AflïrtÉ- Lan DWALINGEN DES HARTE. 30ste Jaargang. Ho. 2045. Donderdag, 16 December 1886. JACHT. Zij die zich met 1 Januari 1887 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. G emcen te Scha gen. Bekendmakingen. PATENTEN. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHAGEï, ï^aan, B, 5. #1 ittnenlandsch Nieuws. J pit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater dagavond. Tij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEE- ijPUUÊInT in het eerstuitkomend nummer geplaatst. jjVG-EZONDEhT STU KXE3XT één dag vroeger. BEVOLKING. Cornelis Hartman, laatst wonende te Sloten(N. Holl.), thans alhier, wordt in zijn belang aangemaand, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester van SCHAGEN, brengt ter kennis van hen, wie zulks aangaat, dat bij gelegenheid van de gedurende dezen Winter in het Noord Hollandseh Koffie huis alhier te houden Voiksvoordracliten, voor geene andere localiteiten vergunning zal worden verleend, om daarin na het bij het politie-reglement bepaalde sluitings uur te mogen tappen, en men zich mitsdien met geenerlei verzoek van dien aard tot hem behoeft te wenden. SCHAGEN, 14 December 18S6. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. De Burgemeester van Schagen brengt ter algemeene kennis, dat de patenten, aangevraagd in de maanden Augustus, Sep tember en Octooer 1.1. 2e kwartaal, dienstjaar 1886/87, ter gemeentesecretarie door belanghebbenden kunnen worden afge haald vanaf Zaterdag den llen tot en met Vrijdag den 17en dezer des voormiddags van 9 tot 12 ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Schagen, den lOen December 1886. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Roman van FRIFDRICH FR1EDR1CH. XXV. 54.) Leo's huwelijk was voor den herfst vastgesteld; op Dora's villa waren reeds de noodige veranderingen aangebracht en maatregelen genomen. Voor alles had Dora haar bijzondere aandacht gewijd aan de inrichting van de voor Leo's moeder bestemde kamer en zij las in de oogen van haren beminde, hoezeer deze oplettendheid hem verheugde; immers hij had zijn moeder zoo innig lief. Daar werden al de gelukkige vooruitzichten eensklaps weg genomen. Niemitz stierf in de gevangenis. Al kon Dora over len dood van haar vader ook geen zwaren rouw gevoelen, z°o geloofde zij toch jegens den doode verplicht te zijn, de voltrekking van haar huwelijk tot het voorjaar uit te stellen. Leo was het hiermede niet eens. Voor de eerste maal be greep hij Dora niet en hield hij hare weigering voor trots. Dwaze vrees kwelde hem; zou dit uitstel haar wellicht wel kom zijn, dewijl zij hem niet innig lief had? Zouden de her inneringen aan Horst toch nog levendiger in haar zijn, dan hij vermoedde Ebers bezocht hem en Leo gaf zijn hart tegen- 0ver dezen lucht. //Kent gij Dora dan nog zoo weinig F' zeide de predikant °1> een toon van verwijt. „Zij vermoedt, dat gij haar verlangen Verkeerd uitlegt en dat heeft haar bedeesd gemaakt; daarom durft zij er met u niet over spreken. Zij heeft mij alles toe vertrouwd. Weet gij, waarom zij dit uitstel heeft verlangd? •Niet om haar vader, want zij kan niet treuren om den man, die zich zoo zwaar jegens haar bezondigde. Maar uwentwille begeert zij dit uitstel." //Mijnentwege?" herhaalde Leo verbaasd. „Zij weet, dat het "ujn vurigste wensch is, haar zoo spoedig mogelijk de mijne *e kunnen noemen." //Dien wensch koestert ook zij," ging Ebers voort. „Zij Zegt, dat wanneer zij uwe gade is en uwen naam draagt, dat tneu haar niet zou mogen verwijten dat zij de nagedachtenis van haren vader niet had geëerd. Zij wil op den dag, op wel- en zij uwe echtgenoot wordt, alles uitwisschen wat achter EA1ÏT. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.0O. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTEiNI IËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester der gemeente Schagen Brengt ter kennis van belanghebbenden, het navolgende De Commissaris des Konings in Noord Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 1 December 1886 n° 51 Gelet op art. 11 der wet tot regeling der jacht en visscherij van 13 Juni 1857, (Staatsblad n° 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op klein wild voor Noord—Holland is bepaald op Vrijdag 31 December 1886, met zonsondergang en dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eersre lid van art. 27 der aangehaalde wet het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1887 zal mogen plaats hebben. