornen te mogen plinten. Dit adres ging vergezeld van eene gunstige beschikking, desbetreffende, van het Ministerie van Waterstaat eiiz. Met alg<uneene stemmen werd adressants verzoek toege staan. Met, liet oog oj) het naderend einde van dit jaar werd beslo ten teu behoeve der armen ook nu, gelijk in vorige jaren, weder een nieuwjaarscollecte te houden, doch het nieuwjaar- wenscher. aan de deur te verbieden. Wijders werd de lieer P. A. Kaan benoemd tot armvoogd, mej. A. Brak de Waard tot regentes van het Algemeen Weeshuis en de heer P. Zeeman, tot lid der Plaatselijke schoolcommissie. Hierop werd, ten opzichte van de in eene vorige vergadering aanhangig gemaakte nieuwe politie verordering, in verhand met het nieuwe Wetboek van strafrecht, door de commissie van onderzoek, hieromtrent haar verslag uitgebracht, waarbij zij vooral de aandacht inriep voor de artt. 27, 39, 41, 68, 75 78, 90, 95, 104, welke, volgens hare bevinding, eenige wijzi ging vereischten, om te kunnen worden aangenomen. Bij de bespreking worden in die artikelen de volgende wij zigingen vastgesteld Art. 27. liet begraven van lijken op de openbare begraaf plaats is geoorloofd voor afstanden van 800 meter per draagbaar, grootere afstanden per rijtuig. Art. 39. Behalve in een smederij, moeten de brandstoffen op minstens een nieter afstand der vuurplaatsen geborgen worden. Art. 41. Dat voor de dienstplichtigheid van personen voor den brandweer de leeftijd bleef gesteld op 20 tot 40 jaar. Art. 49, Dat de herbergen en sociëteiten om 10 uur des avonds moeten sluiten. Art. 68. Dat het houden van verlotingen in particuliere woningen zoowel als in herbergen geschieden kan op den dag, inet vrijlating van hef uur waarop. Art. 75. Dat de te bouwen woningen minstens eene inhouds- ruimte, moeten hebben van 35 M3. Art. 78. Dat de perceeleu door dichte heiningen moeten worden afgesloten. Art. 90. Dat de boomen aan tien openbaren weg moeten worden gesnoeid tot op 2% meter. Art. 95. Dat het „schutten" van vee veranderd wordt in: „in verzekerde bewaring nemen." Art. 104- Inhoudende liet verbod van het rijden met hon denkarren, bleef onveranderd geldig. Daarop werd het geheele concept aangenomen. Omtrent de door deu heer Nobel voorgestelde nieuwe heffing van den hoofdelijken omslag werden ten slotte nog eenige dis- cussiën uitgelokt, die evenwel zonder ander gevolg bleven, dan dat besloten werd zich bij de thans bestande regeling te hou den. Maandagavond tusschen 10 en 11 uur is te Purmerend inbraak gepleegd in het kantoor van den rijksontvanger. De schuldige, een jongmensch van omstreeks 23 jaar, is gevat en in verzekerde bewaring genomen. Men meent te weten, dat hij per boot, die te 4 uur uit Amsterdam vertrekt, te Purmerend was aangekomen. Voor schaatsenrijders Het bestuur van deu Nederlandschen schaatsenrijdersbond heeft besloten om de te Slikkerveer te houden internationale hardrijderijen op schaatsen niet op één dag doch op 2 dagen te doen plaats vinden. De verschillende werkzaamheden aan de banen en aan de verdere inrichtingen voor het terrein zullen reeds binnen een paar dagen afgeloopen zijn, waarna de pol der onmiddellijk onder water wordt gezet. De wacht zal dan op moeder natuur ziju om de voor liefhebbers van ijssport zoo gewichtige dagen, definitief te kunnen vaststellen. Reeds hebben verschillende heeren, ook uit den vreemde, zich aan gemeld voor den internationalen liefhebbers-wedstrijd, die dan °ok zeer helangiijk belooft te worden. xAls bepalingen zijn op het programma geplaatst: 1. Meesterschap van Nederland op 1600 meter. Eerste prijs /600, een diploma en een gouden medaille; tweede prijs /"3U0 en een diploma; derde prijs ƒ60 en een diploma; vierde prijs ƒ30 en een diploma. H. Meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, op 1600 meter. Eerste prijs een gouden medaille. Tweede prijs een zilveren medaille. Derde prijs eene bronzen medaille. Vierde prijs een diploma. Onder de gemeente Bellingwoude moet een moord zijn gepleegd. Eenige Winschoters, waaronder Geert Enting, straatmaker aldaar, kwamen langs de Bult, waar ook de gebr, Ir. uit Oude ■Pekel.a aanwezig waren, die aldaar den geheelen nacht hadden gevischt. 't Schijnt, dat deze op een manier, die in de oogen van Enting meer dan laakbaar was, een jongeling, afkomstig uit Oude Pekela, die hen bij 't visschen had geholpen, mishan delden. Nu trad M. als beschermer van den jongen op, doch hierover waren de gebroedeis, vooral Jan en Johannes, zoo zeer gebelgd, dat een hunner bij E. i i de boot sprong en hem in het water wierp. Enting, zwemmen kunnende, wilde zich nog zien te redden, doch nu kwam de andere van de beide genoemde broeders om hem te weerhouden, door hem, naar men zeide, een paar stompen toe te brengen, Ziende, in welke positie E. verkeerde, wilde S. Hazelhoff, arbeider aldaar, hein een haak reiken, doch ook li ij werd daarin verhinderd door de gebroeders Jan en Johannes F., die hem bovendien dreig den, zoo hij hulp bood, er ook hem in te zullen werpen. Niettegenstaande dit echter moet H., toen hij zag dat E. zich zelf niet meer kon redden, een laatste poging met een boot in 't werk hebben gesteld doch hij zag hem ongeveer in 't midden van de rivier wegzinken. Als lijk werd E. weer opgehaald. Reeds spoedig was de zaak ruchtbaar geworden te Bellingwolde en begaven zich de Rijksveldwachter en de gemeenteveldwachter naar de plaats des onheils, alwaar zij de gebr. E. direct aanhielden. In den na middag togen ook de brigadier en de gemeenteveldwachter van W inschoten, op weg en zij keerden, na het opmaken van pro ces-verbaal, 's avonds ruim elf uur terug, de beide gebroeders gevankelijk met zich voerende, terwijl ook het lijk naar Win schoten werd gebracht. Donderdagnacht strandde fe IJmniden het Nederlandsch stoomschip „Stella" van de Koninklijk Nederl. Stoomvaart maatschappij. Uit IJmuiden meldt men dienaangaande nog het volgende 's Nachls ongeveer 12 uur kwam onder een storm van het zuidwesten het Nederlandsche stoomschip „Stella" kapt. Bruins, «oor de pieren en trachtte binnen te komen. Volgens verkla ring van den kapitein was het schip reeds met den kop bin nen, toen het plotseling stil bleef liggen en daarna door den stroom omgeworpen werd en tegen den Noordpier stootte. Ge lukkig schoot het schip voorbij de pier en kwam op een af stand van 300 meter op het strand. Gistermorgen bij dag licht ging de reddingsboot uit om de equipage te halen en mocht men het genoegen smaken de eerste reis 9 en de 2e reis 16 man aan wal te brengen, waarmede de geheele equi page gered was. Daar het schip bij hoog water gestrand is, zit het verbazend hoog maar was het volgens den kapitein nog niet lek. Indien de wind niet naar het Noordwesten schiet en het volgende tij niet al te hoog wordt, is er nog al hoop voor behoud van het schip. De lading bestaat uit stukgoederen, het sclip kwam het laatst van Cadix. Te Heilo, brandde Woensdagnacht drie woningen af. Door den feilen wind kon men den brand niet spoedig mees ter worden. Drie huisgezinnen met 27 kinderen zijn daardoor zonder dak. Donderdagnacht had hij Kraggenburg een treurig ongeval plaats. De schipper A P. Scheding van Hoogeveen met een lading koemest van Urlc komends, geraakte door den hevigen stonn te veel aan lager wal, om de kribben van het Zwolsohe diep te kunnen inzeilen, zoodat hij besloot voor anker te gaan. Waarschijnlijk is door de lievige slingering van het vaartuig de dain verbroken, dien men veiligheidshalve in de dunne spe cie had gemaakt, opdat deze niet naar voren zon zakken waardoor het schip te veel „op den kop zou staan," tengevolge waarvan de tjalk water schepte, zoodat de schipper genoodzaakt was met zijn vrouw, drie