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord Holland worden aangeplakt. Haailem, 6 December 1886. De Comissaris des Konings voornoemd, (Get:) Schorer. Schagen, 14 December 1886. De Burgemeester voornoemd, G. Langenberg. Schagen, 15 December 1886. Alles wisselt hier beneden, alles gaat voorbij en het be staan van een iegelijk en iets is slechts tijdelijk, het kwade zoowel als het goede, het wanklinkende zoowel als het schoone, maar wat blijft dat is de herinnering van hetgeen bestond en niettegenstaande het vele smartelijke dat zij ons menschen doet gevoelen, willen wij toch het als "een goedgunstige gave beschouwen, dat ons de herinnering is gelaten, want daardoor heett al het schoons en edels, hetwelk ons ook op het gebied der kunst van tijd tot tijd te genieten wordt aangeboden, eene blijvende waarde. Het herinneringsvermogen dan, heeft ons ditmaal ge plaatst onder den indruk van het werkelijke kunstgenot, hetwelk gisteren avond was weggelegd voor allen, die in het N.-H. Koffiehuis de Musciale en Letterkundige Soiree moch ten bijwonen, gegeven door den Heer J. L. T. Groneman en zijn kring van kunstvrienden. Immers, wij weten het, hij is haar ligt, teneinde u geheel en al toe te behooren. Dat is hare beweegreden." „En dit alles heeft zij u gezegd?" riep Leo uit. „Natuurlijk, hoe zou ik het anders weten, of gelooft gij, dat ik u eene onwaarheid heb gezegd?" vroeg Ebers. „Laat mij u iets op het harte drukken. Wanneer gij ooit Dora niet goed begrijpt, neem dan steeds aan, dat het een edele beweeg reden is, die haar leidt. Ik ken haar even goed als mijn eigen dochter en ik sta borg voor haar hart, in alle omstandigheden des levens. Schik u nu bereidwillig naar haren wensch en laat haar nimmer blijken, hoezeer gij haar hart hebt miskend." Leo stak Ebers de hand toe, daarop begaf hij zich naar Dora, om het onrecht, hetwelk hij haar in zijne gedachten had aangedaan, weder goed te maken. De winter kwam. Het was op een kouden stormachtigen avond, dat Leo van zijne ziekenbezoeken terugkwam. Hij wil de zich nu een korte poos rust gunnen en dan naar Dora snellen, want zijne avonden behoorden aan haar. Het dienst meisje deed open en berichtte hem, dat er een heer gekomen was, die hem wenschte te spreken. „Wie is hij vroeg Leo ontstemd, vreezende dat men hem weder terstond bij een zieke zou roepen. „Ik ken hem niet," antwoordde het meisje. „Hebt gij hem niet naar zijn naam gevraagd F' „Zeker, doch hij noemde dien niet, maar herhaalde zijn verlangen om u te spreken." „Laat hem dan binnenzeide Leo kortaf en keek den vreemdeling, die spoedig daarop de kamer binnentrad, niet zeer vriendelijk aan. „Waarmede kan ik u dienen F' vroeg hij, toen de vreemdeling zwijgend bij de deur bleef staan. „Kent gij mij niet meer F' luidde het antwoord. „Horst Horst!" riep Leo eensklaps uit, snelde op den vriend toe en sloot hem in de armen. „Ik moet wel bijzonder veranderd zijn, wanneer gij mij niet herkent", zeide Horst, die het werkelijk was. „Neen neen. Uw baard verschalkte mij en en „En ik ben oud geworden, zeg dat maar gerust, want dat wildet gij zeggen," ging Horst voort; en hij was inderdaad sterk verouderd. „Dat wilde ik toch niet zeggen doch van waar komt gij F' de man, die de verschillende krachten, noodig om tot zulk een schoon geheel te geraken, om en naast zich wist te scharen; hem, den Nestor van ons kanton, op het gebied van deze afdeeling der kunst, hebben wij het te danken, dat het wenschen en hopen tot werkelijkheid is gebracht. Zoowel het musicale als het letterkundige gedeelte van het programma was rijk aan en overvloeiende van Kunstgenot. Het sesthethisch en karakteristiek pianospel van Mejufvr. J. C. A. Groneman, getuige vooral het door haar