kinderen en den knecht in de boot te gaan. Zonder riemen dreef inen onder „Bentan" hij Vollenhove. De knecht, zekere K. Bosman van Zwartsluis, sprong uit de boot op de palen zeeweringen en redde het leven, doch de schip per en de zijnen kwamen in de golven om. Als leden van het nieuwe fransche ministerie worden ge- *noemd: Goblet, president, binnenlandsche zaken en eeredienst; Courcelles, buitenlandsche zaken; Dauphin, finantien; Buredau, onderwijs; Sarrbn, justitie; Boulanger, oorlog; Granet, poste rijen: Lockroy, handel; Millaud, ^openbare werken; Richard, landbouw. Do verleening van de portefeuille van landbouw is nog niet definitief. De ontvangst van de Bulgaursche afgevaardigden aan het station te Wennen bepaalde zich tot eenige Poolseh-Bul- gaarsche studenten en een aantal dagbladschrijvers. Een deputatie van de Poolsche ver.eniging begroette hen namens de Boolsche en Slavische jongelingschap. Grekow antwoordde met het echte Bulgaarsche woord „datike' waarop men zich naar het Grand- Ilotel begaf. De afgevaardigden hopen behalve door Kalnoky ook door Lobanow en Sadullah te worden ontvangen. Heden hebben alle bladen van dit land lange vertoogen over de Bul gaursche afgevaardigden, zonder eigenlijk iets van hen te zeggen.' Het bezoek bij Koning Milan is eenvoudig een beleefdheids bezoek geweest, waar echter toch, zoo men zegt, over het ver bond van den Balkan staten gesproken werd. Gadbny paella heeft aan de Bnlgaarsche reg ering ver klaard, 'dat "de Porie er in is geslaagd de beslissingen der So- branje geldig te doen verklaren, op voorwaarde dat een minis terie uit beide partijen vvoide gevormd tn de prins van Min- sjrelië als candidaat voor den troon worde aangewezen. De Bulgaarsche regeering antwoordde, dat zij bereid was haar eigen positie op te offeren, maar de verkiezing van een vorst is de zaak der Sobranjo. Een fooitje, dat nogeens de moeite waard is, werd onlangs g?schonken door den bierbrouwer sir Guinness, to Dublin, die voor eenigen tijd zijne zaak, met een kapitaal van 6 millioen pond sterling (172,0000,000), in een maatschappij in aandeelen heeft veranderd. II i) gaf namelijk aan zijn meester skuecht PurSsr, die 40 jaren bij de firma in dienst is geweest, als blijk van achting en vertrouwen, een bankiersbriefje van 217,000 pond sterling (12.604,000), ])0 grootste tnrweladirg airi'ietde g< pnssren'e wiek uit Rombay tt Liverpcol met fut stoomschip „Irun' Zij bestoud uit 200 000 bushel- tarwe, henevens 260 ton katoen. Deze enorme ladin» werd in 23 uren in bet Waterloograar.pakhuis gelost. Om aan te toonen boe slecht het in Finland met den post dienst is, verbalen de FinLndsche bladen, dat de chef van het postwezen aldaar bij zijn inspectiereis zoodanig met klachten over laden werd, dat hy in wanhoop in een gewonen brief zijn ver zoek om ontslag naar Helzingfors zond: deze brief is echter verloren gegaan. Een lo omotiefketel is gesprongen terwijl de trein in volle vaart was. De St.-Louis en Cbicago exprestreiu der Baltiraore en Ohio spoorweg-maatschappij, welkt Philadelphia te 6 uren 's avonds verliet en te Camden te 8.22 moest aankomen, verongelukte gedeeltelijk, in de nahijlieid van de 3e straat, Canton Bahimore, door het springen van den locomotielketel, waardoor vijf menscben gewond werden. De trein bestond uit een bagage-, een rook-, een gewone personen-, tweo slaapwagens en een restauratiewagen, De reizigers hadden nauwelijks hun avondeten in den restuaratie- wagen gebruikt en daarna hun plaatsen weder ingenomen toen een verschrikkelijke slag gehoord werd, en de trein opeensstilstond. De rook- en de gewone personenwagens weiden door schokken voor- en achterwaarts in elkander gedrongen. De passagiers werden van hun zitplaatsen geslingerd en wel zoo hevig, dat men dacht aan een aardbeving Do vrouwen schreeuwden en de mannen vlogen naar de