zoo meesterlijk uitge voerde praeludium van Chopinhet meesterlijk pianospel van den heer Henri E. R. Brandts Buys, die in de vertolking zijner eigene compositiën zoowel als in die van den Noorschen toondich ter Adolf Jensen, in nu eens lieflijke, dan weder breede en nog weder grillige accoorden en melodiën ons in den geest ver plaatste naar des toondichters land met deszelfs trotsche water vallen, dan weder de hartstochtelijke dansmuziek ran Hongarije's bevolking ons deed hooren; het schoone, welluidende baritongeluid, waarmede de heer E. Barnstein aria's uit de opera's „La Eavorite" en „Misnon" op kunstige en gevoelvolle wijze voor droeg dat alles schonk ons overvloed van kunstgenot. Bood dus het musicale gedeelte dezer Soiree rijke verschei denheid aan, het letterkundige gedeelte was een waardige partij ganger in den dramatischen schets Graaf Struensee en het decla- matorium Schiller's Lied van de klok. Eexstgenoemde werd door de Heeren Groneman als Adam Struensee (de vader), T als graaf Struensee (de zoon) en J. A. Kaan als generaal Koller, opgevoerd op eene wijze, die, in één woord, meesterlijk was en der natuur getrouw. De tekst van dezen schets, van de hand van H. i. Schimmel, gat een rijkdom van schoone gedachten en is als Hollandsche pennevrucht een juweeltje. Om zulk een schets den schrijver waardig weer te geven, gelijk nu geschiedde, dat verwekt bewondering, dat bewijst, met welke eene volhardende en nauwgezette studie er is gestudeerd niet alleen, maar ook op welke eene hooge trap van ontwikkeling in dit genre men moet staan. Adam Struensée hoe wist hij door zijne gevoelvolle en kernachtige taal te boeien, terwij) hij ons het hart deed trillen, en ons een traan in het oog deed wellen. Zéé de harten zijner toehoorders te treffen, dat is kunst dat heet, zijn moedertaal te verstaan. Op niet minder loffelijke wijze werd de Heer Groneman terzijde gestaan door de heer Tals graaf Struensee, groot in het bewustzijn van zijn macht, waardig in het gevoel zijner schuld en bij zijnen deemoed. riep Leo uit en vatte beide handen van zijn vriend. „Wees welkom! Nn ik in uwe oogen zie, is het mij onbegrijpelijk, dat ik u niet dadelijk herkend heb. Ik kon ook niet vermoe den, dat gij het kondet zijn; ik vreesde weder terstond bij een zieke geroepen te worden en des avonds ben ik gaarne vrij, om „Gij eindigt uw volzin niet," viel Horst hem lachend in de rede. „Om uit te rusten," antwoordde Leo verlegen, daar hij niet wilde zeggen, dat hij verlangde vrij te zijn, om naar Dora te kunnen gaan. „Alleen daarom ging Horst voort. „Ik vermoedde iets anders en dat zal ook wel de ware oorzaak zijn doch neem eerst mijn hartelijken gelukwensch aan Hij drukte den vriend warm de hand. „Gij weet vroeg Leo voorzichtig. „Zeker, anders zoudt gij mij niet hier zien. Ik verwachtte eigenlijk u als gelukkig echtgenoot aan te treffen, en heb pas zooeven in het hotel vernomen, waarom uw bruiloft is uitge steld." Leo haalde nu ruimer adem. „En keurt gij mijne keuze goed?" vroeg hij. „Van harte, gij hadt geen betere kunnen doen, en Leo, gij hebt daardoor een gedeelte der schuld gedelgd, die zwaarder op mij drukt, dan gij misschien vermoedt." „Welke schuld?'' vroeg Leo. „Moet ik u dat nog zeggen ging Horst voort, terwijl hij naast zijn vriend op de sofa plaats nam. „Daar Dora de uwe wordt, zal zij u ook alles wel medegedeeld hebben, want zij is te edel, om iets voor u te verbergen." „Ik weet alles." „Ware ik in staat geweest, mij toenmaals te beheerschen, dan zou ik ook haar een zwaren strijd bespaard hebben. Mijn hartstochtelijk bloed had mijn verstand geheel en al overrom peld en het duurde lang, voor dit laatste weder het overwicht terugkreeg. Ik heb dit bereikt door onafgebroken en zwaren arbeid, maar mocht ik hopen, dat Dora zulks ook zou gelukken Deze twijfel heeft mij zeer dikwijls gepijnigd. Daarom liet ik niets van mij hooren, ik wilde voor dood gelden, omdat ik weet, dat elke hoop door den dood verdwijnt. Ik zou niet terugge- keerd zijn, wanneer ik niet toevallig een vroegeren bekende

Schager Courant | 1886 | | pagina 1