deuren. Doch spoedig werd ieder gerustgesteld door de mededeeling, dat het gevaar geweken was. Slechts enkele reizigers waren gewond. De locomotief was kort en klein, en het onder stel lag op een ander spoor. Tot op verren afstand vond men stukken van den ketel. Op het oogenblik van hot springen van den ketel, vloog een gloeiende massa kolen in de eene en eene massa water in de andere richtiDg. Het eerste gaf een glanzend licht, bijna gelijk aan een prachtig vuurwerk. Men onder stelt dat het springen van don ketel veroorzaakt werd door gebrek aan water. Een jong m isje te Weenen dat van hare geboorte af, het kraakbeenachtige tusschorschot van haar neus gemist bad, heeft professor Billroth een nieuwen neus in het gelaat gezet. Dezo werd uit de huid van het voorhoofd van het meisje geconstrueerd en kreeg, dank zij den kunstzin van den operateur, eene schoone Griekschen vorm. De operatie duurde korten tijd. Nadat die atgeloopen was, liet het meisje zich een spiegel geven; toen ze haar nieuwen neus zag, kreeg ze een kleur van plezier en dankte mot tranen in de oogen den schepper van hare herkregen schoon heid voor het onbetaalbare geschenk. Eieren-debiet. In Amerika worden jaarlijks 500,000,000 eieren geconsumeerd, welke bijzonder groote consumtie moet toegeshcreven worden aan de bekende gehechtheid der Amerikanen aan gebak, Putton wij uit goede bron, dan is de gemiddelde prijs der eieren in Amerika 40 cents (Ned.) per dozijn, zoodat de eierenconsumiie in dat land vertegenwoordigd wordt door een som van ongeveer f166,000,000. Ondertusschen heerscht eronder de Amerikanen groote ongerustheid omtrent den eierenhandel. Er bestaan namelijk geen invoerrechten voor eioreo, en de invoer van buiterdand cho eieren wordt op 192 millioen geschat. De vaderlandslievende Yankee drukt in een zoogenaamd Trade Jour nal zijn diepe verachting uit voor deze concurrentie van „de armoedige eieren der Oude Wereld." Maar ook Engeland betrekt hot grootste gedeelte van zijn cierenconsumtie uit den vreemde. Aan de kade van ilarwich worden ieder etmaal van 50—80 ton eieren gelost. Deze komen bijna uitsluitend uit het noorden van Italië via den St. Gothardtunnel. Bovendien ontvangt Engeland iedere maand ongeveer 50 60,000,000eier<?n uit Denemarken, Duitschland, Bel- gie on Frankrijk, iets zeer ongewoons voor het laatste land, wan neer men bedenkt dat de Parijzonaars alleen 40,000,000 dozijn eieren voor hun levensonderhond meenen noodir te hebben. Ook in Engeland zijn sedert 1860 geen invoerrechten meer op de ei eren. B UB G BBL 1,1 E STAM). Ingeschreven van 8 tot en niet 10 December 1886. Geboren: Eerdinar,d Jozeph, zoon van Ferdinandus Josephus Mieklinghoff, overleden, en van Elisabetha Jacoba Justina van Heek. Dirk en Anna,, zoon en dochter van Jan Rotgans en Antje Roggeveen. Johanna Maria, dochter van Louwrens Koo- inen en Vrouwtje de Wever. Ondertrouwd r Getrouwd: Overleden Jueob Zeeman, oud 42 jr, 2 md. SC11AGEN, 9 Dec. Aangevoerd: Stuks Paarden V. ulens Osson Stieren Gelde Koeien (magere) Idem (vette) Kalfkoeien Vair/en Graskalvcron Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) 200 Idem (vette) 632 Overhouuers Lammeren Bokken en Geiten Varkens (magere) Idem (vette) Biggen Konijnen Kippen Eenden v Duiven Ganzen Zwanen 50 Kilogr. Bot, r 30 Kaas 800 Stuks Kip Eieren Eend-Eieren f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f 22.- 12 a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a 1.06 a .25 a 6.50 a a 31 20 20 35 MEDEMBLIK, 8 Dec. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.— aangevoerd 16 stapels. Boter f 1 34 per P„ Kiptieren f 5.25 Eenden dito f per 100. HOORN, 9 Dec. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.Commissie f 33.50 Middel bare f 34.50. aangevoerd 102 stapels, wegende 27526 P.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3